Modrá světla

Třicet dílů detailně rozebraných
Odpovědět
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Modrá světla

Příspěvek od heinrich »

Nejsem právník, jako Fanta, ale beru to, jako sběratel a nechci se proto hádat, každý máme jiný pohled na děj, vy takový, já makový. ;-)
Ttttatata tabák dáš?
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Modrá světla

Příspěvek od Spikings »

Aarongoldstein - teď jsem zmaten - byla tedy střela pro Arnieho a Hanku smrtící, nebo je smrtící zásah nepravděpodobný? Mně ta vzdálenost přijde určitě větší než 150-300 metrů
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Modrá světla

Příspěvek od heinrich »

Smrtící na tu vzdálenost asi nemohly být, ale na vážné postřelení ano. Já tu vzdálenost předpokládal cca 250 až 300m.
Ttttatata tabák dáš?
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Modrá světla

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Pokud se shodneme, že to byla ráže .22 (což je nejpravděpodobnější, tak střela na 300 metrů mohla být smrtící (viz výkon náboje z wiki)... Z největší pravděpodobností však nebyla, ale byla vysoce zraňující... Plus je třeba připočítat filmovou latinu - viz heinrich
filmové střílení a skutečné se nedá srovnávat. V praxi střílejí policejní ostřelovači do 400m a armádní do 1000m. Dá se trefit i dál, ale už by mohl být zasažen někdo nevinný. Na 3km střílejí jenom komedianti v akčních filmech!
O odhadu vzdálenosti se můžeme přít... Ale pro porovnání... Václavské náměstí má na délku cca 700 metrů... A teď si představte jak se přibližně zmenšují postavy po jeho délce, když se díváte např, z rampy NM... Takže já bych tu vzdálenost (dle velikosti postav z pohledu Fantové) tipoval na 200 - 300 metrů...

Ale to je jen můj odhad a můj názor.. Mohu se pochopitelně mýlit...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Modrá světla

Příspěvek od Spikings »

Já bych s Vámi docela souhlasil, když si uvědomím to přirovnání velikosti postav v dálce. Začátek diskuze jsem vlastně inicioval tím, že mi přišlo divné, že po "pouhém" postřelení, o němž jsem tehdy ještě netušil, že by mohlo být vážné nebo smrtelné, Arnie s Hankou ve člunu vstanou a spadnou do vody. Ale teď, když připočtu i "filmařskou latinu", tak už mi děj přijde jako pravděpodobný.
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Uživatelský avatar
heinrich
kapitán
Příspěvky: 323
Registrován: pát 26. srp 2016 19:32:08
Bydliště: Praha 411

Re: Modrá světla

Příspěvek od heinrich »

Našel jsem toto zajímavé konstatování: Nedávno jsem navštívil soutěž ve střelbě z malorážky z optikou. Překvapila mě vysoká přesnost střelby na 50 m, kdy prakticky není problém při pečlivém míření zasáhnout statický cíl o průměru 1-3 cm.
Ttttatata tabák dáš?
Spikings
major
Příspěvky: 576
Registrován: čtv 11. úno 2016 15:13:33

Re: Modrá světla

Příspěvek od Spikings »

Pokud mi dovolíte malé odbočení od tématu „MS“…

K brizanci střel - napadá mě závěr filmu „Smrt stopařek“, kdy Marek „Charvát“ Perepeczko dostane smrtící zásah do hlavy střelou, která musela prostřelit okno kanceláře benzínky a hlavně tvrzené-vrstvené čelní sklo žigulíku.

Omlouvám se za OT.
Tenhle pohřební vůz projede všude. Nikdo se ho neodváží zastavit. Ani policajti ne. Ale kam v něm jedem teď, dva roky po válce?
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: Modrá světla

Příspěvek od Fosgen »

.223 je aj raz NATO (5.56x45) a je odvodena konstrukcne od polovnickeho 223 Remington.
Samozrejme ze aj to da peknu supu, ale kto bol na vojne a drzal v ruke 58-cku tak vie aka masivna je hlaven, na strelbach v leze sa mi raz podarilo dat dole terc "leziaci gulometny strelec" na 400 m. Skor nahoda, ide mi o to, ze velkost hlavne musi zodpovedat energii ktoru musi vydrzat.
To, co mala Fantova v ruke vyzeralo skor ako vzduchovka.
Ale jeden dolezity faktor, ze ciel bol v POHYBE vazeny, takze aj keby mala Fantova M16 a trebars aj s dalekohladom, tak priecne pohybujuci sa terc velkosti postavy na niekolko 100 metrov moze zasiahnut len uplnou nahodou.
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: Modrá světla

Příspěvek od Fosgen »

Spikings píše: ned 21. led 2018 18:55:27 Pokud mi dovolíte malé odbočení od tématu „MS“…

K brizanci střel - napadá mě závěr filmu „Smrt stopařek“, kdy Marek „Charvát“ Perepeczko dostane smrtící zásah do hlavy střelou, která musela prostřelit okno kanceláře benzínky a hlavně tvrzené-vrstvené čelní sklo žigulíku.

Omlouvám se za OT.
Kineticka energia odstrelovacich pusiek je ovela vacsia, ako utocnych. Tam sa cast energie spotrebuje na vyhodenie nabojnice a dopravenie noveho naboja do komory. U odstrelovacky tak ako u polovnickych zbrani sa nabija manualne a vsetka energia sa spotrebuje na strelu.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Modrá světla

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Fosgen píše: ned 21. led 2018 22:02:15 .223 je aj raz NATO (5.56x45) a je odvodena konstrukcne od polovnickeho 223 Remington.
Mezi .22 a .223 je oooobrovský rozdíl.... A tedy i oooobrovský rozdíl v konstrukci hlavně...

Obrázek
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: Modrá světla

Příspěvek od Fosgen »

aarongoldstein píše: ned 21. led 2018 23:26:04
Fosgen píše: ned 21. led 2018 22:02:15 .223 je aj raz NATO (5.56x45) a je odvodena konstrukcne od polovnickeho 223 Remington.
Mezi .22 a .223 je oooobrovský rozdíl.... A tedy i oooobrovský rozdíl v konstrukci hlavně...


Ale vobec nie. Obe cisla su len raze v palcoch, nehovoria nic o konstrukcii strely, ci naboja. Len .22 je mozno aj vyse 20 typov nabojov, od malorazkovych po vykonne polovnicke.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
kapitán
Příspěvky: 482
Registrován: sob 02. dub 2016 1:30:45

Re: Modrá světla

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Fosgen píše: pon 22. led 2018 16:30:10 Ale vobec nie. Obe cisla su len raze v palcoch, nehovoria nic o konstrukcii strely, ci naboja. Len .22 je mozno aj vyse 20 typov nabojov, od malorazkovych po vykonne polovnicke.
Já jsem předpokládal, že jak z odkazu na Den Šakala, tak z odkazu na Wiki o jeho výkonu jasně vyplynulo, že mám na mysli .22 LR (samozřejmě HV)... A to už je zcela jasně specifikovaný náboj.,.. :?
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Fosgen
kapitán
Příspěvky: 397
Registrován: úte 06. dub 2010 15:47:32

Re: Modrá světla

Příspěvek od Fosgen »

a sooo, tak pardon, asi som sa v tom stratil.
Uživatelský avatar
porláďa
strážmistr
Příspěvky: 78
Registrován: úte 28. kvě 2019 21:12:54
Bydliště: Kladno

Re: Modrá světla

Příspěvek od porláďa »

Na svém webu http://www.reginarazlova.wz.cz/text-076.htm Regina říká, že postava H.B. byla podle skutečné agentky čs. rozvědky která měla získat dokumenty kde byli kolaboranti a lidi aktivně spolupracující s gestapem, které byly ukradeny z archivu a nějak se dostaly do Anglie. Tak mě napadá jestli nemohlo jít o stejné dokumenty o kterých je řeč v prvním dílu jak je stačil Honzův táta poslat na ústředí a o které měl zájem i Pospíšil?
"Tohle já neprodávám, pane..." "Já to taky nekupuju, matko, já to zabavuju, z moci úřední"
Uživatelský avatar
Adamovic
major
Příspěvky: 673
Registrován: čtv 14. kvě 2020 16:30:27
Bydliště: Av.German Busch, La Paz Bolivia

Re: Modrá světla

Příspěvek od Adamovic »

Velmi sa mi paci scena, ako Honza laka Dr.Salabu v jeho oblubenej restauracii, kde si rad dava fondue a traminek. Honza je ako obycajne nezvykle nemotorny pri predstavovani svojho business planu (predaj ohnuvzdorneho skla do NSR) a aj ked svoj plan predstavil len v kostre - spomenul, ze s cenami by isli ''po zapadni relace''. A tomu nerozumiem. Chcel to ''predavat'' za ceny obvykle na Zapade, alebo chcel podliezat cenu a tym dosiahnut konkurencnu vyhodu? Netusite niekto, ako to mohol mysliet? Okrem toho ma zaujal sposob, akym sa ceskoslovenski fizli pokusili vyvolat dojem, ze nie su fizli a to tak, ze si ''nepamatali'' meno toho, na koho sa pytali. Operoval s tym Honza a Hackla (dobre vedel, ze je to Hackl) nazval ''Hartl'' a Jirka Hradec este predtym v KVC nazval ''omylom'' Kulhanka (Blahu) '' Kucirek'' pri romantickej debate s Hankou.
"... zvolil jste nemístné přirovnání majore...."
Odpovědět