Atentát

Režisér seriálu a skvělý člověk, dnes již nežijící, vše o něm
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2526
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Atentát - Fotky na fdb

Příspěvek od Honza Zeman »

Lipinski píše:Na fdb je skvělá galerie z filmu i z natáčení, doporučuju to všem, kdo neviděli J. Sequense se stenem v rukách. Podle popisků je hodně fotek přímo od pana režiséra.

http://www.fdb.cz/film/atentat/fotogalerie/3319
Ano, je to myslím celé fotoalbum, které měl pan režisér doma a několikrát jsme si ho při návštěvách prohlíželi. Fotky to jsou opravdu pěkné.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

jasny.sokol píše:A taky se mi líbilo když pak Karel Čurda volal na 4 parašutisty v kryptě kostela, aby se vzdali, že se jim nic nestane a poté i tato slova říkali něměčtí SS vojáci, že ať se vzdají že se jim nic nestane...
Když sme byli malý, tak sme pak po odvysílání Atentátu v tv furt pokřikovali: "Fstejtese, nycsefamnestane!" Ale to asi většina tady, ne?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

nalim159 píše:Našel jsem informaci, že krycí jméně jsou ve filmu použita proto, že ta pravá jména zakázala použít cenzura... To by ledacos vysvětlovalo.
Jen dodám, že ta krycí jména jsou trochu popletená, ve filmu např. Gabčík - Zdeněk Vyskočil, Kubiš -Ota Strnad, Opálka - Král. Ve skutečnosti měl ale Kubiš krycí jméno Ota Navrátil. Zkusím najít i toho Strnada, těch jmen mohlo být více... Ale jména považuju za drobnost. Na celém filmu mi snad jen vadí ta spekulace s admirálem Canarisem, dosud ničím nepodložená, tudíž dost zbytečná. Ale chápu, že to byla lákavá konstrukce, na začátku 60. let se o tom začalo spekulovat v populárně-naučné, dokonce i v odborné literatuře.
Taky jsem někde čet, že to bylo kvůli cenzuře.

Ale všude jsem zatím narazil jen na Strnada jako Kubišovo krycí jméno, třeba v dokumentu Opus pro smrtihlava je i vidět přepis depeše odvysílaný Fredem Bartošem, aby se atentát, kterej připravujou Strnad a Vyskočil, neuskutečnil, kvůli nedozírnejm následkům pro národ atd:

"Úvod /civilní organisace/ vytušil úkol Strnada a Vyskočila a žádá o předání této depeše: Z příprav, které konají S. a V. usuzujeme přes jejich trvalé mlčení, že chystají atentát na H."

(ÚVOD bylo Ústřední vedení odboje domácího, jestli si to dobře pamatuju z přednášek)

Neni teda omyl to s tim Navrátilem?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Atentát

Příspěvek od Aaron Goldstein »

V různých zdrojích se objevují obě jména (tedy Strnad i Navrátil)...

Jako jedno z vysvětlení považuzji, že používal jména obě... Protože např zde: http://jihlava.idnes.cz/koprodukcni-fil ... -zpravy_mv se píše [cituji] Další zjednodušení - parašutisté budou vystupovat pod svými skutečnými jmény, přitom v reálu měl Jan Kubiš postupně dokonce tři krycí jména...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

Aha, díky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Salaba
major
Příspěvky: 818
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:27:18
Bydliště: Hájice u Prahy

Re: Atentát

Příspěvek od Salaba »

Měl jsem dnes tu možnost strávit část svátečního odpoledne při poslechu Českého rozhlasu 2 Praha, kde od 14 hodin byl vysílán přímý přenos z krypty chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze ku příležitosti uctění památky hrdinů - parašutistů, kteří se podíleli před 75 lety na atentánu na R.Heydricha. Pořad nazvaný Den s Anthropoidem byl na dnešní poměry mimořádně kvalitně připraven a opravdu se povedl. Součástí bylo také pietní čtení jmen téměř tří set obětí z řad spolupracovníků parašutistů a tak zazněla jména těchto hrdinů živě i z úst hrdinů Sequensova 'Atentátu' - pánů umělců Rudolfa Jelínka a Ladislava Mrkvičky. BRAVO kluci! :best: /čas tak 14:40/
No tak co, loučit se nebudem, snad se ještě někdy uvidíme že jo?! A pak si teprv dáme to správný tóčo!!!
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Prešiel som si tému, aby som vedel čo sa preberalo a nebol tu ako objaviteľ teplej vody a hádam nebudem. o:)
Sequensov Atentát je síce dobrý film, ale pri konkurencii Vávrových trilogií (husitská aj tá z II.svetovej Dni zrady, Sokolovo a Osvoboduení Prahy), či filmov ako Neporaženi (1956), Nemá barikáda, Ulúpená hranica, Tanková brigáda a ďalšie (ťažká konkurencia) by som ho za najlepší vojnový film českej, potažmo československej produkcie nepovažoval. Ale pravda, je to vec názoru.
Film zaiste na dlhé roky stanovil, ako sa asi samotný atentát odohral. Tohto vzoru sa držal aj Vávra vo svojom Sokolove (pravda, tak je atentát na Heydricha v rámci dejovej línie okrajovou záležitosťou), ale ako už niekto v téme spomínal, Gabčík sa nepostavil pred Heydrichovo auto, ale na okolo prechádzajúce auto protektora chcel strieľať z chodníka v zákrute, čo zanalyzovali bádatelia vo výbornom a rozsiahlom dokumente Heydrich - konečné řešení. Tí bádatelia aj pomerne presne stanovili príčinu prečo Gabčíkov samopal Stengun nevystrelil, čo neskôr potvrdil aj nález nemeckej vyšetrovacej správy.
V súvislosti s atentátom je otvorená otázka, koho to bola iniciatíva, kto prišiel s nápadom uskutočniť ten atentát. Bol skutočne nápad Moravca, ku ktorému ho "inšpirovali" popravy vysokých dôstojníkov predmíchovskej čs.armády najmä armádneho generála Bíleho a brigádneho generála Hugo Vojtu? A Beneš len celý atentát odsúhlasil. Beneš sa podľa čitateľov jeho pamätí v nich vyviňoval, že on nesúhlasil s atentátom, dokonca mal vraj prosiť Moravca, aby celú vec stopli. Je to podľa mňa blbosť. Moravec by si svojvoľne nemohol dovoliť takú vec uskutočniť bez podpory najvyššieho veliteľa Beneša.
(hodlám po čase opäť pozrieť Kukla pro Heydricha z Českého století )

Inak, info zo slovenských luhov a hájov. Slovenský prezident Kiska v priebehu dvoch rokov 2x povýšil Gabčíka. V roku 2015 na brigádneho generála in moemoriam a tohto roku na generálmajora in memoriam. Nuž, bez toho aby som chcel znižovať zásluhy Gabčíka, takéto povýšenia v priebehu dvoch rokov za tú istú vec sa mi zdajú divné.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Atentát

Příspěvek od heinrich »

spravodajca píše:Prešiel som si tému, aby som vedel čo sa preberalo a nebol tu ako objaviteľ teplej vody a hádam nebudem. o:)
Sequensov Atentát je síce dobrý film, ale pri konkurencii Vávrových trilogií (husitská aj tá z II.svetovej Dni zrady, Sokolovo a Osvoboduení Prahy), či filmov ako Neporaženi (1956), Nemá barikáda, Ulúpená hranica, Tanková brigáda a ďalšie (ťažká konkurencia) by som ho za najlepší vojnový film českej, potažmo československej produkcie nepovažoval. Ale pravda, je to vec názoru.
Zapomněl jste na jeden z nejlepších válečných filmů pane kolego, Nebeské jezdce, ty bych si dovolil uvádět jmenovitě, než některé z vašemu seznamu! ;-)
Sice to s Atentátem nemá nic společného, i když letci a letci.... (y)
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

Přidávám se k Heinrichovi, vedle Atentátu patřej Nebeští jezdci k tomu nejlepšímu nejen mezi čs válečnejma filmama, ale maj svý místo mezi výraznejma počinama naší kinematografie vůbec. Sám teda upřednostňuju snímky jako Zánik samoty Berhof, Schůzka se stíny, Démanty noci, Obchod na korze, Polnočná omša nebo ...a pátý jezdec je strach. Nejsou vyloženě válečný, to přiznávám, ovšem taky přiznávám, že Vávrovy trilogie moc rád nemám, přijdou mi kašírovaný, velkohubý, málo uvěřitelný, přepatetizovaný, o poplatnosti komunistický ideologii nemluvě. Ale ještě musím upozornit na Smrt si říká Engelchen od Kadára - Klose, to je výborná věc.

A co se týká povýšení Gabčíka, tak mně je to sympatický, stejně jako návrh slovenskýho prezidenta na společný ocenění, který za ČR ten člověk, co sedí na Hradě, odmítnul. V dokumentu Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša je ke konci pěknej moment, kdy Gabčíkova praneteř říká, že lidi - a hlavně Češi - se zastavujou u jejich domu s pamětní deskou, dávaj tam kytky a tak. To je dobře, že v lidech to furt je.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše:Přidávám se k Heinrichovi, vedle Atentátu patřej Nebeští jezdci k tomu nejlepšímu nejen mezi čs válečnejma filmama, ale maj svý místo mezi výraznejma počinama naší kinematografie vůbec. Sám teda upřednostňuju snímky jako Zánik samoty Berhof, Schůzka se stíny, Démanty noci, Obchod na korze, Polnočná omša nebo ...a pátý jezdec je strach. Nejsou vyloženě válečný, to přiznávám, ovšem taky přiznávám, že Vávrovy trilogie moc rád nemám, přijdou mi kašírovaný, velkohubý, málo uvěřitelný, přepatetizovaný, o poplatnosti komunistický ideologii nemluvě. Ale ještě musím upozornit na Smrt si říká Engelchen od Kadára - Klose, to je výborná věc.
Nechcem tu veľmi rozoberať vojnové filmy, chcelo by to skôr samostatnú tému. A tu by som chcel poznamenať, že sa na túto oblasť cítim odborník. :)
Išlo mi len o to, že je tu veľmi silná konkurencia, a preto by som si nedovolil povedať, že Atentát je najlepší čs.vojnový film. Ale ako píšem, je to vec osobného názoru. Ja skôr preferujem vojnové filmy, ktoré majú aj bojové scény.
Vávrová trilógia patrí medzi filmy, ktoré sledujú historické fakty a súvislosti. Samozrejme sú poplatné dobe v akej vznikali, ale napr. Sokolovo je myslím na špičkovej úrovni.. Filmy ako Polnočná omša alebo Vyšší princip sú skôr príbehy z obdobia vojny, kde autor nerieši nejaké historické súvislosti, ale skôr charaktery postáv a ich prežívanie konkrétnych situácií.
A už len naokraj... Zánik samoty Beghof sa mi nepáčil. Ten záver, celú vec nejak veľmi rýchlo a jednoducho vybavili..a navyše som akosi neporozumel názvu filmu. Zánik samoty.. K akému zániku došlo? Majiteľ, ktorý tam existoval, prežil...

Lipinski píše:A co se týká povýšení Gabčíka, tak mně je to sympatický...,
No mne práve nie. Samozrejme Gabčíka oceniť treba, ale také dvojnásobné povýšenie v priebehu veľmi krátkeho času za tú istú vec, to vnímam ako problém.. Veď keby bol Kiska v úrade dlhšie, tak by to Gabčík dotiahol až na armádneho generála in memoriam.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Atentát

Příspěvek od Aaron Goldstein »

spravodajca píše:a navyše som akosi neporozumel názvu filmu. Zánik samoty.. K akému zániku došlo? Majiteľ, ktorý tam existoval, prežil...
Dle mého Vladimír Körner ten název použil jako parafrázi na název povídky "Zánik domu Usherů", kterou napsal Edgar Alan Poe....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

Dnes v noci slovenská dvojka...
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Atentát

Příspěvek od heinrich »

Ve 23:20h, to je noc ještě mladá! ;-)
Ttttatata tabák dáš?
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: Atentát

Příspěvek od spravodajca »

heinrich píše:Ve 23:20h, to je noc ještě mladá! ;-)
:) tak áno, bola, trochu sme Anthropoid včera pozreli.....cca do 24:00 B-)

Musím konštatovať, že Atentát je fakt dobre urobený, teda aspoň tá prvá cca 30minútovka. :best:

Dve veci: vo filme je k výsadku Anthropoidu a Silver A použitá Dakota (možno licenčný Lisunov). V skutočnosti sa požívali Handley Page Halifax (ak sa to tu už preberalo tak o:) ). A tie dve filmové doprovodné stíhačky určite nie sú spitfire ani Hurricane. To asi vôbec nie sú britské lietadlá.
A ešte jednu vec, čo som si všimol, nepoznám síce takto z hlavy históriu jednotiek SA, najmä počas vojny, ale pochod nejakej jednotky SA cez Prahu v roku 1941, to by asi z historického hľadiska nebolo možné (ale tu sa môžem aj mýliť o:) )

Inak Gabčík vo filme toho veľa nenarozpráva. Paradoxne skutočný Gabčík bol živý, bystrý, veselý často vtipkujúci až mierne detinský človek..
https://www.webslovensko.sk/osobnosti.p ... zef-Gabcik

S ohľadom na nenáročnosť textu mohol Mrkvička rozprávať slovensky.., aspoň trochu

No a Rudolf Jelínek sa mi v tých svojich hereckých úlohách páči... "Poď si to vyskoušet, dudáku..." :DD :best:
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2051
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Atentát

Příspěvek od Lipinski »

[quote="spravodajca"]A ešte jednu vec, čo som si všimol, nepoznám síce takto z hlavy históriu jednotiek SA, najmä počas vojny, ale pochod nejakej jednotky SA cez Prahu v roku 1941, to by asi z historického hľadiska nebolo možné (ale tu sa môžem aj mýliť)

Já myslim, že to možný je, nejvíc se ví o masakru v kasárnách SA v gymnáziu Na Pražačce během květnovýho povstání, ale řek bych, že i předtim v protektorátu jednotky SA byly. Vybavuju si, že třeba v seriálu Vlak dětství a naděje měl Otto Ševčík uniformu SA, nepletu se?
Naposledy upravil(a) Lipinski dne pon 19. čer 2017 18:59:02, celkem upraveno 1 x.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět