Současná televizní tvorba

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiljí
strážmistr
Příspěvky: 78
Registrován: ned 29. čer 2008 9:25:05

Re: Současná televizní tvorba - Rapl

Příspěvek od Jiljí »

Lipinski píše:Znělka evokuje Purpurové řeky
nevim jestli též Purpurové řeky, ale zcela jistě Temný případ, očividná výpůjčka, ne-li vykr... ne, nebudu to e-e slovo psát. jinak na (současné) české poměry asi nadprůměrný seriál..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Jo, Temný případ taky. Purpurové řeky mi připomíná ten záběr ze vzduchu na auto, jak jede silnicí.

A viděl sem eště pár dílů a je to podle mě slabota, omlouvám se fandům seriálů. A je to škoda, protože herci, kamera, lokace - to všechno je perfektní. Ale zasejc sériovej vrah, co svejma oběťma chce něco říct světu, bože muj. Nejlepší jsou takový "meziscény", kdy třeba Kuneš jede autem, nebo je sám doma.

A už vim místo, je to Jáchymov, to teda kdybych chtěl napsat scénář k mysteriózní detektivce, tak je tu přehršel motivů - těžba stříbra a ražba tolaru (Thaler - od tohoto pojmenování je odvozen název měny USA), uran, smolinec a Curie, Padesátý léta - Věž smrti, Rovnost, Svornost, Vykmanov atd.
Ten kraj má tak temnej a fascinující genius loci a cpát sem holky zabitý "symbolicky", to nevim proč, je to strašně profláklý.

A poslední díl vo požárech byl nějakej nešťastnej úlet asi.

Sem kritickej, vim, asi je to diváckou zkušeností, už sem něco viděl a vždycky se právě strašně těšim, že mě něco uzemní a zjeví se mi novej neokoukanej autentickej svět. Jako právě v Temným případu - Carcosa, Žlutej král, Ambrose Bierce, to bylo docela dobrý.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Pane kolego, rozebral jste nám Rapla do posledního šroubku a uvedlo do širších souvislostí se zahraniční televizní tvorbou, jen co je pravda... :) Netroufám si polemizovat, ale protože jsem zahraniční televizní tvorbou neovlivněn a nezatížen, tak hodnotím srdcem. Prostě se mi to líbí, ale králíky budu počítat až po honu - tedy až se dozvíme rozpletení celé zápletky... :)
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

No, já jsem spíš vždycky zklamanej, když vidím potenciál, kterej přišel vniveč. Ale už se na to dívám, mám rád tu atmosféru, herce, vlastně kromě scénáře většinu věcí. Díl se školou na lyžáku byl průšvih, ale poslední epizoda s karlovarskejma policajtama, co jedou ve kšeftech s drogama a tak, byl nadprůměrnej.

A zahraniční seriály taky moc nedávám, mám rád Twin Peaks, Profesionály, z novejch věcí jsem vlastně viděl True Detective (to je fakt dobrý) a Bron/Broen. Ani Dexter, Kriminálka Miami nebo New York (nebo co to bylo), Breaking Bad, Wallander a další, nic, asi nejsem úplná cílovka.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Tak zrovna do nejnovější epizody seriálu Rapl tvůrci zakomponovali Bestii, a to ve scéně z recepce hotelu. Je slyšet výslech filatelisty Kloce a pak rozhovor Jirky Hradce s Kosíkem. Ale obraz v tv snad ze seriálu není, zdá se mi, jakoby na tý recepci byly puštěný dvě televize dohromady, působí to zmateně.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba - Pustina

Příspěvek od Lipinski »

A malej dodatek - to, co sem chtěl, aby bylo v seriálu Rapl, je zřejmě v Pustině. Nechci chválit den před večerem, ale zatim je to úchvatný, neuvěřitelný. Myslim, že pasťák je aspoň zčásti točenej na zámku Jezeří. V roce 1997 sme se symfoňákem hráli na jeho nádvoří, ten zvláštní pocit ze světa, kterej už zanik a zmizel, byl nejautentičtější právě tam. Do Janáčka nám vítr třískal rozmlácenejma voknama vo zdi a koukali sme na krajinu, vo který někdo řek, že vypadá, jako by z ní někdo obrovskou lžicí vyloupnul celej kus.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Lipinski píše:Tak zrovna do nejnovější epizody seriálu Rapl tvůrci zakomponovali Bestii, a to ve scéně z recepce hotelu. Je slyšet výslech filatelisty Kloce a pak rozhovor Jirky Hradce s Kosíkem. Ale obraz v tv snad ze seriálu není, zdá se mi, jakoby na tý recepci byly puštěný dvě televize dohromady, působí to zmateně.
Přesně tak. Sám bych si toho nevšiml, protože to není moc dobře slyšet, navedla mě na to až zmínka v závěrečných titulcích. Nemyslím si, že by šlo o dvě televize, prostě se zvuk z 30PMZ jen tluče s podkresovou hudbou Rapla... :)
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Taky jsem si toho všimnul až v titulkách, musel sem si to pustit do sluchátek a naplno. Ale v tý televizi na recepci sou nějaký mušketýři nebo co. Škoda, takhle to normální divák ani nezaregistruje, kór jestli nesleduje titulky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pane Lipinski, rád bych znal váš názor na Pustinu, když už je za polovinou a můžete tedy hodnotit hloběji a nikoliv pouze na základě "prvního dojmu"...

Předem děkuji, pokud se mou prosbou budete zabývat... :)
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba - Pustina

Příspěvek od Lipinski »

Díky za pobídku, pane Goldsteine, už se to chystám napsat dýl, ale chtěl jsem počkat do konce seriálu.
Chválil jsem den před večerem, zdá se mi, že to ztratilo dramatičnost, gradaci. Spolíhat se na drsnou atmosféru a takový to emocionální vydírání diváka krutejma výjevama á la Lars von Trier nejde furt.
Trochu jsem taky doufal, že se nějak začnou rozplejtat vztahy s těžařema - kdo jim jde na ruku a za co a kolik je ochotnej obětovat. Dodalo by to seriálu i kontrast mezi světem určitýho luxusu a cyničnosti těch šéfů a světem lidí v Pustině, který žijou na hranici chudoby. Takový Haldy od A. M. Tilschový přenesený do dnešní doby.
Jestli za tim únosem a asi možná nechtěnou vraždou nebo smrtí stojej těžaři (nějak si to myslim podle toho, co se o seriálu psalo), tak se k tomu teda zatim děj nedostal, protože se možná až zbytečně moc motal kolem pasťáku.
Už asi nebudu hodnotit seriálu podle prvních dílů, radši počkám. Mám dojem, že tzv. quality tv je taky trochu o tom vytvořit kult ještě před samotnou premiérou nějaký série, což nejde, kult vzniká spontánně.
Zatim bych řek, že už Pustinu znova vidět nemusim, kdežto 30PMZ si po nějaký době pustim vždycky.
Co myslíte Vy?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já se přiznám, že jsem rozhodnut Pustinu shlédnout "najednou" až bude celá venku... Jen jsem se ptal, abych věděl, jak moc se mám těšit... Protože jsem shlédl najednou Rapla a víceméně se shoduji s vaším hodnocením... Dle mého to shlédnutí najednou dává tomu seriálu úplně jinou vnitřní dynamiku, než když to má člověk rozkouskované... Na druhou stranu uznávám, že 30PMZ dost dobře nejde shlédnout najednou protože ke konci by člověk u toho zákonitě usínal... On je to už docela záběr u klasických "třináctidílných"... :)
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Honza Zeman »

Za nás Pustina zatím jednička s hvězdičkou. Každý díl sledujeme napnutí jak struny a všechno od hereckých výkonů až po vybrané lokace je skvělé. Štěpán Hulík se zdá být kvalitním autorem (viz Hořící keř) (y)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2070
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Rozhodně to nezatracuju, já chci asi vždycky víc, než dostanu. Pořád tam jsou jednotlivosti, který mě dost vemou - J. Dušek je excelentní. To snad je nejvíc, co jsem u něho viděl.
Uvidíme, co kolega Goldstein, až to uvidí. A omlouvám se teda, že jsem vyzradil něco ze zápletek a děje, nerad!

Jo a pro srovnání - pro mě je třeba strašně silnej a vlastně i referenční (kromě Twin peaks a Království) seriál Lekár umierajúceho času, ale možná je to tim, že sem vystudoval dějepis, a tak vim, jak složitý a hluboký problémy Jesenský řešil, od víry přes vědeckou práci a medicínu a její pokrok a uplatnění = publikování přes politiku (diplomatická mise v Uhrách) a nutný následky, jak složitá a vlastně víc temná než romanticky magická ta doba byla. Já sem jednu dobu nemoh koukat na Císařova pekaře, aby mě nešlehlo, ale teď už sem nad věcí. LUČ se myslim Hořícímu keři hodně podobá - ty zásadní konflikty, který člověk řeší, a nikdy to není jenom správně nebo jenom špatně.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
FANYNKA AGENTA BLÁHY
strážmistr
Příspěvky: 43
Registrován: úte 29. lis 2016 1:20:00
Bydliště: Jihlava

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od FANYNKA AGENTA BLÁHY »

Poslední co mě dostalo byl seriál Já Mattoni!! Pro milovníky historie doporučuji!!!! A pak vraždy v Kruhu nebo Ďáblova Lest!
Já jsem z Jihlavy, jestli to víte.... A byly jsme krajani se Standou...
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Dobesch »

Rapl i Pustina jsou uzasny .... uz se tesim na nedeli, az si dal Pustiny posledni dil. Sice trosku to vypada, že se z detektivky (tedy vrah tam je celou dobu a muzes podle indicii sledovat kdo to je) stane kriminalka (vrah tam byt muze, ale taky nemusi a odhaleni je hodne dilem kriminalistickych metod a divak bez toho nema sanci vraha odhalit), ale atmosferou 1*
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Odpovědět