Četnické humoresky

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od Arnold Hackl »

Já taky. :mrgreen:
Ale moc nedoufám. :cry:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od malej Míra »

Dobesch píše:No pokud to byl zamer tak pak nechapu kdo takovyho kočkopsa vymyslel ......... navadilo by mi, kdyby nemluvili tehdy pouzivanym jazykem...
Tady bych připomněl, jak skvěle si autoři poradili s jazykem a texty u seriálu F.L.Věk. A vlastně stačilo, když postavy používaly pár dobových slov, onikání a mluvily spisovně. Myslím, že u "Humoresek" s tím mohli naložit podobně... :cry: .
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od nalim159 »

F. L. Věk - :mrgreen:

Kolego, snad nám nechcete namluvit, že tak, jak mluví postavy v seriálu F.L. Věk, se mluvilo na konci 18. a na počátku 19. století ??? :mrgreen: To není zrovna zdárný příklad dobové věrohodnosti ;)
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od malej Míra »

nalim159 píše:...snad nám nechcete namluvit, že tak, jak mluví postavy v seriálu F.L. Věk, se mluvilo na konci 18. a na počátku 19. století ??? :mrgreen: To není zrovna zdárný příklad dobové věrohodnosti ;)
Ale né, to je nesmysl a blbost, nic takového jsem nenapsal!!! :evil: Ale tvrdím, že to vypadalo přirozeně a bylo to zároveň srozumitelné. Oproti tomu "Četníci" jsou sice 100% srozumitelní, ale pro mě naprosto nepřesvědčiví a neautentičtí a to tam lítá jen nějakých 60 let retro... ;) :D
Naposledy upravil(a) malej Míra dne stř 11. bře 2009 21:21:50, celkem upraveno 2 x.
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od Arnold Hackl »

Tak nezažil jsem pochopitelně ani přelom 18. a 19. století ani dobu první republiky, ale pokud bych se měl rozhodnout jestli je přirozenější, že se na přelomu 18. a 19. století mluvilo jazykem F.L. Věka nebo za první republiky jazykem Četnických humoresek, tak bych se určitě přiklonil k tomu Věkovi.
Ale o tohle mě ani nejde, spíš jde o to, že tvůrci F.L. Věka udělali všechno pro to, aby to působilo dojmem přelomu 18. a 19. století, zatímco tvůrcům Četnických humoresek to bylo úplně jedno. Hlavně, že se u natáčení dobře bavili, jak nám alespoň tvrdili v pětiminutových večerních agitkách po celou dobu vysílání seriálu a ještě hodně dlouho po tom.
Trochu mi ten rozdíl připomíná slova Pierce v serilálu M*A*S*H, když vysvětloval Charlesovi, proč by chtěl (kdyby se mu něco stalo) aby ho opreroval Potter : "On by se přetrhl, aby mě zachránil, zatímco ty by ses ani nespotil".
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od malej Míra »

Díky Arny, že ses mě zastal... :mrgreen:
Ne, vážně, taky to tak vidím. Dobové kostýmy, auta, rekvizity, účesy a já nevím co ještě, na tom se nešetřilo, ale s texty si tolik práce nedali... ;) :lol:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od Dobesch »

tak tak --jak pise malej Mira --v F.L. Vekovi byla aspon snaha --to ze se nesnazili o nosocistopleny a klapkobrinkostroje beru naopak jako plus --ale proste ten styl vyjadrovani ze kterého byla citit vzajemna ucta - prave to onikani starsim -v tech kostymech F.L.Veka to pusobi velmi verohodne ---- Treba ve Zle krvi a Snatcich z rozumu uz se preslo k vykani a taky to bylo verohodne --- to se ovsem u Humoresek nestalo, tam se tyka od zacatku do konce a az na vyjimky vleze kazda s Arazimem druhej den do postele.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od nalim159 »

Tak jsem asi jediný, kdo všechny výše popsané prohřešky v ČH tvůrcům odpouští... Myslím si, že i přes tyto nedostatky seriál má svoji kvalitu, přínos spatřuji někde jinde. Ano, ta češtině rve za uši, chování postav se do první republiky taky nehodí, a spousta dalšího... Ale mně osobně se seriál líbí, jak by řekl jeden známý - je takový brněnský :mrgreen: .
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od Dobesch »

Osobně se na seriál taky vždycky znova rad podívám --přece jen je to takova oddychovka a da se rict ze i pohlazeni oproti ostatnim vecem vysilanym v bezne sirenych TV. Ale jsou proste věci, ktere nejak zkousnout nemohu a vadit mi budou --- at je to ta cestina, at jsou to az neskutecne historicke prohresky (napr. jak se mohl "cetnik prosty" dostat prakticky az na staveniste objektu opevneni a to uz ani nemluvim o tom ze tezke opevneni v prostoru jizni moravy se stavelo az po anslusu Rakouska -- da se rici ze realne staveni zacalo v lete 1938 a vsech 6 tam postavenych objektu bylo pouze v hrube stavbe - zde je nam uz nekdy v roce 1937 predkaldan prakticky bojeschopny objekt). Proste si tvurci mohli dat vic zalezet --jak tu zaznelo-- oana ta pratelska, kamardska a sranda atmosfera pri nataceni neni asi vzdy k dobru.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od nalim159 »

No ano, opevnění mě hodně pobavilo. :mrgreen:
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od malej Míra »

nalim159 píše:Tak jsem asi jediný, kdo všechny výše popsané prohřešky v ČH tvůrcům odpouští...
Ale to zas takhle nekompromisní také nejsem. Jde jen o to, že když už si někdo dá tolik práce (a investuje tolik peněz), aby vše bylo dokonale pro oko, tak to zazdí pražskou češtinou a faktografickými renoncy... :roll: :D Prostě monstrprojekt se zmatenými výsledky. Zábava a legrace to je, ale na to se do toho narvalo příliš peněz. Happening za peníze ČT (tedy všech nás platičů)... :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od Arnold Hackl »

Dneska v poledne jsem v Globusu viděl tuhle knihu o natáčení Četnických humoresek.
Neměl jsem moc času se do ní začíst (spěchal jsem do závodní školky Bílých linek), ale zaujalo mě, že každý odstavec v knize představuje jeden den natáčení.
Tak pokud máte někdo zájem, podívejte se po ní.
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od nalim159 »

Včera by se osmdesáti let dožil pan Antonín Moskalyk.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Alvi
poručík
Příspěvky: 203
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od Alvi »

Nedávno jsem dosledoval celou řadu 30PMZ, minulý týden dávali https://www.ceskatelevize.cz/tv-program ... 2090%20let

uvědomil jsem si, jaká je šílená podobnost zobrazení hlavního hrdiny. Pan Arazín a pan Zeman, oba šílení cholerikové, uřvaní a hlavně dost často arogantní, místy až neurvale. V jedno dokumentu se dcera od režiséra svěřila, že charakter Arazína vzešel z její hlavy, spíše naznačila že to byl její otec, o kterém se také v dokumentu hovoří, že pro "slušné"slovo nešel daleko...
Však si vybavte scény jak Pan Zeman se chová jako hrubián a ujíždí mu nervy.. Proto jsem neměl Četnické humoresky moc rád, jak tam ten Arazín stále jen řve... Ale opět stále dokola, byl nejoblíbenější postavou, lid má rád takové "co se umí prosadit a jsou od rány"!!!
Uživatelský avatar
igorgrebner
strážmistr
Příspěvky: 32
Registrován: ned 07. zář 2008 9:08:36
Bydliště: VLASENKARNA

Re: Četnické humoresky

Příspěvek od igorgrebner »

Mě je líto, ale Četnické humoresky opravdu nemusím. Na můj vkus moc dlouhý serial, obsazeni mi taky moc nesedí, ale to je můj subj. pocit.
Pane doktore ja jsem bastard, volnomyšlenkář, člověk z jinýho světa.
Odpovědět