26. díl - Studna

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Odpovědět
Hamrus
strážmistr
Příspěvky: 67
Registrován: úte 12. led 2010 20:48:31

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od Hamrus »

strejda.ohon píše:To už se pomalu dostáváme ...
Přesně jsi to vystihl. Taky mě to irituje, jak někdy na něm Stejskal doslova visí očima a on ho odbude jak posledního pucfleka - krom vyjmenovaných také např. ve Strachu. Ale možná to byl záměr scénáře - obraz nekompromisního člena sboru, kterému láska ke službě a straně potlačila ostatní city.
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od Dobesch »

Myslim ze ta veta "Dojdi si na kadrovku" mela pripomenout podobnou vetu vyrcenou o nejakejch 12 mesicu driv Stejskalem
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
JUDr. Vršecký
čekatel SNB
Příspěvky: 4
Registrován: úte 06. dub 2010 15:49:25
Bydliště: Praha, později Olšanské hřbitovy

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od JUDr. Vršecký »

Zdravím pánové,

dovolil bych si nadhodit jeden, ne snad přímo nedostatek či chybu tohoto dílu, spíše jde o z mého pohledu jistou nedotaženost, která mi ovšem vrtá už dlouhou dobu hlavou a zatím jsem si nevšiml, že by se jí zde někdo zabýval - pokud ano, omluvte, prosím, moji dosavadní nezkušenost v tomto směru. O co že jde? Je to prosté, jde o ZLATO, kolem kterého se vše točí a které se přitom nikde neobjeví. V podstatě se přitom jedná o ústřední (ne-li jedný) zhmotnělý motiv hrůzného skutku, kterého se starý Brůna v kombinaci s chorobnou hamižností dopustil. Kde ale toto zlato skončilo? Z "přiznání" mladého Brůny se ke konci dílu sice dozvídáme, že je otec schoval "Tam, do studny...", avšak v této souvislosti mně připadá zvláštní, že to zlato by tam přece jednak museli najít policajti již při podrobném ohledání místa činu (vnitřku studny) hned po vraždě. A i pokud by ho již tehdy ve studni nějakým omylem nenašli, mělo by se někde objevit alespoň v samém závěru dílu, když už to policajti pozitivně věděli, že tam je - přece by ho tam nenechali. Alespoň krátký pohled na nalezené zlato v závěru by byl zároveň jakýmsi finálním stvrzením pravdivosti výpovědi mladého Brůny a završením hlavního příběhu. Co myslíte?
Von to nebyl hajnej ani fajt, byl to jenom zatracenej policajt!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od Dobesch »

Jak pise pan Cerny - pokud by nekdo zlato chtel ve Studni schovat, mohlo bejt na dne pod oblazkama (viz. treba Zdivocela zeme) nebo proste vytahl jeden nebo dva kameny za ne ulozil poklad a kameny zase zasadil a zasparoval --- pri beznem ohledani mista cinu si toho v tom prostoru nikdo nemusel vsimnout/venovat pozornost. Spis se nabizi otazka, zda tam to zlato v dobe cinu bylo ---- ma zlatej poklad ve Studni a vyvrazdi rodinu --- to by bylo logicke z pohledu toho, ze nechtel aby se toho zmocnili pribuzni -- pak verim tomu, ze misto ulozeni radne zamaskoval. Ale spis by prislo logicke zlato proste "rozfofrovat" a uzit si a pak teprve ......... i kdyz logika a starej Bruna :D
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
JUDr. Vršecký
čekatel SNB
Příspěvky: 4
Registrován: úte 06. dub 2010 15:49:25
Bydliště: Praha, později Olšanské hřbitovy

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od JUDr. Vršecký »

pan Černý píše: zkuste prohledávat studnu, pokud nevíte, že tam něco má být, nečekám, že tam byl zlatej poklad republiky a trochu zlata se dá lehce schovat mezi kameny na dně, proč by to měl kdo důvod přehrabávat.
Snad. Ale nezapomínejme, že se tam stal mimořádně závažný zločin a v takovém případě to tam nepochybně museli prohledat velmi detailně, a to i když vůbec nevěděli co hledají - jsou zvyklí to takto dělat. O detailním zkoumání studny svědčí i to, že při ohledání zjistili krevní stopy na stěnách. A toho zlata zas tak málo být nemohlo - bylo ho za celých tři sta tisíc tehdejších peněz od jednoho zubaře.
Naposledy upravil(a) JUDr. Vršecký dne stř 07. dub 2010 12:19:38, celkem upraveno 1 x.
Von to nebyl hajnej ani fajt, byl to jenom zatracenej policajt!
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od strejda.ohon »

JUDr. Vršecký píše:
Ale nezapomínejme, že se tam stal mimořádně závažný zločin a v takovém případě to tam nepochybně museli prohledat velmi detailně, a to i když vůbec nevěděli co hledají - jsou zvyklí to takto dělat. O detailním zkoumání studny svědčí i to, že při ohledání zjistili krevní stopy na stěnách.
No to ale právě ne. Vždyť přece první, kdo dělá vyšetřovací pokus, jestli je možné vylézt ze studny, je sám Honzík. Kdyby to dělal někdo před ním, nemusel by se na to ptát Maštalíře a sám to zkoušet, protože ve spisu by o tom byl protokol. A stejné je to u zjištění krevních stop. Opět by o tom byla zmínka ve spisu a Zeman by to nemusel ze studny volat jako objev.
Jiná věc je, že tohle všechno je samozřejmě jen velká filmová licence. Ve skutečnosti by nepochybně studnu vyčerpali, rozebrali na prvočinitele, udělali rekonstrukci a vše zadokumentovali. To ostatně nejsou jen nějaká obecná moudra, ale opravdu tohle všechno v konkrétním případě ve Vonoklasech udělali (v tomto zřejmě sborník nelže). Jenže v seriálu holt bylo potřeba ukázat, že po vyhazovu rudých od policie během jara '68, u ní zůstali jen blbci...
A stejné je to se zlatem. Celá ta zápletka tam, aspoň mně, jakoby nepasuje, ale bylo zkrátka potřeba nějak přijatelněji vysvětlit motivaci starýho Brůny a vůbec nějak vysvětlit počínání strýce Hurycha. Přitom ve skutečném případu byl majetek snad to jediné, o co na 100% nešlo.
30PMZ prostě není hraný dokument a podle toho to berme. I když uznávám, že někdy není jednoduché brát seriál jen jako neškodnou vyfabulovanou zábavu. Když se třeba smyšlený estébák Žitný otírá o skutečného zavražděného Masaryka, je mi také všelijak...
Uživatelský avatar
JUDr. Vršecký
čekatel SNB
Příspěvky: 4
Registrován: úte 06. dub 2010 15:49:25
Bydliště: Praha, později Olšanské hřbitovy

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od JUDr. Vršecký »

Asi máte pravdu. Jako nejpřijatelnější se mi jeví vysvětlení, že Mirek nejenže politicky selhal, ale k tomu ještě coby vedoucí vyšetřovatel případu zvoral, co mohl, neprovedl vyšetřovací pokus apod. Zkrátka to mělo vyznět tak, že případ odflinkl a tak to dopadlo jak dopadlo. V takovém případě tedy nejde vůbec o nedostatek seriálu, nýbrž o součást děje dávající základní smysl v jeho politickém kontextu. Přidávám se ale k těm, kterým se vyhazov Mirka, resp. jeho provedení nelíbí. Měl se nějak víc zaplést, takhle si to za svoji dosavadní oddanou práci od Honzy nezasloužil.
Von to nebyl hajnej ani fajt, byl to jenom zatracenej policajt!
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od nalim159 »

Ano, Mirek toho jako zanedbal hodně. Ale kdyby se náhodou, s podivnou a ne moc vysvětlenou motivací, nerozpovídal mladý Brůna, tak by asi i Honza moc nepochodil. I když teď mě napadá, že onou motivací bylo Honzovo obvinění, že i vraždil... Každopádně bez Brůny juniora by Honza tento pomník a dokonale zasklenej případ nevyřešil...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od malej Míra »

Mám pocit, že v tomto případě měl Honza štěstí, že případ neřešil za tepla, kdy se na to tlačilo, ale až s odstupem, kdy možná ml. Brůna i tak trochu cítil potřebu se z toho vyzpovídat. Sice se Honza musel spoléhat jen sám na sebe, ale šel na to od lesa, tedy od holiče. Navíc to dělal tak říkajíc ve volném čase, nemusel spěchat... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
JUDr. Vršecký
čekatel SNB
Příspěvky: 4
Registrován: úte 06. dub 2010 15:49:25
Bydliště: Praha, později Olšanské hřbitovy

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od JUDr. Vršecký »

Zájemcům o nedostaky Studny nabízím níže seznam několika evidentních přahnatů nebo aspoň hnid :-) , na které zřejmě doposud nikdo neupozornil. Vše seřazeno sestupně podle významu:

1. Při provádění vyšetřovacího pokusu těsně před vlezem do studny Zeman odloží baloňák a klobouk nahoru na rumpál studny. Již při dalším, bezprostředně navazujícím záběru, (následujícím s ohledem na vadu evidentně až po střihu), při kterém Maštalíř říká: "Neblázni! Ty bys tam vážně vlez?" je vidět, že baloňák je v úplně jiné, (přetočené) poloze a i jaksi vejš než tomu bylo o vteřinu dříve. Ještě lépe, a se 100 % zřetelností to je patrné při výlezu Zemana ze studny, kdy je nejen vidět, že baloňák je na stříšce rumpálu odložen úplně jinak než jak jej tam Zeman odložil (je zcela přetočen o 180 stupňů) ale dokonce i klobouk položený na baloňáku je v úplně jiné poloze, jakoby bokem a níž. Do této polohy se v žádném případě nemohly dostat oba předměty samovolně bez cizího přičinění (ani např. poryvem větru). Ani sebešikovnější vítr by nedokázal plášť takto absolutně přetočit a ještě přit tom nasadit zpátky klobouk dolů na stranu. Udělal to evidentně někdo jiný koho samozřejmě nevidíme :-) Závěr: neodiskutovatelná chyba

2. Již při prvním vstupu Zemana do zahrady s Maštalířem, ještě lépe však při závěrečné rekonstrukci při které chce Zeman po mladém Brůnovi, aby předvedl, jak šel té osudné věci se kbelíkem údajně pro vodu, je naprosto zřetelné jak je v pozadí, v rohu zahrady u zdi naskládaná hromada jakýchsi dlouhých fošen či klacků. Když se mladý Brůna rozhodne konečně vypovídat, jak vše ve skutečnosti bylo, je při jednom záběru na lékaře vidět, že v pozadí žádné takové fošny nejsou. Hromadu nemohli odnést ani dva zřízenci z nemocnice, mající za úkol pomáhat Brůnovi a postávající poblíž hromady - proč by to taky dělali? Evidentně se tudíž tento záběr dotáčel někdy jindy než ostatní scény. Mám podezření, že při těchto dotáčkách chybí i dvojitý ostnatý drát na vrcholu zdi a něco je snad i se žebříkem pověšeným na zdi, který by se na tomto záběru pravděpodobně měl objevit, tím si však nejsem, s ohledem na nízkou kvalitu mnou použitého záznamu, zcela jistý. Závěr: chyba

3. Zeman při návštěvě holiče odkládá svůj oblíbený baloňák na věšák na zdi a na něj pokládá i klobouk. Tyto rekvizity se nacházejí na svém místě po celou dobu až do okamžiku, kdy k holiči vtrhne Maštalíř a vzrušeně zvolá, že se na hřbitově stalo něco divnýho. (Brrrr... :shock: ) Hned na dalším bezprostředně následujícím záběru ze hřbitova je vidět, jak se Zeman prodírá davem čumilů, avšak klobouk nemá. Nemá ho ani na hlavě ani v ruce. Že by ho nechal ve spěchu u holiče? To je nepravděpodobné, protože ho nutně musel vzít při odchodu od něj do ruky když si bral z věšáku baloňák, který se nacházel pod kloboukem. Závěr: chybička

4. Těsně pred retrem při vzpomínkách mladého Brůny na osudnou noc je Zemanovi evidentně zima, a tak si vysoko zvedle límec pláště. Na záběru hned po skončení retra však už má límec zase dole a ve stavu jako kdyby ho chvíli předtím vůbec nezvedal. Je nepravděpodobné, že by mu byla na tu chviličku zima natolik, že by zvedl límec a chvilku na to zase teplo natolik, že by ho dal během krátkého retra zase do půbodní polohy. Závěr: chybička.

5. Holič při příchodu na hřbitov se snaží prodrat davem a u mříže říká Maštalířovi, že musí mluvit s komisařem (Zemanem), že je to jeho známej, že ho "holil". Při vší úctě k mistru holiči, z předchozích záběrů od něj z provozovny je evidentní, že se Zemana břitvou ani nedotkl. Jen ho namydlil a obtáhl párkrát břitvu na řemenu a vykládal Zemanovi vesnické drby - to není podle mě holení - tohohle sem si všiml už několirát dříve, protože jsem byl zvědavej jak bude Zemna holit a naštvalo mě vždycky, že k tomu nikdy nedošlo. Možnost, že by holič Zemana v klidu a v pohodě cynicky oholil ještě předtím než se vydali s vyděšeným Maštalířem na hřbitov, pokládám vzhledem k okolnostem za krajně nepravděpodobnou. Závěr: hnida, přičitatelná však holiči coby seriálové postavě, nejspíš ne seriálu samotnému.

Mám v záloze ještě asi tak jednu dvě věci, kterých jsem si všiml, ale není to u nich až tak markantní a tak je zatím, pokud náhodou nebude opačný zájem, nebudu ventilovat.
Von to nebyl hajnej ani fajt, byl to jenom zatracenej policajt!
Uživatelský avatar
knihomol
poručík
Příspěvky: 252
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:05:15

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od knihomol »

Pane kolego Černý, jak jste došel k tomu, že se díl nelíbil jakýmsi germánským sousedům a kvůli nim se přetáčel? Zeman přeci nebyl koprodukční seriál ....
Uživatelský avatar
Starej Brůna
čekatel SNB
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 21. led 2010 20:20:56
Bydliště: domek za vysokým plotem v Hájicích

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od Starej Brůna »

Dobesch píše:i kdyz logika a starej Bruna :D
Proti osobním výpadům se ohrazuji :-)
Prý jsem byl toho dne nějaký neklidný...
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od Fosgen »

Prebehol som to tu zhruba, ak to tu bolo spomenute tak pardon.

Totiz este som nikoho nevidel liezt po kolmej stene chrbtom, ako to predviedol mlady Bruna. A stavim hodnost cekatele, ze ani nikto iny.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od malej Míra »

Fosgen píše:...este som nikoho nevidel liezt po kolmej stene chrbtom, ako to predviedol mlady Bruna...
To je vskutku zajímavá otázka. Nikdy jsem sice ze studny nelezl, patrně ani nikdo z nás tady, ale nejspíš se shodnem na tom, že způsob lezení studnou vzhůzu zásadně závisí od jejího průměru, hloubky a vnitřního povrchu. Hluboká asi byla dost, zevnitř vyzděná kamením a při průměru "tak akorát" a s podřezaným zápěstím si dovedu docela dobře představit lézt tak jako Brůna. Tedy opírat se o stěnu zádama, vzepřít se nohama a pomáhat si rukama. Horolezec nejsem ani já ani Brůna a nevím jak bych se uvnitř studny drápal čelem ke zdi... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: 26. díl - Studna

Příspěvek od nalim159 »

Řekl bych, že vylézt z jakékoliv studny je celkem kumšt. Spíš jsem se divil, že z ní mladý Brůna vůbec vylezl...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Odpovědět