Stránka 1 z 2

Poselství z neznámé země

Napsal: sob 27. bře 2010 14:51:10
od opat Adamíra
Poskytl by mi někdo německý originál toho slavného verše Otto Bismarck rytíř síly? Já německy neumím a pokud je někdo zdatný, mohl by mi německy napsat to, co Žitný čte? Díky

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: sob 27. bře 2010 16:06:21
od Arnold Hackl
Tady to máš :
Otto von Bismarck
der edle Degen
kommt endlich
seinem Ziel entgegen,

zählt Sterne, Zepter
und Kreuz zusammen
treibt Wilhelm aus
in Gottes Namen.
Ale říkanka je to povedená. :mrgreen:

Jestli je v tom nějaká chybka, tak to malej Míra opraví, přece je už jsem ze školy nějakej ten pátek.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: sob 27. bře 2010 18:55:31
od opat Adamíra
Děkuji Arny.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: ned 28. bře 2010 11:27:19
od malej Míra
Arnold Hackl píše:...Jestli je v tom nějaká chybka, tak to malej Míra opraví, přece je už jsem ze školy nějakej ten pátek.
Já tleskám pane kolego... ;) :D

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: čtv 17. bře 2011 20:47:45
od Karel Kulhánek
Aj tak je smutne ze v serialy nechali Jirku Hradce zomriet. Tak sikovny agent to bol, ale hold zivot uz je raz taky.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: stř 23. bře 2011 8:02:30
od Arnold Hackl
Ano, proto mám raději u těchto dvou dílů film, než seriál.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: pon 28. bře 2011 8:08:02
od Doktor Vesely
Arnold Hackl píše:...film, než seriál.
Jen tak pro zajímavost. V seriálu není v titulcích překlad, když mluví Alberto Mestrey německý, nebo španělský. Je tam pouze napsáno" MLUVÍ ŠPANĚLSKY". Kdežto ve filmu je.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: ned 11. pro 2016 16:38:04
od spravodajca
V tejto časti Jirkovi Hradcovi tiež pekne tečú nervy. A v momente, keď mu Mestrei odhalil, že ho nahrávali a že služobníctvo je hluchonemé, tak Jirko zareagoval, ako keby sa urazil... Bolo jasné, že ho vytočili... A to by sa agentom nemalo stávať.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: pon 28. srp 2017 16:43:11
od eddie
Téma toho, v které zemi Jižní Ameriky se tento díl odehrává (kam byl Jirka unesen) se tady tuším někde na fóru již řešilo. Ale uspokojivou odpověď jsem nenašel. Takže bych přišel se svojí troškou do mlýna. Když vypukne onen falešný požár, tak Inge tuším do vysílačky kříčí, že shoří les i pampa. No a protože pampa se vyskytuje výhradně na území Argentiny a Uruguaye, je zřejmé, že Jirka musel být vězněn právě v některé z těchto dvou zemí. Na 90 procent (možná i na víc) bych se přikláněl k Argentině. Tam se schovávalo po válce množství nacistů...A hlavně je to mnohem blíž do Chile.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: pon 28. srp 2017 19:00:25
od aarongoldstein
Arnold Hackl píše: Ale říkanka je to povedená...
Já si dovolím (po sedmi letech) jen dodat jak to tam bylo s těmi velkými písmeny (které určovaly banku)
Otto BismArck, der edle Degen kommt endlich seinem Ziel entgegen zählt
Sterne, Zepter und KreuZ zusammen TreiBt WilHelm aus in Gottes Namen
Tedy AZBH - Allgemeine Züricher Handels-Bank

...a nesmrtelné hlášky:
Mám tu český překlad .. dovolil jsem si hlavolam zveršovat.“ Na druhé čtvrtce bylo stejným fixem napsáno:
Otto Bismarck, rytíř síly, kráčí pilně k svému cíli,
Hvězdy, železo, kříž si složí, bez Viléma jménem božím.
Probrali jsme jen naznačené jednoduché variace hlavolamu. Víte kolik jich je? Šedesát čtyři tisíce osm set dvacet čtyři.“
„To není možné!" zvolal Martin.
Hejduk se na něho podíval s mírnou výčitkou.
„Komputery nelžou, hochu, s tím se smiřte."
(citováno z knihy Jiří Svetozar Kupka - Rukojmí z Bella Vista, edice Magnet č.3/80 )

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: pon 28. srp 2017 20:03:51
od Hermine von Paulsen
spravodajca píše:V tejto časti Jirkovi Hradcovi tiež pekne tečú nervy. A v momente, keď mu Mestrei odhalil, že ho nahrávali a že služobníctvo je hluchonemé, tak Jirko zareagoval, ako keby sa urazil... Bolo jasné, že ho vytočili...
Hnevalo ho, ze im ani nemoze povedat: "soudruzi, Vy se mnou nehrajete fér hru!" ;-)

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: pát 01. zář 2017 13:41:31
od Jiljí
eddie píše:...A hlavně je to mnohem blíž do Chile.
Už na lodi při rozhovoru Hradce s Barklem padne věta, že "do Bolívie je to kousek". A stačí se podivat do mapy - "z přístavu na severu Chile", kam Morava plula (pravděpodobně Antofagasta, co taky jinýho) je to za rohem. A všechny ty narážky na Bolívii, La Paz atd. jsou dost jasný, v Bolívii bylo taky plno válečnejch zločinců. Pindy Inge bych nebral vážně, co ta mohla vědět o pampách, asi tak říkala kdejaký louce.

Jiná věc je, že na celym severu Chile to vypadá jak v poušti, žádná zeleň, takže celej ten hotel Bella Vista je těžce nereálnej. Takhle zelený místo tam prostě nenajdeš.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: stř 18. črc 2018 8:10:15
od JindraS
Díval jsem se na Poselství z neznámé země a zaujalo mne pár drobností - zaráží mne to, především proto, že řešením šifry dávali dost prostoru a že de-facto celé díly byly právě o získání dokumentu

- Pochopil jsem, že šifru šlo rozluštit jen tak, že jste měli v ruce oba dva dokumenty, aby šlo vidět, že registrační čísla dokumentu jsou obě stejná. Nicméně to by mělo logiku pro luštění jen v jednom specifickém případě a to je přesně ten, který nastal v seriálu.
- Registrační čísla dokumentu jsou obvykle stejná - například pro daňové přiznání. Nebo to za války bylo jiné?
- Kde byl původ tohoto dokumentu - kdo jej vytvořil - bylo to tam nějak přesněji řečeno?
- A pokud znám číslo konta - tedy číslo účtu, jak se k penězům dostanu?

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: stř 18. črc 2018 19:14:21
od Lipinski
JindraS píše:
stř 18. črc 2018 8:10:15
Pochopil jsem, že šifru šlo rozluštit jen tak, že jste měli v ruce oba dva dokumenty, aby šlo vidět, že registrační čísla dokumentu jsou obě stejná. Nicméně to by mělo logiku pro luštění jen v jednom specifickém případě a to je přesně ten, který nastal v seriálu.
- Registrační čísla dokumentu jsou obvykle stejná - například pro daňové přiznání. Nebo to za války bylo jiné?
- Kde byl původ tohoto dokumentu - kdo jej vytvořil - bylo to tam nějak přesněji řečeno?
- A pokud znám číslo konta - tedy číslo účtu, jak se k penězům dostanu?
Myslim, že jsou to dobrý postřehy, lepší vysvětlení je paradoxně v knize Jiřího S. Kupky Rukojmí z Bella Vista, která vznikla jako volný zpracování RvBV a PzNZ.

Registrační čísla byly opravdu stejný - jenomže v knize šlo o to, že to byly čísla zakázky a roku vydání. Předloha zaslaná do Prahy s kazetou se vzkazem měla číslo 6167-40, byla z roku 1940, Prohlášení s veršema mělo 6167-41, tiskli to o rok pozdějc. Kpt. Hejduk vymyslel asi šest variant - první č., druhý č., jejich součet, součin atp. Věděl, že je to risk a že na tom závisí Hradcův život, proto v případě neúspěchu chtěl přejít na míň odpovědný místo.

Mestrey a jeho nadřízený, všichni bejvalý vyšší SS patřící k organizaci ODESSA, jenom věděli, že na ústupu Schörnerovy armády před Sovětama zakopalo nějaký sonderkommando (asi teda SS-sonderkommando, i když vězeňský sonderkommanda nebyly jen v lágrech, ale dostávaly za úkol před blížící se frontou likvidovat stopy po zločinech nacistů a členové byly následně zabíjený, aby nemohli mluvit - stejně jako v lágrech) listinu schovanou v kanystru někde v okolí obce Šimonova Lhota. Mestrey měl k dispozici jen nakreslenej plánek, ten poslal Corrensovi, kanystr vykopal za 3 000 dolarů Štefek, ten to dal Sachlový a chtěl vyjednávat o větších penězích, protože mu došlo, že to má velkou cenu. Proto ani Mestrey a spol. nevěděli, co na listině je a není.

Protože šlo o ústup z Východu, měl někdo u sebe informace o jednom z mnoha účtů, který si SS zakládala dávno před koncem války. Šlo o zlato z Osvětimi, Majdanku, Treblinky, prostě vyhlazovacích táborů. Výplně zubů, zabavený šperky a další zlato se SS přetavovalo do cihel, vyměňovalo za peníze a ty ukládalo ve Švýcarsku, protože počítalo s tim, že specielně SS bude fungovat dál (to právě byla ODESSA).

Hejduk tvrdil, že v tom fofru při ústupu bylo těžký vymejšlet nějaký šifry, tak se klonil k jednoduchýmu, ale rafinovanýmu řešení. Banku odkryly písmena ve verších, to bylo jednoduchý, no a číselný heslo mělo bejt to číslo zakázky pomlčka rok. Člověk z vyslanectví zašel v Bernu do Algemeine Züricher Handels-Bank a jako heslo sedla Hejdukova varianta č. 2, tzn. 6167-41, konto mu zpřístupnili, a moh tak informovat Prahu, že jde o nepředstavitelnou sumu.

V knížce by na to narozdíl od seriálu bejvalý esesáci už vůbec nepřišli, protože měli rok starej tiskopis s jinym číslem.

Ten motiv ODESSY je rozvedenej víc v knížce, v seriálu je jen naznačený, že jde o bejvalý SS. Mestrey byl "ve skutečnosti" SS-Brigadeführer (něco jako generálmajor) Andreas Mayhöfer a jako odměnu za zkaženou akci dostal od svýho nadřízenýho Holgerta (moc o něm v knížce není, jen že byl už starej, hodnostně musel bejt samozřejmě vejš) dřevěnou kazetu a v ní byla pistole a jeden náboj.

Re: Poselství z neznámé země

Napsal: čtv 19. črc 2018 5:43:59
od JindraS
Díky za detailní informace - knihu jsem nečetl a v seriálu mi to opravdu logiku nedávalo.

Říkám si, jak to, že si toho nevšimli dříve - a pak mi došlo, že bez možnosti zastavit film, vrátit na původní místo a zaměřit se na konkrétní věc to byl jen rychlý sled informací, který měl naznačit, jak jsou naši šifranti dobří.