Poznamenaní

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Poznamenaní

Příspěvek od geza »

Rád bych upozornil na reprízu vynikajícího americko-švýcarského filmu Poznamenaní. Myslím, že ve čtvrtek odpoledne na ČT2.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Poznamenaní

Příspěvek od malej Míra »

geza píše:Rád bych upozornil na reprízu vynikajícího americko-švýcarského filmu Poznamenaní...
Tak teď nevím. Tady jsme v sekci "Český film a seriál obecně" a tudíž mi uniká, co je na zmíněném americko-švýcarském filmu českého?! :shock: :P :mrgreen:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Honza Zeman »

Jestli to geza rozumne nevysvetli, tak bude delete.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
baxz
strážmistr
Příspěvky: 67
Registrován: úte 24. čer 2008 20:32:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Poznamenaní

Příspěvek od baxz »

mozna tim ze jde na česke televizi :D
Uživatelský avatar
Anglie
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:03:22
Bydliště: Cambridge
Kontaktovat uživatele:

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Anglie »

Geza nenapsal celkem podstatný fakt - malej kluk jménem Ivan Jandl za roli v tomto filmu získal Oscara.
Evertonians are born, not manufactured.
We do not choose, we are chosen.
Those, who understand, need no explanation, those, who don´t ... don´t matter.
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Poznamenaní

Příspěvek od geza »

Psal jsem to včera v rychlosti, tak se omlouvám, jestli jsem toho napsal málo.

Ten film je pro nás čechy (moravany i slezany) zajímavý z několika důvodů:
- hrají tam dva češi velké role, oba prakticky neznámí (alespoň já je do té doby v ničem neviděl), z toho hlavní přestavitel Ivan Jandl získal za svou roli prvního Oscara pro Československo - tehdy mu bylo 11 let
- film je v angličtině, ale mluví se tam mnoha jazyky a dost také česky, zajímavá je už úvodní píseň "Aby nás pánbůh miloval, miloval"
- je tam i záběr z Prahy, což spolu s předchozím bodem dává filmu velkou autenticitu
- a především v příběhu sledujeme příběh českého chlapce a jeho české matky, víc asi prozrazovat nebudu.

Jinak je to film zajímavý nejen dobou vzniku - 1948, ale i natáčením v americké okupační zóně německa, v autentických rozvalinách "třetí říše".

Upozorňuju na něj taky z toho důvodu, že českou televizní premiéru měl vloni, teď se reprízuje, a předpokládám, že v televizi se s ním v budoucnu už nesetkáme.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Poznamenaní

Příspěvek od malej Míra »

geza píše:...hlavní přestavitel Ivan Jandl získal za svou roli prvního Oscara pro Československo...
Aha, no jasně, tak teď už jsem doma. Jak říkala teta Kateřina: "Chytrému napověz, hloupého trkni... Mně stačilo naznačit..." :mrgreen:
Ten film jsem nikdy neviděl, ani název si nepamatuju, takže mi to neseplo, ale viděl jsem v televizi kdysi nějaký dokument o tomto filmu a o Jandlovi. Teď si nejsem jistý, ale myslím, že Jandl už nežije. K tomu filmu i Jandlovi se váže několik historek. Předání Oscara probíhalo prý nějak pokoutně prostřednictvím velvyslanectví až po mnoha letech a ani nevím kde je dneska. Jandl snad už jako dítě trpěl nějakými nemocemi... Už si to taky moc nepamatuju. :oops:
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Arnold Hackl »

Tak tady máš pane kolego odpovědi na Tvé dotazy.
Film jsem taky neznal, jen jsem něco zaslechl o prvním Oskarovi pro Československo.
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
geza
poručík
Příspěvky: 213
Registrován: pát 30. kvě 2008 6:42:09

Re: Poznamenaní

Příspěvek od geza »

Podle lexikonu Český film - Herci a herečky, díl A-K, se Ivan Jandl dožil pouhých 50 let a zemřel v roce 1987 v Praze. Hrál jako dítě v několika málo filmech, po tomto tuším naposledy v roce 1950. Později už se ve filmu neprosadil. Z dokumentu o dětských hercích si pamatuju, že trpěl nějakým závažným onemocněním, které mu značně komplikovalo život a nakonec vedlo i ke smrti.
Mluv za nás, Honzo! ....... Tak řekni, jak to tenkrát bylo!
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Arnold Hackl »

geza píše:... Z dokumentu o dětských hercích si pamatuju, že trpěl nějakým závažným onemocněním, které mu značně komplikovalo život a nakonec vedlo i ke smrti.
Podle odkazu, který jsem dal o příspěvek výše to byla cukrovka (později přikrmovaná alkoholem).
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
Inge Schellerová
poručík
Příspěvky: 147
Registrován: pon 20. říj 2008 18:48:09
Bydliště: Pražské Horoměřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Inge Schellerová »

Já připomínám "toho druhého Čecha" - Jarmilu Novotnou, slavnou zpěvačku a kosmopolitní herečku. Mé oblíbené ukázky její práce na YouTubeu: Frasquita jí byla napsána přímo na tělo (na hlas) a do filmu to v němčině natočila pod režisérem Karlem Lamačem => http://www.youtube.com/watch?v=fLl_2ATL-Og a opět v němčině, slavná kontroverzní verze Prodané nevěsty => http://www.youtube.com/watch?v=_eY2EcriFhg.

Ale chápu, že je v běžném filmovém povědomí trochu upozaděná, když v českém filmu natočila jen jeden němý film Vyznavači slunce (1925) a ve zvuku Skřivánčí píseň (1933) plus Červenou kůlnu (1968). Nicméně silně doporučuju DVD Hvězda metropolitní opery, které je složeno z několika dokumentů a jejích árií, titulky jsou v mnoha jazycích a celkově je to velice dobrá koupě => http://superstarshop.cz/index.php?id=99029.

Obrázek
"Nebuďte kruťas, kamaráde, mějte rozum!" aneb jak se seznámili Honza s Jirkou :D
Wunder Pepi
strážmistr
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 25. pro 2008 18:49:57

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Wunder Pepi »

Tento film jsem shlédl už možná před 19ti lety,krátce po revoluci.Jarmila Novotná je tu opravdu okouzlující,mnozí ani netuší,že jí komunisti po válce zabrali veškerý majetek.Ivan Jandl si pro Oskara opravdu nemohl dojet,po Vítězném únoru už to zkrátka nešlo.Prý skončil zcela zapomenut někde v Praze.A dozvěděl jsem se také,že hlavní hrdina americký herec Mongomery Clift byl gay.Autentičnost rozvalin západní zóny Berlína je nadmíru působivá.Závěrečný "doják",kdy na svého chlapce Jarmila Novotná vykřikne česky,ten se ohlédne...velice působivé.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Poznamenaní

Příspěvek od Lipinski »

geza píše:hrají tam dva češi velké role, oba prakticky neznámí (alespoň já je do té doby v ničem neviděl), z toho hlavní přestavitel Ivan Jandl získal za svou roli
Taky musim zmínit, že Jarmila Novotná byla operní superhvězda, pojem, učila se u E. Destinový, spolupracovala s Toscaninim a tak. Jednou dávali na Vltavě četbu na pokračování, už nevim přesně, ale asi podle knihy Byla jsem šťastná. Neuvěřitelnej život.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět