Současná televizní tvorba

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba - Pustina

Příspěvek od Lipinski »

Ještě teda k Pustině, když už skončila.

Pořád bych ji hodnotil nadprůměrně, ačkoli teda mám výhrady k tomu, co je prostě u nás asi největší slabina - scénář. Nějakým způsobem musej fungovat a gradovat hlavní i vedlejší motivy (teda studoval jsem literaturu, ale u filmu/scénáře to platí taky, doufám), ev. vyvíjet se postavy. To se asi nejvýrazněji povedlo u postavy Jaroslava Duška, která se proměnila z trosky na brilantně uvažujícího a jednajícího řešitele zločinu, vlastně zločinů, poněvadž tejrání zvěře je taky zločin. Jen ten konec s tim balkónem byl takovej na mě divokej. Zklamanej sem byl z postavy detektiva Leoše Nohy, ze kterýho se stával čím dál větší tupec. Nebo prostě konec vodflák. Do Kalaše např. měl teda hodně daleko a mohla to bejt taková Kalašovka. Vyšetřovat hlavou, ne akcí. Výslechy, úvahy, dedukce, výslechy, pasti na podezřelý, sbírání důkazů, práce s nima. Do toho kafe, cigáro, úplně v pořádku.

Zato pasťák byl spíš nakonec víceméně jako exkurze, jak to v těchhle zařízeních chodí, ale viděli jsme toho strašně moc a většina nikam nevedla, nějak nakonec ani nehrál tak zásadní roli v celým případu, akorát snad jednou bylo vidět vraha s Balogem, jak mu dával chlast, kterej krad u mámy v krámě. To samý Pásek a Lukáš, který úplně vyšuměli.

Asi byl záměr nějak šokovat tim, kdo teda vrah je, ale věřim, že kdyby se ve scénáři dřív a líp pracovalo s motivem DNA, mohli sme se daleko víc dozvědět o propletenci vztahů ve vsi, kdo koho a proč kreje, kdo měl s kym co, kdo koho nenávidí, koho platěj těžaři a tak. Prostě aby to bylo víc Schulhoffovský, ponořený do atmosféry strachu a nevíry v dobrej konec.

Ale nechci bejt moc chytrej, i tak sem to sledoval s napětím. Bylo to místama spíš sociální drama, kde sem čekal, že dojde k nějakýmu odhalení tajemství, proč se Pásek a Balog nenáviděj, kdo z těžařů přímo řídil a platil zabití oslíka skrze taxikáře Abrhama atd. atd. Začátek silnej, pak trochu padal řemen, protože se tvůrci podle vlastních slov snažili vždycky ukázat na nějakýho novýho podezřelýho, jenže zbytečně. poslední dva díly byly celkem dechberoucí, no a celý to zachraňoval Dušek a Stivínová, kamera, lokace, atmosféra, výprava.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pustina...
IMHO...
Tak jsem jí tedy zkoukl na jeden zátah a v kuse to nějak nefunguje... Je to roztahaný... Pokusy o artové záběry dlouhé prostřihy mě také příliš neoslovily... Navíc jsem měl pocit, že Zachariášovy díly šlapaly kupředu podstatně lépe,než díly režírované Nelis... Mnoho slepých uliček, mnohé s obrovským potenciálem, zbytečně zahozené a ponechané vlastnímu vyšumění... Sestříhat to na nějakou dvouhodinovou stopáž, tak by to bylo vynikající sociální drama... Navíc mi tam vadily maličkosti, které dešifruji jako podceňování diváka... Jako příklad uvedu roli autobusáka Dulavy... Proč má proboha autobusák na lokálním spoji v severních Čechách uniformu pražského dopravního podniku, včetně log na rukávě košile a bundy... To byl takový problém ty loga alespoň odpárat??? Já vím, že se k tomu dá domyslet příběh, jak předtím jezdil v Praze a mundůr si nechal... Ale proč proboha??? Prostě tvůrci si řekli "divák je debil, ten si toho nevšimne, tak nebudeme párat nějaká loga...

Asi to patří k tomu lepšímu, co bylo v poslední době u nás natočeno, ale díky hype, které seriál provázelo jsem byl docela zklamán... A abych byl upřímný, tak to už se mi více líbil ten Rapl, který měl alespoň nějakou dynamiku...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Jo, vidíme to asi podobně. Já jsem asi víc pro Pustinu, cejtim tam určitej názor a postoj - nedělat to líbivě, znepokojovat, ukazovat to drsný a vlastně i odvrácený, co ve společnosti je. To mě zajímá víc, ale taky už mam jistou diváckou zkušenost a dokážu se na to koukat dost kriticky. Hype mě nějak minul, takže jsem k 1. dílu přišel jak slepej k houslím a řikal jsem si, že tohle je prostě neuvěřitelný, takhle dobře udělat seriál. Jenže úskalí bylo, že seriál neni film, kde vidim celý dílo najednou. U hodnocení seriálů si asi budem muset zvyknout, že nejde vynýst verdikt po 1. dílu, většinou je totiž úvod nějaký série hodně intenzivní, ale pak místo gradace přijde často útlum.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

aarongoldstein píše: Proč má proboha autobusák na lokálním spoji v severních Čechách uniformu pražského dopravního podniku, včetně log na rukávě košile a bundy... To byl takový problém ty loga alespoň odpárat??? Já vím, že se k tomu dá domyslet příběh, jak předtím jezdil v Praze a mundůr si nechal... Ale proč proboha??? Prostě tvůrci si řekli "divák je debil, ten si toho nevšimne, tak nebudeme párat nějaká loga...
Jo, mně nějak pořád bily do vočí ty liberecký SPZ, to máme my třeba v Turnově, děda v Rudolfově u Bedřichova, ale ta krajina bylo spíš Mostecko, ne? Já vim, že to byla fiktivní vesnice, ale ta povaha těch míst byla jasná - hnědouhelný revíry, to je spíš Most, Sokolov a tak...
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jinak mi to přišlo (tedy zejména poslední dva - tři díly) až moc "obšlehnuté" z vraždy v Kmětiněvsi... Nezletilý pachatel, nezletilá oběť plošný test DNA, etc
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od jasny.sokol »

Ve 702 díle Ordinace v Růžové zahradě, se Gustav Kalina (P. Oliva) zmíní o majoru Zemanovi :-)
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba - Svět pod hlavou

Příspěvek od Lipinski »

Hned v prvním dílu je citovaná Studna, a to dost. Navíc se na ni koukaj samý esenbáci. Hodnocení seriálu nechám teda na pozdějc.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Elden
kapitán
Příspěvky: 353
Registrován: pát 27. čer 2008 21:32:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Elden »

To já tentokrát udělám výjimku. Vzhledem k tomu, že znám originál, z něhož Svět pod hlavou vychází, jsem nečekal nic extra. Jsem pouze zvědav, jak to skončí (a možná své kritické hodnocené změním) a doufám, že to nebudou kopírovat od Britů. A kamarád vtipně poznamenal, jak tam všechna veteránská auta jezdí nablýskaná :)
Víc se mi líbila novinka Trpaslík.
Uživatelský avatar
Anglie
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:03:22
Bydliště: Cambridge
Kontaktovat uživatele:

Re: Současná televizní tvorba - Svět pod hlavou

Příspěvek od Anglie »

Lipinski píše:Hned v prvním dílu je citovaná Studna, a to dost. Navíc se na ni koukaj samý esenbáci. Hodnocení seriálu nechám teda na pozdějc.
Sledovačka byla jednoznačně nejlepší scéna celého dílu, pobavila nemálo. Škoda, že se tvůrci nehecli a neobsadili do malé role (i kdyby měl jen sedět u stolu v zasedačce) Zounara mladšího jako mrknutí na diváka. Líbilo, budu koukat dál.
Evertonians are born, not manufactured.
We do not choose, we are chosen.
Those, who understand, need no explanation, those, who don´t ... don´t matter.
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od nalim159 »

Svět pod hlavou... Ano, dobré herectví Trojana, ale není to snaha za každou cenu shodit SNB? Neříkejte mi, že se okresní kriminálka chovala tímto stylem, máš blbou náladu, chceš si bouchnout, bouchni si, neomlouvej se, když uděláš chybu atd. Možná nějaký jedinec, ale stejně o tom celkem pochybuju... Taky mi přišla přehnaná scéna, kdy předseda MNV svolává rozhlasem všechny muže, to by snad fungovalo za heidrichiády, ale ne v půlce 80. let.

Četl jsem recenzi na Lidovkách, kde si to samozřejmě kluci z kulturní fronty chválí, jak se podařilo udělat protipól k Pitavalovi, jelikož příslušníci přece nebyli ti hodní, kteří jen vyšetřovali a když někoho chňapli, tak si to přece zasloužil.

Zatím tedy po prvním díle velmi rozpačité, uvidíme dál.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Elden
kapitán
Příspěvky: 353
Registrován: pát 27. čer 2008 21:32:45

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Elden »

S tím chováním policistů to rozebírali na CSFD, že nebylo možné takové chování VB v 80. letech. A mimochodem majora Zemana ČST v roce 1982 vůbec nevysílala.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Lipinski »

Přesně, nevysílala, koukal sem hned do tabulky. Myslim, že by bylo dobrý v těchhle věcech s filmařema spolupracovat, jako to dělaj rúzný kluby vojenstský historie, veteránů a tak. Bejt takovej poradní orgán.

A samozřejmě citlivě, ale důrazně přesvědčit scénáristy, aby tam dopsali Žitnýho.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Anglie
kapitán
Příspěvky: 474
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:03:22
Bydliště: Cambridge
Kontaktovat uživatele:

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od Anglie »

nalim159 píše:Svět pod hlavou... Taky mi přišla přehnaná scéna, kdy předseda MNV svolává rozhlasem všechny muže, to by snad fungovalo za heidrichiády, ale ne v půlce 80. let.

Zatím tedy po prvním díle velmi rozpačité, uvidíme dál.
To bylo hodně divný, no. Třeba to byl takový skrytý odkaz na Vyznavače ohně:-))
Evertonians are born, not manufactured.
We do not choose, we are chosen.
Those, who understand, need no explanation, those, who don´t ... don´t matter.
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Současná televizní tvorba - Svět pod hlavou

Příspěvek od Lipinski »

No, tak 30MPZ nás seriálem bude provázet možná víckrát, tentokrát to byly Mimikry, který dokonce korespondovaly s dějem - parta mániček plánuje opustit republiku a použít přitom letadlo.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Současná televizní tvorba

Příspěvek od spravodajca »

Tak som si teraz pozrel tú 9.časť (Svet pod hlavou), ktorá šla na ČT... No neviem, nepoznám predchádzajúci dej, takže jediné čo zatiaľ oceňujem, sú rekvizity a kostýmy.
Ostatné mi prišlo trochu prehnané, najviac ma asi zaujala scénka rozhovoru hlavného hrdinu a psychiatra...
nalim159 píše:....ale není to snaha za každou cenu shodit SNB? Neříkejte mi, že se okresní kriminálka chovala tímto stylem, máš blbou náladu, chceš si bouchnout, bouchni si, neomlouvej se, když uděláš chybu atd. Možná nějaký jedinec, ale stejně o tom celkem pochybuju... Taky mi přišla přehnaná scéna, kdy předseda MNV svolává rozhlasem všechny muže, to by snad fungovalo za heidrichiády, ale ne v půlce 80. let.
.
Súhlasím, je to stále o tej sílenej snaha za každú cenu dehonestovať obdobie spred roka 1989, ktorá je patrná v súčasných filmoch, ktoré sa tematicky venujú tomu obdobiu.
Napr. Mám známu na FB, ktorá na prelome 70.-80.rokoch učila na Vysokej škole ZNB v Bratislave. V tom čase najmä Bratislavou hýbala vražda medičky Ľudmily Cervanovej. Tá známa sa veľmi zaujímala o vyšetrovanie, chodila na pojednávania, poznala sa s vyšetrovateľmi. Ona prvá ma nalomila v tom zmysle, že tá sedmička Nitranov, nie sú úbohé obete režimu, ktoré sa z nich snažili vyrobiť novinári a niektorí politici, ale skutoční brutálni cynickí vrahovia mladého dievčaťa.
V tej mediálnej kampani, ktorá sa viedla za očistenie tej sedmičky , bolo ľuďom podsúvané, že ich pôvodné priznania z nich boli získané násilim. Skrátka, že z nich vyšetrovatelia pod komandovaním ŠtB priznania vytrieskali.... Tá známa mi však vravela, že k jedinému fyzickému útoku došlo, keď jeden z vyšetrovateľov sa neovládol a Kocúrovi (jeden z vrahov) vylepil poriadnu facku, lebo ten bol tak bezočivý a sprostý, že ho už nemohli ani počúvať.

Takže sa žiadne také bitky moc nediali. Navyše dedo bol dlhoročným náčelníkom Okresného oddelenia ZNB vo Vranove nad Topľou. A oni si tiež také niečo akože len tak niekoho zmlátiť, dovoliť nemohli.
nalim159 píše:....Taky mi přišla přehnaná scéna, kdy předseda MNV svolává rozhlasem všechny muže, to by snad fungovalo za heidrichiády, ale ne v půlce 80. let.
.
:) Mestské a dedinské rozhlasy fungujú bez problémov aj v dnešnej dobe.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Odpovědět