22. díl - Tatranské pastorale

Vše o místech natáčení, co, kdy, kde
Odpovědět
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

myr60 píše:... Prvy zaber TP na chatu Suhaj, taky zhora, je robeny od hotela Sorea na Hrebienku...Momentalne je nemozne zaber zopakovat, brania tomu vyrastene stromy. No... nemam z toho radost, ale mozno nebude daleko doba, kedy bude chatu opat vidno z Hrebienka. Tie stromy su dost napadnute lykozrutom, tak ich mozno spilia. Pripadne ich zvali silny vietor. V poslednej dobe sa silne vetry v Tatrach opakuju nejako casto a vzdy so sebou zoberu nejake stromy. Naposledy pred tyzdnom, ci dvoma :-(
Jen pár metrů od bývalé Koliby je turistická informační tabule s fotografiemi o historii sáňkařské dráhy ze Smokovce do Popradu a později z Hrebienku do Smokovce. Na fotografii z konce 1. sv. války je stráň po Hrebienkem také holá následkem vichřice z r. 1915. To vypadá, že od té doby stihly stromy tak akorát dorůst do statné výšky, aby je zlikvidovala ta vichřice před několika málo lety. ;)
Jinak mise byla úspěšná a halušky, točený Zlatý Bažant a nakonec sklenka borovičky na Bilíkově chatě byly skvělé... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Velky smrekovy porast, ako ho pozname z doby pred vichricou v novembri 2004 bol z velkej casti vysadeny umelo niekedy okolo roku 1937. Napriklad pod Cestou slobody dovtedy les nebol takmer vobec. Boli tam luky zarastene krikmi. Po tej vichrici sa vela diskutovalo o tom, preco les padol takto fatalne a za hlavnu pricinu (teda okrem silneho vetra) bol urceny prave nerozum vtedajsich lesnikov, ktori vysadili cisto smrekovy porast. Smrek ma totiz plytke korene a lahko sa vyvrati. Skutocne, pohlad na nasledky vichrice bol ten, ze ista cast stromov bola zlomena cca v 1/3 az v 1/2, ale vacsina bola vyvratena. (Na ten pohlad najprv volnym okom, potom dalekohladom z okna rano po vichrici nezabudnem asi nikdy. Fyzicky som tam bol az mozno po mesiaci...). Teraz na miesto polomu nasadili zmiesane stromceky, aj listnate ("Umite si to predstavit, Tatry a listnace? No hruuuuza"). Plus ponechali to, co sa nasialo samo vetrom.

Samotna oblast Hrebienka nebola priamo zasiahnuta vichricou v r. 2004, les bol dolamany po kusok nad polovicu sankarskej drahy (lahko identifikovatelne podla vyhybky pozemnej lanovky). No len potom sa do padnuteho dreva dostal lykozrut a neostal len pri mrtvych stromoch. Sikovni lesnici nasledne vypilili vela stromov nad hranicou polomu, takze teraz je spodok ako-tak husteho lesa posunuty blizko pod Hrebienok. O tom, ci padnute stromy nechat, alebo odviezt bolo tiez vela diskusii a tahanic, to tu uz nepatri. Ked sa pozriete na zvysny les, napadnute stromy este stoja, ale su uz suche, alebo postupne schnu. Konkretne pohlad z Bilikovej chaty smerom na Skalnate Pleso (videli ste odtial piliere lanovky pod ktorou doslo k vrazde?) je dost zalostny... Podobne je to v celych Tatrach.
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Honza Zeman »

I na Tatranske pastorale jsme se ptali, ale tusim, ze pan Brabec nevedel presne, ktery atelier to byl, kde se tocil interier chaty Suhaj. Ale rikal, ze uvnitr Bilikovy chaty byl tusim na polivce :)? Jinak dole ve Smokovci nám bezpecne ukazal, kde s Gajdosem vysazovali pani Hornakovou a vubec kdyz jsme mu ukazovali fotografie z naseho putovani po Tatrach, tak ho to moc zajimalo.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Willy Kleiber »

Hombre píše:... uvnitr Bilikovy chaty byl tusim na polivce ...
Díky za info, pane předsedo :) Musela to být skvělá seance, moc lituju, že mi to nevyšlo... :cry:
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

Willy Kleiber píše:Super informace! Nezbývá než litovat, že jsem se nemohl zúčastnit :cry:
A mimo téma - na Tatranské pastorale a interiér "Bilíkovy chaty" jste se Mistra neptali???
Dovolím si odpovědět tady. Jak píše předseda, interiér si Mistr nepamatoval, v kterém ateliéru stál. Obecně říkal, že kanceláře se dělaly na Barrandově v ateliérech 4 a 5 (prosím poopravit, pokud jsem to zvrtal), natáčení utopeného embéčka pod vodou v díle PzS byl bazén v Praze 4 - Podolí. No a u Bilíkovy chaty se zdrželi jen jeden den a Mistra si tam dal borovičku. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Willy Kleiber »

malej Míra píše:[... No a u Bilíkovy chaty se zdrželi jen jeden den ...
To jsem si taky myslel, že tam nestrašili několik dní...prostě klasicky natočit všechny obrazy z 1 místa bez ohledu na chronologii a pryč... ;)
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

Přátelé, hlásím se ze služební cesty do Polska poté, co jsem minulou noc cestou sem strávil na Slovensku v Tatrách v Grand Hotelu Bellevue. Jak jsem v minulosti sliboval, i na tuto zkušenost tedy došlo. Nechal jsem si večer dost času, abych mohl vyzkoušet bazén, sice ne ten původní, ale k tomu se ještě dostanu. Hotel má svou autenticitu, ale nemá toho pravého "ducha" jako Bilíkova Chata. V Tatrách vládne absolutní mimosezóna a v hotelu nás tak bylo celých slovy jedenáct hostů. Recepci hotelu, bazén a jeho přilehlé okolí jsme měli možnost prozkoumat s účastníky loňské výpravy. Už včera jsem porovnával dispozice bazénu se stavem v době natáčení seriálu, nicméně nejvíc jsem se o historii hotelu dozvěděl čirou náhodou dnes ráno u snídaně. Velmi upovídaný pan vrchní Vladimír, který při nedostaku hostů neměl moc co na práci se mnou dal řeč a tak jsem se ho snažil "vytěžit" i pro naše účely. Dozvěděl jsem se asi toto:
Hotel byl prý postaven někdy ke konci 50-tých let a patrně bez větších zásahů fungoval až do začátku tohoto tisíciletí. V rámci privatizace se jeho prvním majitelem stal bývalý známý fotbalový rozhodčí Christov a posléze hotel změnil majetkovou strukturu do současné podoby zahalené určitými záhadami, nicméně v ní figuruje p. Juraj Široký. Současní majitelé provedli přibližně před 6-ti lety rozsáhlou rekonstrukci, po které v hotelu nezůstal doslova kámen na kameni.Přitom došlo ke stavebnímu propojení se sousedním hotelem Šport, který již dříve k hotelu patřil, ovšem teď je jeho nedílnou součástí. Původní nám známý bazén s barem, u kterého se v seriálu pila vodka, vzal za své a nový bazén spolu s novým barem a s rozsáhlým wellness centrem je o několik metrů vysunut směrem ven z původní budovy a je součástí nové přístavby, ve které je i kongresové centrum. Pan vrchní Vladimír se prý začátkem 70-tých let v hotelu učil, nicméně na toto své působiště se znovu vrátil až poslední rok, takže bohužel dobu natáčení v hotelu nezažil, ale jeho historii poměrně dobře zná.
Na pokoji jsem zjistil, že scény, kdy Gajdoš probudí Zemana s nálezem ukradeného scénáře, se s vysokou pravděpodobností natáčely v hotelovém pokoji, čemuž odpovídá uspořádání oken, dveří a dispozice pokoje vůbec - tady lze pouze dodat, že mezi "nedostatky" seriálu lze s klidným svědomím zařadit dobře viditelnou špičku stromu za oknem pokoje při vědomí, že Honza měl bydlet v 15-tém patře. Alespoň mu to tak Beňačko naplánoval. Jinak by snad tento strom musel být nějaká stometrová kanadská jedle, nebo by si Zeman musel na poslední chvíli pokoj vyměnit za nějaké nižší patro (závratě při pohledu z balkonu, nejezdící výtah... nebo já nevím co). ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Honza Zeman »

To je vyborna prace pane kolego, tomu rikam prave badatelske nadseni, parada ;)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Arnold Hackl »

malej Míra píše:Přátelé, hlásím se ze služební cesty do Polska ...
Výborná zahraniční reportáž, pane kolego.
Připadám si, jako kdybych právě shlédl Objektiv, Horizont nebo Cestománii. :mrgreen:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

Sloužím lidu! ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Honza Zeman »

Tak to me po.er (pardon, ale pro to nemam jiny vyraz) :D . Skvele fotky maleho Miry jako Honzy v a u bazenu, tohle je teda smysl pro detail a nadseni pro vec, parada, dokonale 8-) ;)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Arnold Hackl »

Výborná reportáž a výborné fotky.
Musel jsem se hodně soustředit, abych poznal kdo je Honza a kdo Míra. :mrgreen:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

Jsem rád, že vás to pobavilo. :oops: Sranda musí bejt... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Blanka
první dáma
Příspěvky: 300
Registrován: pon 15. zář 2008 19:51:18
Bydliště: Kladno, ul. U šachty č.5

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Blanka »

Perfektní fotky... :lol: škoda že jsme se tam nedostali při našem putování po Slovensku :mrgreen: Bazén a bar bychom asi měli pro sebe ;)
....dejte uz pokoj s tim tridnim bojem.....
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Willy Kleiber »

Přátelé, napadá mě možná zajímavá myšlenka...týká se první jízdy Volhou, kdy veze Gajdoš Zemana z letiště. Na konci obrazu se Honza podivuje nad tím, že filmaři začínají točit od konce a cituje z dispozic natáčení filmu "Vrah přijde do kina": "obraz 86 - exteriér - před chatou Šuhaj".
Není to náhodou citace z reálných denních dispozic dílu Tatranské pastorale? :idea:

Prověřte prosím někdo z vedení fanklubu, kdo máte k dispozici scénář k tomuto dílu, co se skrývá pod obrazem 86, možná to bude hodně zajímavé. Díky!
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Odpovědět