25. díl - Štvanice

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od heerec123 »

zapatak píše:Jedna otazka este, proc taty umiou tka moc Lide nemecky jazik?
To je stejný, jako kdybych se já ptal, jak je možný, že dolnorakouský hejtman mluví plynně česky. Jednoduchá odpověď - půlka Čechů má německý přijmení, půlka Rakušanů český. Společná historie se prostě nezapře.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od malej Míra »

zapatak píše:Ich muss bekennen...
Jedna otazka este, proc taty umiou tka moc Lide nemecky jazik?...
Mit der deutschen Sprache ist es ganz einfach, bis 1989 gab es mindestens 50% der Bürger, die 2 Fremdsprachen gelernt haben, die außer Russisch als zweite Fremdsprache Deutsch gelernt haben. Aus praktischen Gründen, die ehemalige DDR konnte jeder besuchen, aber Englisch war sehr unpraktisch.
Zum Thema "Stvanice": Es gab immer viele Kriminelle, die bei jeder Etappe unserer Geschichte teilgenommen haben. In 1945 nach dem Krieg haben sich viele seine private Wehe geheilt, manche haben dann am Anfang 50-er Jahre (Gottwald Präsident, Husak im Gefängniss, einige auch Komunisten hingerichtet) bei der Polizei gearbeitet und den UdSSR-NKVD (Vorgänger der KGB)-Berater, die bei uns politische Prozesse im Auftrag von Stalin organisier haben, deren nach letzten Kentnisse auch eventuell Gottwald zur Opfer kommen könnte... Die, die das überlebt haben, haben dann viele Jahre im Gefängniss verbracht bis Anfang 60-er Jahre. In 1968 gab es wirkliche Chance die Opfer zu entschädigen, dafür wurden die Rehabilitationsprozesse organisier, da war aber das Problem die wirklichen Kriminelle von den Unschuldigen zu unterscheiden, weil in 50-er Jahre die oft vermischt worden sind. Der fall "Babice" ist ein guter Beispiel. Anfang 50-er wurde auf dem Lande "kolektivisiert", d.h. landwirschaftliche Gemeinschaften gegründet und die Bauern gezwungen dabei teilzunehmen. Höchstwahrscheinlich hat in Babice StB einen Agent geschickt, um Widerstand zu organisieren und nach der Aktion viele Beteiligte exemplar bestrafen, Totesurteil wurde nich zur Ausnahme. Es wurde offensichtlich als Warrnung für andere Dörfe unternommen...
Es wäre besser die traurige tschechoslowakische Geschiche in der Kneipe beim Bier diskutieren... ;) :D
heerec píše:To je stejný, jako kdybych se já ptal, jak je možný, že dolnorakouský hejtman mluví plynně česky. Jednoduchá odpověď - půlka Čechů má německý přijmení, půlka Rakušanů český. Společná historie se prostě nezapře.
Ja, richtig!!! ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Arnold Hackl »

Pro zapatak :
Tak já se pokusím ještě jednou o vysvětlení, ale mám strach, že dochází ke komunikačnímu šumu a vzájemně se nechápeme.
K úvodu Tvého příspěvku :
nejde ani tak o zalost encyklopedických vědomostí kdo byl Dubček, Černík, Novotný, atd. Jde spíš o pochopení metod komunistického totalitního systému a principů jeho fungování. Nezapomeň, že docházelo k takovým absurditám, jako je uvěznění Gustáva Husáka a pozdější zvolení Gustáva Husáka prezidentem - a to stejným (komunistickým) režimem. Jestli máš pocit, že jsem se Tě dotkl poukazem na to, že pokud nechápeš dějiny Československa, tak to nemůžeš pochopit, tak se Ti omlouvám, takhle jsem to vůbec nemyslel.
Teď bych to vzal po jednotlivých otázkách :
Proč se díl jmenuje Štvanice (pravděpodobně bych to do němčiny přeložil jako die Hetzjagd)?
To je proto, že chtěli Zemana uštvat - zničit, vyhodit od bezpečnosti, možná i zavřít do vězení.
Kdo byl ten muž, který spáchal sebevraždu?
Jmenoval se Vršecký a byl prokurátor (Staatsanwalt) v případu Babice.
Proč by měl být farář rehabilitován, vždyť ukrýval agenta, který zavraždil funkcionáře KSČ?
Je to právě proto, že pokud by celá akce byla provokace komunistické StB, tak by samotní vrazi byli komunistickými agenty a farář by byl pouze oběť téhle komunistické akce. Tady je potřeba právě upozornit na to, že když se komunisté dostali k moci, tak se jim hlavně na vesnicích těžko znárodňovalo. Snažili se zakládat jednotná zemědělská družstva a potřebovali do nich především velké sedláky s mnoha hektary půdy. A tito sedláci pochopitelně do družstev nechtěli, takže je zastrašovali a když ani to nepomohlo, tak se jich potřebovali zbavit - třeba tím, že je zavírali. Takže by skutečně bylo možné, aby sami agenti StB zastřelili několik komunistů a vinu hodili na několik místních obyvatel, kterých se potřebovali zbavit.
Proč byla celá akce provokací StB?
Tak tady nevím, jestli jsme se správně pochopili. Já jsem tou akcí StB měl na mysli tu akci v Babicích. Z Tvého dotazu mám však dojem, že Ty máš na mysli tou akcí StB až případ Štvanice. Tak to ne - Štvanice a celé obnovení případu je samozřejmě proti zájmům StB.
To, že se proces obnovil bylo možné jen proto, že komunisté sami začínali režim "uvolňovat", zrušila se cenzura, lidé dostávali cestovní pasy a mohli cestovat, byly myslím povoleny i další politické strany, atd.
Je samozřejmě jasné, že toto rozvolňování komunistického režimu v Československu byla záminka ke vpádu vojsk pod vedením Brežněva do Československa.
A teď už na úplný závěr - němčina se učila na jazykových základních školách (tam ale chodilo jen tak 5 % dětí) a potom na středních školách, kde byl kromě ruštiny povinný ještě jeden cizí jazyk. U nás na gymnáziu jsme si mohli vybrat mezi angličtinou, francouzštinou a němčinou.
A proč rozumím německy já, tak to je proto, že už od dětství sleduji ORF a přibližně od svých 15-ti let i ZIB (tím pádem jsem znal tváře politiků jako Rudolf Kirschläger, Bruno Kreisky, Franz Vranitzky, Alois Mock, atd., zatímco z Československých pouze Husáka a Štrougala). Vlastně doteď mám v aute naladěno Ö3. Ale já jsem takový zvláštní případ - jsem spíše monarchista a rozhodný odpůrce rozdělení Rakousko-Uherska a byl bych i proti Rakousko Uherskému vyrovnání v roce 1867.
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Arnold Hackl »

malej Míra píše:... Es wäre besser die traurige tschechoslowakische Geschiche in der Kneipe beim Bier diskutieren... ;) :D ...
Tak to rozhodně. :mrgreen:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od heerec123 »

Arnold Hackl píše:...jsem spíše monarchista a rozhodný odpůrce rozdělení Rakousko-Uherska a byl bych i proti Rakousko Uherskému vyrovnání v roce 1867.
To mi připomíná kouzelnou hlášku ministra zahraničí Schwarzenberga o vztahu Čechů a Rakušanů. "Jeden národ, který si dovolil ten luxus mít dva jazyky." :D
zapatak
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 17. led 2009 20:07:47
Bydliště: Strasswalchen, Österreich (Rakousko)

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od zapatak »

Perverse Wollust der StB-Funktionären????
:shock: :?
Diese Vorstellung ist für mich absolut absurd, dass sich diese Angehörigen der „Staatsicherheit“ dafür einsetzen ,für Wirbel und Tumult in einem Ort zu sorgen…das wäre eine allgemeine Verletzungen des Strafgesetzes der Nation und Missbrauch der Machtinhabe…ähnliche Fälle sind mir bekannt, aber dass sei sich in solchen Orten so dramatisch abgespielt hatten, war mir bis jetzt nicht bekannt und das würde meinen jetzige Ansicht des Sozialismus der Mitte des 20.Jahrhundert um mehrere Grade verschlechtert…
Jetzt würde mich interessieren, wer diesen Funktionär nach Babice befohlen hatte, und falls er nach dem Fall des Sozialismus noch lebend war, dem entsprechend dafür büße musste und auch Strafen in vollen Ausmaß der Schuld entgegen nehmen würde :x


Da möchte ich jetzt mein persönliches Dan kann malej Mira und Arnold Hackl aussprechen für ihre Bemühungen ;) , ich glaube nun sind alle Missverständnisse beseitigt. Mein Vater hat es mir inzwischen auch schon erklärt, warum so viele Menschen in Tschechien Deutsch sprechen ,er erklärte es mir wie ihr mir, und als er mir sagte dass er vor der Wahl stand, auch von den Fremdsprachen Deutsch, Englisch und Französisch, er trotz Drängen meines Opas, der Deutsch bevorzugt hätte, da es Aussichten hatte, da man in der DDR die Amtsprache Deutsch hatte, er englisch gelernt hatte und las ich ihn nach dem sinn fragte, denn Englisch würde ihn den Standpunkt nicht verbessern noch weit helfen ,dass in die Sprache gefiel und dass er endlich Lieder und Inhalte der englischen Songs verstehen wollte.


Es wäre interessant zu wissen, ob ich der erste tschechischer Österreicher bin ,der sich die Major-Zeman-Fälle ansieht- es ist doch so, dass jeder Fall einen gewissen wahren Kern hat, aber der Fall ,der mir mittlerweile am meisten beeindruckte, der 2. hat keine wahren Inhalte, was mich zumindest einer erklärt hatte, der in deutschen Foren tätig war…

PS: Ich bin ja noch ein Jungendlicher, aber ihr würdet euch sicher wundern was wir vom Kommunismus gelernt hatten. :lol: :lol: :mrgreen:
Findet ihr es eigentlich nicht provokant, dass ich in Deutsch schreibe? Es sit mir leider nicht anders möglich meine Gedanken in Schrift zu verfassen.
"Wenn Sie eine Karte von Österreich nehmen, finden Sie eine Stadt namens Linz, dort wurde ich geboren, aber nicht als Österreicher sondern als Tscheche"
Uživatelský avatar
Anglie
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:03:22
Bydliště: Cambridge
Kontaktovat uživatele:

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Anglie »

heerec píše:
Arnold Hackl píše:...jsem spíše monarchista a rozhodný odpůrce rozdělení Rakousko-Uherska a byl bych i proti Rakousko Uherskému vyrovnání v roce 1867.
To mi připomíná kouzelnou hlášku ministra zahraničí Schwarzenberga o vztahu Čechů a Rakušanů. "Jeden národ, který si dovolil ten luxus mít dva jazyky." :D
Jsi mi připomněl: "Pane Otto Habsburský, hrají spolu Rakousko a Maďarsko, komu budete fandit?" "A s kým hrajeme?"
Evertonians are born, not manufactured.
We do not choose, we are chosen.
Those, who understand, need no explanation, those, who don´t ... don´t matter.
zapatak
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 17. led 2009 20:07:47
Bydliště: Strasswalchen, Österreich (Rakousko)

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od zapatak »

Wann hat das noch mal Karel Schwarzenberg gesagt „Ponevac ja ty magory trousko znam“ War das etwa auf Österreich bezogen? So ein Monarchie-Anhänger ist er wieder nicht… :mrgreen:
"Wenn Sie eine Karte von Österreich nehmen, finden Sie eine Stadt namens Linz, dort wurde ich geboren, aber nicht als Österreicher sondern als Tscheche"
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od malej Míra »

zapatak píše:...Es wäre interessant zu wissen, ob ich der erste tschechischer Österreicher bin ,der sich die Major-Zeman-Fälle ansieht- es ist doch so...
Aus Österreich bist Du der erste, aber es hat uns schon mal ein Fan aus Leipzig bei unserem Treffen in der Kneipe "Zum Major Zeman" in Krakovska Straße besucht, der fast fließend tschechisch gesprochen hat. Es war sehr lustig... :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od heerec123 »

zapatak píše:...„Ponevac ja ty magory trosku znam“...
Ano, to je další kouzelná hláška ministra Schwarzenberga. :mrgreen: Na jeho obranu se ale dá říct, že nemluvil obecně o Rakušanech, ale jen o skupině osob, která opakovaně blokovala hraniční přechody. A tím bych asi, aspoň za sebe, toto OT okénko o česko-rakouských vztazích uzavřel. 8-)
zapatak
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 17. led 2009 20:07:47
Bydliště: Strasswalchen, Österreich (Rakousko)

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od zapatak »

Dann würde ich mich auch mal zu euch begeben, wo findet eigentlich dieses Treffen immer statt und regelmäßig? Aber ich hoffe dass ich euch durch mein nuschelndes Tschechisch nicht eure Debatten und Laune verderbe :oops: …aus Leipzig wurde es noch zur Zeit der DDR ausgestrahlt… :ugeek: und es erschien darüber hinaus noch ein Buch über den berüchtigten Krminalexperten aus Prag…
Wie schauen eigentlich solche Treffen aus? Gespräche bei offener Bierflasche? ;)
Kleiner Scherz meinerseits
:mrgreen:
"Wenn Sie eine Karte von Österreich nehmen, finden Sie eine Stadt namens Linz, dort wurde ich geboren, aber nicht als Österreicher sondern als Tscheche"
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Arnold Hackl »

zapatak píše:... wo findet eigentlich dieses Treffen immer statt und regelmäßig?
Die Kneipe findest Du hier. Die Treffen in diese Kneipe sind einmal pro Monat. Termine findest Du in diesem Thema.
zapatak píše:... Aber ich hoffe dass ich euch durch mein nuschelndes Tschechisch nicht eure Debatten und Laune verderbe :oops: ...
Keine Sorge, es wird sicher in Ordnung.
zapatak píše:... Wie schauen eigentlich solche Treffen aus? Gespräche bei offener Bierflasche? ;)
Natürlich, ohne Bier geht es in Tschechien nicht. :mrgreen:
Ich aber fahre mit Auto und aus meiner Seite sind die Gespräche leider bei offener Colaflasche. :(
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
opat Adamíra
kapitán
Příspěvky: 458
Registrován: čtv 29. kvě 2008 1:03:00
Bydliště: na "Moravě"

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od opat Adamíra »

Všiml jsem si možná trochu morbidního nedostatku když zajíždí rakev s Kalinou... Na prvním záběru už míří "do hangáru" s otevřenými dveřmi, růže se skoro dotýkají horní lišty a v záběru, kdy pozůstalí vstávají z lavic se dveře znovu otevírají a rakev je více "venku"....

Nebo se s tím na pohřbech nějak jezdí sem/tam jak když se znovu roztahuje opona? To asi ne, že :roll: .....
Bůh si přeje, abychom bojovali proti společnému nepříteli. Třeba jen pomocí - když zbraně už nemohou ...
zenazapultem
čekatel SNB
Příspěvky: 1
Registrován: ned 28. čer 2009 11:54:12

Štvanice

Příspěvek od zenazapultem »

Zdravím Vás, přátelé, jsem ráda, že nejsem sama v zemanománii!!! Hledala jsem v nedostatcích a nikde jsem neobjevila, že v díle Štvanice nemohli jet Zemanovi do Plánice Škodou 100, ta se snad ještě nevyráběla.Moji rodiče kupovali fungl novou stovku v roce 1970 a měla vystouplé kovové kliky u dveří.Ten typ, s kterým Zeman jel, se musel vyrábět až někdy pozdějc.Ale nechci se hádat. :roll:
Uživatelský avatar
Anglie
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:03:22
Bydliště: Cambridge
Kontaktovat uživatele:

Re: Štvanice

Příspěvek od Anglie »

zenazapultem píše:(...)jsem ráda, že nejsem sama v zemanománii!!! :
Nikdo z nás touhle chorobou ani zdaleka netrpí, to byste měla pro začátek vědět, pultová ženo.
Evertonians are born, not manufactured.
We do not choose, we are chosen.
Those, who understand, need no explanation, those, who don´t ... don´t matter.
Odpovědět