Sovětské filmy

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

My sme se školou taky byli na Muži z bulváru Kapucínů a pak taky na Karakum, 45° ve stínu. Neuvěřitelnej film o tom, jak hořel ropnej vrt nebo unikal zemní plyn, už nevim. Jediný možný řešení celý situace bylo vyvolat zemětřesení podzemním jaderným výbuchem, aby se vrt zasypal.

V poušti Karakum taky vznikala v českosovětský koprodukci Oáza Zbyňka Brynycha s naprosto příšernejma životníma podmínkama pro členy štábu. Rudolf Hrušínský měl pak za kritiku sovětský pohostinosti dlouhej uměleckej distanc.

Z dětskejch filmů si vybavuju tehdy supertemnej Dárek černého čaroděje. A pak taky v nějakym filmu byla dětská parta a její členové dali nějakýmu klukovi olíznout brusli. Doktor mu pak tahal zkrvavený tampóny z pusy, to bylo taky hodně slušný. Ale bylo mi cca 10, nevzpomenu si na název.

A válečnejch filmovejch děl bylo mraky - Blokáda, Osvobození, Velká vlastenecká válka, ...a jitra jsou zde tichá, Příběh opravdového člověka, Osud člověka, V týlu nepřítele atd. Některý jsou teda koprodukční, ale dominuje podíl SSSR.

Až po revoluci sem viděl Jdi a dívej se od E. Klimova, to je fakt skvělej snímek.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Zrovna teď běží na čt art Osud člověka. Myslim, že s tim původním dabingem, jako je v Modrejch světlech.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Docela neobvyklej snímek je Chladné léto roku 1953 z roku 1987 (tak je to v titulcích, jinak se uvádí 1988). Doporučuju, stojí to za vidění. Kriminálníci propuštěný po Berjově amnestii udělenou po smrti Stalina ohrožujou malou severskou vesničku s dvěma politickejma vyhnancema, který se jim postavěj. Westernově pojatej příběh s politickým přesahem, drsný, civilní, uvěřitelný.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše: A válečnejch filmovejch děl bylo mraky - Blokáda, Osvobození, Velká vlastenecká válka, ...a jitra jsou zde tichá, Příběh opravdového člověka, Osud člověka, V týlu nepřítele atd. Některý jsou teda koprodukční, ale dominuje podíl SSSR.
Na niektorých vojnových filmoch sovietskej kinematografie je pekne vidieť kedy boli točené. Napr v úplne prvom filmovom spracovaní bitky o Stalingrad, z roku 1949 absentuje postava Žukova, nakoľko v tom čase sa Stalin snažil populárneho a rešpektovaného žukova zbaviť, a tak ho odstavil na vedľajšiu koľaj. Stalin je vo filme prezentovaný ako hlavný vojvodca, ktorý rozhoduje kde sa bude útočil.

Napríklad štvordielna Bitka o Moskvu sa nakrúcala, ked v Kremli sedel Cernenko, čo bol stalinista, takže je Stalin opäť príslušne prezentovaný...ale aspoň je prítomná postava Žukova a vo filme zohráva dôležitú úlohu (blízku k realitew). Film je vlastne o dvoch postavách, Stalinovi a jeho vojvodcovi.

Ale druhé (dvojdielne) spracovanie bitky o Stalingrad z roku 1990 (réžia Ozerov) je o niečom inom. Kooperujú USA a Stalin je vykreslený ako intrigán, prítomná je však aj postava Beriju. Dokonca je v ňom aj trocha erotiky.
Naposledy upravil(a) spravodajca dne čtv 19. říj 2017 18:00:35, celkem upraveno 1 x.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

I Boj o Moskvu režíroval Ozerov, ale přijde mi to neskutečně trapný, viděl jsem to po třiceti letech, jako dítě sem to sledoval s otevřenou hubou, ale dneska musim říct, že to vypadá jak film z padesátejch let, režie mizerná, zvlášť bojový scény jsou diletantský a nejde o to, že tehdy nebyly takový možnosti. Akorát právě Žukov mě bavil a pak i ty tři kluci. Nejlíp se na to kouká bez těch bojovejch scén.

Stalingrad jsem právě neviděl, ani Stalina od Passera, i když tam už neni sovětská produkce, jen pár herců z bejvalýho SSSR.

Jo a teď jsem narazil na Plumbum - nebezpečná hra. Pamatuju si název, ale film moc ne.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše:I Boj o Moskvu režíroval Ozerov, ale přijde mi to neskutečně trapný, viděl jsem to po třiceti letech, jako dítě sem to sledoval s otevřenou hubou, ale dneska musim říct, že to vypadá jak film z padesátejch let, režie mizerná, zvlášť bojový scény jsou diletantský a nejde o to, že tehdy nebyly takový možnosti. Akorát právě Žukov mě bavil a pak i ty tři kluci. Nejlíp se na to kouká bez těch bojovejch scén.
.
Tak áno, z dnešného pohľadu už Boj o Moskvu pôsobí komicky, je tam veľa patetickosti a zjednodušenia, mnoho scén, aj tých bojových pôsobí fakt diletansky (robili to myslím nejakí žiaci Ozerova). Je tam mnoho symboliky a tvorcovia sa opierajú aj o legendy (napr. Panfilovci) Ale film má aj svetlé stránky. Napr ked jeden z vojakov zarecituje známe verše o tom, že sa Rusko nedá zmerať, ale sa v neho dá len veriť (mňa to obohatilo, báseň som nepoznal), či tá pesnička o Táničke (mám ju aj v ruštine), alebo vyšetrovanie Koneva, Molotovom a Vorošilovom, či konflikt Stalina a Žukova ohľadom situácie pri Kyjeve a pod. Film je aj v mnohých veciach celkom historický presný. Ale pobaví napr. scénka, ked sa akože začína protiútok pod Moskvou, útočí kavaléria a ked cválajú jazdci popred kameru, tak sa jeden z jazdcov spustí, drží sa len nohami v strmeňoch a hrá mŕtveho. No na záver celého záberu ožije a nasadne späť do sedla. :DD

Nakrúcania sa zúčastnili aj letci čs. Zväzarmu, či niekoľko čs.hercov, no účinkovali väčšinou iba v komparze. Najväčšiu úlohu dostal Martin Stropnický, ked si zahral vojenskú spojku... :)

2.9. slovenská Markíza premiéruje nový ruský film Bitka o Sevastopoľ (2015), tak som zvedavý.
Naposledy upravil(a) spravodajca dne čtv 19. říj 2017 18:02:13, celkem upraveno 1 x.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Ozerov měl právě hodně pomocnejch režisérů, z českejch to byl Otakra Fuka. Stropnickýho jsem si taky všim, i jinejch.

Jinak vlastně souhlasim, nejlepší z filmu jsou dramata a vztahy mezi postavama.

Ta písnička o Táničce se mi taky dost líbila.

A ty verše jsou asi od Ťuťčeva, znám je z jedný povídky od Bulgakova v tomhle překladu:

"Rus nepostihneš rozumem
běžná míra je necitlivá
k zvláštnosti platné pro tu zem
jen věřit v Rus, jen to ti zbývá"
Naposledy upravil(a) Lipinski dne čtv 24. srp 2017 23:53:06, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

A jinak pořád doporučuju film Jdi a dívej se z roku 1985 od Elema Kimova, je to nesmírně silnej a drsnej film.

Teď jsem taky mimochodem zjistil, že komando, který likviduje vesnici a její obyvatele - ve skutečnosti to byla běloruská vesnice Chatyň, má představovat SS-Sturmbrigade Dirlewanger, která byla složená z vojenskejch trestanců a byla snad úplně nejhorší a nejkrutější. Zasahovala taky proti SNP.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše:A jinak pořád doporučuju film Jdi a dívej se z roku 1985 od Elema Kimova, je to nesmírně silnej a drsnej film.

Teď jsem taky mimochodem zjistil, že komando, který likviduje vesnici a její obyvatele - ve skutečnosti to byla běloruská vesnice Chatyň, má představovat SS-Sturmbrigade Dirlewanger, která byla složená z vojenskejch trestanců a byla snad úplně nejhorší a nejkrutější. Zasahovala taky proti SNP.
Chod a pozeraj sa (Jdi a dívej se) je super film, bez debaty. Videl som ho niekoľkokrát. Jednoduchá desivá výpoved o tom, čo za zverstvá sa diali na Nemcami obsadenom území vtedajšieho ZSSR. A hlavný hrdina sa zmení z bezstarostného chlapca na trosku
A žeby to bola SS-Sturmbrigade Dirlewanger? Neviem, podľa mňa nie... Dirlewanger bola najmä bojová jednotka, ktorá potláčala napr SNP, či varšavské povstanie. Vo filme je skôr niektorá z Einzatzgruppen, ktoré robili čistky na okupovanom území.

K tej Bitke o Moskvu ešte jedna spomienka. Je tam taký stret ruskej poézie s propagandou

"... Od Kremlu jenž je otřesen, k ... nehybného Kitaje"
"Co to tam recituješ o otřeseném Kremlu... Kremlem se nedá otřást, vždycky stál a bude stát..." :best: B-) :-DD

Švordielna Blokáda je z podobného súdka ako Bitka o Moskvu. Avšak má lepšie dialógy, je tam prítomný etický a morálny rozmer. napr. ked otec vyčíta synovi, že kvôli úlohe nepomohol kamarátke dostať sa z pazúrov Nemcov. Páčia sa mi tak aj scény so Žukovom (ako robí poriadky, či burcuje a velí). Michail Uljanov si postavu Žukova užil asi tak ako Chudík Ludvíka Svobodu.

Film Osud človeka: Videl jeden dokument o známej polke "Skoda lásky" vo filmoch a práve vo filme Osud človeka si nemeckí vojaci ju spievajú, najskôr z vesela , potom smutne (umelecké vyjadrenie nezdarov na fronte).

Z ďalších filmov: Balada o vojakovi, veľmi pekný príbeh.. Alebo dvojdielna Sibiriáda - pre mňa pamätný film.

Nie je to síce sovietsky ale ruský film - Dvanásť od Sergeja Michalkova. Vydarená ruská verzia americkej klasiky Dvanásť rozhnevaných mužov od Lumeta
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

spravodajca píše:A žeby to bola SS-Sturmbrigade Dirlewanger? Neviem, podľa mňa nie... Dirlewanger bola najmä bojová jednotka, ktorá potláčala napr SNP, či varšavské povstanie. Vo filme je skôr niektorá z Einzatzgruppen, ktoré robili čistky na okupovanom území.
Němá to bejt přímo jmenovitě SSSD, ale je to inspirovaný právě tim, jak v tý Chatyni nahnali vesnici do stodoly a zapálili to. A sám Dirlewanger měl u sebe dycky nějaký zvířátko, sem někde čet.

Na Sibiriádu se chystám, Osud člověka jsem viděl kdysi, Blokádu taky, musim si to připomenout. A Dvanáct jsem nějak nezaznamenal, to se rád podívám. Viděl jsem v devadesátejch letech Unaveni sluncem, to se mi strašně líbilo, na Lazebníkovi sem byl v kině. Teď nedávno jsem bohužel viděl Unaveni sluncem 2 a 3 a bylo to tristní.

Ze sovětskechj filmů je ještě hodně slušná Baltazarova hostina aneb Noc se Stalinem z r. 89 a pak mam staženou Malou Věru, ta snad šla ve Filmovým festivalu pracujících, ale neviděl sem to tehdy, možná to bylo i nepřístupný.

A zajímavá je Vlčí smečka. Je sice z r. 1993, takže teda není už sovětská, ale zobrazuje Brežněvův nástup k moci a odstavení Chruščova - důležitá kapitola sovětský historie.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od spravodajca »

Sibiriáda je výborný film. Príbeh niekoľkých generácií dvoch rodín v jednej dedine na Sibíri. Začína niekedy v čase cára a končí sa už v ére socializmu, ked je tam objavené ložisko ropy. Dôjde pri tom k tragédii, ked jeden príslušník jednej z tých rodín uhorí v traktore a iný potomok z tej druhej rodiny, ktorý je vysoký stranícky funkcionár to oznamuje na nejakom zjazde. Viac nebudem prezrádzať, B-) Oplatí sa pozrieť, sú tam výborné scény a dokonca sa objaví aj nahé ženské poprsie... :dance: :)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Lipinski »

Podíval jsem se teda na Sibiriádu, moc mě to bohužel nevzalo. Ale film je to asi dobrej, některý scény - otec a syn v bažinách - se mi líbily hodně.
A speciálně Nikita Michalkov (mimochodem bratr režiséra) pořád povykoval a pohvizdoval, bylo to takový bláznivý, ukřičený už od začátku, já čekal spíš nějakou temnotu a meditativní polohu.

Tuhle poetiku převzal asi Jakubisko v Tisícročný včele, je to dost podobný.

A hořícím vrtem se asi mohli inspirovat tvůrci filmu There will be blood, hned se mi to vybavilo.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
IgorSlapacek
čekatel SNB
Příspěvky: 1
Registrován: ned 17. zář 2017 13:15:17

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od IgorSlapacek »

Tak jsem se na něj také podíval a je to sice takové trochu roztahané, ale vcelku to jde.
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Fosgen »

Potreboval by som pomoct s identifikaciou filmov. Je to skor otazka na skor narodenych. Casy, ked sme chodili do druziny a raz do tyzdna sme chodievali do kina za 1,- Kcs.
Takze:

Tak teda film c.1.
Ked som chodil do druziny (vyucko bol vtedy na dve smeny - som rocnik 61), tak sme chodievali v piatky do kina. A raz bol taky utopisticky film, ze pristala raketa na Venusi a tam bola nejaka civilizacia, boli taki ako my, ale mali 6 prstov. A mali takych robotov, boli to taky panaci v ciernom a tam kde by bol ksicht, mali biely kruh. A jeden sa v deji dostal do rakety a ta zenska kozmonautka ho zneskodnila ze na neho vychrstla penu z hasicaku.

Film.2.
Bol to rusko-japonsky, maly chlapec, asi sirota, vychovaval ho dedo ci stryko. Stryko bol ozran a chlapec furt otravoval, ze kde ma otca. On mu hovoril, ze odisiel prec na operaciu do Moskvy. Uz sa nepamatam, ci to bola pravda, ale chalan jedneho dna zmizol a potom to bolo o tom, co prezival na ceste do ZSSR. Mal take matriosky a ked zasepkal nieco do jedneho dielu, tak sa mu to splnilo. Zastavil tak napr. nakladny vlak, aby sa mohol odviezt. Raz u nejakej rodiny co plavila drevo spadol z klady do vody a potom sa u nich susil atd atd. Stryka dali do nejakeho utulku a vedel hrat na husliach, ale bol to alkoholik.
Mlady sa do ruska dostal, fotra uz nikdy nestretol, ale ostal tam studovat husle a na konci filmu si pamatam zaber, ako je pustena v utulku telka (bolo to po rokoch), a tento stryko kuka a tam davali prave nejaky koncert z ruska a tam bol akoze virtuoz solista a vypaloval na husliach a stryko plakal a v domove sa divili ze preco. On tam poznal toho svojho synovca ci co to bolo.

Ma niekto tusenie, ci si spomina?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Sovětské filmy

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Fosgen píše: stř 18. říj 2017 21:13:17 Tak teda film c.1.
Ked som chodil do druziny (vyucko bol vtedy na dve smeny - som rocnik 61), tak sme chodievali v piatky do kina. A raz bol taky utopisticky film, ze pristala raketa na Venusi a tam bola nejaka civilizacia, boli taki ako my, ale mali 6 prstov. A mali takych robotov, boli to taky panaci v ciernom a tam kde by bol ksicht, mali biely kruh. A jeden sa v deji dostal do rakety a ta zenska kozmonautka ho zneskodnila ze na neho vychrstla penu z hasicaku.
Tipnul bych si, že to byl film "Vládci Venuše"... (Pokud je to on, tak jde o film anglický a nikoliv sovětský...)
Fosgen píše: stř 18. říj 2017 21:13:17 Film.2.
Bol to rusko-japonsky, maly chlapec, asi sirota, vychovaval ho dedo ci stryko. Stryko bol ozran a chlapec furt otravoval, ze kde ma otca. On mu hovoril, ze odisiel prec na operaciu do Moskvy. Uz sa nepamatam, ci to bola pravda, ale chalan jedneho dna zmizol a potom to bolo o tom, co prezival na ceste do ZSSR. Mal take matriosky a ked zasepkal nieco do jedneho dielu, tak sa mu to splnilo. Zastavil tak napr. nakladny vlak, aby sa mohol odviezt. Raz u nejakej rodiny co plavila drevo spadol z klady do vody a potom sa u nich susil atd atd. Stryka dali do nejakeho utulku a vedel hrat na husliach, ale bol to alkoholik.
Mlady sa do ruska dostal, fotra uz nikdy nestretol, ale ostal tam studovat husle a na konci filmu si pamatam zaber, ako je pustena v utulku telka (bolo to po rokoch), a tento stryko kuka a tam davali prave nejaky koncert z ruska a tam bol akoze virtuoz solista a vypaloval na husliach a stryko plakal a v domove sa divili ze preco. On tam poznal toho svojho synovca ci co to bolo.
Tipnul bych si, že to byl film "Černý pasažér"...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět