Víte, že......

Všeobecná diskuze o seriálu
Odpovědět
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Víte, že......

Příspěvek od malej Míra »

děda Dejmek píše:...podle mě commandos jsou něco jako green berets, usmc nebo třeba sas, ne :?: Prostě přepadový oddíly, elita armády.
Děkuji za upřesnění, něco takového jsem za tím označením také čul. Prostě nejlepší z nejlepších... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 334
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Re: Víte, že......

Příspěvek od tajemník Šanda »

Slovo Commandos bolo známe už pred 2. SV Prve commandos sa objavili ešte v 16 storočí. Zučatňovali sa utokov na nepriteľské pobrežia, objekty, lode a podobne. Slovo Commando, nie commandos sa začalo vnímať začiatkom 2.SV, kde bola Britské kraľovstvo nútene, niečo podniknúť.
Na rozkaz Sira Winstona Churchilla armáda vytvorila niekoľko odielov commandos. Išlo o prepadové jednotky. Mali nastarosti diverzne útoky, sabotáže, vytvarť hnutie odporu atď. Vycvik sa vykonával v Anglicku. (http://www.specnaz.cz)
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Víte, že......

Příspěvek od nalim159 »

Trochu odbočím, byť k tématu: Jak už jmse řešili jindy a jinde - Bláha nemohl být ve Skotksu instruktorem Commandos...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

knihomol píše:Do filmového štábu dorazil dopis, že postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje (jméno se mi teď nechce doma hledat) a že to pisatele uráží, jelikož šlo o hrdinu a ne lumpa.
Takže jméno se asi nedozvíme. Tak to řekněte rovnou a nemlžte zde svými alibistickými a dětinskými příspěvky - já něco vim, ale nepovim. Zřejmě škola Dr. Železného? Asi ano.
nalim159 píše:Trochu odbočím, byť k tématu: Jak už jmse řešili jindy a jinde - Bláha nemohl být ve Skotksu instruktorem Commandos...
A Vás mám taky prosit o odpověď? Nebo snad poslat kolek? Nějak se to tu nafukuje a to mě mrzí. Někteří si zřejmě nevidí na špičku nosu a nafukují se nad nováčky. Myslel sem, že nás všechny spojuje láska k seriálu, ale jak vidím tak ne :(
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Víte, že......

Příspěvek od Honza Zeman »

Kolego mirnete sve projevy a vazte slova, zadost lze napsat i slusne!
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

Vážim slova a nikoho neurážím, k tomu bych se nikdy nesnížil. Urážky nic nevyřeší, to všichni víme. Chtěl jsem jen slyšet pravdu a informace, kterýmy se zde někdo ohání, ale nevysvětluje. Nedovolím se nikoho urážet, jsem tu jako host a tak se podle toho chovám. Promiňte :(
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Víte, že......

Příspěvek od Arnold Hackl »

Jestli to správně chápu, tak ten dopis, o kterém psal Knihomol byl od nějakého diváka, který v postavě Bláhy viděl nějakou skutečnou postavu. Tedy to není nic oficiálního, prostě se jen někdo něco domnívá.
A ohledně Commandos tápu taky. :mrgreen:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Víte, že......

Příspěvek od nalim159 »

Commandos jsme řešili v jiném vlákně, proto jsem to tady a teď nechtěl rozepisovat. A až nyní jsem si přečetl milou připomínku od dědy Dejmka.

Tak tedy, Pavel Bláha mohl být jako příslušník čs. armády ve VB vycvičen ve Skotksu, ostatně jako cca 250 Čechoslováků. Tyto kurzy probíhaly v Anglii i ve Skotsku, v takzvaných STS (Special Training Station). Instruktoři byli buď Angličani nebo Skoti, nikoli však Čechoslováci. Cituji z webu valka.cz, jiný zdroj nemám teď po ruce:

Dobrovolníci byli zařazovány do tzv. STS (Special Training Station), samostatných speciálních výcvikových stanic, ve kterých se učili všem dovednostem konspiračního boje pod dohledem instruktorů z řad SOE a SIS. Speciální pěchotní výcvik zajišťovali příslušníci královské skotské pěchoty proslulí Highlanders. Výcvik zaměřený na destrukční činnost přednášeli příslušníci Commandoss z Fort William, líhně britských úderných oddílů pod velením zakladatele commandoss pplk. Charlese E. Vaughana, ze severu Skotska. (http://www.valka.cz/clanek_13178.html#ixzz1A99vzwLq).

Pavel Bláha nemohl být jakožto voják čs. armády ve VB členem commandos, natož instruktor commandos. Mohl být max. členem skupiny zvláštního určení, mohl projít výcvikem v STS (commanods tam cvičili také), v roce 1943 mohl být velícím důstojníkem STS 43 nebo 46 (opět cituji ze stejného webu): ...V pozdějších letech byli dobrovolníci zařazováni do výcviku u STS No. 43 v Audley End a STS No. 46 v Chicheley Hall (v roce 1943 zde byli velícími důstojníky a instruktory npor. R. Hrubec a R. Pernický)... Zde ovšem commandos necvičili.

Takže Pavel Bláha mohl projít speciálním výcvikem SOE v STS, o tom žádná. S trochou fantazie mohl být jedním ze dvou čs. velitelů a instruktorů (víc jsme jich skutečně neměli). Nemohl být ovšem instruktorem commandos.

Celý článek o tomto z fóra válka.cz viz zde: http://www.valka.cz/clanek_13178.html. Z literatury doporučuji Někomu život, někomu smrt 1-3 od J. Čvančary, dále např. paměti Fr. Moravce (Špion, jemuž nevěřili), nebo Přijdeme za svítání od Jiřího Šolce.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Víte, že......

Příspěvek od Arnold Hackl »

Díky za vysvětlení kolego. Takhle polopaticky jsem to pochopil i já. :mrgreen:
Mimochodem znám jednoho z STS Chvojkovice - Brod, nějakej Koudelka, ale to už je jiná kapitola. :mrgreen:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
knihomol
poručík
Příspěvky: 252
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:05:15

Re: Víte, že......

Příspěvek od knihomol »

děda Dejmek píše:
knihomol píše:Do filmového štábu dorazil dopis, že postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje (jméno se mi teď nechce doma hledat) a že to pisatele uráží, jelikož šlo o hrdinu a ne lumpa.
Takže jméno se asi nedozvíme. Tak to řekněte rovnou a nemlžte zde svými alibistickými a dětinskými příspěvky - já něco vim, ale nepovim. Zřejmě škola Dr. Železného? Asi ano.

Milý dědo, nepovažoval jsem jméno diváka za důležité, ale pokud chcete, oslovte mě v soukromé zprávě a já ho doma dohledám...
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

knihomol píše: že postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje (jméno se mi teď nechce doma hledat)
Z tohodle jsem usuzoval, že jde o jméno skutečného Bláhy a ne nějakýho zamindrákovanýho pisálka. Po tom je mi putna.

Znovu se omlouvám za osobní invektivy a prudkou reakci, ale alespoň se vše uvedlo na pravou míru a konečně vše víme. Děkuji za vysvětlení. To samozřejmě platí i pro kolegu nalim(a)159.

Aneb jak praví klasik...kam nedosáhne pero, tam dosáhne meč :)
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Víte, že......

Příspěvek od Bába kořenářka »

Arnold Hackl píše: Mimochodem znám jednoho z STS Chvojkovice - Brod, nějakej Koudelka :mrgreen:
Ale to je slušnej oddíl :D!
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Víte, že......

Příspěvek od děda Dejmek »

A jelikož jsem strávil poslední den roku, s pány Bartošem, Valčíkem a Potůčkem ( Operace Silver A) a následně i Nový rok s Balabánem, Mašínem a hlavně se skvělým Morávkem (se Třemi králi), nemůžu se nepozastavit nad tím, že tito hrdinové, nemají doposud nikde žádný pomník. A hrdinové odboje to bezesporu byli, o tom není žádná. Co si o tom myslíte a jak celou věc vidíte vy?
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Víte, že......

Příspěvek od nalim159 »

Ano, to mi nejde na rozum... Dá se to "pochopit" za bývalého režimu. Ovšem nyní, po dvaceti letech... Osobně to vnímám jako velkou chybu a ostudu.

Po Praze (ale i v jiných městech, např. v Brně) jsou na domech pamětní desky, připomínající oběti většinou z řad domácího odboje (v Brně např. na domě, kde bydlel Valčíkův bratr a kde sám Valčík po odhalení v Pardubicích na jaře 1942 pobýval). Dále je malá expozice v kostele Cyrila a Metoděje v Resslovce, ale tam to tuším zbudovala pravoslavná církev. Další památník je ve skotském Arisaig. Smutné je, že na jeho stavbu se konala a stále koná veřejná sbírka. Více viz http://www.czechmemorial.org/uvod.html. Pořád se na dá do sbírky přispět.

No a v roce 2009 byl v Praze 8 odhalen Pomník Operace Anthropoid... Expozice věnovaná čs. parašutistům bojujícím ve 2. sv. v. je od června 2010 instalovaná ve tvrzi Hůrka.

Jako největší knižní dílo uctívající a připomínající druhý odboj, a to domácí i zahraniční, je podle mě trojdílná kniha (už jsem ji zmiňoval výše) od Jaroslava Čvančary Někomu život, někomu smrt. Oravdu povedené a úctyhodné dílo.
A jako největší filmové dílo vnímám film Atentát.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Víte, že......

Příspěvek od Dobesch »

No mam dojem, ze minimalne Vaclav Moravek ma (nebo urcite mel) pomnicek na Prasnem moste, v mistech kdy byl "dorazen" gestapem
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Odpovědět