22. díl - Tatranské pastorale

Vše o místech natáčení, co, kdy, kde
Odpovědět
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Willy Kleiber »

Vynikající objev,tleskám!
Na druhou stranu jsem opět skeptický k tomu, že se natáčelo v reálném interiéru. Některé záběry na Zemana resp. režiséra jsou podle mě pořízeny z takových úhlů, kde je ve skutečnosti již stěna, takže si myslím, že filmaři postavili identický interiér koliby v ateliéru. Stejně jako v případě chaty Šuhaj...
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Nemohol som sa ozvat skor...

Presny datum vyhorenia Koliby neviem. Malo to byt ale "davno", niekedy koncom '70 alebo zaciatkom '80 rokov. Ak je to pravda, tak filmari to stihli tak akurat :-)

Ten interier som si pozeral velakrat a mne sa zda, ze kludne moze byt autenticky. Zaber z problematickeho miesta je spoza stola oproti dveram. Ale vsimnite si z inych zaberov, ze je tam vyklenok, do toho priestoru chodi casnik a kamera skutocne stoji bokom od stola, v tom vyklenku.
Dalsi problematicky zaber je datail na diskutujuceho Zemana akoby z rohu miestnosti. Tam zas vidno, ze kamera zabera len malu cast stola, o ktory sa opiera Zeman, t.j. kamera mohla byt ciastocne nad stolom.

No a spominany pamatnik nevidi ziadne rozdiely filmoveho interieru oproti spomienkam :-) Myslim to s rezervou, uznavam, ze uplynulo velmi vela casu. Tu by som videl podu na realizaciu sa clenov klubu, ktori sa zucastnuju zrazov s aktermi filmovania. Akteri by sa snad rozpomenuli na miesto natacania.

Interier chaty Suhaj je podstatne vacsi oproti interieru Bilikovej chaty, tam nie je ziadna dilema. Podobnost sa upriet neda, ale identicky nie je :-)
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Willy Kleiber »

myr60 píše:...No a spominany pamatnik nevidi ziadne rozdiely ...
No tak tohle už není žádný fantazírování, chlapče... Tomu se říká...jak se tomu říká? :lol:

Teď se musím trochu sebekriticky omluvit za svou nedůvěřivost. Klíčem k celé záhadě, zda je koliba skutečná či ateliérová, je bezesporu ten kratičký okamžik, kdy Zeman vejde dovnitř a je tam průhled ven.
A jak na to teď koukám, je to na 99 % reál! Včetně pařezů a trávy... ;) S tímhle by se rozhodně v ateliéru nestavěli, a tenhle průhled mě přesvědčil.
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Willy Kleiber píše:A jak na to teď koukám, je to na 99 % reál! Včetně pařezů a trávy... ;) S tímhle by se rozhodně v ateliéru nestavěli, a tenhle průhled mě přesvědčil.
Tomu se říká... no předse logická dedukce, né? :D
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

myr60 píše:...miesto natacania Koliby...
Mám ještě upřesňující dotaz k poloze té bývalé Koliby. Znamená to snad, že byla někde cestou ze Smokovce na Hrebieneka směrem doleva? Vede tam cesta, chodník? Prosím o nějaká popis včetně vzdáleností. Děkuji.
Mám ti ukázat jak plave?
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Ano, bola nad Starym Smokovcom smerom na Hrebienok. Ak date vediet ako - poslem GPS log. Pre vsetkych popis ako sa tam dostat:
Netreba sa vydat na Hrebienok asfaltovou sankarkou drahou, ale turistickym chodnikom, ktory vedie az na Slavkovsky stit. Chodnik zacina nalavo od stanice pozemnej lanovky - medzi stanicou a vladnym zariadenim Kamzik, vedie tesne popri tom Kamziku (tam je kusok stary asfalt). Za Kamzikom sa asfalt strati, ostane sotolina, treba ist cca 300m po prve razcestie a dolava. Kusok od tejto rozbocky je tabulka "Razcestie pod Slavkovskym stitom". Potom treba ist cca 150m a za takym nenapadnym mostikom je opat odbocka dolava (strkom vysypany chodnicek) - to uz nie je nijak znacene. Par metrov od odbocky je to umele jazierko, ktore som spominal. No a pred jazierkom sa z chodnicka, ktory pri jazierku aj tak konci, odboci doprava hore briezkom - to je uz znamy chodnik z TP. Mimochodom, v zabere kraca Zeman do Koliby z lesa (mozno si pred vaznym rozhovorom odskocil :-))

Takze log som hodil do GPSVisualizera, nejaky cas tam pobudne
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Fotoserial z cesty podla predchadzajuceho popisu:
1kamzik.JPG
1kamzik.JPG (33.62 KiB) Zobrazeno 8284 x
2cesticka.JPG
2cesticka.JPG (36.28 KiB) Zobrazeno 8282 x
3prva_odbocka-DOLAVA.JPG
3prva_odbocka-DOLAVA.JPG (35.65 KiB) Zobrazeno 8283 x
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

4nenapadny_mostik_druha_odbocka-DOLAVA.JPG
4nenapadny_mostik_druha_odbocka-DOLAVA.JPG (35.13 KiB) Zobrazeno 8283 x
5ukaze_sa_jazierko.JPG
5ukaze_sa_jazierko.JPG (41.38 KiB) Zobrazeno 8288 x
6pred_jazierkom-DOPRAVA.JPG
6pred_jazierkom-DOPRAVA.JPG (40.86 KiB) Zobrazeno 8284 x
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

myr60 píše:Ano, bola nad Starym Smokovcom smerom na Hrebienok...
Děkuji za vyčerpávající popis. Až budu mít zase cestu do Polska, plánuji tentokrát stylový nocleh v hotelu Bellevue a rád si vyšetřím chvíli na průzkum místa bývalé koliby. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Rado sa stalo ;)
Drzim palce, aby vysla rezervacia izby na 15. poschodi :o
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

myr60 píše:...Drzim palce, aby vysla rezervacia izby na 15. poschodi :o
V tom případě rogalo sebou... :o :lol: :roll: :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Arnold Hackl »

Teď jsem náhodou a částečně i jako patriot :mrgreen: shlédl na ČT1 pořad Brněnské kolo, který už bohužel nebudou opakovat. Nevím proč, ale natáčel se v Tatrách.
A jedna písnička se natáčela i v kolibě, začínala vnějším záběrem na kolibu a celá se potom v kolibě odehrávala. Interiér přesně odpovídal Zemanovi - kamenné zdi včetně výklenků, sopouch s komínem nad ohništěm i rožeň, na kterém obsluha ořezávala zbytky masa.
Takže z mého hlediska můžeme těch 99%, že to není ateliér povýšit na 100%.
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od Willy Kleiber »

Arnold Hackl píše:... že to není ateliér povýšit na 100%.
Souhlas! :) I když mě osobně spíš přesvědčil ten průhled při vstupu na autentickou trávu a stromy.
Ale rád bych viděl i ten pořad :cry:
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od malej Míra »

Minulý týden jsem opět během služební cesty na JV Polska navštívil Smokovec. S ohledem na cenovou relaci v hotelu Bellevue jsem si nechal zajít chuť na ráchání v bazénku jako Honza (ikdyž někdy příště ho určitě dám) a znovu jsem přenocoval na chatě Šuhaj. Společnost mi tentokrát dělala parta Poláků, takže jsem tam nebyl úplně sám jako minule, po sněhové kalamitě z předchozího týdne zůstávaly jen zbytky v okolí Hrebienku, ale u chaty se nějakých 40cm drželo. Využil jsem této příležitosti a okouknul avízované místo, kde měla stát Koliba. Popis cesty mezi lanovkou a Kamzíkem kolegy myr60 byl tak dokonalý, že to nešlo nenajít, ale na místě jsem litoval, že jsem si nevzal notebook, abych na místě porovnal. Bohužel les vzal za své, takže okolí se dost změnilo, ale ten horský hřeben souhlasí. Něco, co mohlo být základem stavby dřevěné jsem také našel. Jinak dole ve Smokovci jsem obhlédl místa natáčení u hotelu Grand, poznat se to dá snadno.
Snad se podaří naplánovat nějakou výpravu... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
myr60
poručík
Příspěvky: 145
Registrován: pon 20. dub 2009 0:48:00

Re: 22. díl - Tatranské pastorale

Příspěvek od myr60 »

Tesim sa, ze misia bola uspesna :-) Nuz nobl hotel je este viac nobl, ako bol. Niekde na fore som uz o nom cosi pisal..

Presne miesto, kde stala Koliba je mierne vyvysene nad okolity teren a ma tvar obdlznika. Jasne, cas urobil svoje, je to riadne spustnute a zarastene. Inac ten chodnicek, co som dal ako foto 6 je teraz travnaty, ale je to presne ten, co pozname z TP ako pieskovy, ktory vedie ku Kolibe. Staci ist po nom kusok hore a doprava, dovedie nas k miestu Koliby.

Hotel Grand sa oproti TP zmenil, uz si nemozno dat pivko na znamej letnej terase :-( Dostavali tam rotundu a zmizli aj stylove napisy, napr. "Bar", ktory je vidno v TP. Tie napisy si osobne pamatam :-)
Identifikovat sa pekne daju budovy v okoli, napr. hotel Smokovec pod cestou - okrem toho, ze ho vidno v zaberoch natacania pri Grande, vystupovala pri nom Hornakova z taxika.

Este k zmenam prirody od doby natacania po dnes.. Prvy zaber TP na chatu Suhaj, taky zhora, je robeny od hotela Sorea na Hrebienku. Ten pohlad si tiez osobne pamatam. Momentalne je nemozne zaber zopakovat, brania tomu vyrastene stromy. No... nemam z toho radost, ale mozno nebude daleko doba, kedy bude chatu opat vidno z Hrebienka. Tie stromy su dost napadnute lykozrutom, tak ich mozno spilia. Pripadne ich zvali silny vietor. V poslednej dobe sa silne vetry v Tatrach opakuju nejako casto a vzdy so sebou zoberu nejake stromy. Naposledy pred tyzdnom, ci dvoma :-(
Odpovědět