Víte, že......

Všeobecná diskuze o seriálu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Poslouchám nějaký audioknihy Dominika Dána. Podle mě je geniálně načetl Marián Geišberg, kterej hrál i Eduarda Burgera ve filmu Červený kapitán. Ty příběhy asi nejsou úplnej klenot, ale blbý to taky není, mají svoji poetiku, autor podle všeho pracoval jako detektiv na oddělení vražd.

Co chci ale říct - zajímavý je, že se dvě z mnoha jeho knih jmenujou Beštia a Studňa. Tyhle názvy v češtině jsem už určitě zaslech, ale nějak si nemůžu vzpomenout, v jaký souvislosti to bylo. Jestli nějakej film nebo seriál...

V jednom z příběhů jsou zmiňovaný Hříšní lidé, třeba by stálo za to zjistit, jakej má jeden z nejpopulárnějších autorů detektivek vztah k našemu seriálu.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Našel jsem ůplnou náhodou Mladou frontu ze září 1999, kde jsou dvě strany věnovaný znovuuvedení seriálu na ČT. Je to po letech zajímavý čtení a svědectví.

Str. 6:

Obrázek

Obrázek
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Str. 13:

Obrázek

Obrázek



Měl jsem v tom zabalenej porcelán, proto je to takhle zmačkaný.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Víte, že......

Příspěvek od Honza Zeman »

To je výborná archiválie. Bylo by fajn zaslat ty fotografie v originální velikosti a opět to mohu dát na web do sekce Z Tisku, protože takto se to hodně špatně čte. (y) .
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Tohle je tabulka se základníma datama, kterou jsem vytvořil a přefotil, protože nevim, jak sem vložit excelovej soubor. Udělal jsem ji už dávno, až teď mě napadlo převíst ji na obrázek a ten si dát na svuj tumblr a z něj to dát sem.

Časy epizod jsou z DVD a sečetla to tabulka, tak snad je celkovej čas seriálu dobře. Určitě by stálo za to doplnit nebo opravit hodnostní postup a tak.
Nevim, jestli mam u 30. dílu dát jako povídku Lišky mění srst, ale asi nakonec jo, co myslíte?

A ještě poznámka - kdyžtak na obrázek klikněte pravým tačítkem a dejte Otevřít obrázek v nové záložce.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Lipinski dne úte 12. lis 2019 3:23:42, celkem upraveno 2 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Aha, tak vono to de, čili se dá klidně opravit nebo doplnit Vámi, kolegové.
Přílohy
30PMZ.xlsx
(15.86 KiB) Staženo 126 x
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Víte, že......

Příspěvek od Koštýř »

Lipinski píše: úte 12. lis 2019 3:08:30 Tohle je tabulka se základníma datama
Dobrá práce, pane kolego. Všimnul jsem si pár nesrovnalostí. Vyznavači ohně - Vydra je vrchní strážmistr, nikoliv poručík. A v Rubínových křížích je Hradec desátníkem. S tabulkama si nerozumím, tak to někdo opravte :)
Ještě dotaz - proč je Žitný z plukovníka opět podplukovníkem? Růže pro Zemana.
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Víte, že......

Příspěvek od Honza Zeman »

Pan kolega asi vycházel pouze ze závěrečných titulků, kde je chybně u druhého dílu uvedeno, že je Vydra poručík. Přitom sám říká Zemanovi, že je vrchní strážmistr. Stejně tak je to se Žitným, jednou je plukas, pak je zase podplukas. Jirka Hradec opravdu má na uniformě dvě pecky, takže ten desátník by měl souhlasit. Škoda, že je uváděn vždy jako Jirka Hradec a ne i s hodností, pokud jde o titulky. Třeba v Křížové cestě, Konec velké šance či Bílé linky...

Jinak přehled je to pěkný :best:
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Hombre píše: úte 12. lis 2019 15:51:12Pan kolega asi vycházel pouze ze závěrečných titulků, kde je chybně u druhého dílu uvedeno, že je Vydra poručík.
Nejen, všechny díly jsem tehdy prohlíd, ale právě kvůli těm nesrovnalostem jsem to chtěl dát k opravení. Zezačátku jsem chtěl vlastně vytvořit jenom Zemanův hodnostní postup, ale pak jsem nějak částečně zpětně a asi i uspěchaně hledal i další. A samozřejmě jsem moh leccos přehlídnout. Časem jsem se díval i do knížek, jak jsem si je postupně sháněl. Akorát, když jsem tady byl novej, nešla mi nikdy přidat žádná příloha.

A díky, samozřejmě, všechno opravim a doplnim.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Koštýř píše: úte 12. lis 2019 10:46:39[Všimnul jsem si pár nesrovnalostí. Vyznavači ohně - Vydra je vrchní strážmistr, nikoliv poručík. A v Rubínových křížích je Hradec desátníkem. S tabulkama si nerozumím, tak to někdo opravte. Ještě dotaz - proč je Žitný z plukovníka opět podplukovníkem? Růže pro Zemana.
Paráda, díky, pane kolego, já to opravim. S tim Žitným je to záhada. Resp. možná chyba skriptu nebo někoho, kdo měl na starosti záv. titulky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Víte, že......

Příspěvek od Spikings »

Lipinski píše: úte 12. lis 2019 3:08:30 Nevim, jestli mam u 30. dílu dát jako povídku Lišky mění srst, ale asi nakonec jo, co myslíte?
Pane kolego, skvělá práce, klobouk dolů!

Pokud jde o povídku Lišky mění srst, tak tam váhám o spojení s dílem Růže pro Zemana. Pan režisér nakonec námět a scénář Jiřího Procházky zavrhl (podobně jako "větší polovinu" :) Štvanice, resp. Hrdelní pře) a napsal svůj vlastní díl a svůj vlastní scénář. Společné jsou snad jen dvě věci - opět se objevuje dr.Salaba a objevuje se francouzská zahraniční reportérka. Jinak je to "nebe a dudy".

Pokud jde o spojení s filmem "Pumpaři od Zlaté podkovy", tak ten sice částečně z povídky vychází, ale použity jsou vlastně spíše podvody s naftovými poukázkami - "bloky od šoférů za babku a tiráci platí v tvrdejch".

Jsou tu i další rozdíly - např. v povídce je "Liduška" již vdaná a Honza s Blankou se přestěhovali do Podolí.

A neopomenul bych "úplně poslední" případ Zločin na zámku, když to vezmu z hlediska hodností, tak Honza je penzionovaný a mimo službu a Lojza Bártík tu vystupuje jako místopředseda vlády (jak už jsem myslím psal v jiném vlákně). A nakonec Honza umírá rukou svého vnuka :-o
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Oprava - kromě Žitnýho, to ještě musím nějak zjistit. K Vydrovi jsem dal do poznámky, že v titulkách je poručík, ale to se zobrazí jen při zobrazení skutečný tabulky, ne fotky, kterou sem dávám. To je to fialový v rohu.
Vykašlal sem se na barvy, v čb verzi se to asi dá líp číst.

Jo a ty nevyplněný políčka - to znamená, že v tý epizodě sem zmínku o hodnosti nezaznamenal.

Obrázek
Přílohy
30PMZ.xlsx
(18.15 KiB) Staženo 124 x
Naposledy upravil(a) Lipinski dne pon 23. říj 2023 14:57:24, celkem upraveno 3 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Víte, že......

Příspěvek od Lipinski »

Spikings píše: stř 13. lis 2019 16:30:28 Pokud jde o povídku Lišky mění srst, tak tam váhám o spojení s dílem Růže pro Zemana. Pan režisér nakonec námět a scénář Jiřího Procházky zavrhl (podobně jako "větší polovinu" :) Štvanice, resp. Hrdelní pře) a napsal svůj vlastní díl a svůj vlastní scénář. Společné jsou snad jen dvě věci - opět se objevuje dr.Salaba a objevuje se francouzská zahraniční reportérka. Jinak je to "nebe a dudy".

Pokud jde o spojení s filmem "Pumpaři od Zlaté podkovy", tak ten sice částečně z povídky vychází, ale použity jsou vlastně spíše podvody s naftovými poukázkami - "bloky od šoférů za babku a tiráci platí v tvrdejch".

Jsou tu i další rozdíly - např. v povídce je "Liduška" již vdaná a Honza s Blankou se přestěhovali do Podolí.

A neopomenul bych "úplně poslední" případ Zločin na zámku, když to vezmu z hlediska hodností, tak Honza je penzionovaný a mimo službu a Lojza Bártík tu vystupuje jako místopředseda vlády (jak už jsem myslím psal v jiném vlákně). A nakonec Honza umírá rukou svého vnuka :-o
No jo, no právě, já jsem to taky čet a říkal jsem si to samý. Ale ono i v jinejch knížkách je to jinak, jsou tam dopsaný další věci - to by asi taky stálo za analýzu.
A s tim posledním případem taky váhám, ale asi jo (ale jinak se Zeman těm vojákům myslím představuje jako major v penzi, ta hodnost mu asi zůstala, asi něco jako major v.v., ale nevím, jak je to oficiálně), akorát už je to jako mimo seríál, o kterej mi původně šlo - mně totiž zajímalo hlavně to, jakej je čistej čas seriálu. To ostatní v tý tabulce vznikalo tak nějak samospádem, jak mě napadaly další věci.
Naposledy upravil(a) Lipinski dne pon 23. říj 2023 15:24:15, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Víte, že......

Příspěvek od Spikings »

Ano, souhlasím, ve většině literárních předloh jsou některé věci jinak, některé navíc, některé chybí. Ale u RpZ vs. LMS se jedná z hlediska obsahu námětu a scénáře o dvě úplně jiné věci. Jak jsem psal - společné jsou snad jen 2 věci - návrat dr. "Tomáška" Salaby a přítomnost francouzské zahraniční redaktorky (v RpZ Michelle Mercierová, v povídce Rosemarie Lefleurová).

Když ještě odbočím ke Zločinu na zámku (uznávám, je to spíše mimo seriál, ale přesto k 30PMZ tak trochu patří), tak Honza už je naštvaný, že když chce za někým známým na kriminálku, tak musí při vstupu vyplňovat návštěvní lístek, už nemá volný vstup. Vlastně byl penzionován proto, že "Lídin Ivan", zde celým jménem Ivan Tománek, emigroval. Holt "by to poškodilo dobrý jméno pražský kriminálky"...
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Antonín Drábek
poručík
Příspěvky: 256
Registrován: stř 04. pro 2019 22:48:13
Bydliště: Buštěhrad

Re: Víte, že......

Příspěvek od Antonín Drábek »

Velmi se jako novacek omlouvam, jestli pisu neco, co uz je tady nekde na foru drive uvedene a ja to jen neobjevil.
Letadlo McDonnell Douglas DC-9-40 registrace SE-DAT, kterym v BL priletel Jirka Hradec do Berlina, melo spatny konec. 23. unora 1987 letelo norskou vnitrostatni linku z Bodø do Trondheimu, na palube bylo 103 pasazeru a ctyri clenove posadky. Pilot tesne pred pristanim omylem vysunul spoiler, letadlo se zhruba o tricet metru propadlo a tvrde se dotklo drahy, od ktere se prudce odrazilo zpet do vzduchu. Posadka situaci spravne resila nabranim vysky, obkrouzenim letiste a nasledne druhym pristanim. To bylo uspesne, ovsem po zevrubne kontrole letadla bylo zjisteno fatalni poskozeni jeho trupu neumoznujici opravu. Stroj byl vyrazen z provozu a sesrotovan. Jeden clovek byl pri incidentu zraneny.
Stat se tohle o patnact let driv, Jirka Hradec by do Berlina dorazil busem. Vite, jak rad lital :)
Von měl klobouk, starej, zelenej jakoby, jako maj haj... jako mysliveckej, jakoby, a vůbec ho nesundal z hlavy. A voči... ty byly divný. Takový... vostrý!
Odpovědět