Víte, že......

Všeobecná diskuze o seriálu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Víte, že......

Příspěvek od Honza Zeman »

Sem piste vase postrehy o serialu, ktere povazujete za dulezite a mate pocit, ze by se mohly pripsat do stejneho tematu na webu v sekci Zajimavosti. Verim, ze na neco kloudneho jeste prijdeme a poznatky tak rozsirime... ;) Muze se tady z toho rozvinout zajimava polemika co do toho patri a co treba ne :P 8-)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

Tak když se tak zamyslíme, nad tím, co měli takový skuteční agenti-chodci za ůkoly a co vlastně dokázal Bláha? Ve 48mym zradil všechny a sám uletěl, ikdyž je pravda, že letadlo bylo jen pro jednoho a on, jako nejschopnější, toho jen využil.To je asi v pořádku. Ale co dokázal po tom? V r. 1952 se vrátil zpátky, na lodi z Hamburku, ale vlastně bez ničeho, jen tak v kabátě utekl z lodi a byl rád a dál nevíme co dělal.Určitě měl nějaký kontakty, který mu poskytli zbraně a vlastně i úkryt v klášteře v r. 1954.Tam se ale vlastně jen skrývá. V následujícím roce změní plastickou operací vizáž, ale stále nic nedělá, nepodniká,neškodí. A pak v KVŠ, v r. 1957, už zase brečí a chce zpátky do Německa, aniž by jsme věděli, co vlastně celou tu dobu dělal. Asi nic, mi tak připadá.Jediný, co dokázal, byla zbabělá vražda Lidušky, ikdyž chtěl zabít Zemana, aby jakoby dokázal, že je ještě platným členem. Na rozdíl od skutečných agentů-chodců, kteří toho dokázali skutečně hodně, kteří převáděli a vůbec škodili systému,ale o kterých nic nevíme. Např. tenhle Gavenda, to byl skutečnej agent. Ale je jasný, že podle něj, Bláhu určitě nevymysleli :) A jestli byly vlastně náměty jednotlivých dílů, dělány na nějakých reálných základech a znamých případech, existoval snad nějaký takový agent - diletant, zkrachovalec? Nebo je celej Bláha jen čistá fikce?
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Víte, že......

Příspěvek od nalim159 »

Pane kolego,

to je přece jasné, na jakém základě vznikla postava agenta Bláhy. A sice na základě ideologického přání, jak vykreslit "typického" agenta - nic se mu nedaří, naše složky mu jdou pořád po krku a jediné, co ten agent dokáže, je zbabělá, iracionální a nesystémová vražda. Přece by režim nezobrazoval úspěchy agentů, kterých nebylo zase tak málo, což ostatně ostatně platí oboustranně.

Jsem tedy přesvědčený, že za Bláhou nestála skutečná postava s reálnými a podobnými příběhy, ale jen a pouze ideový záměr.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Víte, že......

Příspěvek od malej Míra »

nalim159 píše:...na jakém základě vznikla postava agenta Bláhy...na základě ideologického přání...
Přesně tak, nic jeného než agenta-lempla tehdejší ideologie nepřipouštěla... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Baresi
poručík
Příspěvky: 168
Registrován: stř 01. pro 2010 19:13:08
Bydliště: Cep 7 ,Třeboň

Re: Víte, že......

Příspěvek od Baresi »

a nebo existovala ale byla jeho opakem ?
Někdo má rád černý a někdo zase blondíny ale mezi náma v barvě vlasů to není..
Uživatelský avatar
knihomol
poručík
Příspěvky: 252
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:05:15

Re: Víte, že......

Příspěvek od knihomol »

Do filmového štábu dorazil dopis, že postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje (jméno se mi teď nechce doma hledat) a že to pisatele uráží, jelikož šlo o hrdinu a ne lumpa.
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

malej Míra píše:... agenta-lempla...
:lol:
Takže Bláha skutečně existoval? Tak to je mi tedy novina :shock: A přiznejme si, kolegové, kdo z vás to čekal? A bylo by tedy možno dohledat to jméno, až bude čas, abych mohl pátrat dál? Předem díky ;)
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Víte, že......

Příspěvek od Arnold Hackl »

Já si myslím, dědo, že to bylo obráceně. Tedy ne, že by postava Bláhy byla napsána podle nějakého reálného agenta, ale že postava Bláhy v serálu někomu nějakého agenta připomínala.
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

knihomol píše: postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje
Tohle teda chápu tak, že nějaký takový Bláha skutečně existoval. A že se v něm dnes někdo poznal, to už je otázka jiná. Ale jak brát ono hrdina/lump, to je takové dvojsečné. Pro jednoho hrdina, pro druhýho zbabělec. Záleží na době a poměrech, jak se takový člověk posuzuje. Mě to zajímá z pohledu fanouška naší historie a seriálu.
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
knihomol
poručík
Příspěvky: 252
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:05:15

Re: Víte, že......

Příspěvek od knihomol »

Paradoxem doby je, že o deset let dříve vykreslil režisér Jiří Sequens ve filmu Atentát tyhle lidi úplně jinak a pak najednou Bláha ...
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

Oni ale přeci neměli nic společnýho s Bláhou :o Bláha byl agent - chodec a oni byli atentátníci. Každý měl za úkol něco jiného, jeden rozvracet komunistický systém a oni zavraždit Heydricha.
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Víte, že......

Příspěvek od malej Míra »

No, hlavně bych řekl, že účastníci operací Silver-A, Anthropoid atd. byli výsadkáři, příslušníci legitimní armády bojující za války proti jasně definovanému nepříteli, na prospěšnosti jejichž počínání se dokáže shodnout valná většina našeho obyvatelstva, kdežto u poúnorového odboje je to chápání u řady lidí dodnes silně subjektivní... :?
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
knihomol
poručík
Příspěvky: 252
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:05:15

Re: Víte, že......

Příspěvek od knihomol »

Pokud se nepletu, tak Bláha za války podstoupil výcvik v Anglii jako příslušník našeho západního odboje nebo ne?
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Víte, že......

Příspěvek od malej Míra »

knihomol píše:Pokud se nepletu, tak Bláha za války podstoupil výcvik v Anglii jako příslušník našeho západního odboje nebo ne?
Přesně tak. Tedy konkrétně tam o sobě v HnL říká, že byl instruktorem commandos. Co to znamená bych poprosil vysvětlit nějakého vojenského Všeználka. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

knihomol píše:Pokud se nepletu, tak Bláha za války podstoupil výcvik v Anglii jako příslušník našeho západního odboje nebo ne?
Jistě, máte pravdu, já to špatně pochopil.
Nejsem sice všeználek, ale podle mě commandos jsou něco jako green berets, usmc nebo třeba sas, ne :?: Prostě přepadový oddíly, elita armády.
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Odpovědět