25. díl - Štvanice

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
opat Adamíra
kapitán
Příspěvky: 458
Registrován: čtv 29. kvě 2008 1:03:00
Bydliště: na "Moravě"

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od opat Adamíra »

Fosgen: Možná že prokurátor Ševčík byl víc na straně Zemana a státu, než se snažili tvůrci vypodobnit!

W.K.: Není to Potěmkinův sad? :mrgreen: :D
Bůh si přeje, abychom bojovali proti společnému nepříteli. Třeba jen pomocí - když zbraně už nemohou ...
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od jasny.sokol »

plk.Žitný píše:Pojdme si tam v rámci nějaké akce natočit onu památnou scénu Honza vs prokurátor Ševčík .. U mohly bychom namluvit tu druhou nerealizovanou verzi. /viz scénář./At máme hostům zase co ukazovat..Mohli bychom to vzít jedním vrzem ještě s Kvadraturou ženy.. /psa bych vzal :D :D /
Plukovníku, dobrý nápad, pokud je to ještě aktuální tak bychom tam mohli jít to natočit, ať je co ukazovat... můžeme se domluvit přes SZ....ostatně natáčení scének jsem navrhoval na výroční schůzi, že bych mohl přispět pro fanklub....
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

25. díl - Štvanice - zmatek v hodnostech

Příspěvek od Lipinski »

Bordel v hodnostech nemá jen farář, ale taky soudce.

Soudce označuje Žitnýho jako majora.
Farář Žitnýho jako majora, Zemana jako kapitána.

Nic z toho se nevztahuje ani k současnosti (1968) ani k době, o kterou šlo u soudu (1953).

Kalinu jmenuje farář jako plukovníka, to sedí na současnost, v r. 1953 byl Kalina major. Zeman i Žitný byli v třiapadesátým poručíci, v osmašedesátým byl Zeman major a Žitný plukovník.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Spikings »

Jeden skoro spíš přebytek než nedostatek - jistě se tu už probíralo, že v knižní podobě je redaktorka Konečná pojmenována jako Neblechová. Ale navíc v samostatné knize "Lišky mění srst" z roku cca 1983 je uváděna ještě pod jiným příjmením - Netrvalová :)

Prostě Vlasta Vlasáková - žena mnoha jmen :)

Podobně je v této knižní podobě a myslím i v "Lišky mění srst aneb 4x Major Zeman" pojmenován Honza Vodvářka jako "Janek Bureš" a ve "Studně" se strýc Hurych jmenuje Molák.
Je docela škoda, že se "Lišky mění srst" nakonec nenatočily, soudě podle knižní předlohy by to byl docela "šťavnatý" díl.
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Spikings píše:Je docela škoda, že se "Lišky mění srst" nakonec nenatočily
Vzato do důsledku se nakonec natočily... Ovšem pochopitelně mimo "universum" 30PMZ... Části příběhu "Lišky mění srst" byly použity do filmu "Pumpaři od Zlaté podkovy"...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Spikings »

Vlastně ano, část LMS je v "Pumpařích" použita. Zejména finta "bloky na naftu za pár korun a tiráci platěj v tvrdejch", postava vedoucího pumpy Vávry se v knize jmenuje Cejnek. Jako náměstek Benziny, kterého hraje ve filmu Adolf Filip, se v knize nečekaně znovu objevuje "Jouza" Maštalíř ze Studny. Zatímco ale Pumpaři jsou primárně zaměřeni na ty naftové podvody, Lišky se věnují hlavně disentu a kupodivu i kritizují bující prorežimní kariéristy. Popisovány jsou i osudy "Klaunů" po r.1969. Trochu z LMS se ale dostalo i do "náhradních" Růží pro Zemana - např. znovu na scéně dr.Salaba, nebo zahraniční novinářka - v LMS se jmenuje Rosemarie Lefleurová. Zajímavostí je i to, že se znovu objevuje Mirek Stejskal - jako další pumpař - a na konci je snad dokonce i přijat zpátky ke Sboru (!).
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Dobesch »

Mám dojem, že Mirek je naopak nasazen jako "špion" a na konci umírá.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 25. díl - Štvanice - zmatek v hodnostech

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše:Bordel v hodnostech nemá jen farář, ale taky soudce.
Soudce označuje Žitnýho jako majora.
Farář Žitnýho jako majora, Zemana jako kapitána.

Nic z toho se nevztahuje ani k současnosti (1968) ani k době, o kterou šlo u soudu (1953).

Kalinu jmenuje farář jako plukovníka, to sedí na současnost, v r. 1953 byl Kalina major. Zeman i Žitný byli v třiapadesátým poručíci, v osmašedesátým byl Zeman major a Žitný plukovník.
Že tie hodnosti pletie sudca, to som si neuvedomil, ale že to poplietol farár v reportáži Konečnej z cyklu "Co tomu říkaté pane profesore" som si všimol. No, zjavne sa Konečná veľmi netrápi overovaním si faktov, asi cielene... takže ide o očividnú a nechutnú mediálnu manipuláciu, presne podľa smerníc pražského rezidenta akcie White lines Fredy Steina.

Možno aj sudca je súčasťou tej akcie, alebo je mediálna kampaň taká účinná, že zblbla aj jeho... Skrátka "nesmysly a zmatky" .
Veď Honza na konci Studne vraví "dá nám to ješte dost práce, než uklidíme ten svinčík po tech lonských nesmyslech a zmatcích"... :best: :)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Lipinski »

Já bych řek, že to spíš uteklo scénáristům, ale tohle je taky zajímavá myšlenka. Ačkoli to by si zase reakce naběhla na vidle, protože by Zeman moh u tv i u soudu kontrovat, že snad ani nestudovala (ta reakce) spisy pořádně, když má takovej chaos v tom, kdo měl kdy jakou hodnost.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od spravodajca »

No tak áno.... je to chyba scenáristov. Aj keď by sa okolo toho dalo špekulovať, že to nebol súd, ale teatrálny cirkus, skoro ako v parlamente, kde si kde-kto mohol zobrať slovo, kedy si zmyslel. Dokonca aj ti vesničané tam začali úradovať...Takže ohradenia Zemana vo veci popletených hodností by dopadli podobne... "Nepoučujte soud pane svědku..." :) A to nahráva špekuláciám o sudcovi ako súčasti akcie White lines... :-o ;-)

Ale vážnejšie... Mne ako scenáristický a ideový nepodarok pripadá aj ten Vršeckého list. Vo filme je ten list démonizovaný, vytvára sa okolo neho mýtus, dokonca dorazí aj Kalinu... Ale keď ho na konci sudca číta, jeho obsah mi nepríde nejak zvlášť prevratný... Príde mi trochu ako nafúknutá bublina.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Lipinski »

No, vona ho démonizuje ta klika kolem Brauna, že se v něm jako Vršecký přiznává k těm falešnějm obviněním a že Kalina a spol. v tom jeli s nim. Proto byl dopis taky ztopenej, aby mohly vzniknout fámy o promyšlený provokaci StB v Plánici v roce 1953. A proto byli Braun, Daneš i soudce tak zaražený, když Zeman dopis vytáhnul a dal k přečtení. Nebylo v něm totiž nic o vině Vršeckýho a Kaliny, ale jen vyjádření zoufalství člověka, kterýho neustále otravujou bezohledný a umanutý nuly Daneš a Braun.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od spravodajca »

Vyskakuje tu ale jeden problém... :-o Odkiaľ oni (Daneš and comp + Ševčík, a ďalší) vedeli, že nejaký list vôbec existuje ? To im ako Vršecký pri poslednej návšteve (Brauna, Daneše alebo Konečnej) niečo naznačoval? Vršecký napísal list Kalinovi, poslal ho, ešte to stihol vytrúbiť do sveta a išiel sa zasamovraždiť? To nedáva logiku.

A navyše, ako Daneš a spol prišli na takú konštrukciu, že v liste je priznanie, že akcia v Plánici bola len provokácia? Alebo len už spomenutá mediána hral?? Šírenie dezinformácií? Vedeli, že nejaký list existuje, jeho obsah nepoznali, tak stvorili diabolskú konšpiračnú konštrukciu...

Aha, ale keď tak nad tým dumám, to tie vyššie miesta, ktoré v Klaunoch zľahčovali celú tú skupinku, a nálepkovali ju ako bezvýznamných intelektuálov, to oni list stopili :stop: ... White lines v plnej paráde... Hm, takže list bol asi úradný a nie súkromný... :)

Inak, úsmevne pôsobí chovanie Zemana. Ani si list neprečítal, jeho obsah teda nepoznal. Na súde ho však dal verejne prečítať... Čo ak by tam bolo fakt nejaké priznanie, ktoré by očiernilo aj jeho...? Honza riskoval.

Kalina bol zrejme voči Vršeckému natoľko empatický, a súcitil s jeho zúfalstvom, že aj taký obsah ho dokázal odrovnať...:)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Fosgen »

Podla mna to s Kalinom bola synergia viacerych faktorov.
Samotny list, ktoreho obsah ci poznal, alebo nie, rozhodne si mohol domysliet okolnosti, ktore dohnali Vrseckeho k samovrazde.
Bol uz dost stary, zdravotne problemy sa s nim tahali od prveho dielu - castokrat do bolo naznacene uzivanim piluliek a zapijanych sodovkou (sifonom - pre okruh ceskych zemanologov :) ).
Okolnosti a cela ta masineria - predsa uz v Klaunoch dostal lekciu, ked prisiel normalne za Konecnou so ziadostou o simultanku v televizii a ona to zakerne a lzivo otocila proti nemu.
No a ked ho vyhodili, to bola ta posledna cigaretka.
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od spravodajca »

Fosgen píše: Okolnosti a cela ta masineria - predsa uz v Klaunoch dostal lekciu, ked prisiel normalne za Konecnou so ziadostou o simultanku v televizii a ona to zakerne a lzivo otocila proti nemu.
Pán kolega, to myslíte to, keď si šiel Kalina do TV s Konečnou "promluvit o demokracii"? Lebo to už bolo v Štvanici.
Je ale pravda, že Kalina už v prvých momentoch Štvanice zapíja nejaké prášky... tak už bolo zdravíčko nalomené... potom tá intriga od Konečnej, takže ten list už bol len tou povestnou kvapkou... :''-(
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od Fosgen »

Podraz od Konecnej - ano, je to mozne.
Tie prasky bral uz tusim aj predtym, teraz nie som si isty, ci vtedy ked zdrhal Hackl, alebo Holan.
Odpovědět