Skupina bratří Mašínů

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
Odpovědět
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Přátelé, na starém fóru jsme měli poněkud konfrontačně pojaté téma o tom, zda byli Mašínové a spol. hrdiny, nebo vrahy. Jak už to bývá, diskutující se rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. Ne snad, že bych chtěl v podobném duchu pokračovat, ale v dnešní MF DNES vyšel zajímavý článek o strýci Mašínů - Ctiboru Novákovi.
Připomeňme si pro "neználky", že Ctrirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata se za pomoci dalších snažili po komunistickém převratu v únoru 1948 zorganizovat ozbrojený odboj. Později se rozhodli opustit vlast, což se prvním třem jmenovaným nakonec podařilo, Švéda a Janata byli v NDR dopadeni a spolu s dalšími nakonec popraveni. Ostatní více či méne zůčastnění, hlavně rodinní příslušníci strávili dlouhá léta ve vězení. Příběh této skupiny sloužil patrně jako opravdu velmi volná předloha nebo inspirace k dílu "Strach".
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Willy Kleiber »

malej Míra píše:... Příběh této skupiny sloužil patrně jako opravdu velmi volná předloha nebo inspirace k dílu "Strach".
:shock: Cože??? Já myslel, že přesně takhle se to seběhlo... :D :D
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Willy Kleiber píše:... :shock: Cože??? Já myslel, že přesně takhle se to seběhlo... :D :D
Willy, Willy... Je nás hodně, co obdivujeme Tvůj smysl pro detail při odhalování nedostatků a při polemikách o místech natáčení, ale na základě podobně nejapných dotazů a připomínek, byť zřejmě myšlených v žertu by Tě více lidí mohlo považovat za v..a. ;) :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Willy Kleiber »

malej Míra píše:...považovat za v..a. ;) :mrgreen:
Tak to by mě velice mrzelo, byl to samozřejmě vtip mířený proti lidem, smýšlející ve stylu MF Dnes, kde jakýsi redaktor vehementně porovnával tento díl se skutečností, a byl celý "paf" z toho, kolik rozdílů je v seriálu oproti skutečnosti...
No nic, kdo pochopil, pochopil... :?
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Přemek77 »

Willy Kleiber píše: :shock: Cože??? Já myslel, že přesně takhle se to seběhlo... :D :D
Vtip je v tom, že v devadesátých letech se v nějaké debatě V pravé poledne rozohňoval Petr Pithart, že Mašínové zabili saniťáka, a tak nepřipadá v úvahu je považovat za hrdiny.. Tzn. sloučil realitu s fikcí 30PMZ..:-D
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Přemek77 »

pan Černý píše: Až na toto někdy někdo uspokojivě odpoví, tak to bude malej zázrak. Myslím, že tady se vždy objeví nějakej článek snaživejch redaktorů k tomuto hrdinství
Nedávno byl článek v Týdnu; tam nechali hovořit sousedy a příbuzné zabitých. Nevím, přišlo mi to takové .. podivné. Doporučuji k přečtení.
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Přemek77 »

pan Černý píše:Proč podivné? myslím, že právo vyjádřit se má každý, tedy i sousedi a příbuzní po obětech.
Nemyslel jsem to tak, že by bylo podivné chtít po nich vyjádření; přišly mi podivné ty výpovědi... nedokážu to vysvětlil, zkuste si to najít a přečíst.
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od geza »

Teď vyšla tato kniha:

http://www.kosmas.cz/knihy/146004/svedomi-hrdinu/

Zatím jsem žádnou knihy o Mašínech nečetl, na to nemám žaludek a svoje názory na jejich "odbojovou činnost" jsem již prezentoval na starém fóru, tuto knihu bych si ale rád přečetl.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

geza píše:...Zatím jsem žádnou knihy o Mašínech nečetl, na to nemám žaludek a svoje názory na jejich "odbojovou činnost" jsem již prezentoval na starém fóru, tuto knihu bych si ale rád přečetl.
Nedá mi to abych si nešťouchl. ;) Nevybíráš si z mnoha dostupných titulů záměrně právě takový, u kterého očekáváš, že nebudeš mít problém se s ním názorově ztotožnit? A tím i sám sebe o svých názorech znovu ujistit? ;) :lol:
To mi přijde slušně řečeno jako názorová samohana... :roll: :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od geza »

Nikoli pane kolego, ale dovolte mi, abych v tomto případě parafrázoval citát neznámého klasika: nemusím skákat do žumpy plné sraček, abych zjistil, že smrdí.

Tu knihu jsem ještě nečetl, nicméně při zběžném prolistování v knihkupectví můžu konstatovat, že kniha, narozdíl od jiných, obsahuje konkrétní fotokopie či přepisy dokumentů z vyšetřování případů (například fotografie ze stanice SNB Čelákovice - vražda Honzátka). Doufám, že Vás, stejně jako mě, zajímají v první řadě fakta a nikoli prapodivné ideologické konstrukce.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

geza píše:...dovolte mi, abych v tomto případě parafrázoval citát neznámého klasika: nemusím skákat do žumpy plné sraček, abych zjistil, že smrdí...
...V tom případě použiji rovněž slova neznámého klasika a viděno obrácene: "Když se řeže dříví, obvykle u toho létají třísky." ;) :D On se těžko dělá ozbrojený odboj proti zločinnému režimu opírajícímu se o armádu, SNB a LM jen s plácačkou na mouchy. Každý, kdo se zbraní v ruce tento režim hájil, byl cvičen proti nepříteli a musel počítat s tím, že ho to může stát život. Paradoxně minimálně jeden z Mašínů byl dokonce absolventem kursu záškodnického boje, organizovaného komunistickým režimem... :roll:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od geza »

A o tom to je... někdo vidí láhev poloprázdnou a jiný poloplnou - kdo má pravdu?

A mimochodem, nevím o žádné knize, která by ve vztahu k Mašínům objahovala tehdejší režim (naopak jejich obhajoba je postavena pouze na té ideokonstrukci o zločinnosti, odboji a třetí válce apod..), nerozumím tedy tomu, které knihy bych měl číst abych si utvrzoval nějaké své názory. Leda bych si pustil Strach :lol:
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Přemek77 »

geza píše:Doufám, že Vás, stejně jako mě, zajímají v první řadě fakta a nikoli prapodivné ideologické konstrukce.
Někdy je ošemetné věřit písemným důkazům StB. Nemyslím případ Kundera, tam je to myslím jasné, ale konkrétně v případech jako Mašíni či Babice bych StB nevěřil ani písmenko.
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Přemek77 píše:...Někdy je ošemetné věřit písemným důkazům StB... konkrétně v případech jako Mašíni či Babice bych StB nevěřil ani písmenko.
Pic kozu do vazu! No, to je právě ono. Historické dokumenty k podobným případům jsou právě zejména protokoly z vyšetřování... A kdo vedl vyšetřování?! :? :lol:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od geza »

Ale, ale... na základě těchto protokolů zjistil Žáček, že chtěli páchat atentát na Gottwalda ... a na to konto jim Topol udělil metál :evil:
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Odpovědět