Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Všeobecná diskuze o seriálu
Odpovědět
architekt Máca
strážmistr
Příspěvky: 70
Registrován: úte 06. črc 2021 14:07:53

Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Příspěvek od architekt Máca »

Zdravím všechny.
Narazil jsem na věc, která mi připadá zajímavá. V několika dílech napříč celým seriálem jsou repliky, u kterých je – podle mého názoru zjevně – dodatečně změněný zvuk. Ve všech případech je zabarvení zvuku (hlas herců, hlasitost) na krátkou dobu značně odlišné od předcházejících replik. Shodou okolností jsou to vždy repliky, které uvádějí rok děje nebo informaci, ze které lze rok děje odvodit.

Našel jsem tři takové repliky, u kterých si tím jsem jistý, ale nevylučuji, že jich je víc. Časování odpovídá verzím na Youtube.

Kleště, čas 10:30
HONS Ale prosím vás, kdo by sem teď v pětapadesátým jezdil, žejo.
Eduard Cupák v obraze zřetelně říká něco jiného, zvlášť retnice (PětaPadesátým) nesedí k obrazu..

Tohle už zmínil jasny.sokol a reagoval na to malej Míra:
jasny.sokol píše: pon 07. pro 2020 1:35:11 Dneska někdo na FB postřeh drobný nedostatek v čase 10.40, že je Eduard Cupak (Dr Hons) dodatečně namluvený (předabován)...
Jak ale vidno, jde o obecnější fenomén.

Kvadratura ženy, čas 29:32
ZEMAN: Žijeme v osmapadesátým. Na to nezapomeň.
KALINA: Děkuju za poučení, já nezapomínám.
Zvuk zřetelně odlišný od okolních replik. Zeman stojí zády ke kameře a není mu vidět na ústa.

Modrá světla, čas 3:42
(LHOTOVÁ: Kolik vlastně Adenauerovi je?)
HOLAN: Osmdesát sedm a něco.
Holan je daleko od kamery a není mu dobře vidět na ústa. Předcházející replika Lhotové zapadá do zvuku normálně.

U jiných replik, které zmiňují časové zařazení dílů (Mauerovo „Ale kam v něm jedeme, teď, dva roky po válce“ v Rubínových křížích) nic podobného nepozoruji.

Jediné vysvětlení, které mě pro tento fenomén napadá, je to, že díly měly být původně zasazeny do jiného roku, a jejich časové zařazení se změnilo teprve v postprodukci, ba dokonce i po nahrání hlavní části postsynchronů.
Musí přitom jít o časové údaje, protože v Modrých světlech evidentně musel být už v původní replice uveden Adenauerův věk.
Historické jádro Chebu musí být zachováno! A z toho šedesát osm objektů v naprosto původní podobě, a u dalších třiceti bych připustil...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Příspěvek od Lipinski »

Taky jsem si toho několikrát všimnul, a nejen já, některý změny v postsynchronech jsou už různě zmiňovaný, ale dá práci to projít a nasat to sem, aby to bylo celkově pod jedním tématem.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Příspěvek od Lipinski »

Na tohle jsem si vzpomněl hned, dvaačtyřicátá minuta:

Re: 11.díl - Křížová cesta
Příspěvek od Lipinski » ned 06. bře 2016 21:16:52

Když se doktor Koterová ještě v kostele ptá, jestli si může dát cigaretu, odpoví Zeman:
"Tady snad ne."
Ten postsynchron mu nejde úplně do pusy, zdá se mi, že řek něco jinýho. Moh se třeba trochu přeříct, protože když se vědělo, že se budou postsynchrony dělat, nebyl důvod něco měnit při natáčení.

Edit - zdá se mi, jak by Zeman říkal "tady už ne". Mělo by to i logiku, protože předtím dr. Koterová už jednu cigaretu vykouřila.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Příspěvek od Lipinski »

Re: Rubínové kříže
Příspěvek od Honza Zeman » pát 24. zář 2010 19:57:12

A dalsi nedostatek, tentokrat nejspis kiks primo pana Williga na place, ted me to tuklo do oka pri vysilani. Pri scene, kdy u sebe v kanclu rika Honzovi, ze ve ctvrtek bude s osmickou tvari v tvar, tak si konkretne trochu popletl cisla :). On totiz usty rika s jedenactkou, ale na postsynchronu uz to namluvil spravne, tedy s osmickou :D . To by se prece Honza sesel sam se sebou :shock: . Asi se jim to uz nechtelo pretacet.... Pustte si to od 13:40 minuty a sledujte Kalinova usta :P
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
architekt Máca
strážmistr
Příspěvky: 70
Registrován: úte 06. črc 2021 14:07:53

Re: Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Příspěvek od architekt Máca »

Lipinski píše: čtv 08. zář 2022 22:32:15 Taky jsem si toho několikrát všimnul, a nejen já, některý změny v postsynchronech jsou už různě zmiňovaný, ale dá práci to projít a nasat to sem, aby to bylo celkově pod jedním tématem.
Děkuji Vám za doplnění. Celý seriál hodně pracuje s postsynchrony. Další celkem markantní příklad je ve Vyznavačích ohně, kdy dr. Wolf cituje Nietzscheho "gefährlich leben", ale ta dvě německá slova v postsynchronu pronese pan Narrenta. :) Zní to hodně odlišně od zbytku repliky, ale chápu, že právě tady byla důležitá dokonalá německá výslovnost. O tom tu už taky, myslím, byla řeč.
Historické jádro Chebu musí být zachováno! A z toho šedesát osm objektů v naprosto původní podobě, a u dalších třiceti bych připustil...
Uživatelský avatar
Lipinski
major
Příspěvky: 2112
Registrován: úte 01. bře 2016 22:54:46

Re: Dodatečně dotočený zvuk u časových údajů

Příspěvek od Lipinski »

architekt Máca píše: pát 09. zář 2022 7:57:45Další celkem markantní příklad je ve Vyznavačích ohně, kdy dr. Wolf cituje Nietzscheho "gefährlich leben", ale ta dvě německá slova v postsynchronu pronese pan Narrenta. :) Zní to hodně odlišně od zbytku repliky, ale chápu, že právě tady byla důležitá dokonalá německá výslovnost. O tom tu už taky, myslím, byla řeč.
Mně přijde, že je to podobný, kdy Wolf komanduje vojáky, aby pracovali dál (Weiter machen...). Taky jako bych slyšel jinej hlas, dokonce bych řek, že i Vilém Besser má podobnej postsynchron. Začíná to v čase 34:30.
"Ani jsem neušil, že jste Sundance Kid... Když budu tasit, zabijete mě."
"To je pravděpodobný."
Odpovědět