Zajímavé filmařské vychytávky

Všeobecná diskuze o seriálu
Uživatelský avatar
Nerajohn
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. kvě 2008 18:35:00
Bydliště: Hellborn
Kontaktovat uživatele:

Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od Nerajohn »

Tak mě napadlo, že se ještě nediskutovalo o některých zajímavých filmařských momentech, kdy se třeba kamera chová jinak než tradičně. Napadlo mě to při sledování Smrti u jezera, když zastřelí na schodech Rajmana, tak kamera k němu běží po schodech nahoru a není statická, ale kameraman s ní asi běžel na ramenou. Vypadá to moc hezky. Machr na snímání kamerou v pohybu byl podle mě hlavně Juraj Šajmovič, který takhle natočil možná polovinu seriálu Sanitka, když točil kamerou pěkně z ruky.
Za tohle chcípneš, rozumíš ?
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od heerec123 »

Nerajohn: Téma zajímavejch záběrů jsem se tady chystal nadhodit. ;) Těch, aspoň trochu, rozpohybovanejch v Zemanovi moc není. No jo, no, bez steadicamu to taky nebyla žádná legrace... Takže buď jsou to koleje nebo prostě záběry z ruky a tím pádem rozklepaný (ve skoro dokumentární Sanitce to nevadí). Já osobně mám z celýho Zemana nejradši záběr z Vrah se skrývá v poli, když se Mutl otáčí na pustý návsi a kamera kolem něj dvakrát oběhne. Je tam krásnej protipohyb, vyšlo jim to s tou přicházející postavou a ta pustota návsi je působivá (i štáb musel bejt schovanej někde dál).
Naposledy upravil(a) heerec123 dne stř 18. čer 2008 17:21:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od Willy Kleiber »

pan heerec: Takzvaná "kruhová jízda", ne? :P
A do toho ta zvláštní skřípavá hudba, je to fakt skličující...
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od geza »

Přiznávám, že současná práce s kamerou mě velmi irituje. Nesnáším různé "létající" kamery nebo pohledy z míst, kde by pohled byl ve skutečnosti nemožný, různé protipohledy nebo pohledy do tváře až do nejmenších detailů (vždy se směju, když herec hraje každou brvou). Já vyznávám práci kamery tak, jako by vše pozoroval nezúčastněný člověk a vše je podřízeno také např. možnostem jeho pohybu. Především po revoluci začali tvůrci těmito amerikanismy (hollywoodismy) zaplevelovat český film. Většinou mi přijde, že se takovými výstřelky jen překrývá slabost vlastního scénáře.
V Zemanovi, především v poslední sérii, se několikrát objeví také zaležitost "přiblížení detailu kamerou" (zoom? - neznám přesný odborný výraz), "najetí" do obličeje. Tuším, že je to použito např. ve Štvanici. Toto je také záležitost, která na mě působí rušivým dojmem.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od Willy Kleiber »

Ono je potřeba rozlišovat mezi přiblížením (či oddálením) formou:
1) jízdy kamery (na kamerovém vozíku apod.)
2) transfokací - zoom.
První způsob je určitě působivější, protože se mění zároveň celá perspektiva, druhý je zase často zneužíván a zvládne ho každý i amatérský "kameraman".
Kdyžtak mě někdo opravte...
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
Anglie
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:03:22
Bydliště: Cambridge
Kontaktovat uživatele:

Detaily a zoom mi nevadí, i když

Příspěvek od Anglie »

obličej přes celou šířku plátna je moc i na mne (leč není to časté). Horší je, když při normální konverzaci kamera bezdůvodně dvakrát oblétne hovořící postavy. Roztěkanou kameru můžu s mírou (ne s malým). :D
Naposledy upravil(a) Anglie dne stř 18. čer 2008 11:12:55, celkem upraveno 1 x.
Evertonians are born, not manufactured.
We do not choose, we are chosen.
Those, who understand, need no explanation, those, who don´t ... don´t matter.
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od Willy Kleiber »

Mnohem lepší je střídání pohled-protipohled, působí to mnohem přirozeněji.

Taky by mě zajímalo, kolikrát při natáčení Zemana jeli každou scénu, když to tempo natáčení bylo až vražedné...
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od heerec123 »

Willy Kleiber píše:...Takzvaná "kruhová jízda", ne?...
V tomhle případě ne. Je to dělaný fakt jen z ruky, žádný koleje.
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od heerec123 »

Ještě k těm "amerikanismům" a použití transfokátoru. Já osobně považuju steadicam a kamerovej jeřáb (mám na mysli typ kameraman dole/kamera nahoře, o teleskopickejch ani nemluvím) za vynálezy srovnatelný s vynálezem žárovky nebo spalovacího motoru. :) Jasně, když se to přehání, působí to dojmem, že "kluci zkoušej novou hračku", na druhou stranu, při rozumným používání to filmařům a hlavně filmům jen a jen pomáhá. A že by měl českej film kašlat na vývoj a vypadat, jak za Kříženeckýho je fakt úlet. Mimochodem, teleskopickej kamerovej jeřáb, bez kterýho dneska v USA nedaj ani ránu, vymysleli v Plzni. Pokud jde o tu transfokaci, v poslední sérii Zemana už je to fakt moc. Možná to souvisí se změnou kameramana a taky s tím, že to v těch letech byl hodně používanej prostředek všude na světě.
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od Willy Kleiber »

heerec píše:V tomhle případě ...
O tom žádná, při Mutlovi na návsi to ani nešlo udělat s kolejema, to by se dostaly do záběru.

Ale přece jen mě zajímá, jak detailně technicky udělali to, aby nikde nebylo ani živáčka, ani záclona za oknem aby se nepohnula...To ty vesničany někam vyhnali při natáčení nebo jim megafonem sdělili ať nechodí k oknům? :shock:
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od heerec123 »

Willy Kleiber píše:
heerec píše:V tomhle případě ...
O tom žádná, při Mutlovi na návsi to ani nešlo udělat s kolejema, to by se dostaly do záběru.
Proto jsem to taky psal, když nebyly koleje, nebyla ani kruhová jízda. ;) Ale udělat to s kolejema by možná šlo. Koukal jsem, že tam nikde zem vidět není. Ale pak by to zas podle mě nebylo tak pěkný. :)
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od heerec123 »

Jo a ještě jeden povedenej a docela netradiční záběr je podhled jako ze studny.
Uživatelský avatar
heerec123
poručík
Příspěvky: 128
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:59:12
Bydliště: periferka Prahy

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od heerec123 »

Ještě jednou Studna - krev a hlavně vlasy na sekyře. Je docela zvláštní, že v jinejch dílech se po střelnejch zraněních neobjeví ani kapka krve :roll: a tady takováhle působivá vychytávka.
Uživatelský avatar
knihomol
poručík
Příspěvky: 252
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:05:15

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od knihomol »

kakraholte, tady je odborníků na transfokaci a kamerové jízdy:-)))
mimochodem teleskopický jeřáb z Plzně při pronájmech do celého světa obsluhoval v posledních pěti letech kameraman, který byl kdysi vůbec prvním, se kterým jsem kdy jako vyjukané ucho vyjel za řemeslem. Točil s tém jeřábem prakticky po celém světě, s Terry Gilliamem např. Bratry Grimmy apod.
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Zajímavé filmařské vychytávky

Příspěvek od Willy Kleiber »

knihomol: Spíš odborníci teoretici :lol:
Přihoď něco z praxe...
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Odpovědět