Stránka 1 z 7

Víte, že......

Napsal: úte 14. dub 2009 18:08:59
od Hombre
Sem piste vase postrehy o serialu, ktere povazujete za dulezite a mate pocit, ze by se mohly pripsat do stejneho tematu na webu v sekci Zajimavosti. Verim, ze na neco kloudneho jeste prijdeme a poznatky tak rozsirime... ;) Muze se tady z toho rozvinout zajimava polemika co do toho patri a co treba ne :P 8-)

Re: Víte, že......

Napsal: pát 17. pro 2010 8:06:09
od děda Dejmek
Tak když se tak zamyslíme, nad tím, co měli takový skuteční agenti-chodci za ůkoly a co vlastně dokázal Bláha? Ve 48mym zradil všechny a sám uletěl, ikdyž je pravda, že letadlo bylo jen pro jednoho a on, jako nejschopnější, toho jen využil.To je asi v pořádku. Ale co dokázal po tom? V r. 1952 se vrátil zpátky, na lodi z Hamburku, ale vlastně bez ničeho, jen tak v kabátě utekl z lodi a byl rád a dál nevíme co dělal.Určitě měl nějaký kontakty, který mu poskytli zbraně a vlastně i úkryt v klášteře v r. 1954.Tam se ale vlastně jen skrývá. V následujícím roce změní plastickou operací vizáž, ale stále nic nedělá, nepodniká,neškodí. A pak v KVŠ, v r. 1957, už zase brečí a chce zpátky do Německa, aniž by jsme věděli, co vlastně celou tu dobu dělal. Asi nic, mi tak připadá.Jediný, co dokázal, byla zbabělá vražda Lidušky, ikdyž chtěl zabít Zemana, aby jakoby dokázal, že je ještě platným členem. Na rozdíl od skutečných agentů-chodců, kteří toho dokázali skutečně hodně, kteří převáděli a vůbec škodili systému,ale o kterých nic nevíme. Např. tenhle Gavenda, to byl skutečnej agent. Ale je jasný, že podle něj, Bláhu určitě nevymysleli :) A jestli byly vlastně náměty jednotlivých dílů, dělány na nějakých reálných základech a znamých případech, existoval snad nějaký takový agent - diletant, zkrachovalec? Nebo je celej Bláha jen čistá fikce?

Re: Víte, že......

Napsal: pát 17. pro 2010 8:42:09
od nalim159
Pane kolego,

to je přece jasné, na jakém základě vznikla postava agenta Bláhy. A sice na základě ideologického přání, jak vykreslit "typického" agenta - nic se mu nedaří, naše složky mu jdou pořád po krku a jediné, co ten agent dokáže, je zbabělá, iracionální a nesystémová vražda. Přece by režim nezobrazoval úspěchy agentů, kterých nebylo zase tak málo, což ostatně ostatně platí oboustranně.

Jsem tedy přesvědčený, že za Bláhou nestála skutečná postava s reálnými a podobnými příběhy, ale jen a pouze ideový záměr.

Re: Víte, že......

Napsal: pát 17. pro 2010 13:37:08
od malej Míra
nalim159 píše:...na jakém základě vznikla postava agenta Bláhy...na základě ideologického přání...
Přesně tak, nic jeného než agenta-lempla tehdejší ideologie nepřipouštěla... ;) :D

Re: Víte, že......

Napsal: pát 17. pro 2010 17:34:08
od Baresi
a nebo existovala ale byla jeho opakem ?

Re: Víte, že......

Napsal: pát 17. pro 2010 22:19:18
od knihomol
Do filmového štábu dorazil dopis, že postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje (jméno se mi teď nechce doma hledat) a že to pisatele uráží, jelikož šlo o hrdinu a ne lumpa.

Re: Víte, že......

Napsal: sob 18. pro 2010 10:24:16
od děda Dejmek
malej Míra píše:... agenta-lempla...
:lol:
Takže Bláha skutečně existoval? Tak to je mi tedy novina :shock: A přiznejme si, kolegové, kdo z vás to čekal? A bylo by tedy možno dohledat to jméno, až bude čas, abych mohl pátrat dál? Předem díky ;)

Re: Víte, že......

Napsal: sob 18. pro 2010 12:36:27
od Arnold Hackl
Já si myslím, dědo, že to bylo obráceně. Tedy ne, že by postava Bláhy byla napsána podle nějakého reálného agenta, ale že postava Bláhy v serálu někomu nějakého agenta připomínala.

Re: Víte, že......

Napsal: sob 18. pro 2010 13:50:58
od děda Dejmek
knihomol píše: postava agenta Bláhy je jednoznačně inspirována jedním účastníkem západního odboje
Tohle teda chápu tak, že nějaký takový Bláha skutečně existoval. A že se v něm dnes někdo poznal, to už je otázka jiná. Ale jak brát ono hrdina/lump, to je takové dvojsečné. Pro jednoho hrdina, pro druhýho zbabělec. Záleží na době a poměrech, jak se takový člověk posuzuje. Mě to zajímá z pohledu fanouška naší historie a seriálu.

Re: Víte, že......

Napsal: pon 20. pro 2010 21:39:20
od knihomol
Paradoxem doby je, že o deset let dříve vykreslil režisér Jiří Sequens ve filmu Atentát tyhle lidi úplně jinak a pak najednou Bláha ...

Re: Víte, že......

Napsal: čtv 30. pro 2010 18:07:02
od děda Dejmek
Oni ale přeci neměli nic společnýho s Bláhou :o Bláha byl agent - chodec a oni byli atentátníci. Každý měl za úkol něco jiného, jeden rozvracet komunistický systém a oni zavraždit Heydricha.

Re: Víte, že......

Napsal: čtv 30. pro 2010 20:53:41
od malej Míra
No, hlavně bych řekl, že účastníci operací Silver-A, Anthropoid atd. byli výsadkáři, příslušníci legitimní armády bojující za války proti jasně definovanému nepříteli, na prospěšnosti jejichž počínání se dokáže shodnout valná většina našeho obyvatelstva, kdežto u poúnorového odboje je to chápání u řady lidí dodnes silně subjektivní... :?

Re: Víte, že......

Napsal: čtv 30. pro 2010 22:02:52
od knihomol
Pokud se nepletu, tak Bláha za války podstoupil výcvik v Anglii jako příslušník našeho západního odboje nebo ne?

Re: Víte, že......

Napsal: pát 31. pro 2010 13:13:03
od malej Míra
knihomol píše:Pokud se nepletu, tak Bláha za války podstoupil výcvik v Anglii jako příslušník našeho západního odboje nebo ne?
Přesně tak. Tedy konkrétně tam o sobě v HnL říká, že byl instruktorem commandos. Co to znamená bych poprosil vysvětlit nějakého vojenského Všeználka. ;) :D

Re: Víte, že......

Napsal: pát 31. pro 2010 13:24:50
od děda Dejmek
knihomol píše:Pokud se nepletu, tak Bláha za války podstoupil výcvik v Anglii jako příslušník našeho západního odboje nebo ne?
Jistě, máte pravdu, já to špatně pochopil.
Nejsem sice všeználek, ale podle mě commandos jsou něco jako green berets, usmc nebo třeba sas, ne :?: Prostě přepadový oddíly, elita armády.