Cetnictvo vs. SNB

Všeobecná diskuze o seriálu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od Honza Zeman »

Trochu jsem premyslel o tom, jestli odpovida skutecnosti zobrazeni cetniku v zacatku serialu. Jak to vlastne bylo ve skutecnosti? V roce 45 bylo zalozeno SNB a jeste nekolik let vedle sebe pusobily tyto dve slozky nebo cetnici hned "spadli" pod SNB? Vydra ma v prvnim a druhem dile na sobe jeste cetnickej mundur, od tretiho dilu, tedy od roku 1947 je uz v uniforme SNB. Je to tak zobrazeno spravne? Zemanovi (sice jako cekateli SNB) sefuje cetnik, v poradku? Prosim zdejsi odborniky o komentare :)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od malej Míra »

Mno, to co tady teď napíšu jako spontánní reakci, berte trochu s rezervou, protože jsem na to už dlouho nekoukal, ale v díle vysvětlujících dokumentů "30 návratů", který byl uveden ČT po Ronp, mluvil renomovaný scénárista Zdeněk Mahler o člověku, na jehož jméno si teď nevzpomenu. Byl to rodák z Kutné Hory, který chtěl studovat na učitele, ale kvůli chudým poměrům, z kterých pocházel, se nakonec dal na četnickou kariéru, kde jakožto inteligentní praktik, který neměl žádný závratný hodnostní postup, a vlastně i díky tomu se hodil po Únoru komunistům, kteří spoustu schopných, ale politicky nespolehlivých, příslušníků vyházeli a nahradili je dělnickými kádry, kteří měli často problém se podepsat. Takže tenhle člověk se stal i jakýmsi učitelem těchto nováčků.
Tento člověk skutečně vyřešil případ s ukradenými jízdenkami, který se stal snad v České Třebové, nebo v Pardubicích a stal se i živou předlohou pro postavu náčelníka k filmu Svatba jako řemen, ke kterému Zd. Mahler, zase na základě skutečného případu v Parubicích, napsal scénář. Zde tato postava se svojí rozvahou a nadhledem působí jako naprostý protipól k mladému snaživému iniciativnímu blbci, kterého ztělesnil Pucholt. Jen si připomeňme pár Pucholtových hlášek:
"Náčelníku, to je ten Váš liberální přístup. S takovými jako Vy ten zločin nevymýtíme..."
"Náčelníku, proč nás lidi nemaj rádi?" :lol: :lol: :lol:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od Honza Zeman »

Dobra, dobra, ale to jsme zase trochu nekde jinde, receno stylove, potrebujeme fakta! ;)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od malej Míra »

Hombre píše:Dobra, dobra, ale to jsme zase trochu nekde jinde, receno stylove, potrebujeme fakta! ;)
...nicméně si myslím, že ten příklad o vztahu četnictvo-SNB ledacos vypovídá. V tomto směru se nedá brát "Smrt u jezera" zase tak vážně. :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
L.B.
poručík
Příspěvky: 240
Registrován: úte 10. čer 2008 21:07:51
Bydliště: Blovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od L.B. »

Zajímavý článek o změně četnictva na SNB je zde http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/poli ... torie.html
Spolupráce s bezpečností - povinností správce domu !!!
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od geza »

Cituji z knihy Vlastislav Kroupa: SBOR NÁRODNÍ BEZPEČNOSTI 1945-1948, Naše vojsko 1977:

o zániku starých složek a vzniku SNB autor na str. 27 píše:

Období nezbytné k propracování zásad nové organizace SNB a kostituování jeho některých základních článků, potřebné i k provedení kádrových a organizačních příprav ve starých složkách, končí 30. června 1945. K tomuto datu zrušilo ministerstvo vnitra svým výnosem sbory četnictva, uniformované státní policie a obecní výkonné policie a vyhlásilo organizaci jednotného Sboru národní bezpečnosti v českých zemích. "Jako výkonný orgán správy národní bezpečnosti (okresních a zemských národních výborů) se vytvořil z vybraných příslušníků partyzánských a revolučních jednotek, jakož i z osob vrátivších se z koncentračních a internačních táborů po prozkoumání státní, národní a mravní spolehlivosti Sbor národní bezpečnosti."
O zrušení dosavadních sborů četnictva a policie a převedení jejich příslušníků do SNB výnos stanovil:
a) Příslušníci dosavadních bezpečnostních uniformovaných sborů (četnictva, státní policie a tzv. obecní výkonné policie) splynou se SNB po provedené očistě. "Aby však bezpečnostní služba všech jmenovaných složek byla uvedena již nyní v nutný soulad a aby všech složek bylo dokonale a plně využito pro plnění úkolů jim příslušejících, přiděluji všechny jmenované uniformované bezpečnostní sbory (...) ke Sboru národní bezpečnosti."
b) Dosavadní generální velitelství a inspektoráty uniformované policie a zemská četnická velitelství zanikla. Z personálu těchto velitelství měly být zřízeny štáby hlavního a zemských velitelství SNB. Velitelství četnických oddělení měla být likvidována.
c) Ke SNB byla tímto výnosem přidělena i obecná výkonná policie, která byla zřízena v roce 1942. Její zaměstnanci zůstali však až do vydání zákona o národní bezpečnosti obecními zaměstnanci. Z hlediska výkonu funkce byla obecní výkonná policie podřízena místnímu národnímu výboru, ve věcech odborných, výcviku atp. podléhala místnímu velitelství SNB. Příslušníci obecní výkonné policie, kteří ku dni účinnosti zákona o národní bezpečnosti byli v činné službě, stali se z moci zákona členy SNB.

Text obsahuje ještě dva odkazy na archivní prameny.

K bodu c) lze ještě dodat, že Zákon o národní bezpečnosti č. 149/1947 Sb. byl přijat po vleklých jednáních až dne 11. července 1947.

SNB v českých zemích tak i NB na Slovensku opíraly svoji činnost až do vydání zákona v r. 1947 o upravený zákon o četnictvu č. 299/1920 Sb. ze dne14. 4. 1920 ve znění zákona z 31. 1. 1928 Sb., o upravenou instrukci četnictva a množství různých předpisů, které byly v platnosti u starých četnických a policejních složek ke dni 29. září 1938, pokud neodporovaly programovým zásadám vlády a dalším vydaným nařízením vlády a Slovenské národní rady. Nový zákon o národní bezpečnosti skutečně řadu těchto zastaralých a nevyhovujících norem odstranil; některé však i nadále zůstaly v platnosti (viz např. §5, §37, aj. zákona č. 149/1947 Sb.) a byly odstraňovány a nahrazovány postupně v dalším období.

Dále lze podle dalšího textu v knize doplnit, že koncem roku 1945 činil stav SNB v českých zemích 32 027 příslušníků. Z tohoto počtu bylo 19 027 býv. členů starých sborů.

Nejnižšími útvary pořádkové složky SNB byly stanice SNB. V jejich čele stáli velitelé s vymezenými právy a povinnostmi. V roce 1945 jich bylo na celém území státu 2915 s 29 544 příslušníky. Po reorganizacích a úpravách se počet stanic v r. 1947 snížil na 1441.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od geza »

K výstroji příslušníků SNB se na str. 80 až 81 píše toto:

Vedení ministerstva vnitra zastávalo názor, že nový bezpečnostní sbor se musí odlišovat od starých složek i tím, že v něm bude zaveden jednotný stejnokroj, nepřipomínající ani četnictvo ani policii, a že nutno též rozhodnout o novém jednotném hodnostním označení.
Řešení těchto otázek se jevilo velmi aktuální (neboť po květnu 1945 ve vystrojení příslušníků, zvláště v českých zemích, panoval skutečný chaos), ale současně bylo i velmi nesnadné vzhledem k tomu, že nebylo dostatek výstrojního materiálu a tehdejší kapacity průmyslu byly značně omezené.
Pro lepší představu o stavu vystrojení SNB do zavedení nového stejnokroje, resp. v letech 1945-1947, bude vhodné uvést některé skutečnosti. Příslušníci starých složek vykonávali v této době službu ve stejnokrojích býv. četnictva a policie. Nově přijímaní příslušnící SNB byli oblékáni do různě kombinovaných stejnokrojových součástek býv. četnictva, policie, trofejních uniforem německé armády, Feuerschutzu aj. nacistických bezpečnostních a ozbrojených složek. Ve výstroji Pohotovostního pluku 1 NB převažovaly součástky nacistického Afrikakorpsu, doplněné některými částmi uniforem býv. četnictva. Toto provizorní kombinované vystrojení nových příslušníků SNB bylo postupně nahrazováno oděvními součástkami šedozelené, příp. šedomodré barvy; u Pohotovostního pluku součástkami barvy khaki. V Národní bezpečnosti na Slovensku byl používán stejnokroj býv. četnictva šedozelené barvy.
Tyto nedostatky ve výstroji SNB, zjevně zapřičiněné především poválečnými poměry a hospodářskými těžkostmi, se staly vhodnou záminkou ke kritice vedení ministerstva vnitra a SNB. Na jednu z těchto kritik V. Nosek v parlamentě odpověděl: "Bylo vytýkáno, že příslušníci Sboru národní bezpečnosti chodí oblečeni v různých stejnokrojích, dokonce i v uniformách německé branné moci. Kritikové neuvážili, že v porevolučních dnech bylo nutno dosavadní početní stav značně rozšířit, při čemž pro nové členy jsme neměli v prázdných skladech žádnou výstroj... Bylo tedy nevyhnutelno, obleknouti nové příslušníky do stejnokrojů, které byly po ruce. Bylo to pouze na dobu nezbytně nutnou, než bylo možno opatřit stejnokroje pokud možno stejnorodé."
V celkovém zápase o charakter SNB byla otázka nového stejnokroje jistě okrajovou záležitostí. Přesto i při jejím projednávání se projevovala snaha prosadit za stejnokroj SNB některý ze stejnokrojů starých složek. Svědčí o tom např. záznam zemského velitel SNB v Praze z 29. července 1945, v němž se mj. uvádí: "Ze všeho jednání je zřejmé, že možno již v zásadě rozhodnout o barvě stejnokroje, aby bylo khaki a objednat včas látku! Vyžádat kontingent surovin atd. Přejí si to nejen všichni noví členové sboru, též Slováci, ale i velká většina starých členů sborů. Jen byrokrati a ti, kteří si nepřejí sjednocení sborů stále vnucují staré barvy stejnokrojů starých sborů."
Jednání o zavedení nového stejnokroje probíhalo od srpna 1945 do poloviny roku 1946 za účasti HV SNB Praha, HV NB Bratislava a ministerstva národní obrany. 14. srpna 1945 komise doporučila zavést pro příslušníky SNB stejnokroj barvy khaki, obdobného střihu jako v čs. armádě, s červenými nárameníky a červenými pásy na čepici. Definitivně bylo o stejnokroji rozhodnuto 14. prosince 1945 na poradě, konané na HV SNB v Praze. 31. srpna 1946 vydal ministr vnitra "Zatímní stejnokrojový předpis pro příslušníky SNB". Termín pro donošování starých součástek byl stanoven do 31. prosince 1947.
Nejen v otázce stejnokrojů, ale i v hodnostních označení existovaly u SNB po několik měsíců značné problémy. Bývalí příslušníci četnictva a policie nosili stará označení těchto složek. 21. června 1945 vydalo zemské velitelství SNB v Praze rozkaz, v němž nařídilo nové označení některých hodností páskou na vnějším okraji rukávu; na zásah hlavního velitelství SNB byl tento rozkaz již 4. července zrušen a stanoveno používání hodnostních označení způsobem jako v čs. armádě. Příslušníci SNB bez hodnosti byli označováni jako "střelci". Jednotné hodnostní označování v SNB bylo upraveno rozkazem hlavního velitele SNB č. 4 z prosince 1945, kdy "pro mužstvo a gážisty m. sl. tř. SNB zavádí se až do vydání stejnokrojového předpisu s okamžitou platností distinkce stanovené stejnokrojovým předpisem čs. branné moci ... pro mužstvo a sbor rotmistrů čs. armády." Důstojnické hodnosti a jejich označování v SNB byly od května 1945 shodné jako u čs. armády.

Text opět obsahuje několik odkazů na archivní prameny.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
haryk
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: pát 01. srp 2008 9:24:04

Re: Cetnictvo vs. SNB

Příspěvek od haryk »

Podle mne šlo tvůrcům především o odkaz na to, že Vydra je bývalý četník, a aby si to divák co nejvíc ozřejmil. V této souvislosti mne nejvíc udivuje zkarikované četnictvo ve SuJ, naproti tomu pak postava Vydry, jejíž zobrazení je mnohem smířlivější.
Protože ty a já...
Odpovědět