Atentát

Režisér seriálu a skvělý člověk, dnes již nežijící, vše o něm
Odpovědět
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Atentát

Příspěvek od jasny.sokol »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat. Sledoval jsem film Atentát a překvapilo mě, že jména parašutistů jsou smyšlený oproti skutečnosti.... Tak jsem trošku zapátral v dějinách o atentátu na Heidricha a začal jsem postavy lepit jako puzzle. Takže je jasné že Ladislav Mrkvička hrál Jozefa Gabčíka, Rudolf Jelínek hrál Jana Kubiše, Radoslav Brzobohatý hrál Adolfa Opálku, Josef Vinklář hrál Karla Čurdu, Jiří Kodet hrál Josefa Valčíka, Petr Oliva hrál Vlastimila Moravce. Nevíte někdo koho ve skutečnosti hrál Luděk Munzar, Jiří Holý a Jaroslav Moučka? Kdo to tedy byly? Ještě jsem se dočelt že pohřební vůz patřil Vojtěchu Paurovi tak že by toho hrál Munzar....
A dále mě překvapilo, že děj je malinko pozměněný oproti zkutečnosti, ponevadž Jan Kubiš po výbuchu granátu upadl do bezvědomí, proto nebyl schopen spáchat sebevraždu a na následky vykrvácení zemřel v lazaretu SS v Podolí. Čili se nezastřelil jak je ve filmu.
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Atentát

Příspěvek od Honza Zeman »

A nemyslis tou zamenou jmen zminovana kryci jmena pro cleny skupin? Temi se tam oslovuji. Ted si je z hlavy nevybavim, ale jestli jsi to ve filmu spatne nepochopil?
Jinak pan Sequens se myslim vysoce drzel autenticity, nicmene to o Kubisovi mohlo byt znamo az po nejakem case, a preci jen, Atentat je uz par let stary :) . Dodnes se objevuji ruzne spekulace a informace, viz treba ta posledni, ze nejdriv utocil Kubis s bombou a jistil ho Gabcik se samopalem. Udajne informace z britskych archivu.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Atentát

Příspěvek od jasny.sokol »

Hombre píše:A nemyslis tou zamenou jmen zminovana kryci jmena pro cleny skupin? Temi se tam oslovuji. Ted si je z hlavy nevybavim, ale jestli jsi to ve filmu spatne nepochopil?
Jinak pan Sequens se myslim vysoce drzel autenticity, nicmene to o Kubisovi mohlo byt znamo az po nejakem case, a preci jen, Atentat je uz par let stary :) . Dodnes se objevuji ruzne spekulace a informace, viz treba ta posledni, ze nejdriv utocil Kubis s bombou a jistil ho Gabcik se samopalem. Udajne informace z britskych archivu.
Možná jo, možná to byly krycí jména, protože Kubiše oslovovali rotmistr Oto Strnad, Gabčík byl rotmistr Zdeněk Vyskočil, Opálka byl nadporučík Král atd..... Tak možná že to byla krycí jména.....

Jinak těch historických nepřesností tam je více

Historické nepřesnosti
Film se v některých místech odchyluje od historických faktů:
- Gabčík ve skutečnosti nepřebíhal přes silnici, ale byl připraven střílet na vůz z vnitřní strany zatáčky.
- Při závěrečné bitvě v kostele parašutisté měli jen pistole, žádné automatické zbraně.
- Jan Kubiš se nezastřelil, ale upadl do bezvědomí po zásahu granátem. Zemřel v lazaretu SS v Podolí na následky vykrvácení.
- Letoun Halifax, kterým členové výsadku Out Distance odletěli z Británie, měl kanadskou posádku (jak správně naznačuje i znak na trupu letadla v záběru při nastupování), ale pilot i navigátor mluví s britským přízvukem.

No a k otázce jak jsem se ptal koho hrál Luděk Munzar tak jsem našel že ve skutečnosti to byl Alfréd Bartoš...... Ale stále mi není jasné koho hrál Jiří Holý a Jaroslav Moučka.... Nevíte někdo koho tedy ti dva pánové hráli?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Atentát

Příspěvek od Honza Zeman »

Urcite, ve filmu se oslovovali Zdenek a Ota. Ty nepresnosti, jak tak koukam, jsi nasel na CSFD, nedokazu posoudit, jestli tam jsou relevantni informace. Jinak Holy a Moucka hrali zrejme prislusniky domaciho odboje, asi cleny sokolske skupiny Jindra, konkretni jmena ti ale nereknu.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Atentát

Příspěvek od jasny.sokol »

Hombre píše: Ty nepresnosti, jak tak koukam, jsi nasel na CSFD, nedokazu posoudit, jestli tam jsou relevantni informace.


Ty nepřesnosti jsem našel na wikipedii pod pojmem Atentát film........
Hombre píše: Jinak Holy a Moucka hrali zrejme prislusniky domaciho odboje, asi cleny sokolske skupiny Jindra, konkretni jmena ti ale nereknu.
Jo díky moc to mi stačí, prostě hráli nějaké odbojáře :) .......
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Re: Atentát

Příspěvek od Salaba »

jasny.sokol píše: .. Ale stále mi není jasné koho hrál Jiří Holý ....
Předobrazem pro roli J.Holého je Jan Zelenka-Hajský - jedna z význačných postav čs.odboje a příběhu "Atentátu".
No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
jasny.sokol
kapitán
Příspěvky: 429
Registrován: ned 12. dub 2009 21:41:46
Bydliště: Příbor

Re: Atentát

Příspěvek od jasny.sokol »

Tady je odkaz jak prý vypadal atentát v roce 1942..... Oproti filmu a dokumentům co jsou na netu si myslím že to tak podle animace nebylo..... Ve filmu to vypadalo realněji....
http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafi ... position-2

A taky se mi líbilo když pak Karel Čurda volal na 4 parašutisty v kryptě kostela, aby se vzdali, že se jim nic nestane a poté i tato slova říkali něměčtí SS vojáci, že ať se vzdají že se jim nic nestane, tak bych chtěl vidět, že by je nepopravili za atentát na Heidricha, když kvůli tomu vypálili Lidice...... Určitě by je jenom zavřeli na desítky let..... :-D Dalo by se říct, vzdejte se nic se vám nestane a až vylezete tak vás zastřelíme......
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Atentát

Příspěvek od Dobesch »

No tak pna Holy byl skutecne Zelenka-Hajsky a co se tyce pana Moucky vzhledem k jeho aktivitam u skoro vsech jednani je to takovy zahadny. Ale mozna ze jeho predobrazem mohl byt pan Vanek (ted doufam, ze sem si vzpomnel na spravne jmeno) - zkratka byl jeden, co po valce tvrdil, ze o vsem vedel u vseho byl (dokonce snad ze byl jeden z "signalizatoru" pri atentatu). No nyni se ukazuje ze to nejen ze to tak nebylo, ale navic snad i spolupracoval s gestapem. A nebo to byl proste pan Moravec starsi - ted nevim zda v tom filmu vubec je (otec p. Olivy)

Jinak co se tyce vernosti filmu Atentat - sam pan reziser rikal, ze obcas historicka fakta sla do pozadi kvuli dramaturgii pribehu. Navic diky rozhovorum s pobocnikem admirala Cannarise ( mluvil s nim koncem 50. let v NDR pote co se vratil ze sovetskeho zajeti) mu prislo strasne lito, vynechat ten pohled jakoby z druhe strany - i proto tam maji ty "trenice" Cannaris - Heidrich takovy prostor.

Co se historicke vernosti tyce tak tam proste jsou "ulety do bezvedomi". A to ze by pan Munzar mel byt Alfred Bartos (ostzatne hodne by asi identifikaci postav pomoho vzpomenout si kdo bylv prvnim letadle do protektoratu), by byl mozna ten nejmensi z nich - byt Bartos primo se jednani v Praze asi vubec nevyskytoval. Ale urcite byl pri vycviku v Britanii, takze to nemohl byt nikdo "z Cech") Mnohem vetsi renonc je prave v onom letadle, ktere prevazi JEN 5 lidi - proste z toho letadla zmizel SILVER B, protoze pro film nebyl vubec dulezity. A tak je to asi i s vetsinou postav - nemaji jmenoa nelze je spolehlive priradit, protoze to proste neni dulezite - a navic mnohdy jsou ty postavy "mismasem" nekolika postav. Mimochodem je take velmi zajimava absence skpt. Moravka, nebot prave u nej zadrzelo Gestapo fotografii Valcika a ten se musel presunout do Prahy a i diky tomu se snad poprve dozvedelo o parasutistech.

A provedeni vlastniho Atentatu - skutecne se mi cim dal tim vic zacina libit teorie panu Cvancary, Stehlika a dalsich, ze dulezita a primarni mela byt Bomba a samopal mel jen cistit.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Někde jsem, četl, a teď bohužel nedokážu najít kde, že záměna jmen postav byla záměrná. Pokusím se dohledat.
Na 99 % bych řekl, že domácí odboj (resp. ti, kdo parašutisty dlouhodobě schovával, znal jejich pravá jména, viz. např. o Bartošovi věděla "půlka" Pardubic...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Ad Dobesch: Munzar je skutečně Bartoš, o tom žádná. Bartoš byl v Praze několikrát, ale už ne po atentátu. V březnu se tam např. sešel s Leonem, tedy s Morávkem...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Atentát

Příspěvek od Dobesch »

No o Bartošovi vedela pulka Pardubic protoze se pres vsechny zasady konspirace vratil "domu". Ostatne je zajimave jak se "vycita" (lepsi slovo me nenapada) Curdovi kontakt s rodinou jako desive poruseni vsech zasad, pritom ze vzpominek pametniku je patrne, ze vsichni co tu sanci meli (snad krom Gabcika) rodinu kontaktovali. Navic prave na pripadu Bartose s Valcikem je snad nejlip videt, ze ac o nich vedela pulka Pardubic, prakticky se ne ne prislo az diky chybam (Valcik)/nasledkum atentatu (Bartoš).

Co se tyce Munzara - prave jeho pritomnost jako Bartose v pohrebnim voze u kostela 18.6. uplne donebevolajici - pokud to zas neni nejaky misung postav.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Dobesch píše:Co se tyce Munzara - prave jeho pritomnost jako Bartose v pohrebnim voze u kostela 18.6. uplne donebevolajici - pokud to zas neni nejaky misung postav.
Tak to je naprostá pravda...
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Našel jsem informaci, že krycí jméně jsou ve filmu použita proto, že ta pravá jména zakázala použít cenzura... To by ledacos vysvětlovalo.
Jen dodám, že ta krycí jména jsou trochu popletená, ve filmu např. Gabčík - Zdeněk Vyskočil, Kubiš -Ota Strnad, Opálka - Král. Ve skutečnosti měl ale Kubiš krycí jméno Ota Navrátil. Zkusím najít i toho Strnada, těch jmen mohlo být více... Ale jména považuju za drobnost. Na celém filmu mi snad jen vadí ta spekulace s admirálem Canarisem, dosud ničím nepodložená, tudíž dost zbytečná. Ale chápu, že to byla lákavá konstrukce, na začátku 60. let se o tom začalo spekulovat v populárně-naučné, dokonce i v odborné literatuře.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Atentát

Příspěvek od Dobesch »

Me ani tak nevadi ta spekulace s Cannarisem jako spis ten prostor co tam tomu byl dan. Navic spekulace....

Dle toho, co rikal pan reziser, jsou prakticky vsechny dialogy Cannarise s jeho pobocnikem zalozeny na vzpominkach a vypraveni prave toho pobocnika se kterym se pan režiser, po jeho navratu ze Sovetskeho zajeti, několikrat v NDR setkal (film se pry zacal pripravovat uz v roce 1956 - proto to setkavani po navratu ze Svazu, ale pak byl odlozen a tosil se az v ere uvolnovani v roce 1964).

Vsem temto spekulacim nahraval od zacatku fakt jakym zpusobem byl admiral Cannaris popraven a skutecnost, ze se pred par lety, pri odtajnovani archivu, prislo na to, ze admiral Cannaris byl vedomym spolupracovnikem Britske tajne sluzby uz od roku 1915 to spis potvrzuje nez vyvraci. Navic i skutecnost za jakych okolnosti byl odvolan z čela Abhweru resp. v souvisloti s jakym vysetrovanim a revnivost mezi SS a Abhwerem posilena odhalenim "agenta" A-54 a nasledne i atentatem. On i ten fakt, ze o tom, na koho bude atentat spachan bylo rozhodnuto cca 5 dni po jeho nastupu do funkce (resp. v te dobe uz s tim byli seznameni parasutiste, takze rozhodnuto muselo byt jeste o 1-2 dny drive a odecteme-li jeste nejaky ten den konzultace s Brity a minimalne jeden den zpozdeni nez oficialni rozhlas odvysilal co se deje a fakt, ze zatykat se začlo až 28.9. a popravovat o den pozdeji ), je prinejmensim podivny .... jak kdyby presun Heydricha do Prahy umoznil jeho mnohem snazsi likvidaci, ktera by se v Berline preci jen provadela tezko. Pak nutne musi vyvstavat otazka zda likvidace Heydricha neprospela (a nebyla "objednana") nekomu jinemu. Nekomu, kdo si nebezpecnosti Hedricha byl vedom jeste pred jeho presunem do Prahy. Vzdyt teprve v Praze vznikaly ty nejzasadne Heydrichovy plany a dokumenty
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

První písemný záznam o chystané akci je z 5. 10. 1941 a píše se v ní, že buď K. H. F. nebo R. H. První zatčení a popravy nechal provést R. H. hned 28. 9. A malá oprava, parašutisté seskočili v noci z 28. na 29. 12., čili na rozhodnutí, kdo je primárním cílem, bylo času dost. Já těm konstrukcím s Canarisem prostě moc nevěřím, byť jsou snad lákavé.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Odpovědět