20. díl Modrá světla

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Hanele »

Je tam jednoznačně: "achtundfünfzig" ;-)
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 682
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

Hanele píše: stř 20. kvě 2020 8:36:29 Je tam jednoznačně: "achtundfünfzig" ;-)
Prave som to dal vypocut Rakusanovi (ten nevie ani cesky ani slovensky) a jednoznacne mi povedal, ze Holan povedal ''achtundsechzig''. A to som ho s tym mucil tri krat.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já také slyším "achtundfünfzig"...
Navíc těžko mohl objednávat ročník 68 v roce 1963... To není časově nesprávný typ vozidla... Tohle by si tvůrci jistě ohlídali...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od heinrich »

Poslouchám to už po několikáté a ten váš Rakušan musí být asi hluchý, jasně je slyšet "achtundfünzig"! Kdyby slyšel "achtundvierzig", ještě bych to pochopil, možnost vlivu nářečí. Kdyby jste slyšel mluvit opilého Bavoráka, tak ten ročník by zněl úplně jinak, vlastní zkušenost.
Aby nabízeli ročník vína, který uzraje až za pět let, to by se jim vysmálo lidí!
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Aaron Goldstein »

I na YT je to celkem zřetelně slyšet... Ano, s "achtundvierzig" (jak píše Heinrich) by to bylo možné zaměnit... Ale s "achtundsechzig" by si to mohl splést jedině Smetana nebo Beethoven... :?

https://www.youtube.com/watch?v=KGmAyIAim74#t=13m52s
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Bláha
major
Příspěvky: 698
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Bláha »

Rakušák není němec!Měl jsem strýčka v Kanadě,a když tady párkrát byl ,a chtěl si něco koupit(většinou naše sklo) tak chtěl s prodavačkou smlouvat.Ona se mě ptala jestli je angličan,a já říkám ne američan ,a on na to nou kenedien!
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 682
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

No fakt neviem - teraz som si to pustil 4 krat a je to uplne jednoznacne 68. To, ze si to nevsimli je dost mozne - nevsimli si toho podstatne viac a dolezitejsieho. Ja samozrejme nie som v nemcine dokonaly - mam od toho daleko, ale ten jazyk pouzivam skoro denne a ja som si to vsimol tak pred 15-timi rokmi, to som este byval v Prahe a to sme serial sledovali viaceri spolu. Je pravda, ze si to mnohi nevsimli, ale ked som to pustil viac krat, tak mi potvrdili, ze Holan jasne hovori ''S'' co je dost rozdiel ako keby hovoril ''F''. Na youtube je to velmi zretelne, ked si to spomalite tak este viac.

No na temu ''Rakusan nie je Nemec'' - to je pravda, ale dialektov je v Nemecku tolko, ze ten Rakusan sa uz stava ''Nemcom'' a to ako jeden z dialektov. A to len v samotnom Rakusku su minimalne 4 a vela mikro-lokalnych.
Kanadan nie je ''American'', ale hovoria uplne rovnakou recou a az na par slov, ktore vznikli viac-menej v modernej kulture a viazu sa k miestu je to aj foneticky ta ista rec. Hovorim samozrejme len o bielych Americanoch a Kanadanoch. No samozrejme - oproti britskej anglictine je to radikalny rozdiel a odlisne su aj slova samotne a to nie len tie nove.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 682
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

heinrich píše: stř 20. kvě 2020 10:47:08 Poslouchám to už po několikáté a ten váš Rakušan musí být asi hluchý, jasně je slyšet "achtundfünzig"! Kdyby slyšel "achtundvierzig", ještě bych to pochopil, možnost vlivu nářečí. Kdyby jste slyšel mluvit opilého Bavoráka, tak ten ročník by zněl úplně jinak, vlastní zkušenost.
Aby nabízeli ročník vína, který uzraje až za pět let, to by se jim vysmálo lidí!
Toto je samozrejme tazka debata - ja jasne pocujem 6 vy pocujete 5 alebo dokonca 4.
A kto by sa im vysmial, ked si to nikto nevsimol? Okrem toho - oni to vino neponukaju, ale Holan si ho objednava. Ak by bol casnik Nemec a tym padom by bol prvy, koho by napadlo, ze to tak nemoze byt - lenze ak pracoval, ako komparzista, tak vobec nemusel vediet, ktory je prave rok a tym padom ani nesledovat, ci si Holan objednava Moustier, ktore aktualne maju, alebo vobec nemozu mat. Holan si proste objednal flasu z roku 1968, casnik mu doniesol nieco, co nevieme, co to je a spytal sa ''es ist so recht?'' a Holan bol zjavne spokojny - ani to neskontroloval vigneta bola obratena smerom ku kamere a nie ku Holanovi. Aj tak sa najskor casnik pomylil, lebo Moustier ma obvykle tmavu (skoro ciernu) etiketu, zatial co on priniesol bielu (ale to v tom case mohlo tak byt).
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od heinrich »

Adamovic píše: stř 20. kvě 2020 18:15:20 Toto je samozrejme tazka debata - ja jasne pocujem 6 vy pocujete 5 alebo dokonca 4.
A kto by sa im vysmial, ked si to nikto nevsimol? Okrem toho - oni to vino neponukaju, ale Holan si ho objednava. Ak by bol casnik Nemec a tym padom by bol prvy, koho by napadlo, ze to tak nemoze byt - lenze ak pracoval, ako komparzista, tak vobec nemusel vediet, ktory je prave rok a tym padom ani nesledovat, ci si Holan objednava Moustier, ktore aktualne maju, alebo vobec nemozu mat. Holan si proste objednal flasu z roku 1968, casnik mu doniesol nieco, co nevieme, co to je a spytal sa ''es ist so recht?'' a Holan bol zjavne spokojny - ani to neskontroloval vigneta bola obratena smerom ku kamere a nie ku Holanovi. Aj tak sa najskor casnik pomylil, lebo Moustier ma obvykle tmavu (skoro ciernu) etiketu, zatial co on priniesol bielu (ale to v tom case mohlo tak byt).
Těžká debata to není, protože to poslouchám ve sluchátkách a tam je to jasně řečený, že chce ročník osmapadesát. Bez sluchátek to může spíš vyznít, jako osmačtyřicet, než osmašedesát. Tak na Slovensko jsme dodali upravený díl, kde je ročník 68, ale tady je jasně 58.
Ale ten váš Rakušan musí být opravdu hluchý, měl by si dojít propláchnout uši, když nerozezná mluvené číslovky. Nechápu, proč tam motáte nějaký kompars? Pan Matyáš tu větu řekl správně a jestli je viněta na flašce černá, nebo bílá, je mi úplně šumák. Toto jsou jen dohady, které nikdo nepotvrdí. Že např. v prvním dílu, má Somr v nabídce mladší tvary flašek a etiket whisky a koňaků, to také nikdo nereklamuje, protože 99% lidí nikdy nevidělo tento poválečný alkohol v reálném životě.
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 682
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

heinrich píše: stř 20. kvě 2020 19:10:59
Adamovic píše: stř 20. kvě 2020 18:15:20 Toto je samozrejme tazka debata - ja jasne pocujem 6 vy pocujete 5 alebo dokonca 4.
A kto by sa im vysmial, ked si to nikto nevsimol? Okrem toho - oni to vino neponukaju, ale Holan si ho objednava. Ak by bol casnik Nemec a tym padom by bol prvy, koho by napadlo, ze to tak nemoze byt - lenze ak pracoval, ako komparzista, tak vobec nemusel vediet, ktory je prave rok a tym padom ani nesledovat, ci si Holan objednava Moustier, ktore aktualne maju, alebo vobec nemozu mat. Holan si proste objednal flasu z roku 1968, casnik mu doniesol nieco, co nevieme, co to je a spytal sa ''es ist so recht?'' a Holan bol zjavne spokojny - ani to neskontroloval vigneta bola obratena smerom ku kamere a nie ku Holanovi. Aj tak sa najskor casnik pomylil, lebo Moustier ma obvykle tmavu (skoro ciernu) etiketu, zatial co on priniesol bielu (ale to v tom case mohlo tak byt).
Těžká debata to není, protože to poslouchám ve sluchátkách a tam je to jasně řečený, že chce ročník osmapadesát. Bez sluchátek to může spíš vyznít, jako osmačtyřicet, než osmašedesát. Tak na Slovensko jsme dodali upravený díl, kde je ročník 68, ale tady je jasně 58.
Ale ten váš Rakušan musí být opravdu hluchý, měl by si dojít propláchnout uši, když nerozezná mluvené číslovky. Nechápu, proč tam motáte nějaký kompars? Pan Matyáš tu větu řekl správně a jestli je viněta na flašce černá, nebo bílá, je mi úplně šumák. Toto jsou jen dohady, které nikdo nepotvrdí. Že např. v prvním dílu, má Somr v nabídce mladší tvary flašek a etiket whisky a koňaků, to také nikdo nereklamuje, protože 99% lidí nikdy nevidělo tento poválečný alkohol v reálném životě.
Ja neviem, aky diel ste dodali na Slovensko. Ja sice pisem po slovensky (lebo mi to ide lepsie, ako po cesky), ale byvam uz 25 rokov v Taliansku a myslim si, ze to, co je na youtube bude asi to iste.
Tak Rakusan hluchy nie je to vas mozem ubezpecit.
A ubezpecujem vas, ze nic ''nemotam'', ale normalne diskutujem
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Je mi líto, ale zatím jste jediný, který tam slyší něco jiného než všichni ostatní, co se vyjádřili... :?
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Bláha
major
Příspěvky: 698
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Bláha »

S tou angličtinou v USA a Kanadě je to jasné,ale strýc se spíš urazil že je považovaný za američana,a dost se od nich distancoval.
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 682
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

aarongoldstein píše: stř 20. kvě 2020 21:59:13 Je mi líto, ale zatím jste jediný, který tam slyší něco jiného než všichni ostatní, co se vyjádřili... :?
Rozumiem, ale luto vam to byt nemusi, lebo ani mna to nemrzi - ja som zvyknuty na to, ze si ludia myslia nieco ine, ako ja. Ja totiz verim len tomu, co sam pocujem. Ale to je jedno.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 682
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

Bláha píše: stř 20. kvě 2020 22:10:43 S tou angličtinou v USA a Kanadě je to jasné,ale strýc se spíš urazil že je považovaný za američana,a dost se od nich distancoval.
No to uz tak chodi. Rakusania tiez nechcu byt povazovani za Nemcov (a pritom su to Nemci etnicky len kulturne nie celkom), Ukrajinci nechcu byt povazovani za Rusov a tak by sa dalo ist dalej.
Vzdy je to zalezitost toho cloveka, ktoreho sa to konkretne tyka. Ak Kanadanovi vadi, ze by bol povazovany za Americana - treba to respektovat, ale treba aj respektovat to, ze mnohi to netusia. Mozno je to trochu o vzdelani - neviem. Najskor ano
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Bláha
major
Příspěvky: 698
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: 20. díl Modrá světla

Příspěvek od Bláha »

On bydlel v Ontariu,a když přijel do Quebecu na nějaký úřad ,a mluvil anglicky,tak se s ním nebavili.To je teda svoboda a demokracie.Francouzsky uměl,tak byl z toho venku.
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?
Odpovědět