Současná televizní tvorba

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Současná televizní tvorba - Stopy života

Příspěvek od jasny.sokol »

Na podzimní schůzi pan Matyáš mluvil o seriálu Stopy života... Kdo je neviděl a chtěl by je zhlédnout dám tu nějaké odkazy... V seriálu si zahrála spoustu postav co se objevilo v mjr. Zemanovi včetně herců co už byli na srazu....
Takže kromě Lidišku která se objevila v 7 dílech Stopů života se dále objevil i:
v prvním díle Ivo Niederle který si zahrál návštěvníka veřejného domu trpící urologickými problémy https://www.youtube.com/watch?v=NDV2bUIiQsg
v druhém díle se objevil Karel Hlušička (ten sice na srazu nebyl ale v Zemanovi také hrál) https://www.youtube.com/watch?v=oTlxw0T0jow
ve třetím díle hrál právě Svatopluk Matyáš s Vladimírem Brabce a dokonce i s Karlem Urbánkem (masér Záviš) https://www.youtube.com/watch?v=WuXPlGcnPQk
ve čtvrtém díle se objevil Oldřich Vízner https://www.youtube.com/watch?v=sUOzwkUjLx4
v pátem díle hrál skvěle Rudolf Jelínek roli starosty https://www.youtube.com/watch?v=1gkTKUlUKQk
v šestém díle si zahrál zase Jan Přeučil a Rudi Lorenz v roli sbormistra a ředitele ZUŠ https://www.youtube.com/watch?v=AcKZJKWPiJY
a v osmém díle hrál Jan Tříska https://www.youtube.com/watch?v=S06vYTIWs-g
takže jestli se chcete podívat doporučuju určitě 3 díl a 5 díl...
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od jasny.sokol »

Dnes vecer od 8 jdou na Barrandově Stopy života se Svatoplukem Matyášem a Vladimírem Brabcem... Tak se kdyžtak dívejte
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od jasny.sokol »

Tak pan Tomáš Magnusek opět natočil nový projekt a opět obsadil hlavní hrdiny našeho seriálu Vladimíra Brabce, Rudolfa Jelínka a Ivanu Andrlovou... Zde dávám odkaz na trailer
https://www.youtube.com/watch?v=IQ0MkhJ ... NDrdVW-z-g
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Rád bych tady oživil toto téma, protože s detektivním žánrem se nám v poslední době tak trochu roztrhl pytel. Sám za sebe koukám na seriál "Rapl" s Hynkem Čermákem v hlavní roli a volně tak navazuje na "Cirkus Bukowsky". Dávám mu za jedna, oproti "Cirkusu" je tam méně záhad, ale má to taky trochu větší spád a jednotlivé díly tvoří samostané příběhy. :)
Také sleduji "Mordpartu", ale na to koukám spíš ze zvědavosti a setrvačnosti, jinak mi to přijde jako tuctová detektivka. Něco mi na tom vadí a nevím co. Jestli mi herci přijdou málo uvěřitelní, sám nevím... :(
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Elden
kapitán
Příspěvky: 353
Registrován: pát 27. čer 2008 21:32:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Elden »

S kriminálkama se roztrhnul pytel a podle toho to taky vypadá. Souhlasím, Rapl je jednička, Mordpartu beru jako oddechovku (naštěstí má jen osm dílů). Holt není vše podařené jako První oddělení a pro mě je těžké například Kotkovi věřit policistu. Také není moc těžké uhádnout obvykle pachatele. Jsem spíš zvědavý na dějové linky (manžel Vokušové, matka Plíhala a hlavně jak si Kolumný poradí se "zeťákem").
A mimo kriminálek se mi docela líbí Já, Mattoni. Rozhodně víc než První republika a pokračování Doktora Martina už bylo úplně zbytečné.
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Hanele »

Pánové, s hodnocením Rapla si dovolím nesouhlasit... :?
Pro mě je to velké zklamání, zejména z hlediska zápletky a způsobu vyprávění příběhu, většinou je to velmi banální a předvídatelné, po dlouhé expozici přichází rozuzlení obvykle velmi rychle. Kladně hodnotím atmosféru a kameru a některé herecké výkony (mile mě překvapil umírněný Alexej Pyško). Jinak vážně nevím...
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
Uživatelský avatar
fotograf Pospíšil
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 21. dub 2015 16:57:11
Bydliště: Bartolomějská, Praha 1

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od fotograf Pospíšil »

Hanele píše:Pánové, s hodnocením Rapla si dovolím nesouhlasit... :?
Pro mě je to velké zklamání, zejména z hlediska zápletky a způsobu vyprávění příběhu, většinou je to velmi banální a předvídatelné, po dlouhé expozici přichází rozuzlení obvykle velmi rychle. Kladně hodnotím atmosféru a kameru a některé herecké výkony (mile mě překvapil umírněný Alexej Pyško). Jinak vážně nevím...
Hanele byla rychlejší, napsala to ještě velmi mírně :stud: Nejen že souhlasím s tím, že seriál je poměrně "jednoduchý", je však také zcela nereálný a to vlastně ve všech směrech. V tomto seriálu je prakticky vše co vidíme čistá lež. Od jednotlivých postav, místa působiště, způsobu vyšetřování atd... Je to snad ještě horší než Hřebejkova Kriminálka Plzeň. V tomto případě se domnívám, že komerce způsobila určitou uměleckou krátkozrakost... Pravděpodobně to určitý úspěch má, ale my, kteří jsme sloužili vlasti, se s těmito seriálovými počiny ztotožnit nemůžeme ;-)
"Když se chceš pomstít živým, podřežeš jim stromy... Ale když podřežeš lidi, podřezávat stromy je už zbytečný...."
Uživatelský avatar
Elden
kapitán
Příspěvky: 353
Registrován: pát 27. čer 2008 21:32:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Elden »

Hodnotit to na úrovni Kriminálky Plzeň, která se hrubě nepovedla, s tím nemohu souhlasit. Případy sice byly jednodušší, ale přeci, proboha, nemůže někde na vesnici mít v každém díle za soupeře génia. Počítám, že měl pravdu Mrkáček Čiko a pravý vrah policistky bude odhalen až v závěru seriálu a bude to překvapení (osobně tipuji brachu Rohana). A jinak mi vyhovuje, že to má spád a krysu ve svých řadách odhalili hned a není to uměle natahované.
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Hanele »

Elden píše: Případy sice byly jednodušší, ale přeci, proboha, nemůže někde na vesnici mít v každém díle za soupeře génia...
Ale o to nejde, s takovými postavami problém v zásadě nemám, spíš se mi zdá, že scénárista a režisér dělají ty "vesnické balíky" z nás... :njn:
Tedy, že diváky podceňují a nabízejí často jen detektivní či policejní klišé a snadná řešení příběhů. I když musím přiznat, že epizodou Zatmění si u mě seriál lehce vylepšil reputaci, tento díl nebyl tak předvídatelný a primitivní... B-)
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2101
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Já se omlouvám, že tv tvorbu trochu zneguju, ale viděl jsem Labyrint, na kterej jako na recesi upozorňoval na svým fb Luděk Mádl - ten novinář, co si trefně vypůjčil názvy dílů 30PMZ do článku o fotbale. To skutečně ze scénáristickýho hlediska nešlo brát vážně, zřejmě někdo viděl Bron/Broen a chtěl vytvořit scandi noir promíchanej se zoufalcem Danem Brownem. Použít zrovna Hieronyma Bosche je pro mě jedno z nejhorších klišé.

Viděl jsem i Cirkus Bukowski, to už nebylo tak strašný, ale stejně jsem pořád nějak nemoh nabýt přesvědčení, že takový postavy skutečně žijou. Tim nemyslim jen ve skutečnosti, i v knížce nebo seriálu/filmu musej bejt postavy nějak životný. Zrovna postava H. Čermáka - Kuneš - je hned několik klišé najednou.

Nebudu se teda na český detektivky ze současnosti dívat, stačil mi jenom teaser na seriál Rapl, abych věděl, co asi čekat.

Naopak překvapením v dobrým smyslu tohohle slova pro mě byl tv film Zločin v Polné od režiséra Viktora Polesného. Jeho tvorba má lepší i horší místa, osobně dost oceňuju Trampoty pana Humbla a Sjezd abiturientů.
Zločin v Polné je zaostřen na příběh advokáta Zdenko Auředníčka, obhájce Leopolda Hilsnera v případu vraždy Anežky Hrůzové (a nakonec i další vraždy) a v mnohým připomíná Ex offo J. Polišenského. Více než o kriminálku jde řekněme o soudní drama, asi jako Štvanice z 30PMZ. A ke štvanici tu dokonce skutečně došlo, ale to je asi v souvislosti s Hilsneriádou známá věc.

Nevím, jestli se mi to zdá, ale komorněji pojaté věci jdou nejen České televizi lépe, dokážou být velmi dramatické a uvěřitelné.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
fotograf Pospíšil
strážmistr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 21. dub 2015 16:57:11
Bydliště: Bartolomějská, Praha 1

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od fotograf Pospíšil »

Nemůžu než souhlasit, Vražda v Polné se opravdu povedla. Mám rád, když se příběhy opírají o skutečnost. Z toho současného bych vyzdvihl seriál Já, Mattoni - byl zde již zmíněn, dle mého náźoru vydařený počin ;-)
"Když se chceš pomstít živým, podřežeš jim stromy... Ale když podřežeš lidi, podřezávat stromy je už zbytečný...."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Příznám se, že jsem ani nečekal, jakou smršť příspěvků v tomto poněkud spícím vlákně rozpoutám. :) Tak předně pokud jde o uvěřitelnost, autenticitu při vyšetřování atd. tak tady má šanci obstát opravdu jen První oddělení, už z podstaty věci a skutečnosti, kdo je autorem scénáře. To je jako to oblíbené: chemii (fyziku...) umí na jedničku Pánbůh, na dvojku já, na trojku soudruh ředitel, na čtyřku ti nejlepší z vás a na pětku všichni ostatní... :) V tomto směru by těžko obstál i náš seriál 30PMZ, nebo Pitaval. U Rapla oceňuji atmosféru (kamera, hudba, herecké výkony - Čermák tak nějak už automaticky, ale i skvělý Pyško), samozřejmě je tam pár věcí přitažených za vlasy, ale prostě tenhle seriál hodnotím srdcem a intuitivně se mi líbí. To mi u Mordparty prostě nejde, protože mě tam spousta věcí irituje. Ano plně souhlasím, Kotek mi tam vůbec nepatří, i ten jejich náčelník mi přijde spíš jak vedoucí na skautském táboře... A také souhlasím, že nejzajímavější a nejpoutavější jsou ty životní osudy kriminalistů na pozadí těch případů, o kterých jednotlivé díly jsou.
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2101
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Dal jsem teda několik částí Případů1. oddělení a ano, je to ze života, nekonstruují se tu nesmysly s vrahem, co se inspiruje biblí, půlkou barokních malířů atd. Je to hodně podobný Malému pitavalu z velkého města, prostě lehkej nadprůměr.

Musím ještě napsat poznámku , že 30PMZ je jiná liga jednak

1) ve formálním provedení - je to na film, barvy jsou (dejme tomu) sytější, pracuje se tu aspoň nějak s mizanscénou, nechybí záběry od detailů po velké exteriérové celky, exotické lokace (vysoké hory i tropy), málokdy, ale přece se tu objevuje jiný způsob vyprávění - retrospektiva (Štvanice), vnitřní hlas (Dáma s Erbem).

2) v umělecké rovině - tady je bez diskuze největší kvalitou hudba Zdeňka Lišky, potom s výhradami režie, hlavně při vytváření napětí a strachu - Vyznavači ohně, Loupež sladkého "i", Rubínové kříže, Bestie, Prokleté dědictví, Studna - přes všechny chyby, o kterých víme, mají dané díly scény v nich ohromnou působivost, nepletu se?

3) v kulturním i jiném kontextu, to dokazují i tyhle stránky, a mnoho vědeckých prací i laických názorů a debat.

A ještě poslední poznámku - zrovna hudba mě nejvíc iritovala u Případů 1. oddělení, myslím zejména během samotného děje. Ale tak to je, ne každý je Zdeněk Liška...
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2101
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Jo a vlastně jsem se chtěl zeptat na jednu věc; Jméno majora Korejse z Případů 1. oddělení je aluze na Panoptikum města pražského?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2101
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba - Rapl

Příspěvek od Lipinski »

Tak ještě jeden příspěvek. Vydržel jsem dvě třetiny jednoho dílu seriálu Rapl. Rozumim zcela záměrům tvůrců - pokus o quality tv s atmosférou scandi-noir, jde o spin-off postavy detektiva Kuneše ze seriálu Cirkus Bukowski. Trochu moc cizích slov najednou, až to působí blbě, že jo? To myslim i vystihuje pojetí aspoň teda tohohle dílu - nelze si vzít VŠECHNO, co je cool a kult. Znělka evokuje Purpurové řeky, snové scény v hotelu The Shining (to jako FAKT?), postava Kuneše je asi přenesením typu Belmondova Samotáře do českýho prostředí, postava, kterou hraje J. Dolánský je asi typem špatnýho poldy (Bad Lieutenant apod.).

V dílu jde o vraždu prostitutky, která se objeví na rozlučce se svobodou jednoho z detektivů s účastí ostatních kolegů. Připomíná to mejdan ukrajinskejch dělníků po vejplatě, celá quality tv je okamžitě v hajzlu. Aspoň se nikdo nepoblil, říkám si. Ne, musí následovat retrospektiva, kde se pozvrací sám náčelník, a to v autě. Jasně, všichni jsme koukali na nezávislý filmy, jenže teď už to nikoho nepohorší, je to votravný, to se snad už nedává ani do skejťáckejch videí.

Nějak mi přišlo, že se to odehrává v kraji kolem Sokolova, tzn. hodně sociálně slabý oblasti. Tady je tolik materiálu pro skvělý detektivky, který se můžou nýst v duch třeba za mě skvělejch Poupat Zdeňka Jiráskýho, tzn. neokázalýho syrovýho sociálního ladění. Rapl dělá přesnej opak - násilně přetváří autentický prostředí do "cool" obrazu "kvalitní" televize.

Rapl má zmáknutý vnější složky - kameru, hudbu, drží se šablony, která je ok, ale dramaturgicky je to úlet. Je dobrý, že se quality tv u nás začíná vyvíjet, ale pořád platí, že nejsme ani Švédsko, ani New York, český prostředí je něčím specificky, Ostrov, Sokolov vůbec. Kdo to nevycítí a správně neuchopí, prohrál. A Rapl bohužel prohrál. A je to fakt škoda, já bych tomu vlastně fandil, ale nemůžu.

Edit:
a) Zapomněl bych na patologa s evidentně nekrofilníma sklonama - proboha proč?

b) Fajn, aspoň jedno klišé je uchopený "nově" - chandlerovskej samotář, kterej sarkasticky snad i brečel už při svým porodu, je v klasický představě švihák, co je sám ze zásady, ale pro ženský přitažlivěj je. Z trpaslíkovitýho Kuneše je cejtit víc zahořklost než Marlowova "povznesená" hořkost, ženský od něj utíkaj, nakonec je to v podstatě hodnej strejda. Někomu to sedí, někomu ne. Mně tak napůl.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět