Atentát

Režisér seriálu a skvělý člověk, dnes již nežijící, vše o něm
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Atentát

Příspěvek od Dobesch »

No pokud vim, tak Moravec seznamil Gabčika se Svobodou s planem atentátu (zatím bez konkretní osoby) už 3.10.1941. 6.10.1941 se pak zranil Karel Svobida a mohl ho tudíž celkem "snmadno " nahradit Kubiš. Jiank k zatýkat se začlo 28.9. ale popravovat snad az o den pozdeji.

Proste casu tam bylo "pekelne malo" a je navic dulezite si uvedomit, ze az do te doby byl v protektoratu "celkem" klid. A co vic Britanie, sice jiz plne uznala nasi exilovou vladu - 18.7.1941 a prakticky az pote co Nemecko napadlo Sovetsky svaz, ale stale jeste si stala napr. za Mnichovskou dohodou a defcto uznavala Protektorat jako "pravne" v poradku - ke zmenam v techto postojich doslo az po vyhlazeni Lidic a Lezaku. Proc by za takove situace byli ochotni kyvnout na požadavek české strany na vyslani Atentatniku.....
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Dobesch píše: ... jeste si stala napr. za Mnichovskou dohodou a defcto uznavala Protektorat jako "pravne" v poradku... Proc by za takove situace byli ochotni kyvnout na požadavek české strany na vyslani Atentatniku...
Proč vlastně za takové situace Čechoslováci nejen ve VB bojovali za právně neexistující stát? :D :mrgreen:
Canaris jako VB agent nechává odstranit RH - myšlenka pěkná, pro špionážní film přímo nádherná zápletka, ale z hlediska solidní historické vědy to jen ničím nepodložená spekulace, navíc už několikrát vyvrácená.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Re: Atentát

Příspěvek od Salaba »

nalim159 píše:...myšlenka pěkná, pro špionážní film přímo nádherná zápletka...z hlediska solidní historické vědy to jen ničím nepodložená spekulace...
Jen si tak díky Vaší zajímavé diskusi páni kolegové dovolím odlehčující příspěvek (možná budu kárán za off topic :? ;) ).
Troufnu si tvrdit, že valná většina přispěvatelů zde na fóru dobu Protektorátu nezažila, hodnotí ji a svůj postoj k ní tak zaujímá na podkladě dostupných informací, faktů či možná vyprávění pamětníků... Asi nikdo nedokážeme odhadnout coby-kdyby - kdybychom my žili v té době. Jen mě tak napadla určitá (i když nesrovnatelná) paralela s proběhlou (někdy až hystericky vnímanou) volbou nového prezidenta...kdo by nyní o 60 let zpět třeba nosil místo "žluté placky s čírem šlechtice" placku s ulízanou patkou Vůdce s hákovým křížem nebo kázal o spravedlnosti ve jménu Důchodce z Vysočiny...kolik "hrdinů" a kolik "krys" by se asi vynořilo kdy by došlo k nejhoršímu - okupaci naší země :( Jaký postoj by asi zaujali oni Klauzi, Zemanci, Špatnepočasí, Nedělkové či Peaci??? :evil: Nechci a nebudu zavádět politickou diskuzi...jen jak to vidím, jsem moc rád, že my nyní žijeme v míru ;) (...o tolik stále proklamované demokracii si dovoluji pochybovat ;) ).

P.S. náhodou jsem ještě teď objevil komentář kolegy nalima 159 u vlákna k filmu 'Ta chvíle, ten okamžik'..
nalim159 píše:Máte pravdu, ten příběh má prostě všechno... Musím říct, že tak nějak si představuju protektorát... A myslím, že i ty lidské povahy sedí dokonale - člověk, který se věnuje jen své práci, je označen za nepřítele, ten kdo ho tak označí je nakonec největší srab, ten komu jste pomohli vás podrazí...
přesně sedí ;)
No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Atentát

Příspěvek od Dobesch »

nalim159 píše:Proč vlastně za takové situace Čechoslováci nejen ve VB bojovali za právně neexistující stát? :D :mrgreen:
Canaris jako VB agent nechává odstranit RH - myšlenka pěkná, pro špionážní film přímo nádherná zápletka, ale z hlediska solidní historické vědy to jen ničím nepodložená spekulace, navíc už několikrát vyvrácená.
No ony vsechny ty narody bojovaly prave za obnovu tech pravne neexistujicich statu a nebo tech co "porazenych" statu. Mimochodem nakonec ac se pocitame na stranu vitezu, tak nam spojenci taky nedali nic zadarmo. s litosti musim konstatovat, ze to az pusobi dojmem, ze kazdy kdo bojuje proti nasemu nepriteli se nam hodi, ale to neznamena, ze mu dame neco zadarmo.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Ono to je těžké... Jsou to věci, které se považují za "samo sebou". Ve finále ale vše musel někdo zaplatit. Nestačilo jen dodat lidi, ti lidé museli někde jíst, někde spát, něco nosit na sobě, s něčím bojovat, pobírat žold. Já to svým způsobem i chápu, že to prostě něco stálo. Stejně tak Británie dostávala pomoc z USA (až 60 %), což musela VB USA splácet (Lend and Lease). V USA to platila bezprostředně vláda, jelikož firmy chtěly peníze samozřejmě hned. V USA byly proto vydány státní dluhopisy se splatností 50 let.

Řeknu to ještě jinak - kdybychom bojovali proti Německu ve své vlasti, taky by to něco stálo. Všechno něco stojí (Říšské dráhy např. účtovaly gestapu vypravení vlaků s transporty, gestapu na to přispívala v protektorátu např. Židovská obec, na Slovensku platil přímo Slovenský štát 500 říšských marek).

Chtěl jsem tím říct, že za vším jsou peníze.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Atentát

Příspěvek od Dobesch »

Tak po odmlce zpusobene dovolenou .....

Napada me spousta krasnych hlasek z filmu ..Napriklad zacatek pohadky S certy nejsou zerty je na situaci v Evrope ve 30-tych letech snad to nejvystiznejsi. A druha perlicka zaznela v americkem filmu Pearl Harbor, kdy je nejaka porada u prezidenta a jasne tam zazni, proc by Amerika mela vstupovat do valky, kdyz muze vsem valcicim stranam dodavat zbrane a vydelavat. Spis s tim placenim (a splacenim) po valce mi to trochu pripomina nase zdravotnictvi. Proc vynakladat drobne penize na prevenci (ockovani a podobne), kdyz pak muzeme draze lecit. Tak trochu jak kdyby zdravotnictvi nebylo pojisteni - zkuste rict pojistovne ze vam ukradli odemcene auto, ale ze kdyz je pojistene tak ma pojistovna platit........ Podobne to bylo koncem 30-tych let, kdy Francie, Britanie a Sovetsky svaz defakto zvolili pro ne "nejlevnejsi cestu" a dali Hitlerovi co chtel. Kdyz Hitler v Cechach ziskal nejmodernejsi zbrane sve doby a spoustu materialu na zkousky, doprali mu navic jeste jeden rok (od napadeni Polska do napadeni Francie) aby stihl nadelat zasoby na dalsi tazeni. No a pak se nestacili divit a nasledne zacali premyslet, kdo jejich "nejlevnejsi" cestu zaplati.
Možno tou dolinou ide ten voz.........
xvladv
poručík
Příspěvky: 119
Registrován: pon 18. říj 2010 10:31:54
Bydliště: Plzeňsko

Re: Atentát

Příspěvek od xvladv »

Smazal jsem to.
Naposledy upravil(a) xvladv dne čtv 15. kvě 2014 16:31:42, celkem upraveno 1 x.
Přeneste palbu na mě.
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Atentát

Příspěvek od malej Míra »

xvladv píše:Víte že byl natočen ještě jeden film o atentátu na R.H.?Možná to tu někde je.ten film se jmenuje :Operace Daybreak.
A to víte, že je horolezec? Aneb - Mám dotaz, co je to ten hrdobec? :mrgreen:
Ne, teď vážně pane kolego. Od tohohle je tady to vyhledávací okénko vpravo nahoře. Stačí napsat název a hned uvidíte, kde se o tom už diskutovalo... ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Atentát

Příspěvek od nalim159 »

Je čas připomenout si atentát a vzpomenout si na všechny, kteří to nevzdali.
Ale, čože...? Na návštěve?!
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Atentát

Příspěvek od Honza Zeman »

Včera jsem se s chutí podíval na Atentát na ČT2, pěkně širokoúhle a v HD. Opět jsem se přesvědčil, jak pěkně je to celé zpracováno a natočeno, takže díky pane režisére.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Pavel Bláha
strážmistr
Příspěvky: 10
Registrován: ned 17. črc 2016 18:18:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Atentát

Příspěvek od Pavel Bláha »

Naprosto souhlasím. Asi nejlepší válečný film. :best:
A copak je tohleto?! Leželo to na vašem stole. Vy jste ovšem byl na bále!!!
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Atentát

Příspěvek od malej Míra »

Vzpomínám si, jak říkal pan režisér Sequens, kdyby mu s takovým scénářem někdo přišel na FAMU, tak ho s tím vyhodí. Takové příběhy a zápletky musí napsat sám život... :)
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát - Fotky na fdb

Příspěvek od Lipinski »

Na fdb je skvělá galerie z filmu i z natáčení, doporučuju to všem, kdo neviděli J. Sequense se stenem v rukách. Podle popisků je hodně fotek přímo od pana režiséra.

http://www.fdb.cz/film/atentat/fotogalerie/3319
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát - Anthropoid

Příspěvek od Lipinski »

Máte názory nebo srovnání s nejnovějším filmem? Za rok má premiéru HHHH, kolekce filmů zabejvajících se atentátem bude tudíž ještě rozsáhlejší.

Anthropoid není snad špatnej, asi nic novýho neukazuje, teda vlastně nám, jinak je to první film o atentátu, co má potenciál oslovit svět (logo Universalu to doufám potvrzuje). Soustředí se hlavně na Gabčíka a Kubiše v období seskok - krypta. Jsou tam historický nepřesnosti - Lidice byly ve skutečnosti vypálený dýl, Gabčíkova holka se jmenovala jinak a umřela v koncentráku, reálie - asfaltový chodníky v centru Prahy tenkrát nevim, ale i kdyby jo, tak ne s takovejma těma záplatama, ty věčný sloupy veřejnýho osvětlení, to je asi i nedostatek v 30PMZ a tak.

Detlef Bothe je tam pořád s čepicí, což je dobře, protože z plešatýho Heydricha v Lidicích se mi chtělo smát, ale zase má dobrej ksicht, to třeba Brannagh ve filmu Wannsee má vlasů dost, ale s ksichtem to moc nejde. Je to těžký, no.

Ale ok, ve všech jmenovanejch případech je to hranej film s větším nebo menším nánosem fikce. Nic novýho sem se z Anthropoidu nedozvěděl, ale kdo neví, jak vypadaly výslechy Aťy Moravce, bude čumět. Řemeslně i umělecky je to naštěstí úplně jinde než Lída Baarová, hlavně asi že lidi ve světě uviděj, že se tady něco takovýho stalo. Je tam nakonec řečený, že nikde jinde takhle vysoce postavenýho nácka nevoddělali, to je taky důležitý, kromě jinýho už tady na fóru bylo napsaný proč tehdy.
Naposledy upravil(a) Lipinski dne ned 23. říj 2016 15:41:23, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Atentát

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Abych byl upřímný, tak z HHH mám maličko strach... Ta americká produkce bývá v citu k historickým událostem dost macešská....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět