Vladimír Ráž

Ti, kteří ztvárnili postavy v seriálu, vše o nich
Odpovědět
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 337
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Vladimír Ráž

Příspěvek od tajemník Šanda »

Neměli bychom opomenout tohoto velikého herce, člověka, lékaře. Několik drobností je ale poněkud nejasných. Byl to zřejmě prvorepublikový doktor, který část války strávil v koncentráku. Byl z Valašska. Na to mu nesedí jazyk - obecná čeština pražského typu. Budiž. Proč ale:
1, v Rubínových křížích dělá "sprostého" šoféra SNB? Neměl dost jiného pracovního vytížení? Cožpak se tehdy v Praze nevraždilo?
2, ve Štvanici je scéna, kdy se Honzou domlouvají v předsíni Kalinova bytu. Doktor Veselý říká: "Mám teď taky dost času..." Byl i on, nepochybně člen strany, obětí nechutné štvanice, podobně jako Kalina a Honza?
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2528
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Honza Zeman »

No tak on byl pri vyslechu Lipinskeho, kde zastupoval svoji profesi, pak uz trochu mimo konzultuje s Honzou jeho maskovani, tak co by uz nemohl soferovat? :).... Bud tam filmari nemeli koho dat, nebo to ma pusobit jako opetovne setkani trojice z koncentraku s tim, ze Vesely je proste vic zapojen do pripadu.

No a v tom 68 to klidne mohl odnest zase jako treti z trojice, byt byl kadrove v poradku. Delaly se horsi veci...
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Dobesch »

No v pripade kamuflaze Honzi za Lipinskeho bych rekl, ze mozna soferoval proto, aby o "nahrazeni Lipinskeho nasim clovekem" vedelo co nejmin lidi.

Inu Tady v Cechach se hned vsechno rozkeca.... :D
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Drábek
major
Příspěvky: 516
Registrován: pon 14. zář 2020 15:41:44

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Drábek »

V menu Charakteristika postav se píše,že MUDr.Veselý-Vladimír Ráž,se narodil okolo roku 1915.Ale muselo to být tak už okolo roku 1913.Protože
kdyby se narodil až okolo roku 1915,tak by nestihnul dostudovat lékařskou fakultu.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2104
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Lipinski »

Drábek píše: čtv 11. dub 2024 9:25:35 V menu Charakteristika postav se píše,že MUDr.Veselý-Vladimír Ráž,se narodil okolo roku 1915.Ale muselo to být tak už okolo roku 1913.Protože
kdyby se narodil až okolo roku 1915,tak by nestihnul dostudovat lékařskou fakultu.
Jestli počítám dobře, tak maturoval v r. 1933 a medicínu by dokončil v letním semestru ak. roku 1938/39, tedy ještě před uzavřením č. vysokých škol na podzim r. 1939. Stihnul to jen tak tak, jestli se teda studovalo 6 let a ne třeba míň.

Tudíž rok 1915 připadá v úvahu.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Drábek
major
Příspěvky: 516
Registrován: pon 14. zář 2020 15:41:44

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Drábek »

Lipinski píše: čtv 11. dub 2024 16:41:44
Drábek píše: čtv 11. dub 2024 9:25:35 V menu Charakteristika postav se píše,že MUDr.Veselý-Vladimír Ráž,se narodil okolo roku 1915.Ale muselo to být tak už okolo roku 1913.Protože
kdyby se narodil až okolo roku 1915,tak by nestihnul dostudovat lékařskou fakultu.
Jestli počítám dobře, tak maturoval v r. 1933 a medicínu by dokončil v letním semestru ak. roku 1938/39, tedy ještě před uzavřením č. vysokých škol na podzim r. 1939. Stihnul to jen tak tak, jestli se teda studovalo 6 let a ne třeba míň.

Tudíž rok 1915 připadá v úvahu.
Já počítal,že maturoval v 19ti letech.9let základka,4roky gymnázium.Popřípadě 5let základka a 8leté gymnázium.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2104
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Lipinski »

Drábek píše: čtv 11. dub 2024 18:14:49
Lipinski píše: čtv 11. dub 2024 16:41:44
Drábek píše: čtv 11. dub 2024 9:25:35 V menu Charakteristika postav se píše,že MUDr.Veselý-Vladimír Ráž,se narodil okolo roku 1915.Ale muselo to být tak už okolo roku 1913.Protože
kdyby se narodil až okolo roku 1915,tak by nestihnul dostudovat lékařskou fakultu.
Jestli počítám dobře, tak maturoval v r. 1933 a medicínu by dokončil v letním semestru ak. roku 1938/39, tedy ještě před uzavřením č. vysokých škol na podzim r. 1939. Stihnul to jen tak tak, jestli se teda studovalo 6 let a ne třeba míň.

Tudíž rok 1915 připadá v úvahu.
Já počítal,že maturoval v 19ti letech.9let základka,4roky gymnázium. Popřípadě 5let základka a 8leté gymnázium.
No jo, teď na to koukám, leda by studoval reálku, ta byla sedmiletá, ale nebyla tam latina, tu na medicínu určitě potřeboval. Asi bych se klonil ke gymnáziu, tehdy bylo snad jenom na 8 let, reálka na 7. Pořád nikde nemůžu najít, jak dlouho se studovala medicína, ale jestli 6 let, tak by ještě přicházel v úvahu rok 1914, jestli dobře počítám, ale 1915 už ne, to by nestihnul.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
škpt. Kristek
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 19. dub 2023 13:25:07

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od škpt. Kristek »

Lipinski píše: pát 12. dub 2024 0:54:48
Drábek píše: čtv 11. dub 2024 18:14:49
Lipinski píše: čtv 11. dub 2024 16:41:44

Jestli počítám dobře, tak maturoval v r. 1933 a medicínu by dokončil v letním semestru ak. roku 1938/39, tedy ještě před uzavřením č. vysokých škol na podzim r. 1939. Stihnul to jen tak tak, jestli se teda studovalo 6 let a ne třeba míň.

Tudíž rok 1915 připadá v úvahu.
Já počítal,že maturoval v 19ti letech.9let základka,4roky gymnázium. Popřípadě 5let základka a 8leté gymnázium.
No jo, teď na to koukám, leda by studoval reálku, ta byla sedmiletá, ale nebyla tam latina, tu na medicínu určitě potřeboval. Asi bych se klonil ke gymnáziu, tehdy bylo snad jenom na 8 let, reálka na 7. Pořád nikde nemůžu najít, jak dlouho se studovala medicína, ale jestli 6 let, tak by ještě přicházel v úvahu rok 1914, jestli dobře počítám, ale 1915 už ne, to by nestihnul.
Leda by medicínu dostudoval na německé univerzitě, případně v Bratislavě :-DD
A každej se bude muset rozhodnout, na čí straně bude střílet..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2104
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Lipinski »

škpt. Kristek píše: pát 12. dub 2024 11:25:40 Leda by medicínu dostudoval na německé univerzitě, případně v Bratislavě :-DD
Bratislava mě taky napadla, už kvůli Valašsku, že je to blízko. Ale já bych se klonil k tomu, že kolem r. 1915 jsou plus mínus dva roky, takže by se to dalo stihnout ještě do r. 1939 (do konce letního semestru).
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
škpt. Kristek
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 19. dub 2023 13:25:07

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od škpt. Kristek »

Lipinski píše: pát 12. dub 2024 13:33:57
škpt. Kristek píše: pát 12. dub 2024 11:25:40 Leda by medicínu dostudoval na německé univerzitě, případně v Bratislavě :-DD
Bratislava mě taky napadla, už kvůli Valašsku, že je to blízko. Ale já bych se klonil k tomu, že kolem r. 1915 jsou plus mínus dva roky, takže by se to dalo stihnout ještě do r. 1939 (do konce letního semestru).
Souhlasím, že kolem je třeba brát jako nějaký plus mínus rok dva, a že to na jaře 1939 stihl.

Ale jinak by to bylo docela kouzelné, kdyby s. MUDr. Veselý dostudoval třeba na "Háchovo stipendium" ;-)
A každej se bude muset rozhodnout, na čí straně bude střílet..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2104
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od Lipinski »

škpt. Kristek píše: pát 12. dub 2024 14:46:13 Ale jinak by to bylo docela kouzelné, kdyby s. MUDr. Veselý dostudoval třeba na "Háchovo stipendium" ;-)
To jo, ale vzhledem k tomu, že v koncentráku byl za odboj a odbojový bylo zřejmě i prostředí kolem něho, by asi něco takovýho nepřipadalo v úvahu. Pozitivní vztah k říši, kterej studium na něm. univerzitách podmiňoval, Veselý s největší pravděpodobností neměl.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
škpt. Kristek
poručík
Příspěvky: 135
Registrován: stř 19. dub 2023 13:25:07

Re: Vladimír Ráž

Příspěvek od škpt. Kristek »

Lipinski píše: pát 12. dub 2024 17:41:24
škpt. Kristek píše: pát 12. dub 2024 14:46:13 Ale jinak by to bylo docela kouzelné, kdyby s. MUDr. Veselý dostudoval třeba na "Háchovo stipendium" ;-)
To jo, ale vzhledem k tomu, že v koncentráku byl za odboj a odbojový bylo zřejmě i prostředí kolem něho, by asi něco takovýho nepřipadalo v úvahu. Pozitivní vztah k říši, kterej studium na něm. univerzitách podmiňoval, Veselý s největší pravděpodobností neměl.
Souhlasím, že je to nepravděpodobné, resp. předpokládám, že byl o tu trochu starší a dostudoval na jaře 1939. Kdyby náhodou ne, tak snad ta Bratislava.. Ale kdyby to náhodou byla ta zbývající možnost, tak právě u tak kladné postavy by to bylo prostě nádherně paradoxní.
Samozřejmě, pokud si odmyslíme takové varianty, že až do června 1941 byl stranicky disciplinovaný soudruh ctitelem paktu Molotov Ribbentrop, a až poté zjistil, že Německo už není (a vlastně nikdy nebylo) spojenec ;-)
A každej se bude muset rozhodnout, na čí straně bude střílet..
Odpovědět