Filmy o dobe socializmu

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od spravodajca »

Je to tu samý znalec čs. filmu a mnohí zrejme pamätáte roky pred rokom 1989, tak sa skúsim opýtať na názory... Nedávno som sa totiž soc.sieti dostal takmer do hádky s istým človekom, ktorý tvrdil, že nový film Učitelka je verným zobrazením tej "ťažkej doby plnej ťažkého útlaku a bezprávia", ktorú sme žili do roku 1989. Ja som mu oponoval a tvrdil, že filmy a seriály, ktoré sa dnes točia o dobe pred rokom 1989, bývajú často pritiahnuté za vlasy. V podstate mávajú jednoduchú osnovu, v ktorej je samozrejme zakoncipované šikanovanie zo strany Štb. A uviedol som porovnanie seriálu Dlouhá míle a filmu Fair play... Obidve dielka sú o tej istej oblasti - športovcoch atlétoch

Obe sa napríklad dotýkajú problematiky dopingu...Ale zatiaľ čo v Douhej míli len tak okrajovo (tréner Brázda príde za Veseckým a núka mu čosi podporného), Fair-Play zbytočne násilnícky a mierne spiklenecky ukazuje štátom riadený doping športovcov bývalého soc.bloku. Skrátka v divákovi sa navodzuje dojem, že na športovcov sa tu vyvíjal hrubý nátlak často za pomoci ŠtB, aby brali doping. Vo filme sa všetci voči mladej atlétke spiknú, dokonca aj matka, ktorá jej tajne podáva zakázaný prostriedok. Matka nevydrží a s dcérou emigruje..

To vydarenejšie je porovnanie "Dnes v jednom dome" s istým nedávnym českým seriálom (názov si nepamätám) o takej bežnej českej rodine, ktorá si žije svoje radosti a starosti v soc. Československu a prežíva jednotlivé udalosti napr. titul majstrov sveta v hokeji z roku 1985...

Film Učiteľka som zatiaľ nevidel, ale podľa toho, čom som o tom čítal, tak je to skôr o charaktere hlavnej hrdinky.

Takže otázka, aký je váš názor na zobrazenie reality, v ktorej sme tu do roku 1989 žili vo filmoch a seriáloch? Kedy sa to darilo lepšie? Dnes, alebo do roku 1989?
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Lipinski »

To je strašně složitý, buď se to už od Černejch baronů přes Pelíšky vykresluje jako ohromně vtipná doba s postavama, co připomínaj úsměvný neškodný blby, nebo se to tvůrci snažej naopak démonizovat a dělat z toho kafkovský absurdní příběhy - Corpus delicti mě napadá, Requiem pro panenku je dost tezovitý, Fair play je trochu taky takový, Pouta od Radima Špačka mam rád, ale taky je to dost vyšinutý. Přitom se podobný filmy s absurdní atmosférou dělaly v 60. letech, ale Ucho, O slavnosti a hostech, Případ pro začínajícího kata - to jsou všecko víceméně podobenství. Navíc Ucho je thriller jako víno.

Myslim, že jestli se něco po r. 1989 dá srovnat se Všema dobrýma rodákama V. Jasnýho, tak by to mohlo bejt Zapomenutý světlo od V. Michálka. Civilní, citlivý, reálie hodně povedený - třeba ta onkologie, kam vozí farář Holý Marjánku. Kolja je proti tomu vodfláknutej velekýč.

Učitelku jsem neviděl, kritici, kterejm věřim, ji dost ztrhali, hlavně pro slabej scénář a myslim i blbou režii. Ale nemám Hřebejka rád, přiznávám.Ale jestli i bez toho pocitu můžu říct něco objektivně, tak snad to, že věrně Hřebejk nezobrazil nikdy nic.

Myslim, že hodně se poved Hořící keř, a i České století bylo dobrý - jak Havel volá Nestorovi (Tigridovi), to mi přijde skutečně povedený, Luknár jako Čalfa atd. atd.

Mám osobní vzpomínku, jestli jesm ji teda už nepsal - byl jsem ve 11 letech (1986) vybranej jako budoucí předseda skupinový rady u nás na základce a na skoro dva měsíce jsem byl poslanej do Ústřední politický školy SSM do Seče u Chrudimi. Myslíte, že tam bylo něco kafkovskýho? Temný místnosti a ideologickej dril, naprostá disciplinovanost, přísnost, tresty, bonzování, ponižování a tak? Vůbec - bydleli jsme sami v panelákovejch bytech, měli jsme skvělý vedoucí, skvělý jídlo, v areálu navíc byla samoobsluha, nádherný prostředí - na Seči bylo fakt krásně. Vždycky tam byl jeden zástupce z okresu z celý ČSSR, pečlivě vybranej, takže i chytrej, škola nám šla sama, školení a další věci byly zábavný, paradoxně obohacující (učili sme se třeba o prvorepublikovejch skautech), na druhou stranu to vůbec nepřipomínalo povinnej optimismus 50. let, vedoucí nám vyprávěli vtipy, všechno šlo tak nějak lehce, samo, uvolněně. Vlastně to bylo setkání elit, kterejm se ani moc nevymejval mozek, žádný Kapitály a manifesty a sjezdy Kominterny sme nebrali, spíš sme se učili dělat vtipně nástěnný noviny, psát správně kroniku (to si pamatuju, že sme se váleli smíchy) a tak. Při besedách třeba s ekologama sme dost kritizovali životní prostředí a eště nás za to pochválili. Zvláštní, no.

Jo, dostal sem tam čestný uznání, je stejný jako má Blanka Svobodová v kanceláři v PD, dával jsem v příslušný sekci proklik na pinterest nebo něco takovýho, kam sem to pověsil.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Hermine von Paulsen
major
Příspěvky: 1727
Registrován: pon 30. kvě 2016 20:15:48

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Hermine von Paulsen »

Ja na toto fundovane neviem odpovedat, nakolko slovenske a ceske stanice vobec nesledujem a naposledy co som bola v kine na slovenskom filme bolo Sedim na konari co je takmer 30 rokov dozadu (ako ten cas leti)...Kamarat na filme ucitelka bol a tvrdil ze sa velmi dobre pobavil ze to bola komedia. No nevidi sa mi to, lebo o tom filme sa pise nieco ine. Aha spominam si minuly rok som bola na navsteve u kamaratky a tam sme pozerali film Rukojemnik, kde som sa zase ja celkom fajn nasmiala, aj ked intelektualny Lasica vobec do tej role nepasoval a kazil ju. Ti neo-viedencania obzvlast matka s tou babovkou na hlave boli do popuku, bohuzial, realita tam sadla. Na slovenske pomery celkom dobre...ale plno stereotypov, aj trapne, scasti zvladnute, scasti nezvladnute. Nema vyznam sa nejak pozastavovat, neni nikto schopny take nieco autenticky zachytit vsetci su poznaceni extremizmom pro ci kontra.
Na margo toho ale neda mi nespomenut dokumentarny snimok, ktory ziskal aj nejake ocenenia, ano, natocil chlapik co mal sprvoti povolenie v Severnej Korey aj scasti tajne, ked to bolo hotove, KLDR okazite protestovala proti publikovaniu atd. atd. Ale o co ide: Tak som sa rozculila, ze som si ani nezapamatala ako sa to vola, ale skusim to zistit, ak to niekoho bude zaujimat. Skratka, tam dali k dispozicii stabu aj akoze "normalnu korejsku rodinu" co ale zrejme boli herci, samozrejme to stab rozpoznal, proste mali tam aj dozeracov, ktori presne instruovali tu "rodinu" akoze u nich "doma v byte" ako maju sa tvarit, co rozpravat a tak, prerusovali to no a tak mali tam dobry cirkus z toho. Ale co bolo pre mna sokujuce bola totalna bezohladnost zapadneho rezisera, alebo ky das to bol, totiz, sucastou tej ukazkovej rodiny bolo jedno male cca 7-8 rocne dievca.

No a toto dievca, pri natacani vyuzili nestrazenu chvilu a spytali sa toho dievcata (hoci sami priznali, ze mali zakazane sa tych ludi hocico pytat), samozrejme kamera to detailne brala - ze co si mysli aka ju caka buducnost (po korejsky) a ono chudera len pozeralo s rozsirenymi ocami a neodpovedalo. Este raz sa ho spytali, ale ono mlcalo a uz sa mu len obrovske slzy po tvari gulali, a ono len mlcalo a nic nepovedalo. A viete prosim co ti chrapuni urobili? Pouzili to na zaver filmu ako alegoria alebo co, ze aka je mlada generacia vedoma si beznadejnosti svojho postavenia, ze male dievcatko, pochopilo celu svoju tragediu, a ze: NEVIDI BUDUCNOST V STATE SEVERNA KOREA! NEVIE ODPOVEDAT!

Za toto tie spiny dostali prosim pekne v Cannes ci kde cenu! Taka bezohladnost. Nie som si ista ci ten reziser nebol nejaky rus emigrant, to vazne nie, ale skor nie, kazdopadne, je to ukazka toho, ake idiotske uvazovanie maju ludia co nikdy nezazili totalitu, alebo ju maju uz dobre skreslenu. Je predsa jasne, ze to mrnave dievca plakalo nie od beznadeje ale od STRACHU! Bola instruovana ze nesmie nic hovorit, odpovedat, urcite jej aj pohrozili, co s nou alebo s jej rodicmi urobia ak bude rozpravat a zrazu sa jej niekto z tych filmarov pyta! Ved bola ako zviera zahnane do kuta! Mala smrtelny strach v ociach ze co s nou bude a ti idioti to prisudzovali nejakemu poryvu intelektu a hlbokomyselnemu vyrazovemu prostriedku bez slov! U 8 rocneho dievcata! Uviedli do nebezpecenstva jedno ubohe dieta, ktoremu asi uplne znicili zivot! To dievca si tam uz ani nevrzne, bude to mat v kadrovom posudku, ak neni niekde v nejakom tabore. A v Parizi, v Berline kolegovia od filmu ochkaju, ze ake to uzasne, co sa reziserovi podarilo vyzistit, prepasovat, odhalit. Aka to metafora. Uzasne. No hnus.

Vsak ked k nam prisla do skoly za komunizmu delegacia zo Zapadu a tri dni v kuse pred tym sme pocuvali skolenia ako mame drzat huby, co s nami bude ak huby drzat nebudeme, ze zo skolou sa mozme rozlucit, ze rodicov vyhodia z prace atd atd. Vsetci mali v ten den nabehnut v pionierskom aby to vyzeralo, ze kazdy den tak do skoly chodime. Co sa dialo uz v ten vzacny den neviem, lebo ja a este ktorasi dosli sme nie v modrej koseli a satke, ale v civile (nie z protestu, ale jednoducho som tu rovnosatu nemala a preto aspon pioniersku satku moja mama chcela vyzehlit, nech je aspon ta poriadna, no ale v sedemdesiatych rokoch uz ani ta satka nebola z poctiveho sytocerveneho platna ale ostala prilepena na zehlicke (pamatate uzasny oranzovocerveny umelohmotny krimplen ci co to bolo) tak nas telocvikarka zavrela na zachode a hodiny strazila aby nas - cierne ovce - nahodou niekto nezazrel. A to nebola Severna Korea, ale CSSR. Preto sa mi tak zlc zdviha, aki su ludia dnes zblbnuti. Absolutne nechapu. Nicomu.
Naposledy upravil(a) Hermine von Paulsen dne čtv 01. pro 2016 21:42:35, celkem upraveno 1 x.
"Společnost potřebuje takové specialistky jako jsem já."
"Která společnost?"
"Naše. UTC."
Uživatelský avatar
Hermine von Paulsen
major
Příspěvky: 1727
Registrován: pon 30. kvě 2016 20:15:48

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Hermine von Paulsen »

Lipinski píše: ...Mám osobní vzpomínku, ... byl jsem ve 11 letech (1986) vybranej jako budoucí předseda skupinový rady u nás na základce a na skoro dva měsíce jsem byl poslanej do Ústřední politický školy SSM do Seče u Chrudimi...
S tymto nemam skusenost, ale ci to nebolo uz take skor jednanie na urovni, ze ste bol spolahlivy kader, a jednalo sa s Vami na istotu ako s rovnocennou buducou elitou tak na druhej strane mohlo ist uz o ten sumrak komunizmu, to uz par rokov pred 89 sa to vsetko uvolnovalo, to sa dopredu uz nejak tusilo, ze to raz rachne, takze uz to urcite bolo diametralne odlisne od pristupu v rokoch sedemdesiatych, tam bol teror aj na malych detoch. U nas to zacalo uz od skolky. Ale je pravda, ze mnoho mojich rovesnikov si to nepamata, je mozne ze to vnimali inak, nebrali to az tak vazne, nedali sa ako deti zastrasit, nepocuvali, zabudli. Ja som to vnimala velmi, kazde vypovedane slovo si dodnes pamatam.
"Společnost potřebuje takové specialistky jako jsem já."
"Která společnost?"
"Naše. UTC."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Lipinski »

Já vim, my sme od školky museli sedět s rukama za zádama, bejt zticha a tak. Ale asi šlo o to, že v normální škole byli i lidi, co měli čtyřky, jednou k nám někdo propad, prostě přísnost na takovejhle kolektiv musí bejt. V Seči jsme všichni byli výběr z výběru, učení nám šlo samo. někdy jsem si představoval, co by se mnou jako s nadějným kádrem bylo po revoluci, ale vzhledem k tomu, že sme s klukama ve třídě v sedmý třídě začli poslouchat Pražskej výběr (desku s hlavou, co vyšla ofiko i zakázanou Straku v hrsti) plus mraky metalu a občas nějaký Šanov nebo Visací zámek, tak si řikám, že nadějnej sem asi už moc nebyl. naštěstí.

Ale proč sem to vlastně psal - jako příklad toho, jak nic nebylo černobílý ani v režimu, kterej svět černobíle vykládal, a proto ani ty filmy, který to zobrazujou jednostranně, většinou nefungujou, pokud přesně nejdou k nějakýmu mechanismu moci - zmiňovaný Ucho nebo Mefisto podle Manna.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Hermine von Paulsen
major
Příspěvky: 1727
Registrován: pon 30. kvě 2016 20:15:48

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Hermine von Paulsen »

Lipinski píše:Já vim, my sme od školky museli sedět s rukama za zádama, bejt zticha a tak....
To je to najmenej. O to nejde. My sme uz od skolky mavali pravidelne prednasky z ust riaditelky (bola krasna ako Snehulienka) o Leninovi, VOSR, feb. 48 atd. Pre mna ako 5 rocnu to bol totalny kontrast, vobec mi tie reci nesedeli z ust Snehulienky, bolo to bizarne, tak som to vnimala, dost dlho som nad tym rozmyslala uz v tom case a tom veku (!), bolo to neuveritelne, uz vtedy ma napadlo, ze taketo reci sa krasnym zenam nehodia. Zaujimave. Je na tom kus pravdy. V krase je vzdy nieco divoke, mozno romanticke, sentimentalne, povysujuce, rozpravkove, dokonale, dekadentne, zmyselne, vznesene, dokonca zbozne... ale nikdy nie socialisticke ci komunisticke.... Je to len moj dojem alebo je to naozaj tak, ze v socialistickych filmoch krasne herecky vzdy mali taku zvlastnu auru, taky duch burzoazie sa tam vznasal vo vzduchu, take "nebezpecie", "lahkost zivota", alebo ako to povedat...(vid Jana Paulova, jej roli tusim to bolo v Okres na Severu sa absolutne nedalo uverit, ak bola herecka krasna, tazko presvedcila divaka ze je komunistka) Co sa tyka realii myslim aj na fenomen E.Peron, tam tiez ta krasa bola az taka ikonicka...fungovalo to presne na ten juhoamericky temperament, na nasinca by sa ten model nedal pouzit...
Naposledy upravil(a) Hermine von Paulsen dne čtv 01. pro 2016 21:43:39, celkem upraveno 1 x.
"Společnost potřebuje takové specialistky jako jsem já."
"Která společnost?"
"Naše. UTC."
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Honza Zeman »

Mě teď napadají dva filmy - Konfident (2012) a z poslední doby Rudý kapitán (2016), i když ten se vlastně už odehrává v roce 1992. Konfident se mi moc líbil, ale Rudý kapitán mi přišel takový upachtěný, na konci překombinovaný. Dál mi naskakuje třeba film Tichá bolest (1990), který je naprosto výborný po všech stránkách. Rovněž velmi dobrý je film Bumerang (1996). Silný příběh je i ve filmu Jen o rodinných záležitostech (1990) režiséra Svobody.

Nedokážu o tom asi diskutovat jako vy, ale myslím, že se jedná o to kvalitnější, co zobrazuje zpětně tehdejší dobu.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Hermine von Paulsen
major
Příspěvky: 1727
Registrován: pon 30. kvě 2016 20:15:48

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Hermine von Paulsen »

Hombre píše:... myslím, že se jedná o to kvalitnější, co zobrazuje zpětně tehdejší dobu.
Vdaka za tipy, ja viem ze mam co dohanat, ale to je take zvlastne ten cas bezi omnoho rychlejsie mne ta doba po 1989 na SK a v CZ nejako usla...proste pripadalo mi to jeden cas vsetko take nekvalitne, zavadzajuce, nekulturne a tak som to prestala sledovat...vdaka este raz.
"Společnost potřebuje takové specialistky jako jsem já."
"Která společnost?"
"Naše. UTC."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Lipinski »

Hombre píše:Mě teď napadají dva filmy - Konfident (2012) a z poslední doby Rudý kapitán (2016), i když ten se vlastně už odehrává v roce 1992. Konfident se mi moc líbil, ale Rudý kapitán mi přišel takový upachtěný, na konci překombinovaný. Dál mi naskakuje třeba film Tichá bolest (1990), který je naprosto výborný po všech stránkách. Rovněž velmi dobrý je film Bumerang (1996). Silný příběh je i ve filmu Jen o rodinných záležitostech (1990) režiséra Svobody.

Nedokážu o tom asi diskutovat jako vy, ale myslím, že se jedná o to kvalitnější, co zobrazuje zpětně tehdejší dobu.
Souhlasim ve všem. Rudý kapitán mi na konci taky přišel dost přitaženej za vlasy.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Honza Zeman »

Ještě bych rád zmínil, že spíš než na filmy o době socialismu, se teď rád koukám na dobové dokumenty o té době. Je tam všechno takové krásné, budovatelské, pokrokové :DD . Na druhou stranu je to kus naší historie, kdy jsme jí žili - já tedy hlavně jako malé dítě - takže by asi nebylo dobré, aby se na to úplně zapomnělo. Níže přikládám pár tipů na takové dokumenty, které jsou hlavně k vidění na satelitních kanálech DokuCS nebo KinoCS - teď již nově Československo HD. Tam je dávají dost často a stále dokola, včetně dalších zajímavých dobových dokumentů s větší, či naopak až odstrašující "kvalitou obsahu". Případně se tyto dokumenty dají najít na největším úložišti u nás, nebo myslím i na Youtube.

Československo v roce XXX (1975) - komentář čte pan Hlušička
Československo včera a dnes (1975)
Moc pracujícího lidu (1982) - Youtube
Stavíme socialistické Československo (1985)
Země česká, domov můj (1986)

Věřím, že si to užijete a třeba vzpomenete, poznáte se, nebo se jenom dozvíte, co jsme to vlastně všechno dokázali :) ;-)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Lipinski »

To se rád kouknu. Já sem teď po třiceti letech viděl čtyřdílnej Boj o Moskvu a bylo to hrozný, filmařsky teda hlavně. ALE - konečně jsem pochopil, že v dílu Smrt u jezera je to fakt T 34, která má vypadat asi jako Tiger. Tady těch "přestaveb" té třicetčtyřek bylo nepočítaně. A taky už vim, odkud má Stropnickej zkušenosti k funkci ministra obrany...
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Lipinski »

Hermine von Paulsen píše: Na margo toho ale neda mi nespomenut dokumentarny snimok, ktory ziskal aj nejake ocenenia, ano, natocil chlapik co mal sprvoti povolenie v Severnej Korey aj scasti tajne, ked to bolo hotove, KLDR okazite protestovala proti publikovaniu atd. atd.
Neni to teda tohle - V paprscích slunce?

http://www.csfd.cz/film/79441-v-paprsci ... komentare/
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od spravodajca »

Hm, myslím, že filmy Čierni baroni, Pelíšky, či Tankový prápor, tie by som tu asi neplietol. Sú to komédie (miestami paródie) s typickým českým humorom. Pelíšky veľmi nemusím a filmoví Čierni baróni sa podľa mňa moc nevydarili. Ja skôr Švandrlíkovú knihu.

Ale čo by bolo dobré spomenúť sú filmy Láska z pasáže a Proč... V prvom prípade podľa mňa reálny pohľad do života mladých ľudí v pražskej pasáži. Film bol vo svojej dobe veľmi populárny a na vtedajšiu dobu zarobil pekné peniaze. Aj vdaka vydareným pesničkám Michala Davida. Druhý je myslím jasný, chovanie futbalových fanúškov a ich vyčíňanie pri ceste do Banskej Bystrice. Tiež bol veľmi populárny. Obidva filmy (a najmä ten prvý) si vždy rád pozriem. No a samozrejme: Bony a klid... veksláci, jeden z charakteristických znakov socialistickej ekonomiky.
Sú to myslím reálne a minimálne skreslené pohľady na to, aké to tu bolo pred rokom 1989..

Lipinski píše: Myslim, že hodně se poved Hořící keř, a i České století bylo dobrý - jak Havel volá Nestorovi (Tigridovi), to mi přijde skutečně povedený, Luknár jako Čalfa atd. atd.
Ano, s tým sa dá súhlasiť. Ceské století mám rád, tvorcovia vic-menej presne pomenovali dôležité veci a body, ktoré ovplyvnili históriu..Navyše mi aj potvrdili moju teóriu, kto stál za odštartovaním Nežnej revolúcie. Oba tieto filmové diela by som ale zaradil medzi historické.

Lipinski píše: Mám osobní vzpomínku, jestli jesm ji teda už nepsal - byl jsem ve 11 letech (1986) vybranej jako budoucí předseda skupinový rady u nás na základce a na skoro dva měsíce jsem byl poslanej do Ústřední politický školy SSM do Seče u Chrudimi. Myslíte, že tam bylo něco kafkovskýho? Temný místnosti a ideologickej dril, naprostá disciplinovanost, přísnost, tresty, bonzování, ponižování a tak? Vůbec - bydleli jsme sami v panelákovejch bytech, měli jsme skvělý vedoucí, skvělý jídlo, v areálu navíc byla samoobsluha, nádherný prostředí - na Seči bylo fakt krásně. Vždycky tam byl jeden zástupce z okresu z celý ČSSR, pečlivě vybranej, takže i chytrej, škola nám šla sama, školení a další věci byly zábavný, paradoxně obohacující (učili sme se třeba o prvorepublikovejch skautech), na druhou stranu to vůbec nepřipomínalo povinnej optimismus 50. let, vedoucí nám vyprávěli vtipy, všechno šlo tak nějak lehce, samo, uvolněně. Vlastně to bylo setkání elit, kterejm se ani moc nevymejval mozek, žádný Kapitály a manifesty a sjezdy Kominterny sme nebrali, spíš sme se učili dělat vtipně nástěnný noviny, psát správně kroniku (to si pamatuju, že sme se váleli smíchy) a tak. Při besedách třeba s ekologama sme dost kritizovali životní prostředí a eště nás za to pochválili. Zvláštní, no.
A nepokúšajú sa tie dnešné filmové návraty do vtedajšej doby, deformovať povedomie v tom zmysle, že to vtedy bola práve tá temná disciplína, vymývanie mozgov, udavačstvo, sliedenie ŠtB...a atd? Teda pekne skresľujú obraz o vtedajšej dobe. Skrátka na vtedajšiu dobu sa mnohé z nich dívajú cez jednotnú a mierne zjednodušenú optiku.
Aj ked samozrejme, vo filmoch a seriáloch zo 70 a 80.rokov sa veľmi málo objavujú prvky, ako že niekto sa nedostane na školu, kvôli nejakému škraloupu v kádrových materiáloch, prípadne niečo podobné. A ak aj áno, je to podané veľmi kulantne. Ale v súčasnosti sa dôraz na také veci až preháňa... Spomenul som Fair-play. Ten film veľmi sílený, navyše sa mi nepáčil ani výber dievčat. Ako atlétky mali príliš dievčenské postavy. Mali mať o niečo svalnatejšie a šľachovité postavy. Chcelo to zo 2-3 mesiace zaberáka v posilnovni v rámci prípravy na filmovú úlohu.

Spomeniem ešte film Občiansky preukaz. Nevidel som ho, akurát nejaké ukážky a z nich dedukujem, že ide tiež o nejaké čudo...To si radšej pozriem napr. Třetí skoba pro kocoura. :)

Nateraz všetko...:)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Lipinski »

spravodajca píše:Hm, myslím, že filmy Čierni baroni, Pelíšky, či Tankový prápor, tie by som tu asi neplietol. Sú to komédie (miestami paródie) s typickým českým humorom. Pelíšky veľmi nemusím a filmoví Čierni baróni sa podľa mňa moc nevydarili. Ja skôr Švandrlíkovú knihu.

Ale čo by bolo dobré spomenúť sú filmy Láska z pasáže a Proč...
Taky mám radši knížku, stejně jako Škvoreckýho Tankový prapor.

Proč je téměř kult, to jo, ale napadlo mě něco k Lásce z pasáže - je dost filmů zobrazující úplně obyčejný problémy úplně obyčejnejch lidí v reálným socialismu, nebo jak se tomu říkalo - je to třeba Vítr v kapse, nejpovedenější z filmů s Tofim a Vaculíkem, pak třeba Antonyho šance, Fandy, ó, Fandy nebo Krajina s nábytkem, skvělej Herzův film Křehké vztahy, strašně se mi líbí třeba Poločas štěstí s J. Vinklářem, pak třeba Dům pro dva je dost zajímavej. Samozřejmě Dobří holubi se vracejí maj velkej význam.

A z takovejch těch satirickejch - Vážení přátelé, ano, Prodavač humoru, Vyžilý Boudník. Kdo má rád Laca Décziho, tak na motivy z jeho života je udělanej snímek Volná noha - taky to vypovídá svý o pozdní normalizaci na kulturní frontě. Stejně jako Nejistá sezóna mě teď napadá, tam si zahrál i bejvalej ústřední dramaturg Barrandova Ludvík Toman.

A ještě bych zmínil teda dva a dva filmy: Olmer - Jako jed a Co je vám, doktore? a Kachyňa - Dobré světlo a Kam, pánové, kam jdete?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Filmy o dobe socializmu

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Já se domnívám, že je to dáno určitým fragmentem naší národní mentality a tím fragmentem je "odezdikezdismus"... Na místo kritického zhodnocení a realistického vyrovnání se s minulostí volíme cestu naprosté dehonestace, zadupání do země a pokálení všeho, co s minulostí byť jen zdánlivě souviselo... A tak jsme po roce 1918 za velké slávy ničili vše rakouské, po roce 1945 vše německé, po roce 1968 vše ruské a po roce 1989 vše socialistické...

Poprvé mě to uhodilo do očí, když jsem při mých toulkách po Evropě (pochopitelně už po té textilní revoluci) hovořil v Paříži s jedním Francouzem a podivoval se, jak je možné, že v Paříži je stanice metra Stalingrad... Nebo bulvár Sevastopol... A onen Francouz mi vysvětlil, že Stalingrad je prostě na památku hrdinných obránců Stalingradu a jejich hrdinství není možné spojovat s nějakou ideologií a nebo režimem... To samé u bulváru Sevastopol pojmenovaného na počest vzbouřených námořníků na křižníku Potěmkin...Umíte si představit v Praze stanici metra Stalingrad??? A ten mediální hukot, pokud by to někdo navrhnul???

A proto naše retrospektivní snímky o době socialismu vyznívají tak jak vyznívají... Přemrštěná dehonestace tehdejší doby od a až po zet...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět