Atentát

Režisér seriálu a skvělý člověk, dnes již nežijící, vše o něm
Odpovědět
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Práve som si to pozeral. V Prahe (v škole na Pražačce) sídlil V. Sturmbann der SA – Standarte Feldherrnhalle, ale až do roku 1943 (snáď je ten dátum presný).
http://de.metapedia.org/wiki/SA-Standar ... e%E2%80%9C

Tieto SA-Standarte „Feldherrnhalle“ boli elitné bojové jednotky SA. Takže nie je veľmi pravdepodobné, aby v Prahe boli v roku 1941 nejaké jednotky SA. Mám pocit, že autori Atentátu tú scénu vo filme to pojali ako pochody SA v 30.rokoch v Nemecku.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

To myslim, že ne, ale nechci se hádat. S tim gymplem jsem si to tak nějak myslel, že se z něho staly kasárna až pozdějc, když zavírali i střední školy, ale když byly v Praze - i v celym protektorátě - SS i WH, LW, Gestapo, SiPo, KriPo, tak myslim, že i SA tu byly taky stejně jako další organizace. U nás v Turnově byly třeba kasárna Hitlerjugend.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

Aha, našel jsem článek od Vajskebr - Šustrová: Německá bezpečnostní opatření v Protektorátu Čechy a Morava na začátku války. Tam je uvedený, že tu od r. 1939 byli snad odevšad kromě maríny. Tak teda jo, SA byli v protektorátu - potažmo v Praze - od r. 1939.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

No tak info o masekre v tých kasárňach resp. škole som pozrel tu.

https://www.ustrcr.cz/perzekuce-za-nacisticke-okupace/

A že tento V. Strurmbahn sa v Prahe ocitol až v roku 1943, je zmienka v tom predchádzajúcom linku čo som dal.

Pozerám ten článok, čo ste uviedli... Ak si dobre všimol, tak SA sú tam spomenuté na troch miestach, napr.

"Ani totální mobilizace členstva Allgemeine-SS však na ostrahu rozsáhlé průmyslové základny v Protektorátu nestačila, a proto byli povoláni i příslušníci organizací SA a NSKK. Některá zařízení chránily i jednotky Wehrmachtu a SS-Totenkopfstandarten"

Takže áno, SA v protektoráte v roku 1941 pôsobili, aj keď nie je uvedené, že priamo v Prahe. Istá pravdepodobnosť, žeby takto pochodovali po Prahe teda existuje, aj keď si stále myslím, že tvorcovia filmu sa v inšpirovali v tých propagačných pochodoch SA po Nemecku, ako tomu bolo v 30.rokoch.
Inak, Petržalka patrila počas vojny do Nemecka. Bol tam zriadený koncentračný tábor, ktorí strážili rakúski SA. Takže sa tieto jednotky využívali napríklad na stráženie objektov, či ako pomocná sila polície.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Asi hlúpa otázočka ale: scény záverečnej bitky výsadkárov v kostole v Sequensovom filme sa točili priamo na mieste činu, teda v Kostel Sv. Cyrila a Metoděje na Roslerovej? Mám teraz na mysli interiérové..

Inak, v súvislosti s historickou udalosťou atentátu je neuveriteľné čo sa na Slovensku deje v súvislosti s osobou Jozefa Gabčíka. Takmer absolútna glorifikácia prejavilo sa to aj pri Najväčší Slovák..
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
pplk Žitný
poručík
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 29. kvě 2008 14:22:08

Re: Atentát

Příspěvek od pplk Žitný »

Ne, je to ateliér.
Kdo ví, jak by to se mnou dopadlo, kdyby nebyli přišli...
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

A asi ako bol ateliér blízky realite? Budúci týždeň začínam robiť počítačový model pre dokumentárny film a zháňam podklady.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Atentát

Příspěvek od Honza Zeman »

spravodajca píše: ned 21. črc 2019 18:50:50 A asi ako bol ateliér blízky realite? Budúci týždeň začínam robiť počítačový model pre dokumentárny film a zháňam podklady.
Informace přímo od pana režiséra :best:
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Vdaka za to video. Je super, plne postačuje... :best:
Casom tu mozem zverejnit vysledky práce.. :)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Atentát

Příspěvek od Honza Zeman »

Fajn, budeme jedině rádi. Jinak to video je vlastně film o filmu, který se nachází na DVD Atentát, které kdysi vyšlo, a autorem je náš kolega, zde na fóru zvaný knihomol ;-)
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Tak práce boli zahájené, urobili sme si predstavu o dispozícií celej budovy a vytvorili prvé základy modelu. Navyše som mal včera telefonát z Ceskej televízie, ktorá prejavila záujem o koprodukciu pri výrobe celého dokumentárneho seriálu v horizonte 2-3 rokov. Takže všetko sa hýbe dobrým smerom. ;-) :-DD
Stiahol som si aj Sequensov film a určite bude v tom dokumente použitá minimálne časť s výcvikom paragánov (Pod si to skusit dudáku :-P ) ak nenastanú nejaké problémy.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Odpovědět