Hon na lišku

Třicet dílů detailně rozebraných
Odpovědět
Student
strážmistr
Příspěvky: 19
Registrován: pát 29. srp 2008 14:48:00

Hon na lišku

Příspěvek od Student »

Může mi prosím někdo vysvětlit, jaká měla být Bláhova úloha v Kat. Hoře v Únoru 48? Zdá se mi absurdní, že by jeho úkolem bylo jenom zorganizovat tu akci na letišti, když předtím těžko mohl vědět, jak to v tom únoru dopadne. Byl vůbec už tehdy agentem záp. rozvědek, nebo jen pracoval pro nějaké nekom. politiky, třeba z nár. soc. partaje? Mě prostě není jasné, s jakým plánem Bláha odjížděl do K. H., případně čím ho "kapitalistická reakce" vlastně původně pověřila, když ještě nebylo jasné, jestli Beneš kapituluje, nebo nekapituluje, jestli bude obč. válka, nebo nebude?
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Hon na lišku

Příspěvek od malej Míra »

Podle mého odhadu byl Bláha do K.H. suspendován z Prahy, navíc už na něj nasadili Žitného, čehož si už patrně stihnul cestou všimnout (jak mluvil o tom podezřelém chlápkovi, co s ním vystupoval z vlaku). Pak se snažil organizovat ilegální činnost (vysílačka) a když bylo po Únoru všechno v háji, tak alespoň zorganizovat útěk. Jinak by tak jako tak skončil u uranu... :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Hon na lišku

Příspěvek od nalim159 »

Podle mě to tak jednoducjé nebylo. Zkusím v nejbližší době doplnit moji teorii... Každopádně to je celkem zásadní otázka, Studente.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Dobesch »

No mozna nebyl suspendovan ale pozadal sam --- prave mozna proto, ze zacatkem roku 1948 uz zacinalo bejt jasno a mohl se tvarit, ze chce udelat kanal pro prechod lidi ---- teda ne zy by chtel, chtel se napakovat a zdrhnout.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Wunder Pepi
strážmistr
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 25. pro 2008 18:49:57

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Wunder Pepi »

Jedna historická chyba se objeví i v tomto díle.Lojza Bártík nedočkavě informuje na služebně Zemana a Bláhu,že právě mluví Gottwald z Václaváku v rádiu.Ve skutečnosti ale mluvil ze Staroměstského náměstí toho 25.února.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Hon na lišku

Příspěvek od malej Míra »

Wunder Pepi píše:...Lojza Bártík nedočkavě informuje na služebně Zemana a Bláhu,že právě mluví Gottwald z Václaváku v rádiu.Ve skutečnosti ale mluvil ze Staroměstského náměstí toho 25.února.
...asi byl Lojzík do té doby nejdál u mámy v Klatovech pro jabka. :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
kapitán Hejduk
strážmistr
Příspěvky: 55
Registrován: pon 02. čer 2008 9:55:23
Bydliště: Hradec K.

Re: Hon na lišku

Příspěvek od kapitán Hejduk »

Wunder Pepi píše:...právě mluví Gottwald z Václaváku
Něco mi říká, že to s tím balkónem na Staromáku byla bolševická manipulace. Zaslechl jsem tuším v Historii.cs, že Gottwald přijel myslím na Václavák a tam to sdělil z korby náklaďáku nějakému menšímu srocení. V tom případě by měl Bártík pravdu, ale berte to s rezervou. Je to otázka pro historika.
Kompjůtry nikdy nelžou, s tím se smiřte, soudruhu !
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Honza Zeman »

Ten pamatny projev mel byt na Staromaku, aspon to uvadeji nektere historicke odkazy, ale i na Vaclavaku se mel taky zastavit, takze tak :)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Dobesch »

Slavný projev nasledne s retusovanym Slanskym v pozadi byl skutecne ze Staromaku -- navic myslim ze ten projev byl uz cca 22.2., ale veta: "Prave sem se vratil z Hradu" zaznela na Vaclavskem namesti - a to 25.2.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
Dr.Knapp
čekatel SNB
Příspěvky: 3
Registrován: ned 25. led 2009 17:23:45

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Dr.Knapp »

Máte nějaký nápad, jaká byla úloha onoho tajemného Maxe, který se objeví, jestli jsem dobře koukal, až na letišti? Do té doby ani zmínka, lze sice předpokládat, že nějak souvisí třeba s Jägerem, ale nějak to tam nikde není přímo zmíněno...
Hyeny ani vyřízenej doktor Knapp krejt nebude...
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Dobesch »

Pokud se nepletu tak tajemny Max je spis ideologicky postava.....mel realne odkazovat an konkretni historickou osobu a navic ma tusim i vetsi vyznam v knizce...nasledne (pokud se nepletu) je on onen Vrah v poli.......... proste pri psani scenaru del povidek proste dochazelo k upravam a pak nektere postavy trochu ztraci smysl.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
kapitán Hejduk
strážmistr
Příspěvky: 55
Registrován: pon 02. čer 2008 9:55:23
Bydliště: Hradec K.

Re: Hon na lišku

Příspěvek od kapitán Hejduk »

Dr.Knapp píše:jaká byla úloha onoho tajemného Maxe
"Tohle je zkušený, nebezpečný zabiják, kapitán CIC Maxmilián Pavlík z Frankfurtu." (Poté, co jsme uchopili moc, už měl jedinou úlohu, útěk 8-) )
Kompjůtry nikdy nelžou, s tím se smiřte, soudruhu !
Pepa Barkl
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25. úno 2009 15:39:35
Bydliště: Loď Morava - no teď už vlastně park v Antofagasta...

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Pepa Barkl »

Tak z kapitánovy odpovědi moc moudrý nejsem, může mi to někdo objasnit? Jinak na zkušeného moc nevypadal, alespoň podle jeho zakoukání se s odpuštěním do blba, v době, kdy se k letišti blíží z jedné strani policie a z druhé letadlo...
Jedu do země s měděnou půdou.
Voni ti indiáni tomu prd rozumněj...
Uživatelský avatar
kapitán Hejduk
strážmistr
Příspěvky: 55
Registrován: pon 02. čer 2008 9:55:23
Bydliště: Hradec K.

Re: Hon na lišku

Příspěvek od kapitán Hejduk »

Pepa Barkl píše:může mi to někdo objasnit?
To byla citace z povídky, viz http://www.wunderpepi.ic.cz/major-zeman ... -na-lisku/ na konci ;)
Kompjůtry nikdy nelžou, s tím se smiřte, soudruhu !
Pepa Barkl
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25. úno 2009 15:39:35
Bydliště: Loď Morava - no teď už vlastně park v Antofagasta...

Re: Hon na lišku

Příspěvek od Pepa Barkl »

Díky za info, vidím, že mám zásadní neznalosti :oops:
Jedu do země s měděnou půdou.
Voni ti indiáni tomu prd rozumněj...
Odpovědět