Stránka 1 z 2

Kouření postav v seriálu

Napsal: stř 13. úno 2013 15:07:10
od Vondra
Je zajímavé si všimnout, že hodně postav v seriálu kouří cigarety - ať už kladných nebo záporných. Sám Zeman kouří v 1.desítce dílů, poté se stává nekuřákem (patrně souvisí s tím, že kouřit přestal i sám Vladimír Brabec), kouří většina jeho kolegů - stálo by za hlubší rozbor. Třeba Gajdoš v Tatrách ještě nekouřil, v pražském týmu už ano.
Kromě mužských postav ale hojně kouří v seriálu i ženy, a to často ty nejatraktivnější, více se zaměřím nejprve na ně- napadá mě Hanka Bízová (v několika dílech), Inka Čadková, Drahuše Maxová, recepční ze Severky, herečka Monika z Tater, Blanka na Kladně, prostitutky i tanečnice v Německu, holka co chce emigrovat na Kiliánce, paní Sochorová...určitě jsem na nějakou zapomněl - ano, Manka z Hájic "sedí, hulí, nohu přes nohu" , ale to reálně nevidíme. Možná udělám klip kouřících ženských postav v seriálu, podkreslený nějakou hudbou :-)

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: stř 13. úno 2013 17:31:12
od opat Adamíra
Přesně toto téma jsem chtěl nedávno založit, ale původně se mělo jmenovat "Alkohol a cigarety v seriálu" ;). Vlastně by mě zajímalo, které oblíbené značky našich hrdinů byly běžně k dostání? Clea, běžné partyzánky?

To, že kouření neodmyslitelně patřilo k celé éře normalizační tvorby snad netřeba připomínat. Takže kdyby se objevil primář, kouříš Ty! :D

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: stř 13. úno 2013 22:04:46
od Vondra
No jo, to bylo poslední Honzovo cigáro, i když ho už jenom držel :-)))

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: stř 13. úno 2013 22:28:41
od Salaba
Ještě bych připomněl (a už to bylo zmíněno) až skorou zoufalou touhu po kouření doktor Koterové - dokonce i v kostele, Velebnosti! :D Ještě, že malý Honzík byl v dětství světským služebníkem církve svaté a tak z dob svého ministranství věděl jak se ve svatostánku chovat ;) A i když po Únoru přešel ke Sboru tak nezapomněl...jako mnozí ostatní ;)

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: čtv 14. úno 2013 1:03:12
od Vondra
Ano, to je pravda, ale díl 11 jsem dlouho neviděl :D :D Kouřit chtěla a nekuřáka Honzu málem zlákala i postava K.Fialové z dílu 16. No a zapomněl jsem na členku Mimiker - i když tam šlo spíš o trávu :-)

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: čtv 14. úno 2013 9:28:05
od nalim159
Salaba píše: A i když po Únoru přešel ke Sboru tak nezapomněl
Doktůrku, asi vás brzo sebere Stejskal, jelikož byste měl vědět (a jistě víte), že Honza do Sboru přešel hnedle v pětačtyřicátým... Skoro se divým, že ho nezakládal s Kalinou a Veselým při těch nekonečných nocích o kafi a cigaretách :mrgreen:

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: čtv 14. úno 2013 9:44:42
od Bába kořenářka
To je vlastně zajímavý problém - KDY se vlastně ten Sbor zakládal :)? Když budu předpokládat, že ho nezakládal sám Kalina s Veselým před odjezdem z Německa (a tam by asi moc kafe a cigaret neměli, a podle stavu Kaliny ani sílu), tak to museli stihnout v těch pár dnech, než Honza vypátral vraha svého otce, ne? Protože dostává přihlášku už ke Sboru, ne? Takže to podle mě byla taková rychlovka a moc nocí k tomu neměli :)!

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: čtv 14. úno 2013 12:49:27
od nalim159
Myšlenka vytvoření jednotného ozbrojeného sboru na území celého osvobozeného Československa se rodila již během druhé světové války, kdy představitelé exilové Komunistické strany Československa v Moskvě vytvořili koncept jednotné struktury bezpečnostního sboru na území ČSR. Ještě před koncem války bylo čelními představiteli KSČ o charakteru nového bezpečnostního aparátu, a měla být nastoupena cesta k jeho zlidovění a současně likvidace aparátu byrokratického. Vedení KSČ pracovalo s koncepcí národních výborů jako organizací všenárodní, a též na návrhu na zajištění bezpečnosti na osvobozeném území.
Dne 14. dubna 1945 v této otázce došlo k vypracování opatření, jehož podstatou bylo, aby každý národní výbor si v rámci svého obvodu vytvořil ozbrojenou národní stráž bezpečnosti, jejímž úkolem bylo na osvobozeném území zajistit revoluční klid a pořádek. Jednalo se především o zajištění bezpečnosti osob, majetku proti drancování a udržování péče o veřejné zařízení. Zejména v pohraničních oblastech bylo potřebné zamezit činnosti zbytků nacistických skupin, např. Werwolf, ale i skupin, které byly na straně nacistického Německa, tzv. Vlasovci (Ruská osvobozenecká armáda), či Banderovci. Mezi úkoly tvořící se SNB patřilo i zabezpečování bezpečnosti při znovu osídlování pohraničí českými občany po odsunu Němců.
Na základě Košického programu byl dne 17. dubna 1945 schválen plán činnosti ministerstva vnitra, jehož jeden bod byl „Budování nové bezpečnostní služby“. Na jeho základě byly stanoveny hlavní zásady výstavby bezpečnostního aparátu, mezi které patřilo nerozpouštění policie a četnictva, z důvodu nemožnosti jejich nahrazení novými vycvičenými orgány, podchycení ozbrojené masy obyvatelstva, začlenění vhodných mladých lidí do bezpečnostní služby a vytvoření zvláštní pohotovostní jednotky jako zálohy pro pohraničí.
Plán činnosti Ministerstva vnitra, spolu s usnesením předsednictva vlády ze dne 12. dubna 1945, usnesení plenární schůze vlády ze dne 17. dubna 1945 a jejich navázání na právní úpravu platnou v období první republiky, zejména zákona o četnictvu a sborech stráže bezpečnosti tvořil právní základ pro budování SNB a jeho činnost. Další právní oporou pro budování SNB byl dekret prezidenta republiky č. 18 z roku 1944 a vládní nařízení č. 4 z roku 1945 .
SNB byl vytvořen jako výkonný orgán správy národní bezpečnosti, a to z vybraných příslušníků revolučních a partyzánských jednotek, dále z osob, které se vrátily z internačních a koncentračních táborů, kdy byla přezkoumána jejich státní národní a mravní spolehlivost. Po provedení očisty s ním měli postupně splynout i příslušníci dosavadních bezpečnostních sborů, tedy četnictva, státní policie a obecní výkonné policie.
Komunisté počítali s vydáním dekretu prezidenta republiky o SNB, aby byla tímto způsobem zakotvena existence SNB, přes odpor ostatních politických stran se toto nezdařilo. Snahou komunistů bylo, aby SNB byl postaven na pevný právní základ, v září 1945 se všechny politické strany dohodly na zahájení přípravných prací na návrhu zákona o národní bezpečnosti, přijetí zákona však provázelo jeho zdržování a negativní reakce opozice, po ústupcích KSČ však došlo dne 11. července 1947 k přijetí zákona o národní bezpečnosti . Tento zákon byl přijat na základě společensko-politické situace z let 1945 - 1947, která představovala politický zápas mezi komunisty a zástupci demokratických stran, přijetí zákona pak bylo komunisty oslavováno, neboť SNB představoval prvek pro prosazení jejich zájmů.
Komunistický ministr vnitra Václav Nosek jeho přijetí označil za „nejdůležitější z porevolučního života naší republiky“. Po Únoru 1948 pak SNB plnil úlohu úderné pěsti strany, který KSČ významně pomáhal v boji proti opozici a jejím odpůrcům, komunisty nazývanými jako kontrarevoluce.

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: čtv 14. úno 2013 15:57:45
od Salaba
nalim159 píše:Myšlenka........................................................ jako kontrarevoluce.
Uff, Vy jste to tady ale zakouřil, pane kolego! :D
A nestrašte mě Stejskalem, to by musel do 'Orfea' přijít jinej "kofr"...třeba jeden můj známý z tenisu s "asistentem" Láďou ;)

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: pát 15. úno 2013 10:23:36
od geza
CErin píše:To, že kouření neodmyslitelně patřilo k celé éře normalizační tvorby snad netřeba připomínat.
Omezovat to jen na "normalizaci" je omezené. To je nešvar táhnoucí se už od počátků zvukového filmu.
Já za sebe musím říct, že to nemám rád ale toleruji tam, kde to má své opodstatnění (typicky Král Šumavy) nebo tam, kde to nějak charakterizuje postavy (typicky "světovost" nebo naopak "zkaženost"). Toto nevidím např. v případě Honzy Zemana, který alespoň přestal.
Naprosto to už ale nesnáším v současné kinematografii, kdy cigareta je průvodcem hrdinů za jakékoliv situace bez toho, aby to mělo nějaký význam. Já v tom jednoznačně vidím skrytý sponzoring tabákových koncernů.

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: pát 15. úno 2013 23:56:05
od opat Adamíra
geza: Zcela souhlasím. Vlastně i v poválečných klenotech typu Pětistovka, nebo Únos (a desítky dalších...) patřila cigareta neodmyslitelně ke všem postavám, ať již kladného, nebo záporného charakteru.
Můj děd dnes s úsměvem vzpomíná na dobu, kdy před vstupem do úřední místnosti byly k dispozici obrovské popelníky s poučným nápisem "Cigarety odkládejte zde!". Tato kulisa se objevuje i ve filmu s V.Burianem. Dále pak tento nápis prý často doprovázelo i nařízení "Neplivejte na podlahu" :mrgreen:

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: ned 17. úno 2013 23:20:36
od Hanele
Nevím, nemám to nijak zmapované, ale přijde mi, že kouření ve filmech a seriálech prostě jen odráží dobovou realitu. Dřív bylo naprosto běžné kouřit na pracovišti, při jednáních, schůzích atp. - a tak je to zobrazeno i v kinematografii. Nic víc, nic míň.

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: pon 18. úno 2013 12:28:41
od nalim159
Naprosto souhlasím s kolegyní Hanele a naopak si myslím, že někteří zde slyší i trávu růst :)

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: pon 18. úno 2013 13:09:12
od Vondra
Mě se to právě líbí. Tedy hlavně u pěkných žen, u chlapů mi je tak nějak jedno, ale je to přirozené.

Re: Kouření postav v seriálu

Napsal: ned 24. úno 2013 20:05:48
od Sestra Marie
Mně se líbí Honza Zeman v díle Loupež sladkého i, když "v tréninku" odmítne cigaretu Jirky Hradce... ale dlouho mu to nevydrží :)