14. díl - Konec velké šance

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michálek
strážmistr
Příspěvky: 57
Registrován: pon 11. črc 2011 15:17:55
Bydliště: Praha

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Michálek »

Jiřina Králová v kritický den, kdy chce Bláha odejít z jejího bytu, nadšeně vypráví o tom, že půjdou do kina na Mzdu strachu. Připouštím, že nemusela být zrovna notorickou návštěvnicí kin, takže nemusela vědět, o čem ten film je. Spíš by se za nedostatek dala označit jiná věc - Mzda strachu s Y. Montandem měla v ČSR premiéru v červnu 1954, proto je divné, že by o tomhle americkém trháku po tři roky neslyšela. Dle dobového tisku (jak je užitečné mít zachované noviny z let 1953 - 1974) navíc v druhé polovině roku 1957 žádné pražské kino Mzdu strachu neuvádělo. Připouštím, že to není zásadní nedostatek, ale neměl být zase až tak velký problém použít v textu nějaký film, který se v té době promítal.
Spálili jsme s panem farářem to ďáblovo poselství!
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od nalim159 »

No, Jiřka nebyla zcela jistě z Prahy, tudíž je celkem jedno, co hrála pražská kina.
Nevím, jak v roce 57 fungovala ÚPF, ale skoro bych řekl, že tři roky - žádná doba. Taky jde o to, kolik kopií (obzvláště zahraničního) filmu šlo v ČSR do kin (jistě jich nebylo tolik, jako dnes).
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Michálek
strážmistr
Příspěvky: 57
Registrován: pon 11. črc 2011 15:17:55
Bydliště: Praha

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Michálek »

Jistě, to je možné, ale beru jako výchozí úzus, že ÚPF mívala v těch letech dvouletý monopol na film, takže pokud šel v červnu 1954 do kin, těžko už by se v roce 1957 promítal. Navíc v 50. letech bylo téměř nemyslitelné, aby se kupovalo víc než 2 - 3 kopie, přeci jenom to bylo něco trošku jiného než dnes. Zkusím to prověřit, díky kontaktům do filmových kruhů.
Spálili jsme s panem farářem to ďáblovo poselství!
Uživatelský avatar
opat Adamíra
kapitán
Příspěvky: 458
Registrován: čtv 29. kvě 2008 1:03:00
Bydliště: na "Moravě"

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od opat Adamíra »

Zdroj z youtube:

"Na budově celnice v? závěrečné scéně je umístěn státní znak v podobě, jež byla používána až od roku 1960 ( v souvislosti s novou ústavou)"
Bůh si přeje, abychom bojovali proti společnému nepříteli. Třeba jen pomocí - když zbraně už nemohou ...
Uživatelský avatar
torst
kapitán
Příspěvky: 316
Registrován: pon 23. úno 2009 10:54:08
Bydliště: Kateřinská Hora

Konec velké šance, Bláhova pistole

Příspěvek od torst »

Jsem tak trochu odborník na zbraně, takže vím, že pistole, kterou agent Bláha vystřelil na Lídu, je britský speciál, zbraň s pevným tlumičem, která však není automatická a musí se po každém výstřelu znovu mechanicky nabít, podobně jako puška - opakovačka. Takže není možné z ní vystřelit dva výstřely tak krátce za sebou, navíc s druhou rukou v kapse. Jistě i proto je záběr na Bláhu prostříhlý záběrem na zasaženou Lídu.
Tak řekni jak to tenkrát bylo ! Mluv za nás, Honzo !
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od nalim159 »

Torste, ono se to tuším už řešilo na starém fóru a jestli si dobře vzpomínám, tak tam někdo přišel s tím, že existuje i model, který byl na více nábojů (tuším na dva)...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Doktor Vesely
poručík
Příspěvky: 241
Registrován: stř 20. říj 2010 10:17:19
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec velké šance, Bláhova pistole

Příspěvek od Doktor Vesely »

torst píše: že pistole, která však není automatická
Agent Bláha umí i z ruční zbraně udělat automatickou. :D
Hergot chlapi, vy jste opravdu jako nemluvňata. Fakt! Ve službě se nechlastá. Je vám to známo?
Tohle mám ouředně povolený!
Uživatelský avatar
torst
kapitán
Příspěvky: 316
Registrován: pon 23. úno 2009 10:54:08
Bydliště: Kateřinská Hora

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od torst »

nalim159 píše:Torste, ono se to tuším už řešilo na starém fóru a jestli si dobře vzpomínám, tak tam někdo přišel s tím, že existuje i model, který byl na více nábojů (tuším na dva)...
To fakt nevím, v době, kdy mě to zajímalo jsem na jiný model nenarazil. Pistole měla zásobník normálně na víc nábojů (8), ale bylo nutné po každém výstřelu ručně obsloužit závěr.
Tak řekni jak to tenkrát bylo ! Mluv za nás, Honzo !
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Willy Kleiber »

Může mi někdo vysvětlit - pro mě nepochopitelnou - větu Jiřky, jak nalezne Bláhu: "Vy jste byl ve Vilémově?" :shock:
Jak přišla zrovna na Vilémov, Bláha jen obecně říká, že byl v pohraničí... :?:
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Hanele »

Podle mě je Vilémov jen nejbližší vesnice, ze které mohl Bláha teoreticky přijít...Nic víc bych v tom nehledala ;)
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Willy Kleiber »

Hanele píše:...Nic víc bych v tom nehledala ;)
No to těžko podle mě :roll: on říká, že byl v pohraničí, takže ten "Vilémov" se zřejmě měl nacházet též někde v pohraničí...To jsou věty hned po sobě následující.
Jinak víme, že ta chata a tím pádem to místo, kde nalezla Jiřka Bláhu, je v seriálu "na Sedlčansku", a to pokud vím pohraničí není... :lol:
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Hanele »

Pane kolego,
zdá se mi, že jste v zajetí jedné utkvělé myšlenky. Teď jsem si to znovu pouštěla - přesně je to tam takhle:

Jiřka: Kam jedete? Vy tady někde bydlíte?
Bláha: Ne, já jsem přijel z Moravy. Za kamarádem. Odstěhoval se do pohraničí.
Jiřka: Vy jste byl ve Vilémově?
Bláha: Jo.
Jiřka: A to vám tam nikdo nepomohl v tomhle stavu?

Neboli: přijel z Moravy (údajně) za kamarádem, o kterém si myslel, že bydlí ve Vilémově. Jenže ho tam nenašel, protože se kamarád mezitím odstěhoval do pohraničí. Takže došel z Vilémova, nejbližší vesnice, na místo, kde ho Jiřka zahlédla a zastavila mu.

To zni logicky, ne? ;)
Jinak už vážně nevím! :roll: :lol:
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od malej Míra »

Hanele píše:...To zni logicky, ne? ;)...
No jasně. Tady není o čem... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od nalim159 »

Hanele píše: To zni logicky, ne? ;)
No jistě... Jen to teda asi nebyli moc kamarádi, když se jeden odstěhuje, a ani druhýmu nedá vědět :mrgreen: :lol:
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 14. díl - Konec velké šance

Příspěvek od Willy Kleiber »

Hanele píše:...To zni logicky, ne? ;)...
Sorry, nechci se hádat, ale co je na tom logického? :roll: Oba = Jiřka i Bláha, se nacházejí na SEDLČANSKU. To jest blízko Prahy, ve Středočeském kraji.
Bláha říká, že byl někde v pohraničí. Což může znamenat 250 různých obcí po celém území ČSSR.
Tak proč potom Jiřka jmenuje PRÁVĚ Vilémov??? :?:
Promiňte, ale tuto logiku nechápu :?
Podle mě jde spíš o nějakou skrytou chybu scénáře, toto neuhádáte!

P.S. jak víte, že si Bláha myslel, že "kamarád" bydlí ve Vilémově, když to nikde nezaznělo?...nesmysl
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Odpovědět