Těžká léta československého filmu 1969-1989

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Uživatelský avatar
Čarda
poručík
Příspěvky: 117
Registrován: úte 10. čer 2008 8:15:04

Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Čarda »

Od 12.1.2013 bude Česká televize na ČT2 každou sobotu ve 21.00 vysílat dvanáctidílný pořad Těžká léta československého filmu 1969 - 89. Po odvysílání bude vždy následovat nějaký film k danému tématu. No uvidíme jak moc zajímavé a poutavé to bude.
... já su nějáké Wénigr, z Trbóšan...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Honza Zeman »

Diky za tip, to vypada zajimave, tak uvidime.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Elden
kapitán
Příspěvky: 353
Registrován: pát 27. čer 2008 21:32:45

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Elden »

Na tento pořad se velice těším a doufám, že bude přinejmenším tak dobrý jako jeho předchůdce Zlatá léta šedesátá.
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Honza Zeman »

Tak jak se vam libil prvni dil tohoto poradu? Ja myslim, ze to bude velmi zajimavy cyklus a dockame se plno zajimavych informaci, urcite i neco o Honzovi, kdyz je i v uvodni znelce :) . Tesim se na dalsi dil.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Čarda
poručík
Příspěvky: 117
Registrován: úte 10. čer 2008 8:15:04

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Čarda »

Přesně tak, zatím to vypadá zajímavě.
... já su nějáké Wénigr, z Trbóšan...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Honza Zeman »

Druhy dil rovnez zajimavy zminkami o "unikatech" tvorby 70 let. Bylo zajimave videt pana Hardta nebo na moment i pana Matyase, vypadali relativne ve forme. Dnes probehla i zminka o panu Sequensovi, byt zatim jen o Kronice zhaveho leta. A jestli jsem dobre pochopil toho pana dramaturga, tak se divi, proc televize stale vysilaji (a lidi si to zadaji) jiz nekolikrat omlete filmy (nevim jen, ktere tim myslel). Tady bych mel odpoved, ze narozdil od dnesni tvorby bylo na co koukat, at uz na herce nebo i verohodny dej, atmosferu apod.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
plk.Žitný
Ideolog
Příspěvky: 1723
Registrován: sob 16. srp 2008 22:37:36
Bydliště: nehledejte mě... Nemám jméno ani adresu.

Re: Témata, která nelze opravdu už nikam jinam zařadit...

Příspěvek od plk.Žitný »

Právě dávají :
Těžká léta československého filmu 1969-89 (10/12) -
Trochu se nám tam otírají o p. Sequense... :mrgreen: a o p.Purše... :mrgreen: :mrgreen:
Chtějí stranu zbavit všech mocenských opor a narušovat naše spojenectví se Sovětským svazem..
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Re: Témata, která nelze opravdu už nikam jinam zařadit...

Příspěvek od Salaba »

plk.Žitný píše:Právě dávají : Těžká léta československého filmu 1969-89 (10/12) - Trochu se nám tam otírají o p. Sequense... :mrgreen:
Tak jsem si to ´fouknul´ z archivu ČT, kritická slova - vzpomínky na J.S. od Tomáše Vorla = Cesta z města, Skřítek - možná dobrý (průměr?), co dál?? ....od Zdeňka Tyce = Smradi, Ivánku kamaráde... (bez komentáře :( ) a Petra Nýdrleho = Evžen mezi námi ( :? ), dále emigrace do USA "kde se prosadil jako úspěšný autor reklam a hudebních klipů" - zdroj ČSFD (gratuluji 8-)). Kritiku J.S. jako soudruha na katedře FAMU beru ale nějak mi uniká, proč právě tito pánové svůj "úžasný talent" nerozvinuli v době po roce ´89?? V době demokracie a konečně možnosti "svobodné tvorby"??? Proč nevyužili ten svůj nejen J.Sequensem tolik potlačovaný tvůrčí potenciál??
Btw trochu odbočím - filmografie také údajně perzekuovaného a skvělého režiséra J.Menzela - ze kterého období jsou jeho filmové skvosty?? A co natočil po´89tém?? Často se po "sametu" mluvilo o tom jak celá řada skvělých spisovatelů, scénáristů a režisérů byla nucena psát tzv."do šuplíku" a ukládat tam tak tajně vytvořená svá skvělá díla. Ale kde dnes jsou ty "šuplíky", respektive ta díla - knihy, scénáře, filmy?? :ugeek:
No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
Uživatelský avatar
plk.Žitný
Ideolog
Příspěvky: 1723
Registrován: sob 16. srp 2008 22:37:36
Bydliště: nehledejte mě... Nemám jméno ani adresu.

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od plk.Žitný »

Líbila se mi věta,, Tak takové filmy za dělnické peníze točit nebudeš....,, :mrgreen: nicméně ani ČB absolventský film s Krausem nebyl nezajímavý..
Takový začínající Ivo Holan... :mrgreen:
Chtějí stranu zbavit všech mocenských opor a narušovat naše spojenectví se Sovětským svazem..
Uživatelský avatar
Čarda
poručík
Příspěvky: 117
Registrován: úte 10. čer 2008 8:15:04

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Čarda »

Moje řeč :!: Je to tak - kolika mladým, "talentovaným" a hlavně ušlapovaným se po roce 1989 podařilo naplno prosadit a hlavně zaujmout (myslím tím z těch co před 1989 nemohli). Moc jich nebude.
... já su nějáké Wénigr, z Trbóšan...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od Lipinski »

Čarda píše:Moje řeč :!: Je to tak - kolika mladým, "talentovaným" a hlavně ušlapovaným se po roce 1989 podařilo naplno prosadit a hlavně zaujmout (myslím tím z těch co před 1989 nemohli). Moc jich nebude.
To je zajímavej problém. Nová vlna se moc nepředvedla, je otázka, co by třeba dělali Juráček a Schorm, kdyby se dožili svobody. Úroveň neztratil paradoxně komunista Jiří Svoboda, na jeho věci se dá pořád koukat. Vod mladejch "talentovanejch" tvůrců se čekalo, že vrátěj českej film na úroveň šedesátejch let, ale to se fakt nestalo. Nakonec to skoro vypadá, že nejlepší věc v devadesátejch letech natočil Karel Kachyňa - Kráva. Asi by se pár děl našlo, ovšem jsou to jednotlivosti a buděj antagonistický názory (někdo má rád Sekala a někdo ne), třeba Saša Gedeon měl zajímavý pokusy.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Těžká léta československého filmu 1969-1989

Příspěvek od malej Míra »

I na tohle mám svoji teorii. Právě ten tlak tehdejší cenzury, schvalovaček, podtexty, vícvesmysly... To všechno dávalo některým dílům šťávu. Jakmile to všechno pominulo a mohl kdokoliv cokoliv, tak staré vtipy přestaly fungovat a v novém prostoru bez omezení najednou nebylo vůči čemu se vymezovat... :)
Mám ti ukázat jak plave?
Odpovědět