Uniformy

Všeobecná diskuze o seriálu
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Uniformy

Příspěvek od Bába kořenářka »

Chtěla bych se zeptat, jestli seriál věrně ilustruje vývoj československých policejních uniforem?

To znamená, v r. 1945 ještě staré modré četnické uniformy, od r. 1946 zelené, téměř identické s těmi, které VB nosila do revoluce, později (od kdy do kdy?) zase modré a pak až do revoluce opět zelené...
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Uživatelský avatar
L.B.
poručík
Příspěvky: 240
Registrován: úte 10. čer 2008 21:07:51
Bydliště: Blovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Uniformy

Příspěvek od L.B. »

O tom jsme již diskutovali na bývalém fóru a mám pocit, že někdo bystrý dohledal (a byl jsem to já ;) ), že Stejskal v LdH má na sobě modrou uniformu o rok dříve. jinak to bylo v pohodě.
Spolupráce s bezpečností - povinností správce domu !!!
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Uniformy

Příspěvek od Bába kořenářka »

Aha, dík! Na starém fóru jsem si toho tématu nevšimla...

Překvapilo mě právě to střídání zelená - modrá - zelená... A že ty první zelené byly téměř stejné jako ty druhé... Neví se důvod těch změn uniforem?
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 673
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Uniformy

Příspěvek od Adamovic »

Bába kořenářka píše: stř 18. čer 2008 19:56:17 Aha, dík! Na starém fóru jsem si toho tématu nevšimla...

Překvapilo mě právě to střídání zelená - modrá - zelená... A že ty první zelené byly téměř stejné jako ty druhé... Neví se důvod těch změn uniforem?
Tie druhe zelene uniformy sa oficialne zacali pouzivat uz v roku 1967, ale prebiehalo to postupne. Boli z ineho materialu, prakticky tej istej farby a pouzivali sa ine strihy.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Uniformy

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Dovolím si přidat "přehled" dle tety Wiki...
1) Od vzniku SNB byli členové VB organizováni vojensky a nosili upravené vojenské uniformy „britského“ střihu vzor 1946 v barvě khaki.

2) Rozkazem ministra národní bezpečnosti č. 32/1952 ze dne 25. 11. 1952 byl „s okamžitou platností“ zaveden stejnokroj vzor 1952, modré barvy a vojenského střihu – mj. jezdecké kalhoty a vysoké boty, všechny knoflíky zlaté s pěticípou hvězdou, jednotná čepice–brigadýrka byla modré barvy s višňovým okolkem a na ní byl umístěn odznak v podobě pěticípé zlatě lemované rudé hvězdy a se stříbrným lvem malého státního znaku. Tento rozkaz byl velmi obecný, podrobný popis byl pak uveden ve stejnokrojovém předpisu ministerstva. Vzhledem k tomu, že nebylo v silách oděvních závodů vyrábět nové stejnokroje v dostatečném množství, byl rozkazem ministra národní bezpečnostni č. 15/1953 ze dne 25. 4. 1953 zaveden výkon služby v modrých uniformách v Praze od 1. 5. 1953 a v ostatních krajích podle možností, vždy však až poté, co nové stejnokroje budou k dispozici pro všechny příslušníky VB v uvedeném kraji. Stejnokroj vzor 1952 byl tmavě modrý (tzv. „švestky“) a mimo jiné zaváděl tuhé nárameníky podle sovětského vzoru, včetně pojmenování některých hodností - např. hodnost staršina.

3) Počátkem 60. let byl zaveden stejnokroj vzoru 1961, podobného střihu jako předchozí, ale základní barva se změnila na pastelově modrou (tzv. „pastelky“) a tuhé nárameníky byly nahrazovány látkovými podle československých zvyklostí. Novým prvkem stejnokroje byla tzv. bundokošile v moderním střihu, která se nezastrkovala do kalhot.

4) Koncem 60. let se začaly zavádět stejnokroje vzor 1967 v zelené barvě (tzv. „olivy“), které vydržely ve výstroji až do zrušení SNB a VB v roce 1991. V 80. letech bylo na nárameníky zavedeno označení SNB (na Slovensku ZNB).

5) Pohotovostní motorizovaná jednotka Praha byla, jako jediná v zemi, zkušebně vystrojena uniformami petrolejové barvy vzoru 1988, které byly šité z materiálu původně určeného na slavnostní uniformy příslušníků VB.
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět