8. díl - Strach

Chyby a úlety, kterých se dopustili tvůrci, herci apod.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Jen bych to spíše považoval za zajímavost a nikoliv za "nedostatek"...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od spravodajca »

Dá sa to posúdiť, tak aj tak... Ak moderátori zvážia, nech to kľudne prehodia :)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Spikings »

Jako nedostatek mi ještě připadá, že je podle mě nevěrohodné, aby Honza teprve po roce od přijetí k pražské kriminálce byl hned přizván jako hlavní k tak závážnému případu (Kalina: "Každou chvíli tu mám na telefonu ministra, ÚV...je to organizovaný teror, nebo šílenství nějakých maniaků? Co je horší?"...).Tak rychlý kariérní růst, předpokládám, určitě nebyl :)
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Lipinski »

Spikings píše:Jako nedostatek mi ještě připadá, že je podle mě nevěrohodné, aby Honza teprve po roce od přijetí k pražské kriminálce byl hned přizván jako hlavní k tak závážnému případu (Kalina: "Každou chvíli tu mám na telefonu ministra, ÚV...je to organizovaný teror, nebo šílenství nějakých maniaků? Co je horší?"...).Tak rychlý kariérní růst, předpokládám, určitě nebyl :)
Jen uvažuju - vztah Kalina - Zeman (potažmo Veselý) neni jen vztah dvou koncentráčníků, který se potkali v lágru. Byli komunisti a už v koncentráku ilegálně pracovali a Kalina asi v Honzovi rozpoznal nějakej přirozenej talent. Určitě nepochyboval o jeho odvaze, organizačních schopnostech a nakonec i detektivním smyslu. Lákal ho už ve vlaku a pak ho vlastně trikem donutil podepsat přihlášku. A určitě v něm viděl i něco jako syna, kterej má to, co by třeba Kalina chtěl, aby jeho syn měl. Taky s ním tak mluví. Kalina je určitě spiritus agens prvních dílů, bez něj by Honzík chodil do slévárny a po šichtě schůzoval.

Co myslíte?
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Spikings »

Docela s tím souhlasím, byl tam i opačný vztah, pro Honzu byl Kalina "tátou", zvlášť poté, co mu zabili jeho vlastního, ještě než se s ním stačil setkat. Nevím, jestli to je i v seriálové Štvanici, ale v knižní "Hrdelní při" Honza na chodbě "kachlíkárny" sděluje prokurátorovi, že "jde za tátou". Je pravda, že v Bestii sám Kalina navrhne Pavláskovi, jestli by neuživil jednoho šikovného kriminalistu.

Spíš mě ve Strachu překvapilo, že byl Honza nasazen do tak závažného případu, i když byl v tu dobu u kriminálky sotva rok.
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2069
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Lipinski »

Spikings píše:Spíš mě ve Strachu překvapilo, že byl Honza nasazen do tak závažného případu, i když byl v tu dobu u kriminálky sotva rok.
To jo, ale v lágru určitě viděli a zažili dost drsný věci, smrt byla na denním pořádku, a Honza navíc zřejmě dokázal, že se nebojí, což taky dokazoval i při Rubínovejch křížích a vlastně i ve Vyznavačích ohně. Takže Kalina podle mě nepochyboval, že by se zkušenej koncentráčník lek týhle bandy. Ale jasně, kdyby tam nebyl Kalina, tak by asi Zeman neřešil takhle důležitý případy.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od spravodajca »

Lipinski píše:
Spikings píše:Jako nedostatek mi ještě připadá, že je podle mě nevěrohodné, aby Honza teprve po roce od přijetí k pražské kriminálce byl hned přizván jako hlavní k tak závážnému případu (Kalina: "Každou chvíli tu mám na telefonu ministra, ÚV...je to organizovaný teror, nebo šílenství nějakých maniaků? Co je horší?"...).Tak rychlý kariérní růst, předpokládám, určitě nebyl :)
vztah Kalina - Zeman (potažmo Veselý) neni jen vztah dvou koncentráčníků, který se potkali v lágru. Byli komunisti a už v koncentráku ilegálně pracovali a Kalina asi v Honzovi rozpoznal nějakej přirozenej talent. Určitě nepochyboval o jeho odvaze, organizačních schopnostech a nakonec i detektivním smyslu. Lákal ho už ve vlaku a pak ho vlastně trikem donutil podepsat přihlášku. A určitě v něm viděl i něco jako syna, kterej má to, co by třeba Kalina chtěl, aby jeho syn měl. Taky s ním tak mluví. Kalina je určitě spiritus agens prvních dílů, bez něj by Honzík chodil do slévárny a po šichtě schůzoval.

Co myslíte?
Myslím , že je to tak, že medzi tými dvoma (Kalina-Zeman) bol istý vzťah založený na dôvere a podľa toho, ako ho Kalina oslovoval, asi mal k nemu otcovský vzťah... Dlho sa poznali, dôverovali si. Ale Honza sa vyprofiloval aj ako veľmi schopný kriminalista a kedže ho stiahli z Kateřinské Hory do Prahy, musel sa dostať aj k tomu závažnému prípadu. A čas, ako dlho bol na kriminálke v Prahe s tým nemal nič.
Naposledy upravil(a) spravodajca dne pon 19. pro 2016 16:56:21, celkem upraveno 1 x.
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Spikings »

Spravodajca: Myslím, že máte pravdu s tím, že na délce působení u kriminálky až tolik nezáleželo. Vlastně hned poté, co Honza "přišel dobývat Prahu", byl nasazen do "Mědirytiny", tedy hlavního případu, který kriminálka tehdy řešila.
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
spravodajca
kapitán
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 29. zář 2016 12:04:20

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od spravodajca »

Skrátka ukázal sa ako schopný kriminalista, tak si ho Kalina stiahol do Prahy, kde sa Honza mohol dostať k závažnejším prípadom ako "kradnutie bicyklov alebo kompótov z pivníc". :)
Dejte už proboha pokoj s tím třídním bojem..
Bláha
major
Příspěvky: 664
Registrován: stř 01. úno 2017 22:37:45

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Bláha »

Je tam ještě rozdíl ze záběru v titulcích a ve filmu kdy Tříska střílí na Vinkláře.V titulcích po každé ráně se Vinklář viditelně lekne,a ve filmu po první ráně je vidět že zásah dostal.
Tak zase vejslech?Neměli by sme jít radši na pivo?
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Spikings »

Přečetl jsem povídku „Teror“ v knize Rudolfa Janského „Tady Bezpečnost“ a zjistil, že

- SPZ sanitky bylo ve skutečnosti P-11917
- saniťáci se jmenovali Josef Kavín a Bohumil Turina (patrně odtud Turek v 30PMZ)
- „úvodní“ přepadení se skutečně událo kousek za Hloubětínem (logicky – na cestě do Poděbrad – domov Mašínů)

- překvapila mě informace, že se saniťáci probrali už po dvou hodinách od omámení


A malé „resumé“ dosud zjištěných nedostatků

- při „vyhnání“ ze sanitky („vyveď je!“…„vypadněte!“)jsou v ní (tedy v lůžkové části) vidět nosítka, která ale Turek již nuceně odhodil na začátku přepadení v Hloubětíně

- chyba střihu – při scéně u stromů Eda s Ríšou nejdřív svážou Turka, poté je vidět scéna, jak přivazují Richtera (během toho se Jula raduje „…a festově přitáhnout…ať jsou pokorný jako kuřátka!…“), a poté je posloupnost přerušena - Richter má najednou ruce opět volné (a Eda ho drží samopalem v šachu), aby je při příštím záběru na něj měl už zase svázané

- dr.Veselý po přičichnutí k lahvičce konstatuje, že „to je chloroform, nebo éter“, ačkoli každá z kapalin „voní“ úplně jinak a vůbec, jsou to chemicky úplně odlišné látky, společné jim je jen to, že byly v historii používány k narkózám; navíc éter je tak těkavý (teplota varu 34°C), že by už v lahvičce v době nálezu žádný nebyl; zrádnost chloroformu je v tom, že prakticky není rozdíl mezi narkotickou dávkou a dávkou vyvolávající zástavu dechu a smrt

- místo přičichnutí stačilo podívat se na vinětu lahvičky

- místo komplikovaného opatřování si chloroformu přes laborantku Slezáčkovou stačilo koupit technický chloroform v drogerii – tehdy běžně dostupný

- v závěrečných titulcích je Jiří Zahajský uveden jako Jiří Zahájský

A samozřejmě již notoricky známá chyba – souprava tramvají T3 v roce 1951
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Spikings »

Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru :) dále zjistila:

- když si na začátku na radu matky Honza „na kuráž“ dává „Tuzemáka“, tak přímo vyndá láhev z kredence a naleje si do skleničky (a z rozrušení přelije), ale aniž by odšroubovával uzávěr-víčko lahve

- oblíbený nedostatek „světlo/tma“ – při přepadení v Hloubětíně je spíše šero než tma, zvlášť je to vidět při začátku scény, kdy Ríša zastavuje sanitku („Tady je to, šéfe…“)

- Ríša tvrdí, že se vrací "jen tak nalehko" z volejbalu, ale je to pravděpodobně někdy v noci-nad ránem (otázkou zůstává, v kolik hodin vlastně saniťáci odváželi Lídu do porodnice a zda se úvodní „postelová“ scéna odehrála krátce po usnutí nebo až uprostřed noci, eventuálně hluboko v noci).

- dost nevěrohodný, až naivní, způsob vylákání strážmistra (Miloš Hlavica) k fingované dopravní nehodě – „…sanitka – zbytečný – ta už je tam – to zařídil zase jinej náklaďák, vzali mě sem, ale hned museli jet zase dál, za hodinu nakládají v Pardubicích, ale dali mi jména a adresy, hodní chlapi…“
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Honza Zeman »

Pane kolego, já už tuhle rubriku ani moc nečtu, ale tady musím reagovat. Co je to za nedostatek, že si Honza vezme již otevřenou lahev a nalije si? Proč by šrouboval víčko, když ho lahev nemá? Světlo a tma obecně hapruje v celém seriálu, nejvíc asi v Rubínových křížích při loupeži v pivovaru, ale to už je rovněž stokrát omleté. No a že vám se nelíbí, jak je postaven dialog Ríši a esenbáka nemusí být přece nedostatkem :DD
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Spikings »

Tak to se omlouvám, že jsem takhle přestřelil :( . Bylo to z nedbalosti, ne úmyslně.

Předpokládal jsem, že v kredenci mají láhev rumu zavřenou - rum dost "prchá". Tak mi přišlo divné, že mají Zemanovi v kredenci otevřenou láhev rumu.

Způsob vylákání strážmistra mi prostě přijde nevěrohodný - hlavně ta "pohádka" o sanitce. Ale asi je to jen můj subjektivní pocit a ne nedostatek :( .
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
Honza Zeman
předseda
Příspěvky: 2527
Registrován: stř 28. kvě 2008 18:24:05
Bydliště: rodný domek na Zbraslavi

Re: 8. díl - Strach

Příspěvek od Honza Zeman »

No holt si máma Zemanová předtím taky lokla na kuráž, pak to poradila Honzovi a nechala mu láhev otevřenou :DD . Musíte myslet na všechno, pane kolego :best:
....dnes bude ten, slavnej blaznivej den....dnes bude ten, slavnej blaznivej den......
Odpovědět