Skupina bratří Mašínů

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
Odpovědět
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od strejda.ohon »

Ozbrojený odpor proti vraždícímu totalitnímu režimu se nazývá odboj. Ozbrojený odpor proti demokratickému systému se nazývá terorismus. Co chcete srovnávat?! Není nejmenší důvod Mašíny 'ohodnotit !Z! obou stran', druhá strana, sama s rukama od krve milionů obětí, na to totiž nemá absolutně žádné právo.
PS A to píšu, jako člověk, který způsob provedení a výsledky odbojové činnosti skupiny kolem bratrů Mašínových rozhodně za ideální nepovažuje.
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Koštýř »

strejda.ohon píše:.. způsob provedení a výsledky odbojové činnosti skupiny kolem bratrů Mašínových rozhodně za ideální nepovažuje..
Shrnul jste to dobře, pane kolego. Výstižné a trefné, víc k tomu není co dodat. Nicméně můj pohled je kapku jiný - bohudík jsme nežili v 50tých letech a pokud jsem dobře četl nebo viděl různá svědectví pamětníků (věznů, vojáků, odbojářů..) , tak víceméně s Mašíny souhlasili. Samozřejmě se mohlo méně střílet apod. ,ale asi už navždy - jako každou historii - tu dobu budeme vnímat dnešním pohledem.. a to je opravdu rozdíl. Například docela chápu (ale neomlouvám) různé excesy při divokém odsunu z pohraničí - viz třeba památník v Novém Boru. Ti vojáci si prošli peklem bojů, doma ztratili rodiny apod. a potom opravdu stačí nějaký úsměšek nebo pohrdání z očí německých zajatců a už se natahují závěry zbraní.. Je to těžké, bylo hodně zla - takže Mašínové se zachovali adekvátně k době, ve které žili a věřím, že třeba opravdu čekali (jako mnozí) další válku, že přijdou amíci a ty komančské hrůzy skončí. Nezapomínejme, že nebyly informace, ani z tisku, TV nebyla atd. , šířila se šeptanda, dokola samé zatýkání, pracovní tábory.. --Sci-fi : stroj času..myslím, že by se asi každý z výpravy do těch let rychle vrátil a taky by zřejmě navrhoval Mašíny a jiné na vyznamenání.. Můj názor je, že třeba nejsou ideální kandidáti na medaili, ale určitě si zaslouží když ne obdiv, tak minimálně pochopení. :!:
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
prof. Braun
kapitán
Příspěvky: 357
Registrován: úte 13. led 2009 19:19:30

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od prof. Braun »

Koštýř píše:Můj názor je, že třeba nejsou ideální kandidáti na medaili, ale určitě si zaslouží když ne obdiv, tak minimálně pochopení. :!:
...a rozhodně ne takovou dehonestaci, jaké se jim dostalo v 30PMZ, kde jsou vykresleni jako totální psychopati.
Jenomže my nejsme jen tak někdo!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Tady přikládám odkaz na zajímavý článek o nové knize chystané na červen. ;) :D Aneb další slova do pranice...
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Tak bohužel mám špatnou zprávu, pan Milan Paumer dnes ve věku 79 let zemřel. Podrobnosti třeba tady nebo tady. :cry:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Koštýř »

Ano-tato smutná zpráva mě zastihla dnes ráno-otevřu v práci noviny.. :cry: Rozhodně si novou knihu koupím. Četl jsem Rambouska, Nováka, od Mašínové.. Jsem zvědav na tuhle poslední (?).
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Honza Zeman »

Posledni knihu jsem zatim jen prolistoval, odradila me trochu cena (cca 490), jinak obsahuje dobove dokumenty, ktere jsou na jedne strane knihy v originalnim skenu a na druhe prepsane, pritom jsou i na tom skenu normalne citelne. Na prvni pohled mi to pripada jako vareni z vody, ale mozna se pletu...?

Kazdopadne jsem zvedav co na to umrti Paumera oba bratri, jestli prileti na pohreb, byt se navsteve Ceska brani.... Ale na pohreb kamarada neprijet....
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Koštýř »

Hombre píše:..Ale na pohreb kamarada neprijet....
Sám jsem zvědav.. :|
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Koštýř »

Mašínové nepřijedou.. Možná je chápu, možná je hryže svědomí.. Nevíme. Těžko soudit. A ani je nesoudím.
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Salaba »

No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Salaba píše:Boží mlýny melou...
To je věc názoru, pane kolego. Chtěl jsem sem tu informaci také vložit, ale pouze tak jak je, nechtěl jsem vyvolávat další konfrontaci, to už jsme tady měli mnohokrát... :(
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Koštýř »

Chtělo by se napsat - dnes je ten den, další bláznivej den.. Ovšem ne vesele, ale k zamyšlení :| Zemřel Ctirad Mašín, hrdina nebo "padouch" - věc názoru, já beru ten první. Dále slaví 85 let Fidel Castro.. a ještě máme výročí Berlínské zdi. Zajímavá "sešlost"..
Před pár dny zemřela herečka a komunistka (bez urážky) Jiřina Švorcová. Měl jsem s ní problém - byla ztělesněním minulého režimu atd. Postupem času to nevidím tak jednoznačně - prostě věřila nějaké ideologii, na druhou stranu nikomu neublížila - viz vyjádření paní Moučkové, Vránové.
Ctirad Mašín byl zase vychován jiným způsobem, v demokracii, žil vzorem svého otce. Bojoval na barikádách, dostal od prezidenta Beneše vyznamenání. A pak se postavil totalitnímu režimu.
Neměl bych problém jít na pohřeb oběma - paní Švorcové i panu Mašínovi. Asi tak. Nemůžu soudit ani jednoho z nich - v té době jsem nežil (osvobození a 50 léta), těžko říct jak by se každý z nás zachoval..
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od malej Míra »

Koštýř píše:...Neměl bych problém jít na pohřeb oběma - paní Švorcové i panu Mašínovi. Asi tak. Nemůžu soudit ani jednoho z nich - v té době jsem nežil (osvobození a 50 léta), těžko říct jak by se každý z nás zachoval..
Velmi hezky napsáno, pane kolego, vnímám to stejně. Jinak vypadá to, že je "na cestě" zajímavý film na toto téma... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Koštýř »

malej Míra: Dík za odkaz - o filmu už nějakou dobu vím. Snad se podaří.
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Re: Skupina bratří Mašínů

Příspěvek od Salaba »

Zajímavý odkaz k připravovanému filmu, dovolím si z článku citovat:

"Ještě předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem."

Ani já nechci nikoho soudit, a také nemám právo - v té době jsem nežil. Stále se snažím pochopit pohnutky, které vedly bratry Mašíny k jejich činům... Ale přiznám se, čím více informací mám, tím méně chápu, jak o nich někdo může mluvit jako o hrdinech :|
Vím, že jsme to téma tady již zevrubně rozebírali - a jak píše malej Míra byla z toho slušná konfrontace 8-) - ale představa obdivu k činům "Mašínů" a úvahy o jejich oceňování (viz dnešní prohlášení předsedy vlády) jsou pro mne nadále nepochopitelné :cry:
No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
Odpovědět