Arvéd

Máme rádi československou tvorbu, takže tady vše o tom
Odpovědět
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Arvéd

Příspěvek od Alvi »

Shlédl již někdo film Arvéd? Pokud bych měl najít nějaké přirovnání k seriálu 30 PMZ, tak mě napadá v rychlosti asociace: díl Mimikry a Růže pro zemana. Viz obrázky. Film je hodně náročný, určitě by chtěl více rozebrat...
doc1 (1).jpg
architekt Máca
strážmistr
Příspěvky: 70
Registrován: úte 06. črc 2021 14:07:53

Re: Arvéd

Příspěvek od architekt Máca »

Mně se to velmi líbilo, i když chápu, že každého to nezaujme. Je to myslím film, který vyžaduje určité předběžné znalosti, asi bych doporučoval si před zhlédnutím filmu přečíst aspoň heslo na Wikipedii, zcela "nezasvěcený" divák se v tom podle mého názoru musí ztratit.
Ale bylo to opravdu dobré, Michal Kern byl vynikající, Plesl a Rašilov mu velmi dobře nahrávali. Některé prvky mě ze začátku trochu zarazily, ale v celku filmu dávaly dokonalý smysl, třeba halucinační stylizace a místy poněkud násilné zakomponování dobových odkazů (Oldřich Nový, Vlasta Burian...) byly trochu umělé, ale k celkově pozérské a dekadentní atmosféře Arvédova života se to vlastně hodilo. Taky mě překvapili Čtvrtníček s Labudou mladším, původně jsem myslel, že to je míněno jako jakési odlehčení, ale nakonec jejich postavy svou groteskností velmi efektně podtrhly temnotu příběhu. Vzdáleně mi připomínali Wolandovu svitu z Mistra a Markétky.

Souvislost s 30 případy bych viděl ještě v postavě Arvédova spoluvězně dominikána Jakuba Antonína Zemka (skutečná postava), který byl jako "vatikánský špion" uvězněn v Akci K a vlastně tak úzce souvisí s Křížovou cestou.
A aniž bych chtěl prozrazovat pointu (i když vlastně není až tak překvapivá), vůbec nejhlubší souvislost bych viděl v samotném závěru filmu.

Je mi trochu líto, že film se omezoval na poválečné období s retrospektivami do Protektorátu a vůbec se nezaměřoval např. na fascinující osud Jana Kefera a ostatních českých hermetiků, evokaci u Padrťských rybníků a podobně, ale to by muselo být dvakát tak dlouhé a odbíhalo by to k jen vzdáleně souvisejícím tématům. Jsem rád, že něco takového vzniklo.
Historické jádro Chebu musí být zachováno! A z toho šedesát osm objektů v naprosto původní podobě, a u dalších třiceti bych připustil...
Alvi
poručík
Příspěvky: 208
Registrován: úte 27. říj 2020 13:17:06

Re: Arvéd

Příspěvek od Alvi »

architekt Máca píše: čtv 08. pro 2022 9:48:59 Mně se to velmi líbilo, i když chápu, že každého to nezaujme. Je to myslím film, který vyžaduje určité předběžné znalosti, asi bych doporučoval si před zhlédnutím filmu přečíst aspoň heslo na Wikipedii, zcela "nezasvěcený" divák se v tom podle mého názoru musí ztratit.
Ale bylo to opravdu dobré, Michal Kern byl vynikající, Plesl a Rašilov mu velmi dobře nahrávali. Některé prvky mě ze začátku trochu zarazily, ale v celku filmu dávaly dokonalý smysl, třeba halucinační stylizace a místy poněkud násilné zakomponování dobových odkazů (Oldřich Nový, Vlasta Burian...) byly trochu umělé, ale k celkově pozérské a dekadentní atmosféře Arvédova života se to vlastně hodilo. Taky mě překvapili Čtvrtníček s Labudou mladším, původně jsem myslel, že to je míněno jako jakési odlehčení, ale nakonec jejich postavy svou groteskností velmi efektně podtrhly temnotu příběhu. Vzdáleně mi připomínali Wolandovu svitu z Mistra a Markétky.

Souvislost s 30 případy bych viděl ještě v postavě Arvédova spoluvězně dominikána Jakuba Antonína Zemka (skutečná postava), který byl jako "vatikánský špion" uvězněn v Akci K a vlastně tak úzce souvisí s Křížovou cestou.
A aniž bych chtěl prozrazovat pointu (i když vlastně není až tak překvapivá), vůbec nejhlubší souvislost bych viděl v samotném závěru filmu.

Je mi trochu líto, že film se omezoval na poválečné období s retrospektivami do Protektorátu a vůbec se nezaměřoval např. na fascinující osud Jana Kefera a ostatních českých hermetiků, evokaci u Padrťských rybníků a podobně, ale to by muselo být dvakát tak dlouhé a odbíhalo by to k jen vzdáleně souvisejícím tématům. Jsem rád, že něco takového vzniklo.
Velmi děkuji za sofistikovaný názor a velmi zajímavé myšlenky, v podstatě se vším souhlasím. Děkuji, že jste upozornil na Čtvrtníčka, kterého jsem zatím v recenzích nenašel, z mého pohledu se řadím spíš k těm, kterým "vadil" a na druhé straně mě svých projevem "vracel zpět do reality" což je otázka jestli mě to tedy rušilo nebo ne. Vzhledem k tomu, že jsem právě ten, který viděl film bez znalostí tak by mě právě zajímalo, kdybyste později rozvedl právě zmíněnou souvislost, bez ohledu na prozrazení pointy.
architekt Máca
strážmistr
Příspěvky: 70
Registrován: úte 06. črc 2021 14:07:53

Re: Arvéd

Příspěvek od architekt Máca »

Alvi píše: čtv 08. pro 2022 10:04:27Vzhledem k tomu, že jsem právě ten, který viděl film bez znalostí tak by mě právě zajímalo, kdybyste později rozvedl právě zmíněnou souvislost, bez ohledu na prozrazení pointy.

Tento příspěvek tedy může těm, kteří to neviděli, prozradit pointu... :) Závěr filmu naráží na legendu, že se o Smíchovského ve vězení velmi zajímal kdosi ze Sovětského svazu a že ho měli převézt "někam, kde ho bude víc třeba", ale k tomu již nedošlo... Ve filmu to (aspoň pro mě) přinejmenším v symbolické rovině vyznívá tak, že právě ten tajemný sovětský poradce je vlastně onen ďábel, kterého Smíchovský vyvolával. A tatáž tajemná a v jistém smyslu démonická "síla" je "hlavní mocenskou oporou" strany v Zemanovi.

K poněkud konkrétnějším souvislostem se Zemanem mě ještě napadá, jestli nebyl Štěpán Plaček (Rašilov) v Honu na lišku vlastně šéfem "poručíka Žitného z 2. odboru ZOB - právě 2. odbor ZOB totiž Plaček do svého náhlého zatčení 22. listopadu 1948 vedl. :) Filmový svět je malý.
Historické jádro Chebu musí být zachováno! A z toho šedesát osm objektů v naprosto původní podobě, a u dalších třiceti bych připustil...
Odpovědět