"Major Zeman" v rozhlase

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
Odpovědět
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

V neděli 4. 10. vysílá ČRo 3 Vltava v 11:30 h. reprízu pořadu Fonogramy - A jak se pořád máte, Vondrovi?

V pořadu zazní ukázka ze silvestrovského dílu Vondrových, v němž účinkuje Vladimír Brabec jako major Zeman!
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase - Tlučhořovi

Příspěvek od Lipinski »

Přes dvacet let poslouchám nekonečnej rozhlasovej seriál Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse Tlučhořovi/Rodinka.
Oba herci si kolikrát dělaj legraci ze sebe sama, a tak občas při debatách u Tlučhořů zaznívaj názory na účinkování herců v seriálu, jeho znovuuvedení v televizi jako "zločin" atd.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase - 2 detektivky

Příspěvek od Lipinski »

Tady a v diskuzi k RoNP se píše o dvou rozhlasových detektivkách, který jsou vlastně předobrazem seriálu. Asi by stálo za to je zmínit společně, jsou to:

Věc důvěry (1961)
http://mluveny.panacek.com/rozhlasove-h ... -1961.html

Vrah je náš starý známý (1964)
http://mluveny.panacek.com/rozhlasove-h ... y-196.html

Ve "Vrahovi" namluvil postavu kapitána Zemana Miroslav Mráz alias Xaver, temná a nechvalně známá osobnost čs rozhlasu. Jan Vedral o něm napsal skvělou rozhlasovou hru, resp. rozhlasovej seriál.

Ještě články k oběma hrám (jsou právě na různejch místech fóra):

http://mluveny.panacek.com/historie-roz ... znamy.html

http://mluveny.panacek.com/historie-roz ... uvery.html

A mam prosbu k adminům - létama se stává, že se odkaz stane nefunkční. Nestálo by za to zkopírovat vždycky celej text a uvíst zdroj? Přece jen jedničky a nuly nejsou papír, tudíž by se neplejtvalo našema lesama, a kdo by nechtěl číst dlouhý texty, může si konverzaci jednoduše posunout dál...

(U třetího linku je potřeba zkopírovat celej text a vložit na lištu. Nevim, proč to blbne.)
Naposledy upravil(a) Lipinski dne úte 24. říj 2023 16:34:11, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase - 2 detektivky

Příspěvek od Přemek77 »

V seriálu rozhlasových dokudramat se jeden z dílů věnuje skutečným událostem případu "STUDNA"

Více k poslechu a čtení zde:

Kód: Vybrat vše

http://www.rozhlas.cz/dvojka/historiezlocinu/_zprava/studna-mel-ikonicky-pripad-majora-zemana-zakryt-skutecneho-vraha--1679353
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od heinrich »

Sice to není rozhlas, ale na ČT2, Doktoři(8.díl) je prvních 15 minut o Vl. Brabcovi a jeho pobytu na Homolce. Snad to bude v archivu ČT, kdo to neviděl.
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Honza Zeman »

Ano, je to tak. Já za ním tenkrát byl osobně, jelikož pracuji vedle na oddělení. Snad zdravíčko dál slouží (y)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Eman Wimmer
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 16. bře 2017 12:17:52
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Eman Wimmer »

heinrich píše:Sice to není rozhlas, ale na ČT2, Doktoři(8.díl) je prvních 15 minut o Vl. Brabcovi a jeho pobytu na Homolce. Snad to bude v archivu ČT, kdo to neviděl.
Máš pravdu, je to v archivu ;-)
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 2-doktori/
No jsme v tom, markýzo z Nuslí! Konec iluzí…
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Nejde o Zemana, ale herců z našeho seriálu je v týhle hře o divokým odsunu přehršel. Včetně V. Brabce.
Akorát upozorňuju, že je to dost brutální.

https://vltava.rozhlas.cz/co-se-stalo-n ... -v-8225412

Z článku o hře"

Rozhlasové hry přinášející příběhy z doby druhé světové války a německé okupace tvoří nezanedbatelnou část dramatického archivu Českého rozhlasu. Lepší či horší psaly se i natáčely víceméně nepřetržitě, ať už byla společenská situace svobodnější, nebo naopak dušená cenzurou. Tématem, které souvisí s koncem druhé světové války, ale do listopadu 89 představovalo nejen pro autory rozhlasových her v podstatě tabu, byl odsun Němců a násilnosti, které ho provázely.

Jedním z prvních rozhlasových tvůrců, který se po sametové revoluci rozhodl ožehavé téma české historie umělecky zpracovat, byl Jaromír Ptáček. Zkušený dramaturg i dramatik připravil na základě dokumentů soudního přelíčení z Karlsruhe v roce 1951 dramatickou rekonstrukci, v níž postupně a do hrozivých podrobností vyvstávají poměry, které panovaly v internačním táboře pro Němce. Před německým soudem stojí československý emigrant, který od června do prosince 1945 táboru velel, a proti němu desítky svědků vypovídající o násilí a krutostech, kterých se na internovaných dopouštěl.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

V pátek 5. března bude mít na Českém rozhlase Plus premiéru pořad z cyklu Archiv Plus s názvem "Rozhlasový major Zeman: Příspěvek k rozhlasové zemanologii". Zapněte svá rádia ve 20:05 h.
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Přemek77 píše: úte 02. úno 2021 0:01:41 V pátek 5. března bude mít na Českém rozhlase Plus premiéru pořad z cyklu Archiv Plus s názvem "Rozhlasový major Zeman: Příspěvek k rozhlasové zemanologii". Zapněte svá rádia ve 20:05 h.
Tak tady to je: https://plus.rozhlas.cz/major-zeman-jak ... vy-8439939
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Přemek77 píše: úte 02. úno 2021 0:01:41V pátek 5. března bude mít na Českém rozhlase Plus premiéru pořad z cyklu Archiv Plus s názvem "Rozhlasový major Zeman: Příspěvek k rozhlasové zemanologii". Zapněte svá rádia ve 20:05 h.
Výborně zpracovanej příspěvek. Asi bych z toho udělal výtah, je tam hodně cennejch poznatků.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Lipinski píše: pát 09. dub 2021 20:57:07
Výborně zpracovanej příspěvek. Asi bych z toho udělal výtah, je tam hodně cennejch poznatků.
Děkuju :) Většina těch poznatků je už ve článcích z cyklu Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou - jsou v tomhle vlákně, ale výše.
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Lipinski »

Přemek77 píše: pát 09. dub 2021 23:18:23Děkuju :) Většina těch poznatků je už ve článcích z cyklu Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou - jsou v tomhle vlákně, ale výše.
Jo, taky jsem některý vkládal, ale tohle je ucelený a dotažený. Dohaduju se teda, že ste pod tím podepsanej Vy.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Přemek77
strážmistr
Příspěvky: 99
Registrován: čtv 30. dub 2009 19:14:35

Re: "Major Zeman" v rozhlase

Příspěvek od Přemek77 »

Lipinski píše: sob 10. dub 2021 0:21:57
Jo, taky jsem některý vkládal, ale tohle je ucelený a dotažený. Dohaduju se teda, že ste pod tím podepsanej Vy.
Ano. Plánuju ještě další pořady o normalizačních rozhlasových hrách a seriálech, snad to vyjde.
"Ve vlastních názorech se shodnu s každým." (Ivan Kraus)
Odpovědět