Filmy s Luborem Tokošem

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od malej Míra »

Hanele píše:
malej Míra píše:Jinak s tím předčítáním pro nevidomé jsem myslel pana Lubora Tokoše, pokud by to někoho zajímalo.
Ano, děkuju, pane kolego, třeba pro mě je tohle nová a docela cenná informace... :)
Toto "uhnutí od tématu" mne přivedlo na myšlenku založit toto samostatné téma. Snad mi to prominete, když už tady má své téma i kdejaký paskvil. Stejně tak by si vlastní téma určitě zasloužil Karel Kachyňa, který tu má diskusi jen ke Králi Šumavy, což je veliká škoda. Lubor Tokoš a Karel Kachyňa velmi často a úspěšně spolupracovali (Duhová kulička, Kožené slunce, Cesta byla suchá místy mokrá). Dodnes netuším co pan Tokoš bolševikům vlastně provedl, že se dobrých 10 let nesměl nikde "objevovat" a mohl se dát pouze slyšet. Když se podíváte na CSFD.CZ, dočtete se, že Lubor Tokoš tvořil celá 70-tá léta, nicméně vesměs se jedná o postsynchrony. Např. v "Jak se budí princezny" propůjčil svůj hlas Oldřichu Velenovi jako králi - otci princů Jiřího a Jaroslava. Nicméně tato dlohá pauza pro něj znamenala také reinkarnaci z "ostrého chlapíka" (Čtyři vraždy...) do "dědy" (Duhová kulička). :D
To "Kožené slunce" připomínám i z toho důvodu, aby si i další příznivci seriálu "Okresní přebor" uvědomili, kde se toto téma objevilo poprvé, když tehdy ještě v "soft" provedení... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Čarda
poručík
Příspěvky: 117
Registrován: úte 10. čer 2008 8:15:04

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od Čarda »

Jj role mistra Tokoše v jeho zralém věku jsou skvosty, Duhová kulička a Kožené slunce jsou skvělé TV filmy. Je fakt že tento herec během deseti let, kdy byl zřejmě tedy na indexu, skutečně neuvěřitelně "zdědkovatěl". Většina lidí zná právě mistra Tokoše z jeho pozdních rolí (a má tak zažitou jeho vizáž právě toho hodného dědy), zatímco jeho vizáž třeba v Kladivu na čarodějnice, 4 vraždy stačí drahoušku nebo v semtam reprízované Vorlíčkově :!: krimi Smrt si vybírá je prostě o něčem jiném.
... já su nějáké Wénigr, z Trbóšan...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2528
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od Honza Zeman »

Me naopak pan Tokos zaujal hlavne ve svych mladsich letech, kdy si ho nejvic pamatuju z Vynalezu zkazy, na ktery jsem koukal uz jako kluk. Jeho asistent profesora je skoro hlavni roli a zhostil se ji velmi dobre. Pak si ho vybavuju v Uchu, kde si zahral jakehosi ministra na papalasske recepci na Hrade. A do tretice me zaujal a libil se mi ve Smrti krasnych srncu, kde se tusim jako nejaky profesor umeni nechal premluvit ke koupi lednice od p.Hermanka/Poppera. Nechal se jim pak rozmazlovat a rikal mu "Popricku" :) .
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od malej Míra »

Hombre píše:...ve Smrti krasnych srncu...
Myslím, že v tomto filmu hrál malíře, který maloval jen to, co sám uznal za vhodné a Heřmánek se ho snažil zlomit, aby vymaloval jistou dámu, která o to nesmírně stála. Proto ho tak rozmazloval a mám pocit, že to pak rozhodla telecí ledvina, ale z malování nakonec asi nic nebylo. Každopádně jedna z jeho geniálních rolí... ;) :D
Také si vybavuji, že se objevil v televizi v r. 1995, když hrál Vsetín ve finále extraligy valašské derby proti Zlínu, kde seděl v hospůdce s trenérem Horstem Valáškem, Jarmilou (Járinkou, jak oni s oblibou říkávají :mrgreen: ) Šulákovou, Bolkem Polívkou atd. jako správný valašský patriot. Celá debata se nesla v tom duchu, co pak Polívka na stadionu shrnul do mikrofonu: Když vyhrajeme my, tak také vyhrajete vy a když prohrajeme my, tak také prohrajete vy.
Lubor Tokoš byl také malíř. V roce 1998 jsem v Chrudimi viděl jeho výstavu, vesměs se jednalo o motivy z venkova a z jeho dětství. Bylo vidět, že byl fascinován cirkusem.
Naposledy upravil(a) malej Míra dne čtv 16. čer 2011 9:51:15, celkem upraveno 1 x.
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Eman Zahradník
kapitán
Příspěvky: 352
Registrován: čtv 05. bře 2009 13:27:45
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od Eman Zahradník »

já si ho dobře vybavuji v již zmińovaném Koženém slunci :) coby předsedu oddílu-kde při jeho radostném zvolání-hurá mi budeme hrát ligu :mrgreen: ,následně skoná.. :cry: a pak ještě z dílu Hokynářská balada ze série Panoptikum města pražského jako kupec Dusil kde zavraždí svého konkurenta-jako bych slyšel p.Adamíru-vy jste ho zavraždil tímto těžítkem-ne!Já jsem si na to vzal svoje...!Ano vlastně ještě ve snímku-Cesta byla suchá místy mokrá,jak jedou s parním válcem... :)
Pomoc!!Vrazi jsou tam....
Uživatelský avatar
Hanele
pokladník fanklubu
Příspěvky: 1142
Registrován: sob 19. úno 2011 17:01:33
Bydliště: Třeboň

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od Hanele »

malej Míra píše:Myslím, že v tomto filmu hrál malíře
Ano, šlo o skutečně žijícího (a ve své době docela slavného) akademického malíře Vratislava Nejezchlebu ;)
"Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind."
Uživatelský avatar
Bína
kapitán
Příspěvky: 381
Registrován: stř 10. zář 2008 16:03:38
Bydliště: asi někde v Holešovicích

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od Bína »

malej Míra píše:myloval
No fůj :!: ;) :(
Bína,prosím pěkně.Já jsem Standův kamarád.Bude nám po něm oběma smutno.Viďte!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od malej Míra »

Bína píše:
malej Míra píše:myloval
No fůj :!: ;) :(
...maloval... Omlovám se za renonce, ťuknul jsem vedle a nepřečetl si to po sobě, už jsem to opravil. :oops: :mrgreen:
Jinak mám moc rád jeho derniéru Cesta byla suchá místy mokrá. Snade je symbolické, že to byl i poslední film Karla Kachyni, který Lubora Tokoše nepřežil ani o půl roku.
Také jsem si vzpomněl na film Jaromola Jireše, v kterém hrál hlavní roli Leoše Janáčka Luděk Munzar - Lev s bílou hřívou. Nikdy jsem ten film neviděl celý a nevím ani jakou postavu tak pan Tokoš hrál. Čert ví proč se tato díla nereprízují, snad si to budu muset koupit na DVD... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Elden
kapitán
Příspěvky: 353
Registrován: pát 27. čer 2008 21:32:45

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od Elden »

Také hezky operoval ve Čtyři vraždy stačí, drahoušku! :D
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od malej Míra »

Čarda píše:...Kožené slunce...
Tento film figuroval v programu ČT1 na včerejšek, z pochopitelných důvodů jej ČT stáhla, nicméně doufám, že se na obrazovce zase brzy objeví (naposledy 06.07.2007). Pro některé věci neznalé příznivce seriálu Okresní přebor bude možná překvapením, že toto téma neobjevil pan Prušinovský, ale už pan Kachyňa před 10-ti lety. Tento televizní film je méně jadrný, ale přesto autentický a mezi hráči okresních přeborů již tehdy kultovní. Už tehdy hrál jednu z hlavních postav Ondřej Vetchý a také se tam objevil David Novotný... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 337
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Re: Filmy s Luborem Tokošem

Příspěvek od tajemník Šanda »

Pan Tokoš byl zajímavý člověk, podobně jako třeba redaktor Holan ;) . Potkával jsem ho v rodném Gottwaldově / Zlíně poměrně často. A sice v prostoru kolem místního divadla i kolem ostatních společenských podniků. Vždy působil jako z filmového plátna: zadumaný děda. Typicky jako z Malého pitavala z velkého města (díl Narkomani). Dnes jsem spíše v roli chodce, který v Olomouci potkává pana Františka Řeháka (abbé z Rozmarného léta). A světe div se: po letech pořád vypadá úplně stejně jako hospodský v seriálu Černí baroni (2004).
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
Odpovědět