Pán ze Salcburku

Třicet dílů detailně rozebraných
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2625
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od malej Míra »

Hermine von Paulsen píše:Ano, presne tak. A ja sa ospravedlnujem, ze som to tu v teme takymi podrobnostami snad "zaplevelila", mala som potrebu sa o take dobrodruzstvo v patrani s Vami podelit.
Teda Hermíno, já zírám. To je opravdu detektivní pátrání a já Vám tímto děkuji za obohacení našeho webu o zajímavé poznatky... :)
Lipinski píše:...ale hlavně myslim, že informovat o fotbalovejch výsledcích s dvoudenním zpožděním nebylo úplně dobrý - hodně se to sledovalo, a i proto je to na titulce...
Tady si naopak myslím, že dva dny nic neznamenají. Tehdy, v éře davno před počítači, příprava novin do tisku trvala mnohem déle, takže redakční uzávěrka článků byla už někdy kolem 20:00, tedy u nás, ale nemyslím si, že v Rakousku by to bylo až tak odlišné. Velmi dobře si pamatuji, že pokud nějaké sportovní utkání se protáhlo z důvodu prodloužení, penalt atd. Nebo typicky u tenisového Davis Cupu, kdy druhý zápas navazoval až po skončení prvního, nehrálo se na tie break, ale v pěti setech až do úplného rozhodnutí (kdo si pamatuje zápas SRN-ČSSR a maraton Westphal-Šmíd, tak ví, o čem píšu).
Tedy stručně a jasně, tehdy bylo celkem běžné, že následující den bylo pouze uvedeno, že zápas skončil po uzávěrce a výsledek s podrobnostmi se objevil vlastně až po dvou dnech.
Dnes, v době internetu nepředstavitelné, že? ;-)
Mám ti ukázat jak plave?

Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 788
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46
Bydliště: Katherinensberg

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Lipinski »

malej Míra píše: Tady si naopak myslím, že dva dny nic neznamenají.
Já nad tim taky takhle přemejšlel, ale nakonec nesouhlasim - právě proto, že tam je jedno utkání zmíněný jako přerušený, takže se to nestihlo do uzávěrky, ale ostatní výsledky musely vyjít. Ligovej fotbal byly hodně sledovanej a tyhle listy si, pokud chtěly mít prodejnost, nemohly dovolit prodlevu. Stejný je to s uprchlým nacistou - jestliže to nějaká agentura oznámí, okamžitě to přejmou významný deníky. Sice nebyl internet, ale žhavily se telefony a hlavně dálnopisy. Mý tvrzení je samozřejmě založený na útržkovitejch poznatcích, kdyby někdo povolanej věděl, jak to tehdy fungovalo, rád se poučim.

A to pátraní bylo skvělý, fakt!
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."

Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2625
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od malej Míra »

Ono hlavně záleži na tom, v kolik hodin ty zápasy měly výkop. U nás tehdy umělé osvětlení ještě nebylo všude, ale předpokládám, že v Rakousku na prvoligových stadionech už ano. No pohybujeme se v v úrovni spekulací, ale z 80-tých let si naprosto jistě pamatuji, že sportovní rubriky běžně obsahovaly informace, že zápas skončil po uzávěrce... :)
Mám ti ukázat jak plave?

Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 788
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46
Bydliště: Katherinensberg

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Lipinski »

malej Míra píše:Ono hlavně záleži na tom, v kolik hodin ty zápasy měly výkop. U nás tehdy umělé osvětlení ještě nebylo všude, ale předpokládám, že v Rakousku na prvoligových stadionech už ano. No pohybujeme se v v úrovni spekulací, ale z 80-tých let si naprosto jistě pamatuji, že sportovní rubriky běžně obsahovaly informace, že zápas skončil po uzávěrce... :)
Já sem volal svýmu spolužákovi z gymplu Luďkovi Mádlovi, tomu sportovnímu novináři, co má taky rád tenhle seriál. Řikal, že v sedmdesátejch letech to bylo u nás tak (a předpokládá, že i v Rakousku), že velký deníky měly třeba dvě uzávěrky. Pro Čechy a Moravu to bylo kolem 20 hodin a pro Prahu až třeba o půlnoci. Takže opravdu záleží na tom, kdy zápasy začaly a jestli má Rudi "vídeňský" vydání.

Bral bych teda jako důkaz to, co psala Hermine - Mittwoch, Donnerstag atd. Tohle je aspoň zajímavej poznatek.

Jo a ještě poznámku - jedním z vodítek mohla bej Elvisova smrt 16. 8. 1977, ale podle týhle stránky (odkaz níž) se o ní Kurier zmiňuje 19. 8. na str. 4, takže jsem asi neměl moc pravdu s tím, že by deník typu Kurier okamžitě přejímal zprávy světovejch agentur.

http://www.buecher-ernst.com/gd_august.shtml#a1977

(stačí rozkliknout Tod Elvis Presleys)
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."

Uživatelský avatar
Hermine von Paulsen
kapitán
Příspěvky: 492
Registrován: pon 30. kvě 2016 20:15:48

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Hermine von Paulsen »

Mili kolegovia, dovolujem si zdoraznit, ze udaj preruseny zapas ("Abbr.") neznamena to, ze vysledok do vydania este nebol znamy. Znamena to, ze zapas bol preruseny rozhodcom zo zavaznych dovodov resp. dovodu vyssej moci. Tento zapas sa odohral znova az 19.8. a pre nas nie je podstatne ci dovtedajsie skore bolo akceptovane a pokracovalo sa, alebo sa to hralo uplne odznova.

Kurier (s tymto logom - pre upresnenie) vydaval iba v Rakusku, so sidlom vo Viedni, v tom case ako celostatny (ueberregional) dennik, cize bude to viedenske vydanie ( v zmysle: Erscheinungsort Wien).Pretoze:
do Ceskoslovenskej socialistickej republiky (bez ohladu na to, ci v tej dobe to fungovalo ako v novsej sucasnosti - vecerne , resp. regionalne vydanie, aktualizovane atd. ako spomina pan predseda, neviem povedat) sa s najvacsou pravdepodobnostou dostalo standardne celostatne najaktualnejsie vydanie s najneskorsou uzavierkou priamo z Viedne, urcite ho uz vtedy sudruhovia na patricnych miestach odoberali, /podplukovnik Zitny urcite ;-)/ cize z tychto zdrojov zrejme pochadza aj vydanie pouzite pri natacani dielu (napr. aj Univerzitna kniznica v BA za socializmu odoberala zapadne denniky a casopisy, chodit prehliadat si ich mohli len clenovia kniznice so specialnym povolenim), myslim teda, ze tak isto to muselo byt i napr. v Prahe atd., aj ked by som si naopak velmi chcela predstavit, ze Rudi ho kdesi cestou od tureckeho poulicneho kolportera v cervenej veste za 3 Schillingy zakupil. Celkom na okraj: bezne v Bratislave v PNS sa dal kupit iba komunisticky rakusky "Volksstimme" my sme to kupovali len kvoli TV programu.

Dalej, poznamka o smrti Elvisa P. je sice spravna, ze mohla byt nejakym voditkom, avsak nespolahlivym, nezabudajte, ze sme v sedemdesiatych rokoch, v socialistickej krajine (sice zapadneho typu) a ide o dennik snaziaci sa byt viac "seriozny" ako "bulvarny" (Kronen Zeitung) takze spravy o americkych hviezdach aj ked ide o ich umrtia, podava redakcia rezervovanejsie alebo s odstupom, bez senzaciechtivosti a umiestnuje do patricnej rubriky vo vnutri dennika (Kultur resp. Panorama a pod.).
Spolocnost v Rakusku je v sedemdesiatych rokoch konzervativna, snazi sa byt solidna a politicky rozhladena a je ako vzdy samozrejme silne provincna, tomu zodpovedaju titulky dennika, ktory sa o takuto povest snazi (dennik pre "vzdelancov").
Resume: nemozeme tvrdit ze Kurier nepreberal okamzite spravy vsetkych svetovych agentur len na zaklade toho, ze promptne nereagoval spravou o smrti Elvisa P. na titulnej stranke dna 17.8.1977. Takato uvaha je v svojej podstate uplne chybna, nakolko nezohladnuje mozne priority redakcie, ktora spravy vybera a selektuje, (aj ked sa objektivne jedna o smrt takej osobnosti, i s ohladom na fakt, ze angloamericke media boli urcite vo vyrabani palcovych titulkov angazovanejsie) zohladnuje iba subjektivne priority toho, kto je autorom takejto uvahy, a tie su irelevantne.

Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 788
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46
Bydliště: Katherinensberg

Re: Pán ze Salcburku - Kurier

Příspěvek od Lipinski »

Ještě mám malou poznámku - na dvd je docela dobře vidět, že když si Rudi rozkládá noviny, je na jejich okraji něco napsaný, vypadá to jako psací M, možná rychle načmáraný psací K. To by třeba mohla bejt značka jedince nebo organizace odebírající Kurier. Na gymplu sem roznášel každou sobotu noviny a taky se to tak psalo. (Třeba Kohout, jenže ten v tý době ještě ve Vídni nežil, myslim.)

Znova apeluju - pokud to neni kravina - sumarizovat některý nevyjasněný otázky a zkusit se zeptat na srazu FC někoho, kdo by si moh ještě některý věci pamatovat. Třeba by i stálo za to znovu zpracovat nějak přehledně nedostatky a zkušenosti s poukazem na to, jestli jde o ověřenej fakt svědectví, nebo domněnku. Fórum je přece jen trochu nepřehledný, je tam ale řada cennejch poznatků.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."

Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2625
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od malej Míra »

Tohle je těžká věc, nedostatky i otázky se objevovaly a objevují postupně a postupně se také snažíme zodpovědět a vyřešit. Proto nám i nejvíce vyhovuje tato forma - diskuzní fórum, kde způsobem jistého tématicky strukturovaného časosběru se dají dohledat všechny záležitostmi, kerými jsme se v minulosti zabývali. Fanklub funguje od roku 2004, ale tyto stránky jsou od roku 2008, kdy jsme se rozešli s autorem původních stránek, který drží i nadále původně zaregistrovanou doménu s příponou cz, která v současnosti přesměrovává na jeho stánky o úplně jiném seriálu.
Seriál má i spoustu fanoušků na Facebooku, ale ti fungují a uvažují jinak. Sami jsem zhodnotili, že Facebook je pro naše účely nepoužitelný právě proto, že neumožňuje vytvořit tuto strukturu a když se podíváte na ty Fb příspěvky, je tam spousta zajímavostí, které se ale velice rychle ztratí pod nánosem vyripovaných obrázků a videí opatřených rádoby vtipnými citáty ze seriálu, které tam sype kde kdo.
Doporučuji držet se tady zavedené struktury. A již dříve řešená témata najdete s pomocí klíčových slov ve vyhledávacím okénku vpravo nahoře... :)
Mám ti ukázat jak plave?

Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 788
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46
Bydliště: Katherinensberg

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Lipinski »

Jo, určitě jo. Měl jsem na mysli spíš vypsat vyřešený věci a přidat je na stránky do určenejch sekcí.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."

Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 788
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46
Bydliště: Katherinensberg

Re: Pán ze Salcburku - Kongo

Příspěvek od Lipinski »

Asi trochu odbočuju, ale pokud si chceme představit, co Rudi Lorenz zažil v Kongu, tak tady to je - zabíjení, ženský, alkohol, prachy:

Jedná se o dokument Africa Addio zobrazující proměny Afriky v druhý polovině 20. století.

https://www.youtube.com/watch?v=7K5qVWG5CXU

Dokument jsem našel díky debatě o věku Rudiho Lorenze, akci UN v Kongu 1960 - 65 apod. v sekci Nedostatky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."

Uživatelský avatar
Čarda
poručík
Příspěvky: 117
Registrován: úte 10. čer 2008 8:15:04

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Čarda »

Willy Kleiber píše:
Bába kořenářka píše:Chi, Rudi si zase dneska na náměstí koupil kilo třešní :)! V seriálu Druhý dech...
Jo, to mě taky dostalo! :lol: A jezdí snad i na stejné červené motorce.
zdravíčko, přátelé, nevím kam to zařadit, ale dám to třeba sem...
přišel jsem náhodou na jednu zajímavost v seriálu Druhý dech - jedná se o scénu, kdy žárlivý Stehno junior (Marek Vašut) fyzicky inzultuje ing. Vydru (Josef Abrhám), který právě veze na onom motocyklu Stehnovu ženu (Veronika Žilková)
jedná se o:
Druhý dech 5.díl - vlastní akce, mrkněte na cca 59:00 a pak na Druhý dech 6.díl - připomenutí minulého dílu, cca 2:25

vždycky jsem si myslel, že tyto retrospektivy jsou skutečně 1:1 z minulých dílů a teď koukám jako blázen, že tomu není tak a že se použijí různé záběry

vidíte ten rozdíl, kam padá ta slavná motorka, když dostane její majitel do nosu :-o, kolikrát byl divák v ČS seriálech podobně oklamán?
... já su nějáké Wénigr, z Trbóšan...

Uživatelský avatar
JiVi
strážmistr
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 21. led 2010 20:25:30
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od JiVi »

tak , ono ani ve znelce 30. pripadu neni stejny zaber jako ve serialu - konkretne, kdyz Triska strili na lodi na Vinklare

Bláha
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Bláha »

V rozpisu herců Pána ze Salcburku je uvedena Libuška Zemanová,správně je ale Liduška.Jsem rypák ,já vím.
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?

Bláha
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Bláha »

Zkusil bych poznamenat trochu ničím nepodložené konspirační teorie.Jak říká Rudi Zemanovi že se narodil ve Vídni,ale rodiče pochází z Pohořelic u Brna,jestli tam není trocha pravdy,Josef Abrhám je rodák ze Zlína,a u Zlína jsou také Pohořelice.Možná že rodiče byli odtud,a uvedl to tam schválně.
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?

Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1132
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Hanele »

Josef Abrhám pochází z Kunovic u UH, jeho rodina tam dlouhá léta vlastnila cihelnu.
A s Pohořelicemi u Brna je spíš spojen tzv. Brněnský pochod smrti, tj. vysídlení brněnských Němců.
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."

Bláha
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Bláha »

Asťakuťafája!
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?

Odpovědět