Současná televizní tvorba

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od strejda.ohon »

Černí andělé jsou v mnoha ohledech hodně typickou ukázkou současné televizní tvorby. Náměty jednotlivých dílů rozhodně nejsou špatné. Nejsou sice ani omylem originální (i když co je dnes originální, že), ale v záplavě vztahových opusů působí jako zjevení. Hůř už to dopadlo se scénáři. Ty se jednak podřizují úkolu dovést příběh do překvapivého závěru, takže občas logika pláče, ale hlavně často sklouzávají k těm nejtrapnějším klišé (viz díl o únosci v nákupním centru). No a samotné zpracování, to už je prostě takové, jaký je režisér. Od opravdu tristních výsledků (opět díl o únosci) až po velmi zajímavé "filmečky" Igora Chauna a Filipa Renče. Ano, i Renčův tolik vychvalovaný Pokoj bez oken je vlastně jen docela povrchně vykradené Psycho a ano, je tam jedna neskutečná technická chyba. Ale Renč je zkrátka schopný řemeslník a hračička a proto jeho díl s filmovým lookem, pěknými lokacemi, kamerou a hudbou prostě vyniká a hlavně ve srovnání se všemi těmi (doslova i přeneseně) lacinými pipkami v trní atd. potěší.
Naposledy upravil(a) strejda.ohon dne stř 27. led 2010 18:17:47, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Martin Kabát píše:Na ČT 2 teď chodí každé pondělí asi ve 21:25 český cyklus kriminálních povídek "Černí andělé". Viděli jste to už? Vaše názory na jednotlivé povídky? Já za zatím nejlepší považuju takřka hororový příběh "Pokoj bez oken", s J. Dvořákem a T. Vilhelmovou.
Přesně jak zmiňuje kolega Anglie, sleduji, byť se zpožděním, každý díl, protože si pamatuji už premiéru, která mě oslovila. Ve zmíněném díle bych rozhodně vyzvedl perfektní výkon obou hlavních aktérů. Už se moc těším, až si fouknu ze záznamu díl "Requiem" s J. Schmitzerem, který reprízovali toto pondělí. Zajímavé na celém projektu bylo, že co díl, to jiný režižér... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Arnold Hackl píše:...Mimochodem jsem stihl minulý týden asi 20 závěrečných minut Anděla (na doporučení malého Míry)....
Přátelé, uběhl nám rok a půl a na obrazovku TV NOVA se zNOVA :D vrací krimiseriál Kriminálka Anděl s novými epizodami. Po trochu vášnivější diskusi jsme se tehdy při sledování první série shodli na tom, že je to rozhodně to lepší ze současné televizní tvorby. O to víc překvapí skutečnost, která že to z televizí stojí za tímto projektem. Doufám jen, že nové díly udrží vysoko nastavenou laťku první série. Jednotlivé díly na sebe nenavazují, jedná se o samostatné příběhy, ale i tak dnes večer rozhodně nepropásnout... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Arnold Hackl
předseda moravské sekce
Příspěvky: 915
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:11:16
Bydliště: Západní Berlín, TELEX : arnold.hackl@seznam.cz

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Arnold Hackl »

Díky za tip, určitě bych to bez upozornění prošvihl.
Na Novu se skoro nedívám a dnes jsem měl v plánu si pustit Bonda.
Mám v něm trochu resty - ještě jsem si nepustil ani Chobotničku, která vyšla minulý týden a dnes už jsem si koupil další díl. :mrgreen:
Po otci Němec, po matce Čech, teď státní příslušnost Velká Británie, zástupce firmy Benson & Benson z Manchesteru.
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Dobesch »

Zatimco se CT v posledni dobe snazi priblizit Nove ----- terba pojetim Dobreho rana, Nova se kupodivu snazi misty i celkem slusne suplovat temata, ktera by patrila na CT --tim nemyslim zrovan Kriminalku andel ---- tam je to tak 50/50 ale napriklad projekt Soukrome pasti nebo ted tusim Vizita --- tam je nutno pred Novou smeknout a zatleskat
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
Žitný
poručík
Příspěvky: 102
Registrován: stř 29. dub 2009 14:42:21
Bydliště: Štěchovice

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Žitný »

No tak pokračování kriminálky anděl opět nezklamalo a jde v těch samých ubohých šlépějích ,dílů předchozích.Bohužel počeštěná kriminálka miami apod. s absurdnějšími metodami.. :cry:
No včera zvolený způsob ,jak donutit vraha k přiznání a to tím,že mu vjel na dvůr bagr a hrozilo,že mu dům rozjezdí a tak se tedy přiznal, mi velmi nápadně připomíná jeden díl z četnických humoresek,kde velmi podobným způsobem a to pod hrozbou likvidace gruntu, se pachatel přiznal.Připadá mi to docela uhozené a nereálné.Tedy zejména s tím bagrem. :lol: Chtěl bych vidět prokurátora,který by dal k takovému činu souhlas a vzal si takovou zodpovědnost,že nechá zničit objekt za možná několik desítek mega.Zvláště když v žádném případě nebyl úspěch zaručen.
No prostě pitomost,kterou jen podtrhují takové detaily jako je signál pro tel. v podzemí.V podzemí do kterého lezou docela strmým žebříkem(anebo že by tam byl nějaký vykrejvač....v podzemí,které nikdo nepoužíval----no možná ano-pro operátora jistě lukrativní příležitost investice....)..... :(
Děj snad ani nemá cenu komentovat.To, že bývalý policista provede tak diletantskou práci (likvidace vraha jeho dcery-šlo to jistě povést daleko lépe....)a tolik na sebe poutá pozornost a nakonec spáchá sebevraždu je jen takovou úsměvnou kulisou.Jak už jsem psal.Trapné trapné trapné.Jako v dílech předchozích.Nezbývá než doufat,že příští díl bude lepší. :shock:
"Hleďte si svýho vy svazáku a hlídejte si toho ohaře ,ať vám s ním neuletí kos"
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Dobesch píše:...Nova se kupodivu snazi misty i celkem slusne suplovat temata, ktera by patrila na CT...napriklad projekt Soukrome pasti...tam je nutno pred Novou smeknout a zatleskat
Naprosto souhlasím. Tenhle projekt se opravdu povedl. ;) :D
Žitný píše:No tak pokračování kriminálky anděl opět nezklamalo...Jak už jsem psal.Trapné trapné trapné.Jako v dílech předchozích.Nezbývá než doufat,že příští díl bude lepší. :shock:
Naprosto nesouhlasím, nicméně pro tento případ doporučuji použít jednoduchou pomůcku - ovladač od televizoru - a přepnout na jiný program nebo vypnout úplně... ;) :D
Sám za sebe jsem zvědav na další díly, po jedné epizodě je brzy soudit, rozhodně to dokoukám do konce... :)
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Žitný
poručík
Příspěvky: 102
Registrován: stř 29. dub 2009 14:42:21
Bydliště: Štěchovice

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Žitný »

Ano míro ,vím o té možnosti,že je možné uchopit ovladač a jednat.Ovšem v tom případě bych si nemohl udělat obrázek o vysílaném díle.A vlastně vámi navržené řešení by zamezilo jakékoli kritice a to si myslím,že není správné a konstruktivní.
Nesoudím díly následující,ale jen ten jeden ,který jsem viděl.Škoda,že naše společnost je až tak moc spotřební a neumí rozeznat reálno a kvalitu od mystiky a nekvality... :(
No ale jak se říká.Proti gustu žádný.......
Takže díky za názor malej Míro.
"Hleďte si svýho vy svazáku a hlídejte si toho ohaře ,ať vám s ním neuletí kos"
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od malej Míra »

Žitný píše:...No ale jak se říká.Proti gustu žádný.......
Takže díky za názor malej Míro.
Ano, ano, rádo se stalo... :D Dofám, že po dalších dílech budete mít možnost velmi příkrý názor poopravit... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
kraken
poručík
Příspěvky: 142
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:25:11
Bydliště: Praha 8

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od kraken »

Sohlasím se Žitným, prostě na to nemaj udělat kriminálku a ty roztřesené předěly... či co no fuj,hned jsem si musel pustit Kvadratúru ženy.
Uživatelský avatar
Bína
kapitán
Příspěvky: 381
Registrován: stř 10. zář 2008 16:03:38
Bydliště: asi někde v Holešovicích

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Bína »

Žitný píše:Trapné trapné trapné.Jako v dílech předchozích.Nezbývá než doufat,že příští díl bude lepší. :shock:
Naprosto souhlasím. Obvzlášt p.Taclík a jeho role,to je mazec :)Já už v lepší příště nedoufám.
Bína,prosím pěkně.Já jsem Standův kamarád.Bude nám po něm oběma smutno.Viďte!
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od strejda.ohon »

Já se v hodnocení Kriminálky Anděl naopak připojuji k Mírovi. Seriál určitě není dokonalý, ale v současné produkci je to prostě vyjímečná záležitost. Zajímavá prostředí, častý reál, povedená kamera (filtry u českého seriálu jsou věcí nevídanou), střih a hudba (ne úplně povedená je snad jen úvodní titulkovka, ale například ta, která podbarvuje jakýsi epilog každého dílu je dokonalá), atd. Hlavní herci dobří (akorát Stropnický by mohl lépe artikulovat), vedlejší jak kdy jak kdo. Samotné příběhy jsou inspirované skutečnými případy, takže žádné neuvěřitelné fantazírování se nekoná. A že ne všechny postupy odpovídají skriptům na policejní akademii? To je skutečně úsměvná výtka od příznivců seriálu, ve kterém se kriminalisté bratříčkují s estébáky, jeden z nich za ně dokonce dělá jejich práci a většinu případů vyřeší spíš náhodou. Přátelé, trochu objektivity.
Jinak je to ale samozřejmě jen otázka vkusu. A tak není nic lehčího, než v době vysílání Kriminálky Anděl použít vynález pana Adlera. Stejně jako to budu dělat já, až bude Nova nabízet Ženu za pultem nebo Chlapce a chlapy...
PS Zpráva pro pana Krakena: Kvadraturu ženy jste si měl dát až po dnešním dílu Kriminálky Anděl. ;)
Uživatelský avatar
prof. Braun
kapitán
Příspěvky: 357
Registrován: úte 13. led 2009 19:19:30

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od prof. Braun »

strejda.ohon píše:Kvadraturu ženy jste si měl dát až po dnešním dílu Kriminálky Anděl. ;)
Zpráva je sice určena pro Krakena, ale na dnešní díl jsem se schválně díval - a s Kvadraturou se to nedá srovnávat! Při vší lásce k Pavle Tomicové mi bylo od začátku jasné, že je vražedkyně. Hrála to tak okatě a prvoplánově, že to muselo být jasný úplně každýmu! Jinak mi vadí totéž, co na první sérii: špatné kopírování Kriminálky Miami (dnes např. patolog Frej povídající si s mrtvolou, resp. uříznutou rukou) a mizerné herecké "výkony" či "vedení" herců představujících krimi-tým (nesympatický Stropnický, nemastná neslaná Dvořáková, rádoby komické, leč ve výsledku spíše trapné duo Taclík-Švehlík). Jediný, kdo podle mne aspoň trochu hraje a dokáže si získat sympatie, je Michal Novotný. samotné případy jsou zajímavé, leč ubité špatným scénářem, dialogy šustícími papírem (dnes např. žertování na téma "Chcete mě?") a obrazovou vatou (všechny ty roztřesené záběry na Prahu), která mě ve spojení s reklamními pauzami spolehlivě uspává.
Jenomže my nejsme jen tak někdo!
strejda.ohon
strážmistr
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 26. čer 2008 15:55:50
Bydliště: za vodou

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od strejda.ohon »

Jak už jsem napsal výše, je to otázka vkusu. Ale psal jsem také něco o objektivitě. Vyčítat Kriminálce Anděl z roku 2010 dynamickou kameru a střih je totéž, jako vyčítat 30PMZ ze 70. let 20. století pomalé tempo a zbytečnou popisnost. Mizerné herecké výkony? Tomu, že herci zbytečně nepřehrávají a každý jejich pohyb nebo mrknutí nevypadá, že je domluveno na sekundy se správně říká civilní herectví. A třeba Taclík je tak přesně ztvárněný policajt, až ho podezírám, že u nich po nocích dělá. Nebo Tomicová, která mě ve scéně závěrečného výslechu opravdu dojala. Sory, to se 30PMZ zatím nepovedlo a už asi nepovede. Napodobování CSI? Snad jen název a moderní vizuální styl k takovému hodnocení můžou svádět, ale tím podobnost končí. CSI je založena na bizarních případech a prolínání vědy a kriminalistiky. Kriminálka Anděl je naopak mnohem lidštější a věrohodnější. A když už se začalo srovnávat s 30PMZ (sám jsem pouze reagoval na Krakena)... Co třeba závěr? Který je lepší? Scéna, kdy Honza Zeman pohladí psa a pronese repliku o štěňatech? Nebo několik, dokonalou hudbou podbarvených záběrů, ve kterých pomocí náznaků a symbolů vidíme, jak zločin změnil životy aktérů? Nikomu neberu jeho pohled, ale opravdu si nemyslím, že by ta jedna, starší, výplň televizního času byla jen ukázkou filmařské dokonalosti, zatímco ta druhá, novější, jen ukázkou filmařské neschopnosti.
Uživatelský avatar
prof. Braun
kapitán
Příspěvky: 357
Registrován: úte 13. led 2009 19:19:30

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od prof. Braun »

Strejdo, můžete mi, prosím, vysvětlit, co je tak úžasného například na zrychlené jízdě autobusu? Jakou vypovídací hodnotu měl tento rádoby umělecký záběr, respektive jakou novou informaci přinesl divákovi? Pro ty, co neviděli: nejprve jedna žena radostně oznamuje spolubydlícím z azylového domu, že sehnala bydlení za Prahou, vzápětí vidíme tutéž ženu nasedat do autobusu s jinou týranou ženou s kočárkem (tento záběr nám říká, že budou bydlet spolu), a pak sledujeme jízdu autobusu krajinou umělecky ozvláštněnou zrychlením a zpomalením autobusu. Efektní záběr, leč jeho vypovídací hodnota je nulová. Jde o tzv. obrazovou vatu, kterou je Kriminálka Anděl vycpaná ad absurdum. Anebo: k nálezu uříznuté ruky na smetišti přijíždí asi pět policejních aut (nepočítal jsem je, ale bylo jich neuměrně hodně). Proč asi? Inu proto, že je to obrazově efektní, dynamické, moderní... :lol: Takhle to dopadá vždycky, když si čeští filmaři hrají na světovost.
Jenomže my nejsme jen tak někdo!
Odpovědět