19. díl - Třetí housle

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Honza Zeman »

Tak dnes pri sledovani dilu na TV Barrandov jsem myslim objevil nedostatek z tech zajimavych, tedy skryty mikrofonista na scene. Konkretne je to rozhovor Wolfa s Hildebrandtovou v koupelne, kdyz myje psa, je to v case od 32:04. Wolf prejde taky na scenu a vpravo za dvermi, castecne prosklenymi, se mihne kus mikrofonu na tyci a po celou dobu rozhovoru tam je videt hlava mikrofonisty. Dokonce ma chvilku i stin toho mikrofonu August Wolf na svych zadech. Idealne to vidite pri krokovani sceny... ;). Pri odchodu Wolfa ze sceny se zase mikrofonista stahne.
Přílohy
housle2.jpg
housle2.jpg (24.03 KiB) Zobrazeno 5879 x
housle1.jpg
housle1.jpg (21.98 KiB) Zobrazeno 5875 x
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od malej Míra »

Tleskám!!! ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Hamrus
strážmistr
Příspěvky: 67
Registrován: úte 12. led 2010 20:48:31

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Hamrus »

Jedna z posledních vět dílu patří Blance a zní: "Nemedituj a hraj..." Je to při kartách s Pavláskem a Kalinou. Docela to tykání tahá za uši, protože taková familiérnost vůči nadřízeným manžela se tenkrát nenosila. Navíc Blanka byla naučená vykat i svýmu tátovi.
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Dobesch »

Hamrus píše:Jedna z posledních vět dílu patří Blance a zní: "Nemedituj a hraj..." Je to při kartách s Pavláskem a Kalinou. Docela to tykání tahá za uši, protože taková familiérnost vůči nadřízeným manžela se tenkrát nenosila. Navíc Blanka byla naučená vykat i svýmu tátovi.
Uvaha je to trefna, ale naprosto mylna. Blanka klidne mohla vykat svemu otci, tak kazal mrav, ale KOMUNISTI SI ZASADNE TYKAJI.

Zjednodusene receno , mezi kovanymi soudruhy ( a to Blanka, Pavlasek i Kalina byli) je tykani naprosto v poradku a na miste. Pokud komunista (nebo za komunismu) nekdo nekomu vykal, bylo to takove posmesne " urcene pro nezarazenou figuru".
Ono se to mozna tezko chape pri pohledu zvenci, ale ... tykani mezi cleny strany bylo uplne normalni. Na druhou stranu, pokud se v rozmezi let 1948-1989 pouzilo spojeni " A CO NA TO VY SOUDRUHU" tak to bylo dano nejistotou na kterou stranu barikady dotycny patri. Soudruzi byli vsichni ( i ti co nechteli) a tak byli vsichni taky oslovovani. Pokud bylo pouzito VY, znamenalo to, ze oslovujici si neni jist prislusnosti ke strane a nebo se to pouzivalo posmesne. Jakoze ty nejsi NAS soudruh. Defacto mohla nastat situace, kdy prosty obcan (clen strany) mohl tykat prezidentu republiky. Dnes to mozna taha za usi, ale v dobe vzniku serialu to bylo uplne normani a v poradku.

JInak na podobne tema davam takovou zaludnou otazku: MOHL V ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDĚ (NEBO V ČSLA) PROSTY VOJÍN TYKAT GENERALOVI ? Pokud ano, za jakych okolnosti? KDo to vi odpovi :-)
Hamrus
strážmistr
Příspěvky: 67
Registrován: úte 12. led 2010 20:48:31

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Hamrus »

nebudu Ti odporovat, protože v době "sametu" a cinkání klíčů mi bylo 12, takže o těchhle zvyklostech nic moc nevím :oops:
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Honza Zeman »

Podle mě jsou už všichni trochu "lízlí", i podle těch řečí u karet, takže nějaké tykání bych neřešil :D :lol:
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Dobesch »

Navic byt je to trošku tragedie, mam dojem, že v serialu to vyzniva celou dobu tak, že Pavlasek, Vesely a Kalina je takova Honzova rodina (byt širší). A když už Blanka svým ANO patřila do rodiny... :D
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Lipinski »

Dobesch píše:
Hamrus píše:Jedna z posledních vět dílu patří Blance a zní: "Nemedituj a hraj..." Je to při kartách s Pavláskem a Kalinou. Docela to tykání tahá za uši, protože taková familiérnost vůči nadřízeným manžela se tenkrát nenosila. Navíc Blanka byla naučená vykat i svýmu tátovi.
Uvaha je to trefna, ale naprosto mylna. Blanka klidne mohla vykat svemu otci, tak kazal mrav, ale KOMUNISTI SI ZASADNE TYKAJI.

Zjednodusene receno , mezi kovanymi soudruhy ( a to Blanka, Pavlasek i Kalina byli) je tykani naprosto v poradku a na miste. Pokud komunista (nebo za komunismu) nekdo nekomu vykal, bylo to takove posmesne " urcene pro nezarazenou figuru".
Ono se to mozna tezko chape pri pohledu zvenci, ale ... tykani mezi cleny strany bylo uplne normalni. Na druhou stranu, pokud se v rozmezi let 1948-1989 pouzilo spojeni " A CO NA TO VY SOUDRUHU" tak to bylo dano nejistotou na kterou stranu barikady dotycny patri. Soudruzi byli vsichni ( i ti co nechteli) a tak byli vsichni taky oslovovani. Pokud bylo pouzito VY, znamenalo to, ze oslovujici si neni jist prislusnosti ke strane a nebo se to pouzivalo posmesne. Jakoze ty nejsi NAS soudruh. Defacto mohla nastat situace, kdy prosty obcan (clen strany) mohl tykat prezidentu republiky. Dnes to mozna taha za usi, ale v dobe vzniku serialu to bylo uplne normani a v poradku.

JInak na podobne tema davam takovou zaludnou otazku: MOHL V ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDĚ (NEBO V ČSLA) PROSTY VOJÍN TYKAT GENERALOVI ? Pokud ano, za jakych okolnosti? KDo to vi odpovi :-)
Tipnul bych si - v boji?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Lipinski »

Bába kořenářka píše:Nevím, asi to už bylo řečeno na starém fóru (já si to tedy nepamatuju), ale teď jsem si všimla, že když Hanke utíká z hotelu před Wolfovými psy, tak nad vchodem zůstal nápis Grandhotel Moskva, přestože ve filmu je to Ambassador...
Nejen to, všechny scény z hotelu se odehrávaj v Puppu (tehdy Moskva), taky v jeho bezprostředním okolí, Ambassador stojí na druhý straně mezi Thermalem a Tržnicí. Zvláštní...
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Dobesch »

S tím tykanim v armade - bylo to mozne za první republiky, pokud oba bojovali v legiich. A nejen v armade - legionari si proste tykali. I proto v Cetnickejch Humoreskach tyka Arazim kdekomu.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Lipinski »

Dobesch píše:S tím tykanim v armade - bylo to mozne za první republiky, pokud oba bojovali v legiich. A nejen v armade - legionari si proste tykali. I proto v Cetnickejch Humoreskach tyka Arazim kdekomu.
Aha, díky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Hurych
čekatel SNB
Příspěvky: 3
Registrován: úte 27. lis 2012 20:44:22

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Hurych »

Po převratu bych řekl, že mohl tykat vojín generálovi maximálně jako komunista komunistovi a oslovovat ho soudruhu.
Uživatelský avatar
Antonín Drábek
poručík
Příspěvky: 260
Registrován: stř 04. pro 2019 22:48:13
Bydliště: Buštěhrad

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Antonín Drábek »

Je to uvedene v mistech z nataceni. Prvni zaber na auto svatebcanu je ve smeru na Prahu, nikoliv na Vary. Kousek od odbocky na Zalmanov. Predevsim bych chtel uvest, ze kolem te odbocky je to jedno z nejnebezpecnejsich mist cele silnice c. 6. Loni nebo predloni tam ve smeru od Varu pribyl odbocovaci pruh na Zalmanov, tak snad uz tam tezkych i smrtelnych havarii nebude tolik.
Von měl klobouk, starej, zelenej jakoby, jako maj haj... jako mysliveckej, jakoby, a vůbec ho nesundal z hlavy. A voči... ty byly divný. Takový... vostrý!
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Fosgen »

Hamrus píše: úte 28. črc 2015 13:33:36 Jedna z posledních vět dílu patří Blance a zní: "Nemedituj a hraj..." Je to při kartách s Pavláskem a Kalinou. Docela to tykání tahá za uši, protože taková familiérnost vůči nadřízeným manžela se tenkrát nenosila. Navíc Blanka byla naučená vykat i svýmu tátovi.
To je sice pravda, ale obaja boli ich svedkovia. Takze uz sa urcite poznali dlhsie, minimalne s Kalinou cez Zitneho este z Vrah se skryva v poli.
Uživatelský avatar
Radeberger
čekatel SNB
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 26. lis 2020 8:26:19

Re: 19. díl - Třetí housle

Příspěvek od Radeberger »

V tomhle díle se v hojné míře vyskytují dobové espézetky. Někde tady na fóru jsem už dříve našel zmínku zda je tedy tady správně ono promísení dvou systémů - toho celostátního (před rokem 1960) a nového okresního (po roce 1960). Na začátku filmu Esenbák nad Mirkovým autem série OE řekne „Dáme Pražákovi pokutu.“ Série OE byla opravdu přidělena pro Prahu-město, ale v době děje tohoto dílu už dávno Praha jela sériemi AB, AC, AD. Mirkovo auto tak vlastně jezdilo se starou registrací - čekalo v limitu na povinnou výměnu. Naproti tomu druhá modrá Oktávka se značkou KV už byla nová okresní registrace.

Skutečnost je tedy taková, že k tomu mísení opravdu docházelo i reálně v letech 1960-1964. není to tedy filmařský výmysl ani chyba. První okresní SPZ se měly objevit v díle z roku 1960 - a skutečně tam na Kladno přijedou dvě Volhy s nízkými značkami AB - to je důkaz toho, že se filmaři tímto zaobírali docela důkladně. Problém ale je, že značky systému před rokem 1960 a systému po roce 1960 byly alfanumericky i vizuálně totožné. Série AB u osobních aut problematická nebyla, protože se ve starém systému nevyskytovala. Proto se mohla začít vydávat hned od roku 1960. Ovšem značky začínající písmeny O, P a R už se před rokem 1960 vyskytovaly. V jednom z dílů odehrávajících se před rokem 1960 se mihne značka PZ - je to samozřejmě značka ze systému po roce 1960, nicméně před rokem 1960 byla tato série vyčleněná Bratislavskému kraji - takže dobově je to trošku kuriozně v pořádku :-)

Tyhle takzvané duplicitní série působily nemalé anomálie ve výdeji některých okresů po několik let. Například v mém mateřském okrese Brno-venkov vznikla u nákladních vozidel kvůli obsazení série BO Plzeňským krajem speciální série BI, se kterou se po roce 1960 začalo, poté až se přestalo v Plzni vydávat BO (muselo se vše přeregistrovat na PM), zbývající zásoby písmen BO se předaly Brnu-venkov, kde se dovydaly, ale protože už ono BI bylo rozjeto a vyrobeno, pokračovalo se v něm nakonec až do roku 2001. Posloupnost v okres tedy byla přibližně takto: BI-00-01 až BI-15-00 (nově vzniklá neutrální série), BO-50-01 až BO-70-00 (původně plzeňské zásoby), BI-15-01 až BIA 35-00 (pokračování omylem v neutrální sérii)

Nejkurioznější pak byly situace v okresech, kde se nový systém trefil do starého, to je například náklaďácký okres Nymburk (NB), který převzal NB po Pražském kraji. Značky NB se tak nemusely vůbec měnit. prostě to NB nejprve znamenalo Nákladní - Pražský kraj a posléze nákladní okres Nymburk.
Snad jsem to napsal srozumitelně.
Nejmíň dvakrát do měsíce, milej zlatej. Pořád Berlín Praha, Praha Berlín. Já znám na týhle trati každou výhybku, každý drcnutí. A řeknu vám, je to štrapáce.
Odpovědět