Televizní tvorba z archivu

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Bába kořenářka »

Na Dvojce teď dávali zajímavý dokument o televizní cenzuře za totality. Mimo jiné tam taky ukazovali, že po emigraci Martina Štěpánka vystřihli jeho postavu z Hříšných lidí města Pražského, víc než dvě minuty...

Vím že se to kdysi někde naťuklo (už dávno, možná ještě na starém fóru), ale já už si to nepamatuji... Jak to bylo v Majorovi Zemanovi za totality s emigrovavšími herci? Promítal se tehdy Strach? A co bocman Janda, toho tentokrát nevystřihli?

Já si to z vlastní zkušenosti nepamatuju, jen vím, že třeba Strach si z té doby vůbec nevybavuju, ale to může být zrovna tak tím, že mě tehdy třeba moc nezaujal, nebo tak...
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od malej Míra »

Bába kořenářka píše:...Jak to bylo v Majorovi Zemanovi za totality s emigrovavšími herci? Promítal se tehdy Strach? A co bocman Janda, toho tentokrát nevystřihli?...
30PMZ vysílali před revolucí bez úprav, k titulcím se nedokážu vyjádřit. Cos týče Třísky, už i dlouho před revolucí bez problémů vysílali filmy s Belmondem, které on nadaboval. Pamatuji se, že v první půlce 80-tých let běžel cyklus vysílání filmů "Třikrát s..." (Zd. Štěpánek, Hugo Haas, ale i J.P.Belmondo, S.McQueen atd.) a Belmondovy filmy (např. "Velký šéf") šly s původním dabingem. Osobně si myslím, že cenzura rázně zakročila hlavně tam, kde se vyskytovali herci, kteří se podíleli na českém vysílání Svobodné Evropy (Martin Štěpánek), nebo Hlasu Ameriky (Jára Kohout - viz např. jeho silvestrovské vyprávění protikomunistických vtipů). S Třískou si tolik hlavu nelámali, jen nevysílali filmy, kde hrál hlavní role. Kvůli Martinu Štěpánkovi tak v trezoru skončilo i jinak naprosto neškodné dětské dílko "Tajemství proutěného košiku". ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Bába kořenářka
major
Příspěvky: 839
Registrován: čtv 29. kvě 2008 17:02:27
Bydliště: Liberec

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Bába kořenářka »

No s Třískou byl např. zakázán i seriál Rychlé šípy, ne? I když ten byl asi zakázán i kvůli Foglarovi, že?
... Bude třeba zvládnout zákony po našem! ...
... Království nebeské se vrátí, a opanuje tuto bezbožnou planetu! ...
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od malej Míra »

Bába kořenářka píše:No s Třískou byl např. zakázán i seriál Rychlé šípy, ne? I když ten byl asi zakázán i kvůli Foglarovi, že?
Spíš bych řekl ani-ani. Foglar se čas od času vydával i před revolucí. Mám doma titul "Chata v Jezerní Kotlině" vydaný někdy 1987-88. Problém byl spíš v "Rychlých Džípech" jako takových. Poté, co v rámci normalizace bylo v 70-tých letech (v minulém století snad už potřetí - předtím asi 1939, 1949) rozpuštěno skautské hnutí, tak se cenzuře nehodilo nic, co by skauty připomínalo. Proto vycházely od Foglara jiné knihy než Řachlé Šípy a časopisy jako "ABC mladých techniků a přírodovědců" anebo "Pionýrská stezka" (tak nějak se to, tuším, jmenovalo) vydávaly opřekot kreslené komiksy o partách pionýrů jako "Strážci", nebo "Modrá pětka", aby nakrmily touhu mládeže po dobrodružných příbězích a snad i tak trochu překryly kult Foglara. Pamětníci mi snad dají za pravdu, poopraví mne, nebo doplní... ;) :D
Možná by, podobně jako na starém fóru, takovéhle téma vydalo na samostatnou diskuzi třeba jménem "Retrománie"... :mrgreen: Prosím administrátosaury a moderatizátory, aby případně tento příspěvek už do něčeho takového převedli, pokud uznají za vhodné a účelné.
Naposledy upravil(a) malej Míra dne stř 29. črc 2009 10:51:06, celkem upraveno 1 x.
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Willy Kleiber »

malej Míra píše:... Pamětníci mi snad dají za pravdu, ...
Určitě, moc dobře si vzpomínám, že na počátku 90.let jsem právě tyhle zmíněné foglarovky (ať už v komiksové či klasické podobě - vyšlo to jako jakési sešitové vydání) přímo hltal, přišlo mi to ohromně napínavé až chvílemi děsivé...utkvěla mi hlavně třeba postava "pomatenec Dernet" (nebo Fernet :lol: ), která hrdinu sledovala nebo jak to bylo...zkrátka moc dobře a poutavě napsaná záležitost.
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od malej Míra »

Willy Kleiber píše:...moc dobře si vzpomínám, že na počátku 90.let jsem právě tyhle zmíněné foglarovky...
Což o to, těsně po revoluci se s knižní, ale i sešitovou komiksovou podobou těchto příběhů roztrhl pytel a seriál "Záhada hlavolamu" vymetli v ČST i s pavoukama z trezoru už o Vánocích 89, ale já mluvím o předlistopadových vydáních v rámci nakladatelství Olympia (jinak vydavatelství publikací se sportovní tématikou). Právě oni vydali "Chatu v Jezerní Kotlině". Náklad byl omezený a jen se po tom zaprášilo. Prostě takhle to bylo se vším, co mělo nálepku nebo pachuť čehosi neoficiálního, pololegálního apod. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Willy Kleiber
major
Příspěvky: 936
Registrován: pát 30. kvě 2008 12:25:07

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Willy Kleiber »

malej Míra píše:... ale já mluvím o předlistopadových vydáních ...
A tak to se možná pletu v historickém zařazení, mohlo to být tak někde kolem revoluce...
Velký A4 sešit oranžové barvy "Chata v Jezerní kotlině", to je ten výtisk, který mi tak učaroval. Asi máš pravdu, bylo to před revolucí... Nicméně, pokud si dobře vzpomínám, tahle knížka byla dárek od babičky, takže jsem ani netušil, že se jedná o cosi pololegálního, protirežimního apod. V tom věku celkem pochopitelné. :D
Horko, že jo...Jako tenkrát v Krakově!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od malej Míra »

Willy Kleiber píše:...mohlo to být tak někde kolem revoluce...Velký A4 sešit oranžové barvy "Chata v Jezerní kotlině", to je ten výtisk, který mi tak učaroval...
Tohle opravdu vycházelo až po listpadu 89. Před tím vydali tak jednou za 2-3 roky ve vydavatelství Olympia bez obrázků, nebo jen s černobílými ilustracemi něco, co nesouviselo s Rychlými Šípy. Prostě aby se koza nažrala a vlk zůstal celý... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Dobesch »

Ja vam dam serial Rychle Sipy vy plantaznici -- ten serial se jmenoval Zahada Hlavolamu. Co se tyce zakazu spis bych to videl na zakaz ze strany Foglarovych del nez pana Trisky ...on tam bez masky ani moc neni videt. Jinak skutecne s nastupem Gorbacova k moci se zacalo uvolnovat a v Olympii vysly nektere Foglarovky - napr. Hosi od Bobri reky... ta Oranzova velkoformat Chaty v jezerni kotline (ty velkoformaty mam buhvi proc spojeny s Albatrosem) vysla nekdy v roce 1985 v roce 1988 uz vysla jako normalni knizka. Navic ve Svobodnym Slove nebo v Lidovy demokracii vychazel komix Stinadla se Bouri. Dokonce mam dojem ze ze Troj kniha ze Stinadel --Zahada Hlavolamu, Stinadla se bouri a Tajemnstvi Velkeho vonta pod souhrnym nazvem Dobrodružství v temných uličkách vysla tesne po revoluci v roce 1990 s tim ze schvalena a prakticky vyrobena byla uz koncem roku 1989.

A Co se tyce Martina Stepanka asi nejlepsi je v tomto ohledu zakaz Velkofilmu SOKOLOVO :D
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od malej Míra »

Dobesch píše:Ja vam dam serial Rychle Sipy vy plantaznici -- ten serial se jmenoval Zahada Hlavolamu....ta Oranzova velkoformat Chaty v jezerni kotline...vysla nekdy v roce 1985 v roce 1988 uz vysla jako normalni knizka...ve Svobodnym Slove ...komix Stinadla se Bouri. Dokonce mam dojem ze ze Troj kniha ze Stinadel --Zahada Hlavolamu, Stinadla se bouri a Tajemnstvi Velkeho vonta pod souhrnym nazvem Dobrodružství v temných uličkách vysla tesne po revoluci v roce 1990 s tim ze schvalena a prakticky vyrobena byla uz koncem roku 1989...
:lol: :lol: :lol: S tím názvem je to samozřejmě pravda, zapomněl jsem na to reagovat. S těmi vydáními se můžu mýlit, vždy hned zmizela z pultů knihkupectví a určitě mě něco minulo... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od malej Míra »

prof. Braun píše:
malej Míra píše:...Bambinot...se mi už po několikáté nedaří se do toho zakoukat...
Tak to jsme na tom úplně stejně!...
Tak jsem zatnul zuby a vší silou jsem (ze studijních důvodů) skouknul - kromě posledního - všechny díly. Zbývá mi poslední, který byl vysílán tento týden. Neříkám hop, dokud jsem ještě nepřeskoči, ale postupně jsem přeci jen poněkud přehodnotil svůj názor na toto televizní dílko. Některé gagy jsou opravdu povedené. Asi šlo o to se přehoupnout přes kritický bod. Zakoukal jsem se do toho až ke konci druhého dílu ze šesti, což je trochu pozdě. Možná, že až po letech bude další repríza, zase se na to podívám. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Hans
poručík
Příspěvky: 162
Registrován: čtv 29. kvě 2008 13:00:46
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Hans »

Sleduju ted na compu pro mě donedávna zcela neznámý,ale myslím,že vcelku povedený seriál U nás doma http://www.csfd.cz/film/252394-u-nas-doma/ Hlavně Jandák mi tam příjde výborný.Viděli jste někdo?
Vida,Trosky.....to byl pěknej vejšlap tenkrát!
Uživatelský avatar
Bína
kapitán
Příspěvky: 381
Registrován: stř 10. zář 2008 16:03:38
Bydliště: asi někde v Holešovicích

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Bína »

Hans píše:Viděli jste někdo?
Mám pocit že jsem viděl.Nejsou to takové malé komedie kde Jandák hraje hospodského a Jitka Smutná s nim dělá ve výčepu ? A také to je o nějaké výhře ve sportce ? Nebo mám v hlavě uplně něco jinýho ? :lol:
Bína,prosím pěkně.Já jsem Standův kamarád.Bude nám po něm oběma smutno.Viďte!
Uživatelský avatar
Hans
poručík
Příspěvky: 162
Registrován: čtv 29. kvě 2008 13:00:46
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Hans »

Jo,to je přesně ono.Jandák a Jitka Smutná-dvojka k pohledání nejen tady,ale i ve Velkém sedle :lol:
Vida,Trosky.....to byl pěknej vejšlap tenkrát!
Uživatelský avatar
Bína
kapitán
Příspěvky: 381
Registrován: stř 10. zář 2008 16:03:38
Bydliště: asi někde v Holešovicích

Re: Televizní tvorba z archivu

Příspěvek od Bína »

Hans píše:Jandák a Jitka Smutná-dvojka k pohledání
A taky dobrej byl S.Tříska (Škopek z Slunce....) :mrgreen:
Bína,prosím pěkně.Já jsem Standův kamarád.Bude nám po něm oběma smutno.Viďte!
Odpovědět