Náměty jednotlivých dílů

Třicet dílů detailně rozebraných
Odpovědět
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od geza »

Z posledního uvedení seriálu v ČT, respektive z následných "vysvětlovacích" dokumentů, vyplynulo, že náměty některých dílů byly inspirovány spisy skutečných konkrétních případů. U některých to je zřejmé - Bestie, Strach, Vrah se skrývá v poli, Kvadratura ženy, Mimikry; u dalšího - Studna - mi teprve odvysílání dokumentu objasnilo reálný podklad příběhu. Jsou ještě nějaké další? Řada dalších si pak za základ příběhu vzala pouze typické dobové problémy a případy bez zjevné vazby na nějaký konkrétní případ. A několik ani to ne, pouze diváka uvádějí do děje nebo posouvají dál: Smrt u jezera, Třetí housle, Šťastný a veselý. Špionážní díly s Bláhou (kromě Honu na lišku) a díly jihoamerické nemají zřejmě zase žádnou konkrétní vazbu na rok, který je jim v seriálu určen.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Dobesch »

Ona snad vetsina tech ciste kriminalnich mela zaklad v nejakem tom realnem pripadu +- par let --- ono je tady tezko rozlisit co vzit a jako zaklad a co vzit jako "rekonstrukci trestneho cinu" -- Treba Kvadratura zeny ...to je prakticky presna rekonstrukce vysetrovani (samozrejme zavreme oci od lidskych osudu protagonistu) zatimco u Medirytina jako zaklad pouzit mozna jen ten motiv falsovanych listku ..podobne u Mimiker je unosova cast na realnem zakladu a dokonce i podle vysetrenych zkutecnosti -- zatimco k tomuto pripadu Priplacnuty drogovy problem a problem ne prilis chtenych kapel uz se asi na pravde nezaklada -resp. mozna zaklada ale je to uplne jinej pripad. Podobne si myslim, ze treba i Treti housle (ty neplatny prachy za valuty) a Stastny a vesely (ten pozarek a ty veci kolem) maji realny predobraz. Oproti tomu Prakticky asi vsechny dily s Blahou jsou spis hoden fabulacni (i kdyz Agenti chodci samozrejme byli). Stejne tak jsou asi fabulacni Bile linky a Modra svetla. NO a Jihoamericke dily jsou skutecne uz vymysl pana Kupky a ani on ani pan reziser se nijak nebranili to priznat.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od malej Míra »

Dobesch píše:...zatimco u Medirytina jako zaklad pouzit mozna jen ten motiv falsovanych listku...
Předlohou Mědirytiny byl skutečný případ skupiny kolem pracovníka magistrátu Jana Matičky. Na podzim jsem o tom psal pro AHA text, jehož část vyšla tiskem, tedy ještě dokud se rýsovala spolupráce s nimi. Zkusím to najít a připíchnout k příslušnému dílu. Mimochodem ve skutečnosti to nebyla taková selanka jako v seriálu. Při zatýkání je prý přistihli v tajné dílně v Maiselově ulici přímo při činu a mohlo snad dojít i na zbraně.
Romance o nenápadné paní má také skutečný podklad, tady je zajímavost taková, že skutečný příslušník, který to vyšetřil, byl pro scénáristu Zd. Mahlera předlohou náčelníka pro film "Svatba jako řemen". :)
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Dobesch »

To s tou Medirytinou jsem spis mslel tak, ze predlohou byl skutecny pripad padelani listku (coz dle tveho prispevku skutecne byl) -- ale vlastni vysetrovani a rozuzleni (samozrejme krom te bezne kriminalisticke praxe) uz bylo dilem "autorky" nametu (o cemz tvuj prispevek take svedci). Oproti tomu Kvadratura zeny je az na drobnosti skoro presnou rekonstrukci vysetrovani. A tak jako u Medirytiny je to asi u spousty dilu --teda asi vyjma tech ryze politickejch (i kdyz i nejaka Stvanice mohla byt :-)) --- A proti tomu bych postavil treba i Rubinove krize, ktere maji s realitou spolecne snad je to ze Ba(e)ndrovci prochazeli (chteli projit) pres ČSR do zapadni zony Nemcka (konkretne tusim ze cilem byl Mnichov).
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Honza Zeman »

Od jednoho fanouska (Jiri Skoupy) jsem obdrzel tip na moznou predlohu pro druhy dil serialu, Vyznavaci ohne. Ceska Televize natocila zajimavy dokument Zabijeni po cesku, kde je zminena jedna udalost, kdy jakysi clen revolucnich gard byl na jistem zamku svym panem a tyral tam Nemce a mrtve zakopaval do zeme!. Zde je odkaz na onen dokument, urcite stoji cely za promitnuti, zminovane vypraveni hledejte od cca 8:20.

Zabijeni po cesku
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Eman Zahradník
kapitán
Příspěvky: 352
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:27:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Eman Zahradník »

Hombre píše:Od jednoho fanouska (Jiri Skoupy) jsem obdrzel tip na moznou predlohu pro druhy dil serialu, Vyznavaci ohne. Ceska Televize natocila zajimavy dokument Zabijeni po cesku, kde je zminena jedna udalost, kdy jakysi clen revolucnich gard byl na jistem zamku svym panem a tyral tam Nemce a mrtve zakopaval do zeme!. Zde je odkaz na onen dokument, urcite stoji cely za promitnuti, zminovane vypraveni hledejte od cca 8:20.

Zabijeni po cesku
Velice zajímavý dokument na který je odkaz! ;) :( Mě zajímala nejvíce ta zmiňovaná pasáž od toho času 8:20 a rovněž moc ten příspěvek o odsunech obyvatelstva(zvané Vitorazané)z Třeboňska.Navíc mám v tomuto okolí vztah docela velký,služba u Pohr.stráže v letech 87-89 v Suchdole n./Lužnicí a ženy rodiče pochází z okolí Suchdola(Rapšach,Františkov...),její mamky se dokonce to vysidlování také dotklo.. :? .O tom hrobu v Tušti samozřejmě vím,nějak po "revoluci"těla jak bylo vzpomínáno exhumovali a nyní je tam hrob a takový památníček.Ještě jednou děkuji p.předsedovi 8-) za parádní odkaz,opravdu s velkým zájmem jsem to zhlédl a ještě to tchýni ukážu!Díky moc.
Pomoc!!Vrazi jsou tam....
Jing
čekatel SNB
Příspěvky: 9
Registrován: úte 15. črc 2008 20:15:21

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Jing »

Náhodou som narazil na veľmi zaujímavý článok "Archivní poklad: Nenatočené díly majora Zemana" ktorý som na fórume nezaznamenal. Ak sa mýlim ospravedlňujem sa... ;-)

https://badatele.net/archivni-poklad-ne ... ra-zemana/
Drábek
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: pon 14. zář 2020 15:41:44

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Drábek »

malej Míra píše: čtv 17. črc 2008 11:57:12
Dobesch píše:...zatimco u Medirytina jako zaklad pouzit mozna jen ten motiv falsovanych listku...
Předlohou Mědirytiny byl skutečný případ skupiny kolem pracovníka magistrátu Jana Matičky. Na podzim jsem o tom psal pro AHA text, jehož část vyšla tiskem, tedy ještě dokud se rýsovala spolupráce s nimi. Zkusím to najít a připíchnout k příslušnému dílu. Mimochodem ve skutečnosti to nebyla taková selanka jako v seriálu. Při zatýkání je prý přistihli v tajné dílně v Maiselově ulici přímo při činu a mohlo snad dojít i na zbraně.
Romance o nenápadné paní má také skutečný podklad, tady je zajímavost taková, že skutečný příslušník, který to vyšetřil, byl pro scénáristu Zd. Mahlera předlohou náčelníka pro film "Svatba jako řemen". :)
[/quot

Měditytina je podle skutečného případu,který je popsán v kapitole Ariadnina nit z knihy Tady bezpečnost.V závěru se píše: Soud v roce 1951 odsoudil hlavní pachatele k nejvyšším trestům.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Náměty jednotlivých dílů

Příspěvek od Lipinski »

Honza Zeman píše: úte 12. črc 2011 21:46:39Od jednoho fanouska (Jiri Skoupy) jsem obdrzel tip na moznou predlohu pro druhy dil serialu, Vyznavaci ohne.
Je to těžký posoudit, protože v knize je psaný, že se děj VO opírá o skutečnej případ z archivu MV, ale jestli mysleli zrovna tohle, když ten Foukal byl do konce svýho života (1989) zasloužilej partyzán, to je otázka.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět