Loupež sladkého I

Třicet dílů detailně rozebraných
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 334
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Loupež sladkého I

Příspěvek od tajemník Šanda »

Lámal jsem si hlavu, o čem Klouda mluvil při cestě do skladu léčiv, když Jirkovi nabízel vstup do "jeho" strany. Kdo byli komouši, víme. Kdo socdemáci, také. Až dne jsem našel relevantní definici, kdo byli tzv. "brkouni": označení "brkouni" vzniklo (z jejich odznaku brko a kladivo podklad byla vlajka ČSR), pro členy nár.soc.strany, po roce 1945. Čili jde o politickou stranu, kde měla svou význačnou pozici i Milada Horáková. Pro mladší ročníky - jedná se o osobu, kterou SNB trochu skřípla, volně řečeno Honzou v díle Strach. Jen doufám, že se nejedná o nošení zbraní ukrajinským nacionalistům, tedy nošení dříví do lesa.
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Honza Zeman »

No jsem presvedcen, ze valna vetsina lidi zde na foru vi, kdo to byli "brkouni", takze to drivi do lesa prece jen nosite, stacilo se jen zeptat ;)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Hanele »

No, já nevím, možná jsem analfabet, ale pro mě to byla nová informace, takže za ni kolegovi tajemníkovi děkuji... :)
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 334
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od tajemník Šanda »

Má pravdu, předsedo!
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od spravodajca »

V dvojke je Honza ešte bez, tu už má dve frčky....resp. hviezdy.... :best:
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Bez ničeho byl tzv. čekatel... Ony dvě hvězdy je hodnost strážmistra... Je pravdou, že poskočit během jednoho roku z čekatele na strážmistra je docela velký skok (čekatel - svobodník - desátník - četař - závodčí-rotný - strážmistr)... Na druhou stranu to mohlo být dáno nějakou "odbornou zkouškou" jejíž absolvent dostával uvedenou hodnost strážmistra...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od spravodajca »

aarongoldstein píše: Na druhou stranu to mohlo být dáno nějakou "odbornou zkouškou" jejíž absolvent dostával uvedenou hodnost strážmistra...
Je to možné, že to dostal za úspešne absolvovanie nejakej policajnej školy, prípadne kurzov..:) Je to ale asi veľmi rýchly postup. V priebehu cca roka z čakateľa na strážmajstra... :-o Zjavné teda je, že Honza na tú kriminalistickú prácu buňky mal.... :)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od heinrich »

aarongoldstein píše:Bez ničeho byl tzv. čekatel... Ony dvě hvězdy je hodnost strážmistra... Je pravdou, že poskočit během jednoho roku z čekatele na strážmistra je docela velký skok (čekatel - svobodník - desátník - četař - závodčí-rotný - strážmistr)... Na druhou stranu to mohlo být dáno nějakou "odbornou zkouškou" jejíž absolvent dostával uvedenou hodnost strážmistra...
Trochu vám to poopravím, vojín - svobodník - desátník - četař - rotný - rotmistr atd. byly hodnosti na vojně, ale policie začínala na rotném.
Ke 30. červnu 1945 byla zrušena stávající policie i četnictvo a byl zřízen jednotný Sbor národní bezpečnosti, v jehož rámci fungovaly všechny do té doby běžné služby (pořádková, dopravní, kriminální apod.) a také zcela nově vytvořené útvary, např. Pohotovostní pluk 1 NB.
Hodnosti v SNB byly: čekatel

praporčické hodnosti:
Rotný (stříbrná hvězda)
Strážmistr (dvě stříbrné hvězdy)
Nadstrážmistr (tři stříbrné hvězdy)
Podpraporčík (stříbrná hvězda ve stříbrném lemování)
Praporčík (dvě stříbrné hvězdy ve stříbrném lemování)
Nadpraporčík (tři stříbrné hvězdy ve stříbrném lemování)

Důstojnické hodnosti nižší
Podporučík (zlatá pěticípá hvězda)
Poručík (dvě zlaté hvězdy)
Nadporučík (tři zlaté hvězdy)
Kapitán (čtyři zlaté hvězdy)

Důstojnické hodnosti vyšší
Major (zlatá hvězda ve zlatém lemování)
Podplukovník (dvě zlaté hvězdy ve zlatém lemování)
Plukovník (tři zlaté hvězdy ve zlatém lemování)
Více zde: http://www.zlata-puska.cz/historie-cetn ... dnosti-vb/
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Aaron Goldstein »

heinrich píše: Trochu vám to poopravím, vojín - svobodník - desátník - četař - rotný - rotmistr atd. byly hodnosti na vojně, ale policie začínala na rotném.
Obávám se, že musím hrubě nesouhlasit..

Poddůstojnické hodnosti byly v SNB zrušeny až v roce 1951 při reformě zavádějící Veřejnou bezpečnost... (stačí se podívat například na Drsnou planinu)

V letech 1946-1947 byly hodnosti přebrány z předválečného Československého četnictva... Včetně hodností poddůstojnických

Rozepsání hodností v jednotlivých obdobích viz např zde: http://forum.valka.cz/topic/view/88770#338728

Vámi uvedený odkaz se již zbývá veřejnou bezpečností (také se nadpis jasně jmenuje "Hodnosti VB"..

A zde to máte v barvě:
Obrázek
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od heinrich »

Ke 30. červnu 1945 byla zrušena stávající policie i četnictvo a byl zřízen jednotný Sbor národní bezpečnosti, v jehož rámci fungovaly všechny do té doby běžné služby (pořádková, dopravní, kriminální apod.) a také zcela nově vytvořené útvary, např. Pohotovostní pluk 1 NB.
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Aaron Goldstein »

heinrich píše:Ke 30. červnu 1945 byla zrušena stávající policie i četnictvo a byl zřízen jednotný Sbor národní bezpečnosti, v jehož rámci fungovaly všechny do té doby běžné služby (pořádková, dopravní, kriminální apod.) a také zcela nově vytvořené útvary, např. Pohotovostní pluk 1 NB.
Ale s tím nikdo nepolemizuje... Polemizuji s vaší mylným tvrzením, že hodnosti v SNB v roce 1947 (kdy se díl odehrává) neobsahovaly poddůstojnické hodnosti... Obsahovaly a faktů jsem snad doložil dostatečné množství... :?
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od heinrich »

Máte samozřejmě pravdu s těma hodnostma, ale ty první poddůstojnické on přeskočil, když ho hned povýšili na strážmistra. ;-)
Ttttatata tabák dáš?
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Spikings »

Zaujala mě jedna věc – časté používání slova „pracky“ v prvních dílech:

3) LsI – Dr.Knapp v „gertrudě“: „Vožralej chirurg, který nemůže operovat ani slepáka, jak se mu třesou pracky…“

5) HnL – Honza po zadržení Hanse Jägera – „No tak jdi…pracky nahoru….“

8) Strach – 2x –
Přepadení sanitky - „Saturnin“ :) : „Pracky nahoru…bbbude to!?“
V nalezené sanitce: Mirek Stejskal o „fotbálku“: „To si ještě počkáš, než tohle vezme do pracek….“

Z lingvistického hlediska zajímavé :)
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 334
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od tajemník Šanda »

Ostatní body odkládám ad acta. Ale neříká Mirek Stejskal spíše "do pacek"? Působilo by to něžněji.
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Loupež sladkého I

Příspěvek od Spikings »

Máte pravdu, omlouvám se, relevantní je zmínka o slově "pracky" v hlášce dr.Knappa, ostatní věci sem moc nepatří. :(
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Odpovědět