Atentát

Režisér seriálu a skvělý člověk, dnes již nežijící, vše o něm
Odpovědět
Lipinski
major

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski » pon 19. čer 2017 15:56:58

[quote="spravodajca"]A ešte jednu vec, čo som si všimol, nepoznám síce takto z hlavy históriu jednotiek SA, najmä počas vojny, ale pochod nejakej jednotky SA cez Prahu v roku 1941, to by asi z historického hľadiska nebolo možné (ale tu sa môžem aj mýliť)

Já myslim, že to možný je, nejvíc se ví o masakru v kasárnách SA v gymnáziu Na Pražačce během květnovýho povstání, ale řek bych, že i předtim v protektorátu jednotky SA byly. Vybavuju si, že třeba v seriálu Vlak dětství a naděje měl Otto Ševčík uniformu SA, nepletu se?
Naposledy upravil(a) Lipinski dne pon 19. čer 2017 18:59:02, celkem upraveno 1 x.
Mezi náma je rozdíl, tak se taky podle toho ke mně chovej!

spravodajca
poručík

Příspěvek od spravodajca » pon 19. čer 2017 17:06:58

Práve som si to pozeral. V Prahe (v škole na Pražačce) sídlil V. Sturmbann der SA – Standarte Feldherrnhalle, ale až do roku 1943 (snáď je ten dátum presný).
http://de.metapedia.org/wiki/SA-Standar ... e%E2%80%9C

Tieto SA-Standarte „Feldherrnhalle“ boli elitné bojové jednotky SA. Takže nie je veľmi pravdepodobné, aby v Prahe boli v roku 1941 nejaké jednotky SA. Mám pocit, že autori Atentátu tú scénu vo filme to pojali ako pochody SA v 30.rokoch v Nemecku.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..

Lipinski
major

Příspěvek od Lipinski » pon 19. čer 2017 18:57:53

To myslim, že ne, ale nechci se hádat. S tim gymplem jsem si to tak nějak myslel, že se z něho staly kasárna až pozdějc, když zavírali i střední školy, ale když byly v Praze - i v celym protektorátě - SS i WH, LW, Gestapo, SiPo, KriPo, tak myslim, že i SA tu byly taky stejně jako další organizace. U nás v Turnově byly třeba kasárna Hitlerjugend.

Lipinski
major

Příspěvek od Lipinski » pon 19. čer 2017 19:37:49

Aha, našel jsem článek od Vajskebr - Šustrová: Německá bezpečnostní opatření v Protektorátu Čechy a Morava na začátku války. Tam je uvedený, že tu od r. 1939 byli snad odevšad kromě maríny. Tak teda jo, SA byli v protektorátu - potažmo v Praze - od r. 1939.

spravodajca
poručík

Příspěvek od spravodajca » pon 19. čer 2017 20:22:44

No tak info o masekre v tých kasárňach resp. škole som pozrel tu.

https://www.ustrcr.cz/perzekuce-za-nacisticke-okupace/

A že tento V. Strurmbahn sa v Prahe ocitol až v roku 1943, je zmienka v tom predchádzajúcom linku čo som dal.

Pozerám ten článok, čo ste uviedli... Ak si dobre všimol, tak SA sú tam spomenuté na troch miestach, napr.

"Ani totální mobilizace členstva Allgemeine-SS však na ostrahu rozsáhlé průmyslové základny v Protektorátu nestačila, a proto byli povoláni i příslušníci organizací SA a NSKK. Některá zařízení chránily i jednotky Wehrmachtu a SS-Totenkopfstandarten"

Takže áno, SA v protektoráte v roku 1941 pôsobili, aj keď nie je uvedené, že priamo v Prahe. Istá pravdepodobnosť, žeby takto pochodovali po Prahe teda existuje, aj keď si stále myslím, že tvorcovia filmu sa v inšpirovali v tých propagačných pochodoch SA po Nemecku, ako tomu bolo v 30.rokoch.
Inak, Petržalka patrila počas vojny do Nemecka. Bol tam zriadený koncentračný tábor, ktorí strážili rakúski SA. Takže sa tieto jednotky využívali napríklad na stráženie objektov, či ako pomocná sila polície.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..

Odpovědět