Vyznavači ohně

Třicet dílů detailně rozebraných
Odpovědět
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od malej Míra »

děda Dejmek píše:...zajímalo by mě,kdo přišel s námětem a vůbec vymyslel celej příběh o vyznavačích...
To je jednoduché. Autorem povídky byl Oldřich Železný a vyšla v edici Magnet, dodnes se dá občas koupit v antikvariátech za cca. 50 Kč. ;) :D
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
děda Dejmek
kapitán
Příspěvky: 463
Registrován: pát 06. srp 2010 9:26:24
Bydliště: Roztoky

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od děda Dejmek »

To sem si v sekci knihy přečet taky.Bohužel neni nikde k sehnání a to sem objel snad půlku antikvariátů v Praze a středních Čechách.Mně spíš de o to,jesli někdo neví odkud on čerpal,jesli si to celý vymyslel nebo ho něco inspirovalo... :(
starej hastrman, pánové, Vltavou křtěnej a vodkojenej...
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Honza Zeman »

Nakoupit knihu muzes treba tady. Jinak je casto kniha k mani na Aukru, vcetne dalsich pribehu vydanych v edici Magnet.
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Uživatelský avatar
Dobesch
major
Příspěvky: 628
Registrován: stř 11. čer 2008 8:06:22

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Dobesch »

Osobne bych rekl ze dej je opet slepencem nekolika povalecnych motivu. Oni se sice ssmani snazili dostat co nejdal od Evropy, ale ti co nebyli ve spravnem cipu Evropy se take snazili dostat do Zapadni zony. Prece jen tam meli sanci na nejakej proces -v zemi kde Zitra jiz znamen vcera by vzali rychlej konec. Kazdopadne mozna sem tam nejakej zranenej vojak, co zustal za frontou se asi vyskytl, pak je tu take otazka legendarnich Werwolfu co meli pusobit v tylu nepritele apod. V roce 1946 asi i ten nejblbejsi Werwolf usoudil, ze uz toho moc nenaskodi .... Navic mam dojem, ze se dej odehrava z kraje roku 1946. Takze nejakej par lidi se jeste pohybovat mohlo. Navic nekteri takovi sli az s banderovci....
Možno tou dolinou ide ten voz.........
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od nalim159 »

Vzpomínáte na Zdivočelou zemi a na čerstvé rohlíčky od pana Hubačky (Jan Hartl)? Tuším, že měl být velitelem karlovarské úřadovny Gestapa. Nevím ale, kdy byl v seriálu odhalen, v jakém roce. A matně si vzpomínám, že tam hledal nějaký archiv - ve studni?
Ale, čože...? Na návštěve?!
pplk Žitný
poručík
Příspěvky: 160
Registrován: čtv 29. kvě 2008 14:22:08

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od pplk Žitný »

Tak, tak!
Kdo ví, jak by to se mnou dopadlo, kdyby nebyli přišli...
Uživatelský avatar
Koštýř
kapitán
Příspěvky: 355
Registrován: ned 05. dub 2009 16:06:54
Bydliště: Hájecký hřbitov

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Koštýř »

nalim159 píše:..čerstvé rohlíčky od pana Hubačky? Tuším, že měl být velitelem karlovarské úřadovny Gestapa. Nevím ale, kdy byl v seriálu odhalen, v jakém roce..hledal nějaký archiv - ve studni?
Šestý díl - léto 1945. A archiv byl zřejmě ve studni-nevím to jistě.. Jinak celá ta scéna mi silně připomínala VO, taky takové celé "nepovedené" :). Ve VO mě vždycky zaráží, jak se autobus pomaloučku šine k bráně, kterou navíc způli blokuje nákladní RNa :shock: - k tomu zkušení SSmani do půli těla z oken jak na výletě... :roll:. Co si vzpomínám, ve Zdivočelé zemi to bylo podobně "vachrlaté" :lol: , taky tam byl odjezd autem (Dodge WC 54??) ze statku, taky strááášně pomalá jízda.. - prostě akční až na půdu :D . Jo, z té půdy to myslím Cassidy celé "ukončil" dávkou z MP40.. Auto obklíčeno, Hubačka posléze pozřel kapsli :cry: , a bylo.. ;) . Ale možná se v detailech pletu, když tak mě opravte.
Na hřbitově se stalo něco strašnýho...
Uživatelský avatar
nalim159
major
Příspěvky: 1318
Registrován: úte 10. čer 2008 13:07:55
Bydliště: Kysucké Nové Mesto

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od nalim159 »

Koštýř píše: zkušení SSmani do půli těla z oken jak na výletě...
No to jo, SS vyklonění z oken - to je dobrý hlod :mrgreen:
Ale, čože...? Na návštěve?!
tajemník Šanda
kapitán
Příspěvky: 334
Registrován: stř 25. srp 2010 14:43:07
Bydliště: Ministerstvo kultury ČSSR Praha / Olomouc

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od tajemník Šanda »

Nepřestane mě překvapovat, jak Honza, tehdy elév, velmi iniciativně (rovná se bez rozkazu) vyráží do akcí. Vždy jsem měl zato, že měl jednat pouze na ústní či písemný rozkaz velitele. Vydra tam byl více méně jako statista, který sledoval Honzovy svéhlavé činy. Totéž v Loupeži. Partyzánština. Možná, že scénáristé chtěli vylíčit Honzu jako zdravě sebevědomého soudruha, jež jde příkladem. Charakter křemen.
Takhle přece ne, soudruzi! To není řešení.
Zákon Banderova štábu zní: "Nevěřit nikomu, ani sobě!"
Uživatelský avatar
Fredy
kapitán
Příspěvky: 366
Registrován: stř 06. črc 2011 19:39:33
Bydliště: Kiliánka (před požárem)

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Fredy »

Přesně tak tajemníku.Také bych to takhle viděl.Honza=podle scénáristů,sebevědomý uvědomnělý soudruh,který jde každému příkladem,bez ohledu na to,jakou má zrovna hodnost(čekatel nebo major) a jaká je zrovna politická situace..(tak Mirku,tys to vzal???) 8-)
"Každou chvíli se na mýtině objeví světlo,vyjdete ven a půjdete rovnou za světlem,až uvidíte strejčka....."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Lipinski »

malej Míra píše:
Hombre píše:Proste kniha je kniha, i kdyz je psana pozdeji, celkem netradicne teda neni natocen pribeh podle knihy, ale opacne.
To je tak trochu jako s tou otázkou co bylo dříve, jestli vejce, nebo slepice? Filmové scénáře se psaly podle povídek uvedených autorů. Tyto povídky, pokud vyšly tiskem se možná nějak upravovaly, ale s ohledem na nápadnou podobnost děje myslím, že minimálně. Takže si troufám tvrdit, že nejprve vznikl příběh a pak film. :?
"Tento příběh byl napsán na motivy skutečné události, zachycené v archivech ministerstva vnitra, a na motivy filmové povídky a literárního scénáře stejnojmenného dílu televizního seriálu Třicet případů majora Zemana - příběh druhý z roku 1946 -, na nichž spolupracovali J. Kovář, V. Kroupa, O. Železný, J. Šikl a J. Sequens. Snímky k obrazové příloze jsou od Jaromíra Komárka.
Oldřich Železný"

Železný, Oldřich, 1976. Vyznavači ohně. Praha: Magnet, str. 133
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

2.dil - Vyznavaci ohne - Wolf, Wehrmacht, SS

Příspěvek od Lipinski »

Hamrus píše:Nerad bych byl za hlupáka, ale kdo byl doopravdy doktor Wolf? Něco nakousl ten starej Němec, že ho poznal...(dále nevysvětleno), ale zase faktem je, že každý Němec byl po válce prohlédnut z hlediska možné příslušnosti k SS. Nevěřím, že by se tomu Wolf vyhnul. U těch zafáčovanejch "bláznů" chápu, že je nikdo při předání neprohlédne a nebo se tak stalo ještě před záměnou.
V knižce se na konci říká, že Wolf byl pravděpodobně za války v koncentráku a nakrad si tam zlato, který měl schovnaný v bedně s lékařskejma nástrojema. V KT sloužily oddíly SS, takže asi fakt byl SS Arzt.

Na stránkách je v shrnutí děje k VO napsáno "Sám pak na zahradě v jednom rozkopaném místě nachází mrtvolu skutečného pacienta. V tu chvíli se objevuje doktor Wolf a na Zemana míří pistolí s tím, že místo opravdových bláznů odjedou v transportu vojáci wehrmachtu." Ale jde o příslušníky SS, ne? Vojáci se nemuseli skrejvat, kdežto SS jo, celá kamufláž se záměnou pacientů za esesáky by tak dávala smysl.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
malej Míra
bývalý předseda č.2
Příspěvky: 2644
Registrován: stř 28. kvě 2008 19:01:31
Bydliště: Roztoky u jezu, Hochtorgasse 27.

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od malej Míra »

Musel bych se podívat do knížky, ale pokud je to tam takhle napsáno, tak si myslím, a osobně si to tak i pamatuji, že u nás se za minulého režimu moc velké rozdíly mezi jednotkami SS a Wehrmachtu nedělaly. Prostě nepřítel jako nepřítel. Až mnohem později jsem se dozvěděl, že jednotky SS byly elitní oddíly vybraných, dobrovolně iniciativních, odhodlaných a ideově vycepovaných Němců, kteří se nezastavili před ničím. Na druhou stranu Wehrmacht byla klasická armáda - Dostal jsi povolávák a šel jsi... Takhle sloužili v německé armádě krom Němců z Německa i Němci ze zabraných území, ale i ostatní národy, třeba Rakušani, anebo i Chorvaté. Například naše chorvatská minorita z Břeclavska rukovala bez pardonu taky... :(
Mám ti ukázat jak plave?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Lipinski »

Přesně tak, stejný to bylo práve na Hlučínsku, Šlonzáci dostali německou národnost a šli (to nemá souvislost s mym nickem, je o tom díl na historie.cz).

Ale rozdíly se dělaly a velký. Wehrmacht byla pravidelná armáda, a i když se její členové občas dopouštěli válečnejch zločinů a měla ideologickej nános (částečnej, hodně důstojníků bylo proti Hitlerovi apod.), přece jen byla víceméně tak braná. Je teda asi fakt, že za minulýho režimu se tak neakcentovalo, kdo byl WH a kdo SS, prostě hákenkrojcler a šlus.

Esesáci byli tvrdě pronásledovaný a trestaný nejmíň už od vypuknutí války v SSSR. JIm žádný konvence nevadili, byli fanatici (viz řeči Wolfa), řídili vyhlazování Židů během postupu Třetí říše (Babij jar a tak), spravovali koncentrační a vyhlazovací tábory. tvořili páteř Gestapa a SD.
Taky to sami dobře věděli a snažili se utýct, skrejvat se, měnili si identity a tak (viz Kukačka v temném lese, Zdivočelá země). Nevýhodou pro ně bylo, že byli v levým podpaží tetovaný (krevní skupina), to bylo jednoduchý poznávací znamení. Je to třeba ve filmu Ves v pohraničí, kde takhle identifikujou esesáka hranýho Janem Pivcem, pokud si dobře pamatuju. Msta byla často krutá, to je zas třeba ve Zbabělcích od Škvoreckýho.

Používám příklady z filmů nebo beletrie, ale je to i v dokumentech nebo odborný literatuře.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Vyznavači ohně

Příspěvek od Lipinski »

Pro jistotu jsem ještě kouknul do knížky a je to jasný, v kapitole 20 Wolf říká: "Zapomínáte, že jsme přísahali, zapomínáte na naši přísahu: Meine Ehre heisst Treue - moje čest je věrnost!" To je motto SS, je na SS dýkách i přezkách opasků SS.

A v kapitole 23: "Esesáci byli odzbrojeni, stáli teď v hloučku, kolem nich vojáci s napřaženými zbraněmi."

Jen všechny knižní dialogy jsou v češtině, takž Dieterle v kapitole 22 hlásí Wolfovi: "Nakládání skončeno, pane majore!" V seriálu ale říká "...herr untersturmbannführer," což je hodnost SS, ale diskutabilní, protože snad neexistovala (sturmbannführer jo, to je ekvivalent majora), takže to by zas patřilo do sekce Nedostatky.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět