Pán ze Salcburku

Třicet dílů detailně rozebraných
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hans
poručík
Příspěvky: 162
Registrován: čtv 29. kvě 2008 13:00:46
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Pán ze Salcburku

Příspěvek od Hans »

Tak jsem na to dneska koukal a nějak jsem tam nepochopil jednu věc.Jak se tam Menšík hádá s tou svojí markýzou z Nuslí,tak ona na něho zařve:"Ty se taky nezmůžeš na nic jinýho,než na ty pitomý metráky!" To jsem nějak nepochytil co tím jako myslela.... :?:
Vida,Trosky.....to byl pěknej vejšlap tenkrát!
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Bába kořenářka »

No vzhledem k tomu, že si Menšík těsně předtím bere hrst prášků, tak buďto říká opravdu "metráky" a myslí fenmetrazin, oblíbený to lék na zhubnutí a dobrou náladu, anebo říká "mepráky", a myslí meprobamat, lék na uklidnění...
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Uživatelský avatar
Hans
poručík
Příspěvky: 162
Registrován: čtv 29. kvě 2008 13:00:46
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Hans »

Jo aha! No tak to musel být asi v dobrém rauši,když to ještě zapil lahváčem :lol:
Vida,Trosky.....to byl pěknej vejšlap tenkrát!
Uživatelský avatar
L.B.
poručík
Příspěvky: 240
Registrován: úte 10. čer 2008 21:07:51
Bydliště: Blovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od L.B. »

Určitě říká metráky a vsadím boty (a pověst laborky), jestli jako domovník nekradl metráky uhlí ze sklepa :twisted: a neprodával je tak říkajíc pod rukou.
Spolupráce s bezpečností - povinností správce domu !!!
Uživatelský avatar
A.D.Xx.
strážmistr
Příspěvky: 11
Registrován: pát 20. čer 2008 18:47:34
Bydliště: Tam, kde je mě třeba

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od A.D.Xx. »

Myslim, že markýza z Nuslí má na mysli "mepráky", tj. tehdy populární lék na uklidnění Meprobamat (zvlášť v kombinaci s alkoholem)
Nelži! Máš strach, protože jseš zbabělej esenbák, kterej nic nemůže, nic, nic, rozumíš?
Uživatelský avatar
Mestrey
poručík
Příspěvky: 114
Registrován: pát 06. čer 2008 20:16:19
Bydliště: La Paz, Obispo
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Mestrey »

V šedesátých letech byl nejrozšířenější drogou fenmetrazin čili 'metrák' . Zmiňuje ho tuším i Eva Moulisová , když říká Danešovi že ho má dneska sotva pro sebe . Takže páč Wimmer byl umělec , sázá¨ím na Fenmetrazin
Wo ist der Kerl ??!!
Uživatelský avatar
kapitán Hejduk
strážmistr
Příspěvky: 55
Registrován: pon 02. čer 2008 9:55:23
Bydliště: Hradec K.

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od kapitán Hejduk »

http://en.wikipedia.org/wiki/Meprobamate
http://en.wikipedia.org/wiki/Phenmetrazine

Účinek obou léků je opačný. Meprobamat byl vyráběn v podniku Léčiva (dnes Zentiva Praha) a je to anxiolytikum (lék na uklidnění). Dnes už se nepoužívá, poněvadž tuto indikační skupinu ovládly léky na bázi benzodiazepinů (např. Neurol).

Fenmetrazin se vyráběl ve Slovakofarmě (dnes Zentiva Hlohovec). Byl zneužíván k navození euforie, přičemž narkotický účinek je slabší než u amfetaminu či metamfetaminu. Primárně byl určen hlavně k léčbě obesity (indikační skupina psychostimulans + anorektikum).

Podle odposlechu jsem si jistý, že markýza mluví o "mepráku". Navíc, kdyby se mluvilo o Fenmetrazinu, řekla by "fenmetrák" a ne jen "...metrák" !!!
Kompjůtry nikdy nelžou, s tím se smiřte, soudruhu !
Uživatelský avatar
Mestrey
poručík
Příspěvky: 114
Registrován: pát 06. čer 2008 20:16:19
Bydliště: La Paz, Obispo
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Mestrey »

Tak teď koukám že pan Panzer používal stený vůz jako pan Mestrey v kubánských dílech resp v RzBV ( VW Bus?)
Wo ist der Kerl ??!!
Uživatelský avatar
L.B.
poručík
Příspěvky: 240
Registrován: úte 10. čer 2008 21:07:51
Bydliště: Blovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od L.B. »

Mestrey píše:Tak teď koukám že pan Panzer používal stený vůz jako pan Mestrey v kubánských dílech resp v RzBV ( VW Bus?)
Lumpové zřejmě jezdili v takových vozidlech :twisted: . Jestli se nepletu, tak je to VW Transporter T1.
Spolupráce s bezpečností - povinností správce domu !!!
Uživatelský avatar
Mestrey
poručík
Příspěvky: 114
Registrován: pát 06. čer 2008 20:16:19
Bydliště: La Paz, Obispo
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Mestrey »

ano je to VW Tranasporter čili Busík nevím jetli T1 nebo T2 http://www.vwbus.cz/?rubrika=o_busech&typ=sablona
Wo ist der Kerl ??!!
Uživatelský avatar
Inge Schellerová
poručík
Příspěvky: 147
Registrován: pon 20. říj 2008 18:48:09
Bydliště: Pražské Horoměřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Inge Schellerová »

Hm, tak tohle už si nesmím pouštět znova, protože pak vidim akorát Talpovku a ty Abrhámovy nákupy s vitamíny :D
"Nebuďte kruťas, kamaráde, mějte rozum!" aneb jak se seznámili Honza s Jirkou :D
Martin Kabát
strážmistr
Příspěvky: 77
Registrován: sob 20. pro 2008 21:37:02

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Martin Kabát »

Mám dotaz - v poslední scéně, když Blanka a Lidka brečí kvůli tátovi v nemocnici, tak Lída řekne, že "babička by se za něj pomodlila", a Blanka na to "ale ty blázínku". Zdá se mi trochu divné, že by Zemanova matka byla zbožná žena, alespoň se tak jinde v seriálu neprojevuje, a navíc u ženy "nekompromisního komunisty" se mi to moc nezdá... :?: Nebo měla Lída na mysli babičku z Blančiny strany? O té ale v seriálu není nic řečeno. Anebo myslela "biologickou" babičku ze strany "původní" matky, tedy Lídy Brůhové? :?: Tohle jsem prostě nějak nepochopil... :? Máte někdo nějaké vysvětlení?
"Doba střelců minula..."
"...teď je potřeba dostávat se jim pod kůži jinak. Ideologickým útokem! Pozvolna rozkládat jejich systém zevnitř, tvářit se loajálně, nestrašit..."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od malej Míra »

Martin Kabát píše:...Zdá se mi trochu divné, že by Zemanova matka byla zbožná žena, alespoň se tak jinde v seriálu neprojevuje, a navíc u ženy "nekompromisního komunisty" se mi to moc nezdá...
Řekl bych, že u lidí z venkova bylo asi hodně případů, že byli věřící a komunisté zároveň. K víře byli vychováváni a levicové smýšlení si utvářeli sami. Navíc u rodičů Zemanových mohlo být i to, že otec Zeman byl kovaný komunista, kdežto matka Zemanová se jím teprve nechala ovlivnit. Nakonec spousta nevěřících se v těžkých chvílích k modlitbě uchyluje, když už jim nic jiného nezbývá...
Mám ti ukázat jak plave?
Martin Kabát
strážmistr
Příspěvky: 77
Registrován: sob 20. pro 2008 21:37:02

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Martin Kabát »

Mám otázečku ohledně názvu tohoto příběhu - proč zrovna "Pán ze Salcburku"? Nechápu, čím je Salcburk pro Rudiho důležitej, on mluvil pouze o tom, že je Vídeňák (školy má český, ale hubu vídeňskou), a že byl za mlada jako legionář v Kongu, o Salcburku myslím nic neříkal, o něm se zmínil jen Hradec, ale nevysvětlil proč... :?:
"Doba střelců minula..."
"...teď je potřeba dostávat se jim pod kůži jinak. Ideologickým útokem! Pozvolna rozkládat jejich systém zevnitř, tvářit se loajálně, nestrašit..."
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Pán ze Salcburku

Příspěvek od Bába kořenářka »

Ale viděl jste díl celý, ne? Tak víte, že o Salzburgu se mluví v hesle...
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Odpovědět