Sovětské filmy

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Ty Panfilovce (Bitva o Moskvu) sem viděl. Rusové točej ty samý kýče a nesmysly jako Američani, v tomhle bych řek, že hlavně Němci a Poláci sou mnohem dál.
28 Panfilovců je vymyšlená legenda - jasně, je to potřeba, dělalo se to vždycky, ve Švejkovi je tky pár takovejch propagandistickejch pohádek. Ale záleží pak na podání - Hašek si z toho dělá srandu (Vozatajec Josef Bong apod.), kdežto tohle se bere vážně, jestli si to teda dobře pamatuju. Plus to snad bere vážně i ruská vláda, byl kolem toho nějakej rozruch.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Kouknul sem se i na Legenda jménem T-34. Pokuď je to fakt myšlený jako drama - akční - válečný, tak to se asi zbláznili. Mohlo by se to brát jako dobrodružná válečná komedie á la Mrchožrouti, jenže k tomu je potřeba slušnej scénář a někdo jako Belmondo, aby se na to dalo koukat. Tady sem si každou čtvrthodinu řikal, co to má jako bejt. A to mi ani nevadí bullet time, na kterej spousta lidí nadává.
Naposledy upravil(a) Lipinski dne ned 23. úno 2020 7:36:26, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2530
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Honza Zeman »

T-34 jsem rovněž viděl, vlastně spíš jsem dělal takový průřez a to mi bohatě stačilo :DD . Ale co mě baví, jsou filmy s vesmírnou tématikou, to jim myslím jde dobře. Viděl jsem Gagarin: Pěrvyj v kosmose, Saljut-7 a Vremja pěrvych a mohu jen doporučit (y) .
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Jo, ty sou dobrý. Viděl sem teda i Glavnyj, kterej je přímo o Koroljovi, ale už mi tak dobrej nepřišel.
Náročnější, ale poměrně silnej je film Papírový voják vo doktorovi, co slouží v roce 1961 ve výcvikovym středisku programu Vostok a mimo jiný tam během testů uhoří v kyslíkový komoře jeden z nejlepších Gagarinovejch kamarádů Valentin Bondarenko. Film je teda vo něčem jinym - doktor a osobní krize, ale tohle asi souvisí i s názvem filmu, kterej odkazuje na text Bulata Okudžavy. Fakt to doporučuju, i když je to těžší na koukání.

Pak se taky docela poved film vo basketbalistech na olympiádě v Mnichově 1972
https://www.csfd.cz/film/521520-vyskok/galerie/?type=1

A pak taky film o V. Charlamovovi Legenda 17 (dost to připomíná pěknej americkej film Miracle)
https://www.csfd.cz/film/321510-legenda ... ie/?type=1

Je to podobný jako ty kosmonautistický filmy - dobře udělaný, hezky se na to kouká, silnej příběh. Žádnej Bergman nebo Tarkovskij samozřejmě, ale to vod toho nikdo nečeká.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2530
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Honza Zeman »

Dobré tipy, díky za ně. Ten Glavnyj asi bude dostupný jen v originále, to je škoda, titulky by se hodily.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše: sob 22. úno 2020 15:51:04 Ty Panfilovce (Bitva o Moskvu) sem viděl. Rusové točej ty samý kýče a nesmysly jako Američani, v tomhle bych řek, že hlavně Němci a Poláci sou mnohem dál.
28 Panfilovců je vymyšlená legenda - jasně,
Nie nie, Panfilovci sú pravdivý príbeh. Chlapík, ktorý robil poradcu k tomu filmu urobil aj dokumentárny film. Aj v Rusku sa to začalo spochybňovať, ale je to pravda. Zmetky okolo interpretácie príbehu a jeho spochybňovania, vyvolávajú akési prísomné odvolania redaktora Krasnej zvezdy, ktorý prvý týchto bojovníkov objavil. problém ale je, že si tie odvolania vynútili vyšetrovatelia NKVD.

Ten redaktor sa volal Krivickij.

Čo sa týka filmu, bol som trochu sklamaný. Tak napr. vojaci divízie pochodujú na front a jeden z vojakov rozpráva akúsi historku. Pozornému divákovi neuniklo, že rozpráva historku o 7 statočných. Proste vo filme je niekoľko takých lapsusov.

Bohužiaľ budeme sa musieť pripraviť, že v bojových filmoch sa budú objavovať nezmyselné scény, ako napr. v novom A rána sú tu tiché, kde nemecký dopravný Ju 52 útočí ako stíhačka. a bojové scény budú vyzerať, z videohier.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

A nejmenoval se ten redaktor Korotejev, nebo jde o někoho jinýho?

Já teda furt čtu, že to je výmysl. Potíž je i to, že kdyby oficiální ruská propaganda měla pravdu, tak se to těžko pozná, protože prolhaná až na půdu. To pak hlavně škodí těm vojákům, s kterejma si každej dělá, co chce. Přitom v každým případě je to obdivuhodný i v tý nemýtyzovaný verzi.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Ako prví priniesli krátku informáciu, o tom ako niekoľko vojakov odrazilo útok tankov noviny Izvestia. Redaktor Krasnej zvezdy Korotejev napísal len krátku správu s menom veliteľa skupiny a až Alexander Krivickij na pokyn šéfredaktora Krasnej zvezdy, to celé rozmenil na drobné, priniesol celý príbeh aj s menami vojakov, ktorí sa boja zúčastnili. (na žiadosť Michaila Kalinina )


Tu je celý dokument, ktorý podrobne rozoberá celý príbeh, aj to, prečo sa legenda o Panfilovcoch dnes mylne označuje za nepravdivá
https://www.youtube.com/watch?v=VeNCK1CPK9c
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Já furt nevim. A priori nemam k ruskejm věcem důveru, to je moje chyba. A pak - dyť to teda některý z nich přežili, ne?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Prežili traja, ale myslím dva z nich neskôr padli do zajatia, čo tiež komplikovalo situáciu. Po vojne ako som už myslím písal, urobila NKVD nátlak na toho Krivického, a donútili ho napísať odvolanie, že si to celé vymyslel. Celý prípad napokon Ždanov založil s odkazom, že vyšetrovatelia NKVD boli príliuč horlivý. Že k tomu boju skutočne došlo potvrdzujú aj iné zdroje, článok z Izvestiach, či Guderianov denník.

Ja sa práve u ruskú či sovietsku históriu zaujímam dlho, a mám k tomu dôveru. Naopak, mnohé z toho, čo dnes tu šíria tunajší rusobojci, a kadejaké transatlantické postavičky, je znôška bludov a rusofóbnej propagandy
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Rozumim - s tou historií a propagandou.

Já sem ale myslel, že ta legenda byla právě vo tom, že tam všichni padli, ne? Omlouvám se, jestli se ptám jako idiot, ale takhle to mam - možná blbě - zafixovaný.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Tak áno, pôvodne, ešte za minulého režimu sa vytvorila heroická legenda, že všetci padli. Akurát že teraz za začalo šíriť opačné tvrdenie, že celá vec s Panfilovcami je výplod propagandy, a k žiadnemu takému boju nedošlo.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Aha jo takle. Dík za vysvětlení. Prostě jeden extrém střídá druhej.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2111
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

A na yt sou teď mraky sovětskejch filmů - zrovna se mi připomněl snímek Piráti 20. století, na kterým sem byl snad v kině...
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Tá pátosom naplnená legenda o hrdinských dvadsiatichôsmych Panfilovcov, ktorí sa postavili tankom a všetci padli, je podaná aj v OZerovom filme Bitka o Moskvu. Ale nebral by som to ako extrém. Je to ako propagandou trochu prikrášlená pravda,

Vo filme Nepriatel pred bránami sa pýta Chruščov pofradených, že čo by mali urobiť pre pozdvihnutie morálky. A na to mu odpovie Danilov, že treba im dať nádej a hrdinov. A rozpovie mu čoho bol svedkom...

V tom je myslím tá sovietska či ruská propaganda iná. Pracuje s pravdou, ktorú si mierne upraví, prikrášli, vytvorí legendu Je to vidieť napríklad na ich bohatierskych bylinách.

Ale absolútny fail je pre mňa scénka z filmu 28 hrdinov. Vojaci idú na front a jeden z nich rozpráva historku, ktorá nápadne pripomína príbeh o siedmych statočných. Asi problém malej invencie scenáristu. :-P
Odpovědět