Prolínání skutečností a fikce v seriálu

Všeobecná diskuze o seriálu
Uživatelský avatar
opat Adamíra
kapitán
Příspěvky: 458
Registrován: čtv 29. kvě 2008 1:03:00
Bydliště: na "Moravě"

Kvadratura ženy - reálný příběh vraha

Příspěvek od opat Adamíra »

Kolega našel na netu tuto zprávu s dobovýma fotkama odpovídající Kvadratuře ženy. Na konci je to i napsáno. Doufám, že to někoho může zajímat.

http://www.policie-cr.cz/13-vrazdici-uc ... zenu-.html
Bůh si přeje, abychom bojovali proti společnému nepříteli. Třeba jen pomocí - když zbraně už nemohou ...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Kvadratura ženy - reálný příběh vraha

Příspěvek od Honza Zeman »

Na tohle tema pripravujeme clanky na web do sekce Skutecnosti, urcite se tam objevi i tato predloha...
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
zapatak
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 17. led 2009 20:07:47
Bydliště: Strasswalchen, Österreich (Rakousko)

Ladislav Maly

Příspěvek od zapatak »

Muze mi nekdo najit informace (ja v internetu nic nenadu) Od Ladislava Maleho a jeho akci v roce 1951 v Babic na Trebizku(u majora Zemana se do ale konalo 1953 jako pribeh: Vrah se skryva v poli) Me bychom zajimuje dakova "Hintergrundinformation"! denkuji v predem
"Wenn Sie eine Karte von Österreich nehmen, finden Sie eine Stadt namens Linz, dort wurde ich geboren, aber nicht als Österreicher sondern als Tscheche"
zapatak
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 17. led 2009 20:07:47
Bydliště: Strasswalchen, Österreich (Rakousko)

Re: Ladislav Maly

Příspěvek od zapatak »

Dik za info
"Wenn Sie eine Karte von Österreich nehmen, finden Sie eine Stadt namens Linz, dort wurde ich geboren, aber nicht als Österreicher sondern als Tscheche"
zapatak
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 17. led 2009 20:07:47
Bydliště: Strasswalchen, Österreich (Rakousko)

Re: Ladislav Maly

Příspěvek od zapatak »

Muze mi este nekdo zajistit informace?
"Wenn Sie eine Karte von Österreich nehmen, finden Sie eine Stadt namens Linz, dort wurde ich geboren, aber nicht als Österreicher sondern als Tscheche"
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od strejda.ohon »

Jestli se dá brát jako chyba, že kolem Honzova baráku vede dálnice a přitom v tý oblasti, kde by ten barák údajně měl stát žádná dálnice není, tak je chyba i to, čeho jsem si právě všimnul v PD. Já totiž na mapě v oblasti Kladenska vidím široko daleko maximálně pár potoků, ale rozhodně ne žádnou širokou řeku, u který by měl bejt sklad barev nebo ta kůlna, kde Ledvinka přespává.
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od strejda.ohon »

Jasně, akorát jsem myslel, že na dole MAX (mimochodem, oceňuju, jak se Vám ho povedlo zdokumentovat) se točily jen scény na povrchu a vnitřek byl ateliér. Jak už jsem psal, vycházím i ze vzpomínek v knížce pana Brabce. Ale kdo ví...? Paměť je mrcha děravá...
Pokud jde o tu řeku, tady to chce oddělit samotný místo natáčení a místo, který má v seriálu představovat. Že je to Vltava samozřejmě vím, ale já teď neměl na mysli místa natáčení a to, že jedna scéna se točila u Vltavy a po střihu jsou v tý samý scéně záběry z dolu a kaliště. Jde mi o to, že na Kladensku (a v oblasti kladenskejch dolů už vůbec) prostě žádná řeka není, takže lokace vršku nad řekou tam trochu nezapadá.
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od strejda.ohon »

O tom, že je film jedna velká "levá" něco vím (a dokonce si myslím, že právě to klamání je jeden z jeho největších půvabů), takže se v podstatě shodneme. Jasně, nic se nemá přehánět, protože to bychom taky mohli časem řešit chyby typu, že na okraji Prahy nejsou žádný Hájice a podobně. Ostatně, i proto jsem hned na začátku napsal, že "jestli je chyba dálnice, je chyba i řeka", ale sám to vidím spíš jako zajímavost.
Na druhou stranu (a to je skoro téma na diplomku), i když Zeman není dokument ani omylem (řada soudruhů v něm ale dokument zřejmě vidět chtěla :mrgreen: ), má přece jen trochu jiný postavení, než ostatní filmy a seriály. Tím, že vychází z historickejch, ale i jinejch skutečností (a přesto, že je často naprosto převrací), je u něj ta hranice mezi fikcí a realitou prostě mnohem nenápadnější, než u vysloveně smyšlenejch pohádek. A to pak člověk najednou začne vnímat i věci, který by jinde bez povšimnutí přešel.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od malej Míra »

strejda.ohon píše:...to bychom taky mohli časem řešit chyby typu, že na okraji Prahy nejsou žádný Hájice a podobně...
Nakonec bychom museli jako největší nedostatek konstatovat, že major Zeman vlastně vůbec nežil. Ne, tudy cesta vážně nevede. Kolaga Willy Kleiber se pokusil nedostatky klasifikovat, ale zkusme to zobecnit - nedostatek je jednoznačně to, kde scénáristé vytvořili v ději nějaký nesmysl, nebo scriptce utekl nějaký detail v návaznosti scén, kde se rekvizitáři sekli ve výběru doplňků, chyby v titulcích, nebo když v obraze je vidět, že něco, co mělo být přirozené, se proflákne, že je atrapa (viz. srnka :lol: ). Podle mého ale nemá smysl (a to ani v případě našeho bezprecedentního pitvání seriálu 30PMZ :roll: :mrgreen: ) zkoumat jako nedostatek, jestli na Zbraslavi vede dálnice, nebo zda přes Kladno teče veletok... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od Willy Kleiber »

Zajímavě se to tady rozjelo, což je jen dobře...
Osobně mám z toho pocit, že divák vlastně je vždycky hodně potěšen, když zjistí, že lokace ve filmu odpovídají jemu známému prostředí (a že se něco netočilo v ateliéru, ale např. v reálné hospodě, kůlně apod.), a že film odpovídá realitě. Což se ovšem stane málokdy, ale o to víc to "potěší" - ta radost plyne z toho, že filmaři tentokrát nelhali :)
Jinak samozřejmě 98 % návazností v lokacích neodpovídá a jsou to prachsprosté podvody (neboli "filmařská latina").
Na druhou stranu, této latiny se dá využít i při vlastním amatérském natáčení videokamerou - prostě řadu detailů lze opomenout, pokud jsou dodrženy základní principy filmování (nesmí být přeskočena osa záběru při schématu pohled-protipohled apod.), a nikdo si ničeho nevšimne, pokud nebude film zkoumat jako my tady Zemana :P A co teprve, když se záznam třeba úplně nesourodých záběrů podloží hudbou - to je pak divákovi skoro úplně jedno, co vidí...
No, dost filozofie, ale považoval jsem za dobré to tady zmínit. ;)
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od strejda.ohon »

My už jsme to pak s panem Černým radši dokončili přes SZ, protože už je to docela OT (a nechtěli jsme naštvat ÚV :lol: ). Ale ještě teda poslední poznámka... Myslím, že z mejch příspěvků je zřejmý, že jsem poslední, kdo by hledal chyby za každou cenu. Právě naopak. "Kladenskou řeku" jsem dal i proto do souvislosti s "Honzovou dálnicí" a celý to beru spíš jako příspěvek do diskuze o tom, jak vlastně 30PMZ brát. Ano, je to "30 celovečerních filmů" ;) , ale pokus o, byť často naprosto převrácenou, interpretaci skutečnosti samozřejmě taky. A ono je vážně zajímavý zamyslet se tady nad tou hranicí mezi realitou a fikcí. Tenhle problém je u každýho díla "podle skutečnosti" (stačí vzpomenout "aféry" kolem Requiemu pro panenku, Bolera nebo Sametových vrahů), u 30PMZ je ale umocněnej tím, kdy, jak a proč byl natočenej.
Doufám, že je jasný, co mám na mysli. U 30PMZ prostě z fikce a reality vzniknul (podle mě záměrně) hodně nepřehlednej koktejl. Někdy je příběh, třeba i v jednom dílu, situovanej na konkrétní existující místo, někdy naopak na zcela smyšlený a vrcholem jsou ty smyšlený, ale podle existujících (např. Babice-Plánice). A to ty místa jsou to nejmenší, příběhy a postavy jsou samozřejmě ještě mnohem problematičtější. Třeba když smyšlenej Zeman diváka přesvědčuje, že skutečná vražda skutečnýho Masaryka je výmysl, je to vlastně úplně šílená pakárna.
Ale zpátky k věci... V tom, že v 30PMZ hraje Krušnohoří Šumavu nebo Kuba Chile problém nevidím. Je to v pořádku, protože pro diváka hory jako hory a hispánci jako hispánci. A hlavně je to ta, jak Willy rád říká ;) , filmařská latina. Naopak ale v tom, že jez na Vltavě je natočenej až s dokumentární přesností (některý záběry odpovídaj fotodokumentaci ze spisu), ale v jiným díle je jen nedaleko vzdálený místo u Vltavy použitý jako okolí Kladna, aniž by mu, řekněme rázem krajiny, odpovídalo, já určitej rozpor vidím. Ne nedostatek, rozpor.
PS Kdyby Vás, admini, iritovala délka příspěvku, omlouvám se a nemám nic proti tomu, když ho za pár dní smáznete. Uznávám, že tohle je diskuzní fórum, ne můj blog. ;) :lol:
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od Willy Kleiber »

strejda.ohon píše:...ale v jiným díle je jen nedaleko vzdálený místo u Vltavy použitý jako okolí Kladna, aniž by mu, řekněme rázem krajiny, odpovídalo, já určitej rozpor vidím. ...
Podle mě se prostě točilo tak, aby se co nejvíc uspořilo a co nejvíc záběrů se natočilo co nejblíž a na jednom místě. Myslím, že už v tom začínáme hledat moc velikou vědu ;)
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od malej Míra »

Willy Kleiber píše:...Podle mě se prostě točilo tak, aby se co nejvíc uspořilo a co nejvíc záběrů se natočilo co nejblíž a na jednom místě. Myslím, že už v tom začínáme hledat moc velikou vědu ;)
Teda Willy, od tebe bych takovou větu nečekal... :lol: :lol: :lol: Vytesat do mramoru a vyzlatit. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 17. díl - Prokleté dědictví

Příspěvek od strejda.ohon »

Willy Kleiber píše:Myslím, že už v tom začínáme hledat moc velikou vědu
Jsi hodnej, Willy, že si to vzal takhle kolektivně, ale to klidně napiš, že já jsem ten blázen... :lol: Pokud jde o ty filmařský postupy, to já vůbec nezpochybňuju a sám si myslím, že přesně tak to bylo. Šetřili prostě čas i peníze. Ale o to mi zas tolik nejde, já spíš chtěl posunout tu debatu k tomu, jak moc se tvůrci snažili o autentičnost, proč se o ní někdy snažili hodně (jen proto, že Klecany jsou blízko Prahy?) a jindy vůbec nebo třeba jak moc na nás působí to propojení fikce a reality. Možná už je to fakt hledání moc velký vědy, na druhou stranu, člověk při Zemanovi myslet musí. Aby nedopadl, jako ten politik (už to tady někdo někde zmiňoval), kterej v televizi mluvil o tom, jak Mašíni zavraždili řidiče sanitky. A zase, aby bylo hned jasno, Strach uvádím jen jako příklad, konkrétně o Mašíny mi tady a teď nejde.
Naposledy upravil(a) strejda.ohon dne čtv 16. črc 2009 19:27:18, celkem upraveno 1 x.
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: 25. díl - Štvanice

Příspěvek od strejda.ohon »

Ještě jedna zajímavost, ze který, myslím, bude úplně jasný, co tak usilovně řeším v tématu Prokleté dědictví. :lol: Ve Štvanici je ve scéně na Letný několikrát vidět hotel Intercontinental, kterej ale v roce 1968 ještě nestál. A teď, je to chyba nebo není? Měli ten hotel zbourat? :lol: Nebo to měli točit jinde? A proč? Máme to vůbec brát tak, že je to hotel Intercontinental nebo je to prostě "nějaká" budova ve filmu? Logičtější by byla druhá možnost, je to přece pohádka, jenže v příběhu je to jinak jedna skutečná událost za druhou (Babice, sebevražda, atd.). Tak kde je ta hranice...? :D A nepište mi, že ve zdravém rozumu. :lol: :lol:
Odpovědět