Tvorba ikony a fontu

Co se nikam nevešlo, ale nejsou to nesmysly
danman
strážmistr
Příspěvky: 26
Registrován: pon 13. říj 2008 18:47:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Font

Příspěvek od danman »

kapitán Hejduk píše: Samozřejmě i ten vektorový font bychom všichni chtěli, takže jsem zvědav, co vymyslí Danman. Prohlášení, že (kvalitní) vektorový font lze vyhotovit za pár dní, moc nevěřím, ale rád se nechám překvapit. Samozřejmě nabízím i pomoc či radu, bude-li zájem.
Ehm, nesouhlasim se dvemi slovy - Kvalitni a Vytvorit :D
To co delam je font ktery vypada lip zvetsenej, protoze v danym programu (fontforge) je v predloze definovan svym ohranicenim, takze jedine artefakty kolem by meli byt me chyby, ktere se ale najdou - to ke kvalite.
Vytvorit - take nesouhlasim, co jsem udelal , je ze jsem si proste odfotil text dilu, (super ze jsou bily) invertoval barvu, skonvertoval do formatu xbm (X11 bitmapy) a pak jsem to importoval do fontforge jako bitmapovou predlohu, podle ktery pak kreslim krivky.
Pak jeste odstranuju artefakty, a upravuju tvary, koukam se na to ve vel. 72 pixelu a nevypada to zatim spatne, mam neco pres polovinu alfanumerickych znaku, o vikendu je dokoncim, a pak uz jenom vymyslet kde vzit dalsi - co se tyce kresleni jsem naprosty drevo :D.
Tohle doufam vysvetluje proc jde ta prace pri rozumne kvalite celkem rychle. Kodova tabulka ISO 8859-2.
Co se tyce fontu , jsem naprosty neodbornik, pustil jsem se do prace kdyz jsem tady cetl ze pan Hackl s tim ma potize.
Naposledy upravil(a) danman dne sob 01. lis 2008 13:23:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Font

Příspěvek od Arnold Hackl »

danman píše:... o vikendu je dokoncim, a pak uz jenom vymyslet kde vzit dalsi - co se tyce kresleni jsem naprosty drevo :D ...
Tak pokud mě kapitán Hejduk opravil ohledně chybějících písmen správně, tak by mělo chybět pouze "w" a "Q".
Pro w by se dalo zmenšit W, a Q by šlo vytvořit z O a přikreslit čárku.
Jinak potvrzuji, že pokud se písmenka kreslí v křivkách, tak jsou poměrně kvalitní i při velkých velikostech.
Metodu kreslení jsem měl podobnou jako danman (obrázek sejmutý z obrazovky, rozsekaný na jednotlivá písmenka jako podklad a na něm jsem kreslil křivky).
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
kapitán Hejduk
strážmistr
Příspěvky: 55
Registrován: pon 02. čer 2008 9:55:23
Bydliště: Hradec K.

Re: Font

Příspěvek od kapitán Hejduk »

Tak to se rozumí samo sebou, že by u vektorového fontu měly písmenka vypadat dobře ve VELKÝCH velikostech. Mě ale ten přístup připadá dost neortodoxní. Nejdřív by měl člověk stanovit výšku malých i velkých písmen a posazení akcentů, stanovit sílu dříků, poloměry oblouků, sklon šikmých tahů a pak teprve začít s konstrukcí jednotlivých glyfů. Pouhé omotání bitmapy křivkou od oka nebo trasováním... nevím nevím. V těch titulcích je každý písmenko jinak nakreslený a jedno se nemusí hodit k druhýmu.

Já používám FontLab a ScanFont (windows). I když mě to velmi zajímá, věnuji se jenom úpravám fontů. Udělat font od začátku mě právě přijde dost složité. Konkrétně ScanFont sám z bitmapy udělá font asi na tři kliknutí, ale bez dalších složitých úprav písmo nevypadá dobře. Je potřeba sjednotit prvky (dříky, oblouky) v jednotlivých glyfech. No nic, jsem zvědav na Danmanovu práci, já na to jdu možná zbytečně složitě ;).
Kompjůtry nikdy nelžou, s tím se smiřte, soudruhu !
Martin Kabát
strážmistr
Příspěvky: 77
Registrován: sob 20. pro 2008 21:37:02

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Martin Kabát »

Moc děkuju za nastavení ikony vysloužilého dragouna Martina Kabáta! Super! :D :D :D
"Doba střelců minula..."
"...teď je potřeba dostávat se jim pod kůži jinak. Ideologickým útokem! Pozvolna rozkládat jejich systém zevnitř, tvářit se loajálně, nestrašit..."
Uživatelský avatar
huba.buba
pokladník fanklubu ve výslužbě
Příspěvky: 1068
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:20:37
Bydliště: Psojedy

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od huba.buba »

Martin Kabát píše:Moc děkuju za nastavení ikony vysloužilého dragouna Martina Kabáta! Super! :D :D :D
Ooo - díky, to víte, pokud najdu nějakého uživatele bez avataru, moje bezbřehá fantazie pro první dny nějakou tu figurku vždy doplní.
,,ŠKOLY MÁM ČESKÝ, ALE HUBU VÍDEŇSKOU,,
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Dobesch »

Tvote si ikony, neznete dne ani hodiny a natoz pak stav pana kolegy kdyz ho popadne tvurci vasen :-) Diky me bezbrehe lenosti muzete doted obdivovat jak jsme dopadl :-)
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
huba.buba
pokladník fanklubu ve výslužbě
Příspěvky: 1068
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:20:37
Bydliště: Psojedy

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od huba.buba »

Dobesch píše: Diky me bezbrehe lenosti muzete doted obdivovat jak jsme dopadl :-)
Ty si stěžuj - lumpe :lol: - buď rád , že jsi nedopadl jako kolega heerec.
,,ŠKOLY MÁM ČESKÝ, ALE HUBU VÍDEŇSKOU,,
Uživatelský avatar
Eman Zahradník
kapitán
Příspěvky: 352
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:27:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Eman Zahradník »

Ahojky... ;) ,no jelikož jsem se nově zaregistroval a projíždím forum,jen jsem neobjevil sekci,kde by byl snad návod,či rada ohledně podpisů,avataru člena.... :roll: .všiml jsem si,že spousta členů zde má avatary herců seriálu,což je parádní! :) Jen mě zajímá,kdepak jste to sehnali?Musí to být asi menšího rázu ten obrázek ne?.aby se mi vešel? ;).jestli tedy by jste mi nějak neporadily... :) ,předem samozřejmě děkuji za odpově´d! :P
Pomoc!!Vrazi jsou tam....
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Arnold Hackl »

Tak jestli máš přístup k seriálu na DVD, tak si dej DVD do PC, najdi si obrázek, který Ti vyhovuje, zastav to, sejmi obrazovku a v nějakém programu (stačí i malování, které je součástí Windows) ořízni.
Co jsem se tak díval, tak tady na fóru jsou největší ikony o rozměru 90 x 90 bodů.
Stačí ale i míň - já mám ikonu 58 x 80.
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
Eman Zahradník
kapitán
Příspěvky: 352
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:27:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Eman Zahradník »

Arnold Hackl píše:Tak jestli máš přístup k seriálu na DVD, tak si dej DVD do PC, najdi si obrázek, který Ti vyhovuje, zastav to, sejmi obrazovku a v nějakém programu (stačí i malování, které je součástí Windows) ořízni.
Co jsem se tak díval, tak tady na fóru jsou největší ikony o rozměru 90 x 90 bodů.
Stačí ale i míň - já mám ikonu 58 x 80.
Děkuji za nápovědu,ale už mi s tím drobet pomohla dcera jak obr.upravit,tak už je to v cajku...
:P ;)
Pomoc!!Vrazi jsou tam....
Uživatelský avatar
Eman Zahradník
kapitán
Příspěvky: 352
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:27:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Eman Zahradník »

Ještě bych přeci jen měl prosbu týkající se změny uživatelského jména... :roll: 8-) ,víte rád bych si změnil to současné,co tam mám(v mém případě tedy-Pedrosjan)za jiné... :) ,jelikož jsem si ho nastavil a zjišťuji,že plno členů tu má různá jména osob v seriálu,což je dost zajímavé a super...,lze to tedy změnit?Či už je to uživ.jméno napevno? :roll: :?
Pomoc!!Vrazi jsou tam....
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Honza Zeman »

Zmenit jde vsechno :P
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Eman Zahradník
kapitán
Příspěvky: 352
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:27:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Eman Zahradník »

Hombre píše:Zmenit jde vsechno :P
nu dobře...,jen nevím jak v mém profilu,nějak jsem na to ještě nepřišel.... :?
:)
Pomoc!!Vrazi jsou tam....
Uživatelský avatar
silvina
strážmistr
Příspěvky: 10
Registrován: sob 07. bře 2009 22:56:37
Bydliště: Slovensko

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od silvina »

ja by som tiež chcela nejaký pekný obrázok, no vždy sa len učím pracovať s pc, a kým k tomu dôjdem to potrvá :( :( :(
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Tvorba ikony

Příspěvek od Honza Zeman »

Menit nazev uzivatele muzeme jen my v administraci fora, ikonu si muze kazdy uzivatel zvolit a nahrat z pocitace sam. Kdyztak mi napiste do soukrome zpravy co byste radi a udelam to.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Odpovědět